Sari la conținut

Vreau Sa Modific Un Moped First-bike


b4i4t_unic4t
 Share

Postări Recomandate

Am un moped First-Bike si as dorii sa`l modific..are 49 cm cubi ... as dorii sa`i adaug ceva in plus nu mult..acuma fuge maxim 70 si i`am dat..de vreo 2 ori...apropo am 16 ani.. :cheers:) macar sa`i bag o toba si un filtru de aer mai performant daca se poate sau un kit dak strang niste bani intre timp....ajutati`ma...b4i4t_unic4t@yahoo.com dak doriti sa vb mai multe detalii cu mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un moped First-Bike si as dorii sa`l modific..are 49 cm cubi ... as dorii sa`i adaug ceva in plus nu mult..acuma fuge maxim 70 si i`am dat..de vreo 2 ori...apropo am 16 ani.. :cheers:) macar sa`i bag o toba si un filtru de aer mai performant daca se poate sau un kit dak strang niste bani intre timp....ajutati`ma...b4i4t_unic4t@yahoo.com dak doriti sa vb mai multe detalii cu mine...

nu-ti ajunge 70 ? ia-ti motor ca ai 16 ani! dai de carnet A1 si...vvvruuummmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

70 la ora pe un moped , daca inteleg eu bine ??? Pai si ce mai vrei frate ? Nu baga bani , mai ales in First Bike , esti sigur ca te tin restul pieselor la un adaos de putere ? Mopedele sint prima treapta spre motor , ia si tu ceva mai capabil , lasa-l dreacu de moped , de exemplu ce frine ai la asa o chestie ? Nu te supara pe mine , vreau doar sa-ti arat niste aspecte , chiar nu se merita , si eu am un F.B. , mai mare ca al tau , firma asta e de cacao , cu piesele de schimb si alte chestii legate de intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

70 la ora pe un moped , daca inteleg eu bine ??? Pai si ce mai vrei frate ? Nu baga bani , mai ales in First Bike , esti sigur ca te tin restul pieselor la un adaos de putere ? Mopedele sint prima treapta spre motor , ia si tu ceva mai capabil , lasa-l dreacu de moped , de exemplu ce frine ai la asa o chestie ? Nu te supara pe mine , vreau doar sa-ti arat niste aspecte , chiar nu se merita , si eu am un F.B. , mai mare ca al tau , firma asta e de cacao , cu piesele de schimb si alte chestii legate de intretinere.

de atata timp te chinui sa iti iei motor cu atas si nu ti-ai luat?pacat...arunca req fb-u ala...

 

pustiu unicat, lasa mobra aia asa cum e ea ca nu merita sa bagi bani in ea...oricum, poate ne pov si noua cum prinde 70 la ora mopedu ala de la fb, si ce stabilitate ai pe ea la viteza aia... daca tu vrei sa bagi bani in ea, bafta si spor la treaba... :cheers:

 

:scratch: :blbl: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mei...vreau sa`i fac ceva macar la sunet..:blbl: sa`i pun o toba sau nush...habar nam dak are si limitator ...k am auzit de la uni si de la altii k sa`i dau jos tot circuitul tobei ...si sa`i maresc gaura de iesire...si nush ce sa`i mai fac acolo inauntru k`t se vede...

 

pai si nu-i mai schimbi filtrul de aer? :scratch:

 

 

...si nush ce sa`i mai fac acolo inauntru

nici eu nu prea stiam cand aveam 14 ani :cheers:

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mey...eu vreau sa stiu ce pot sa`i schimb..si unde gasesc piese de schimb ptr el...adik plm. filtru ...toba

 

Ok hai ca-ti spun... Iti trebuie filtru de aer K&N si tobe Yoshimura. Am vazut odata la obor in piata dar cred ca poti sa incerci si la crangasi. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei piese tuning ? Intreaba la First Bike , chiar daca ei habar nu au pe ce lume sint , se pare ca nici tu nu prea stii ce vrei , asa ca o sa va intelege-ti de minune. Daca tu crezi ca modifici tobe de 2 timpi dupa ureche si mai bagi si un filtru de aer si atingi mari viteze , eu cred ca nu stii cam ce inseamna de fapt asa o modificare . O sa ai ciu-ciu stabilitate si frine , asta in cazul in carte reusesti sa faci ceva. Daca totusi te incapatinezi sa bagi banii in porcarii de genul moped F.B. atunci vezi pe forum , ca sint discutii despre delimitari si chituri de tuning sau mergi la Honda , Yamaha sau cine mai face mopede si intereseaza-te de pret. Vezi totusi sa nu te lase inima. Oricum , succes. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si acolo un filtru de aer...apropo dak ii pun filtru de aer...schimba ceva in mersul motorului?

 

 

Baiatu vrea sa arate frumos cu filtru de aer sport cum sunt alea conice...

Normal k schimba si ceva in mersul motorului.E probabil sa iti fuga mai repede putin si se face arderea mai bine datorita fluxului de aer care intra in carburator...

