Sari la conținut

Dupa Noul Regulament Mai Putem Baga Nr De Inmatriculare Sub Codita?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

nu cred ca merita sa te risti pt 2 puncte de penalizare

mai "gresesti" asa de cateva ori si adio carnet, iti faci abonament la RATB

poate arato mai cool fara numar sau lipit pe cine stie unde dar e mai important sa te dai cu motoru

parerea mea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu, eu NU MAI OPRESC la politie!

cum e sa intri in radar si sa scrie pe el " 200 OFF?"adica peste 200km/h, ce mai spui la politie, ca te "grabeai " la piata?daca o traiesti pe pielea ta, apoi sa vedem ...

la noi, fiecare e pe cont propriu, chiar daca suntem o echipa. cand faci o "belea", te descurci singur. asta e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani la mare m-a oprit in neptun o gasca intreaga de militeni-m-au pus sa indrept numarul si au zis ca in cazul in care aveam balama cum au mai gasit imi luau talonul imediat.O perioada am mers cu el indoit pana au vrut sa imi ia talonul cu japca in oras.Acum cand merg in oras il tin normal si ma uit atent de radare,desi risc sa mi-o iau.Cand ies afara imi pun un actipild cu Kiss fm chiar pe primele2 litere ale numarului si plec la drum.In caz ca ma opreste spun ca a facut cineva vreo gluma cand am fost la popas.Pana acum a tinut ...si mai am cateva zeci de pupicuri de la kiss pe care le pastrez ca se mai deterioreaza de atatea lipituri.Un lucru il stiu sigur:cand vad masina de politie cu radar pe autostrada bag mana in gaz si ma uit in oglinda sa le vad fetele!Si nu opresc nici picat cu ceara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai simpla, da nu cea mai ortodoxa solutie e sa spui de fiecare data: "ma scuzati , dar nu am actele la mine! " oricum ,nu te poate opri non-stop doar asa aiurea, daca nu faci nici o porcarie. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia studiati un pic noul regulament sa vedeti ce se poate intampla daca nu faci dovada asigurarii si nu ai actele la tine.Poate sa iti ia nr de pe motor si sa-l ridice sa-l duca la sectia de politie din cate stiu eu... .Deci?Asta mergea inainte.Plus ca are un motiv sa iti dea amenda pt ca nu ai actele!

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani la mare m-a oprit in neptun o gasca intreaga de militeni-m-au pus sa indrept numarul si au zis ca in cazul in care aveam balama cum au mai gasit imi luau talonul imediat.O perioada am mers cu el indoit pana au vrut sa imi ia talonul cu japca in oras.Acum cand merg in oras il tin normal si ma uit atent de radare,desi risc sa mi-o iau.Cand ies afara imi pun un actipild cu Kiss fm chiar pe primele2 litere ale numarului si plec la drum.In caz ca ma opreste spun ca a facut cineva vreo gluma cand am fost la popas.Pana acum a tinut ...si mai am cateva zeci de pupicuri de la kiss pe care le pastrez ca se mai deterioreaza de atatea lipituri.Un lucru il stiu sigur:cand vad masina de politie cu radar pe autostrada bag mana in gaz si ma uit in oglinda sa le vad fetele!Si nu opresc nici picat cu ceara!

 

nu pot sa iti ia talonul ca ai balama, mananca c a c a t ca sa ne sperie, daca ai balama si numarul ridicat poate decat sa-ti de amenda ca nu ai numarul vizibil. Oricum faza cu balama e NUMAI pt camere fixe ca la celelelte in mod sigur nu scapi. Poti face contestatie, da, dar daca esti din bucuresti si te prinde radarul la cluj ce faci? te intorci la cluj sa depui contestatie si sa te judeci?

 

Ia studiati un pic noul regulament sa vedeti ce se poate intampla daca nu faci dovada asigurarii si nu ai actele la tine.Poate sa iti ia nr de pe motor si sa-l ridice sa-l duca la sectia de politie din cate stiu eu... .Deci?Asta mergea inainte.Plus ca are un motiv sa iti dea amenda pt ca nu ai actele!

 

cred, dar nu sunt sigur, ca e amenda vreo 70 de lei si vreo 2 puncte

Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia e super simpla:

 

1. in oras cu numerele ok. Pe suportul lor.

 

2. afara nu il mai poti indoi ca iti ia talonul. Si avem 2 variante:

 

2a: montam numarul invers (cu spatele in fata). Placuta este vizibila si montata pe suport.