Nu ma dau expert k nu sunt,asa am auzit...

Hai bafta dar k majoritatea celor dinainte iti recomand sa il lasi asa cum e pentru vara asta k la vara pun pariu k o sa ai altceva...lasa-l draq k nu merita sa bagi bani in el...

Editat de yOCorni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu vrea sa arate frumos cu filtru de aer sport cum sunt alea conice...

Normal k schimba si ceva in mersul motorului.E probabil sa iti fuga mai repede putin si se face arderea mai bine datorita fluxului de aer care intra in carburator...

Nu ma dau expert k nu sunt,asa am auzit...

Hai bafta dar k majoritatea celor dinainte iti recomand sa il lasi asa cum e pentru vara asta k la vara pun pariu k o sa ai altceva...lasa-l draq k nu merita sa bagi bani in el...

Raspuns gresit :scratch:

La motoarele in 2 t filtru de aer respectiv airboxul(cutia in care sta filtrul) sunt proiectate in functie de caracteristicile cilindrului. In aceasta cutie in timpul ciclului 2t se creeaza pe rand presiune si depresiune. Motorul "scuipa" benzina in filtru pe care o trage inapoi.

Nu mai vorbiti pe alaturi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule "baiat unicat" la orele de romana te uitai pe pereti? sa nici nu frecventai?? macar straduieste-te sa scrii normal, ca sa inteleaga toti, ca nu esti pe mirc :scratch:

ps: eu inteleg tot ce spui, dar altii poate nu inteleg!

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule "baiat unicat" la orele de romana te uitai pe pereti? sa nici nu frecventai?? macar straduieste-te sa scrii normal, ca sa inteleaga toti, ca nu esti pe mirc :scratch:

ps: eu inteleg tot ce spui, dar altii poate nu inteleg!

 

Frate si eu tot asa scriu si asta nu k nu as fi frecventat orele de romana dar asa m-am obisnuit...si stai linistit ca intelege toata lumea dar se mai gaseste cineva sa corecteze asa ca sa se dea mai interesant si sa caute motiv de cearta...nu te supara ca nu ma refer la tine dar am mai vazut un post cu un baiat care era si el fericit ca si-a luat motor si ce a iesit din postul ala Dumnezeu stie frate...scandal cu tot tacamul si amenintari la greu...acum nu ii i-au apararea acelui baiat k era sub orice critica cu scrisul,dar nu vad ce rost are educatia de la scoala cu pasiunea pe care o au toti membri acestui forum si in loc sa ne avem bine toti si sa ne ajutam cu ce putem noi sa ne certam.Am zis ca nu ma refer la tine dar in general nu imi place sa jignesc pe nimeni ca si eu mai gresesc ca tastez repede si nu imi place sa imi zica cineva ceva...asa ca incetati va rog cu astea ca nu au nici un farmec si nici un rost...

Scuze de offtopic...

 

Acum si ontopic...

Imi pare rau dar asa am auzit...am zis ca nu sunt expert...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu mei...vreau sa`i fac ceva macar la sunet..:scratch: sa`i pun o toba sau nush...habar nam dak are si limitator ...k am auzit de la uni si de la altii k sa`i dau jos tot circuitul tobei ...si sa`i maresc gaura de iesire...si nush ce sa`i mai fac acolo inauntru k`t se vede...

 

 

ai putea sa-i dai foc! serios!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu ce sa-i pui dar mai inti fa urmatoarea proba : roaga un prieten sa te tracteze cu masina cu 100 km/h pe drum drept (nu pe curbe sa zici ca nu puteai sa iei curba din cauza cablului) , vreo 10 - 20 km .

Dupa aia o sa-ti iasa toate basinile din cap si o sa poti gindi corekt !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate si eu tot asa scriu si asta nu k nu as fi frecventat orele de romana dar asa m-am obisnuit...si stai linistit ca intelege toata lumea dar se mai gaseste cineva sa corecteze asa ca sa se dea mai interesant si sa caute motiv de cearta...nu te supara ca nu ma refer la tine dar am mai vazut un post cu un baiat care era si el fericit ca si-a luat motor si ce a iesit din postul ala Dumnezeu stie frate...scandal cu tot tacamul si amenintari la greu...acum nu ii i-au apararea acelui baiat k era sub orice critica cu scrisul,dar nu vad ce rost are educatia de la scoala cu pasiunea pe care o au toti membri acestui forum si in loc sa ne avem bine toti si sa ne ajutam cu ce putem noi sa ne certam.Am zis ca nu ma refer la tine dar in general nu imi place sa jignesc pe nimeni ca si eu mai gresesc ca tastez repede si nu imi place sa imi zica cineva ceva...asa ca incetati va rog cu astea ca nu au nici un farmec si nici un rost...

Scuze de offtopic...

 

Acum si ontopic...

Imi pare rau dar asa am auzit...am zis ca nu sunt expert...

mda...ai dreptate, dar am eu "boala" mea pe astia :rose: "unicati" :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...