 

2b: pui un abtibild pe numar. Amenda daca te opreste e 40ron in 48ore. Merita. Dar numai daca te opreste. La radarele automate nu vede decat abtibildul.

 

5)Este interzisa punerea în circulatie a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate

placute cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competenta ori daca

acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum si în cazul în care certificatul de

înmatriculare sau de înregistrare este retinut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberata fara drept

de circulatie sau termenul de valabilitate a expirat.

 

(1)Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau împinse cu mâna si a

bicicletelor, trebuie sa fie înmatriculate ori înregistrate, dupa caz, si sa poarte placute cu numarul de

înmatriculare sau de înregistrare, cu forme, dimensiuni si continut prevazute de standardele în vigoare.

 

Deci nu zice CUM sa le montezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba ii zici tu lu nenea gaboru ca in lege nu zice CUM se monteaza, ca tot face cum crede el( ca in cazul inmatricularii, cei cu leasing cu legea in mana nu le-a inmatriculat)

Cea mai buna solutie cred ca e abtibildu :rose:

 

 

:nono:

Editat de Cracky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide, sa fim seriosi e ca si cum ti-ai pune casca pe mana si ai zice ca o porti, ca in lege nu scrie ca trebuie sa o pui pe cap :nono:). Pui un abtibild si zici k ti-a facut un prieten o gluma proasta...si la faza cu balamaua...e de dosar penal.

 

Si pana una alta ia mergeti voi regulamentar si legal.

 

va salut cu faru si ne vedem la o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca nu aveti atata vrajeala in voi sa o dati la pace cu politaiu cand nu aveti nici numar nici acte...

daca vorbesti frumos, nu te iei gura-n p... cu ei,ii asculti si le dai dreptate, imposibil sa nu se rezolve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este imposibil sa mergi regulamentar pe vitezana!

In oras ,imi musc degetele si merg cat mai regulamentar(ca si viteza) ,doar pt ca sunt nspe mii de stradute dupa care pot iesi tot felul de nebuni care nu iti acorda cea mai mica prioritate.In afara e cu totul altceva :nono: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma nici nu e asa de important gazul prin oras, mergi si tu ca omu, mai vezi o gagica, ceva...

plus ca te vad si ceilalti mai bine.

cand vezi placuta cu dunga oblica rosie in schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine tii numarul normal ca radarul ia din fata d obicei si infata nu avem numere.

si nu prea sunt multe camere fixe pe la noi.

mai era o idee cu folie cum puneau astia pe la masini da e interzisa si aaia. unii am vazut ca nu mai au deloc si cand ii opreste politia zic ca le-a cazut pe drum.da pana la urma fieare pe pielea lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele masini de radar au priectorul in ambele sensuri,care nua u habar nu ai cat de repede iti intoarce tunul.Intreaba-l pe 76rzv de pe forum cum si-a luat-o acum un an si se alerga cu mine.A avut norocul sa-l ia doar pe el.Eu nu eram in imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi mult mai utila o chestie din asta:

Numarul devine invizibil atat pentru Garcea cat si pentru aparatul lui foto/video.

Pui un buton On/Off pe bord si gata. Eventual automatizezi toata smecheria sa intre la viteze de peste 100km/h

 

Acum problema e: cine face, unde gasim asa ceva?

Daca ofera cineva astept un PM. Platesc bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super interesant! :mrgreen:

 

Dar care este principiul sub care functioneaza?

 

E sticla electro nu mai stiu cum.

 

Isi modifica gradul de opacitate. Practic are cristale lichide in ea. Cand aplici curent probabil isi schimba orientarea.

 

Am gasit de cumparat dar la suprafete prea mari (cat o fereastra). Si numai de sticla am gasit.

 

Nu stiu unde se gaseste de plastic si la suprafete mai mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E sticla electro nu mai stiu cum. Isi modifica gradul de opacitate. Practic are cristale lichide in ea.

Am un monitor foarte vechi LCD de rezolutie foarte mica... rulau MSDOS pe el la vremea lui... il pot transforma intr-o bijuterie din asta? de fapt nu eu.... e cineva care poate?

Sau orice alta sugestie e binevenita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu merg de 4 zile fara numar . . . si m-a vazut un gabor care dirija intr-o intersectie si si-a vazut de ale lui, a oprit o masina de politie in spatele meu la stop si n-au zis nimic, sunt curios cat o sa treaca pana sa ma bage careva in seama pentru chestia asta, asa ca don't worry.

Numaru e din ala mare provizoriu si e impachetat pe undeva pe sub sa, n-am avut timp inca sa caut sarme and shit sa-l prind pe suport, so . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...