Sari la conținut

Urgent ! Donatori De Sange Pentru Susu !


mau
 Share

Postări Recomandate

Donatiile de sange se fac intre orele 8-12 la 'Centrul de transfuzie al Municipiului Bucuresti' din Piata Victoriei in spatele spitalului Filantropia , str Dr Felix (actual Constantin Caracas)... acolo spuneti ca donati pentru Avram Serban internat la Spitalul Universitar.

 

Este de preferat sa nu fi mancat sau sa fi mancat f usor ... fara alcool si tutun.

 

Susu a avut luni un accident cu motocicleta, un taximetrist ia taiat fata cu toate ca la vazut ca vine spre el ... la spital sa crezut intial ca este vorba de o mana fracturata si cateva coaste rupte ... ulterior au fost observate complicatii : sange la un plaman, ficat si un rinichi afectat.

 

PS - nu conteaza ce grupa sanguina aveti ... nu uitati sa mentionati pentru AVRAM SERBAN

post-2075-1171460250_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cunosc foarte bine acest centru ... acum m-am intors de acolo... dureaza intre 5 si 20 min o donare de sange in functie de aglomeratie ... si este necesar sa ai doar buletinul la tine

 

dureaza mai mult doar daca esti donator cu carnet sau daca vrei sa devi un astfel de donator si sa beneficiezi de drepturile legale dupa donatie (bon de masa, scutire de la servici etc)

 

Pt 10-20 max. minute merita sa veniti sa donati sange

 

Multa sanatate SUSU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donatiile de sange se fac intre orele 8-12 la 'Centrul de transfuzie al Municipiului Bucuresti' din Piata Victoriei in spatele spitalului Filantropia , str Dr Felix (actual Constantin Caracas)... acolo spuneti ca donati pentru Avram Serban internat la Spitalul Universitar.

 

Este de preferat sa nu fi mancat sau sa fi mancat f usor ... fara alcool si tutun.

 

Susu a avut luni un accident cu motocicleta, un taximetrist ia taiat fata cu toate ca la vazut ca vine spre el ... la spital sa crezut intial ca este vorba de o mana fracturata si cateva coaste rupte ... ulterior au fost observate complicatii : sange la un plaman, ficat si un rinichi afectat.

 

PS - nu conteaza ce grupa sanguina aveti ... nu uitati sa mentionati pentru AVRAM SERBAN

 

domnu mau, matale esti cadru medical? sau de ce inveti lumea prostii? cum adica sa nu manance? ba sa manance bine. si sa bea si o cafelutza. asta ne-a spus un doctor de la centrul de recoltare. cand iti faci analizele nu tre sa mananci inainte. da la recoltare n-are nici o treaba. cica-i chiar indicat o papa buna inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu mau, matale esti cadru medical? sau de ce inveti lumea prostii? cum adica sa nu manance? ba sa manance bine. si sa bea si o cafelutza. asta ne-a spus un doctor de la centrul de recoltare. cand iti faci analizele nu tre sa mananci inainte. da la recoltare n-are nici o treaba. cica-i chiar indicat o papa buna inainte.

 

ca sa nu vorbesc prostii am fost chiar eu personal la acest centru ... ca sa aflu toate detaliile ... ceea ce va spun sunt cuvintele doctorului de garda de la centrul de transfuzii sus mentionat...

 

nu sunt cadru medical si nu ma intereseaza disputele astea tehnice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt din bucuresti.am trecut si eu cu cineva din familie cu asemenea problema si stiu ca se putea dona numai din judetul respectiv...daca e posibil si din altaparte te ajut.Eu sunt din fagaras

 

P.S. - inainte de donatie nu este bine sa mananci,bei si sa fumezi,dupa ce donezi...doamne ajuta.

 

Precizez ca spitalul in caz ca donezi sange iti face analizele complete gratuit,si iti da si o zi liber de la munca.Nu stiu daca se mai dau si bonuri valorice (asta ca sa nu mai intrebe lumea pe aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum cine se duce sa doneze numa pentru bonuri in conditia ca cineva cere ajutorul...suck's

Sunt multe persoane defavorizate care se duc sa doneze de nevoie si asistentele sunt nevoite sa le refuze daca vin mai devreme de 72 zile de la donarea precedenta. Nu e de ras sau de blamat, e de plans :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dimineata cand donezi ai voie sa mananci doar: fructe, legume, covrigi, paine cu dulceata/gem, etc. In general nimic care sa contina proteine si grasimi (deci nici nu se pune problema de unt, margarina, lapte si altele).

Poti bea o cafea sau un ceai, fara probleme. Stiu asta de cand a fost nevoie de sange pentru Daniel Sisioe, cand a avut accident la Movilita, in octombrie 2006.

Nu trebuie sa fi consumat bauturi alcoolice cu 24-48 ore (nu stiu sigur) inainte de a dona.

 

Cat despre bonuri... In ianuarie inca mai dadeau bonuri de masa donatorilor, nu stiu daca s-a schimbat ceva de-atunci.

 

 

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iata un numar de telefon de la centrul de transfuzie ... unde puteti afla cred raspunsuri la majoritatea intrebarilor la care eu nu am habar 212.81.26

 

baiatul a suportat ieri o operatie de 4 ore ... si doctorii spera ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multmuesc celor care au donat azi ... toti au fost trecuti pe o lista si sa facut un bon cu numarul celor care au donat. Am luat bonul si am mers cu el la municipal

 

si maine cei care veti dona aveti grija sa fiti trecuti pe lista celor care doneaza pt Avram Serban

 

fiecare donator primeste bonuri de masa in valoare de 40 ron/ scutire de la servici/scoala + analize gratuite

 

starea baiatului este critica a mai pierdut peste noapte ceva sange ... sa vedem azi.

 

PS - observ foarte multe mesaje de condoleante la topicul baiatul decedat ... ei bine ganditiva ca este aceiasi situatie un motociclist accidentat 100% envinovat ... poate sta in puterea voastra 1/100000000 sa il salvati ... este inca in viata mai baieti ... aratati putina solidaritate ...

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata la 8:30-9:00 sunt acolo.

 

Haideti fratilor, ganditi-va ca maine ati putea fi voi, sau cineva apropiat voua, in locul lui...Doamne fereste!

 

Intrebare: cat timp trebuie sa treaca de la ultima donatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In dimineata cand donezi ai voie sa mananci doar: fructe, legume, covrigi, paine cu dulceata/gem, etc. In general nimic care sa contina proteine si grasimi (deci nici nu se pune problema de unt, margarina, lapte si altele).

Poti bea o cafea sau un ceai, fara probleme. Stiu asta de cand a fost nevoie de sange pentru Daniel Sisioe, cand a avut accident la Movilita, in octombrie 2006.

Nu trebuie sa fi consumat bauturi alcoolice cu 24-48 ore (nu stiu sigur) inainte de a dona.

 

 

 

Intr-adevar asa ne-au spus atunci. Eu nu am putut dona pentru ca aveam mana in ghips. Dar acum sper sa nu mai fie nicio problema asa ca maine dimineata voi fi acolo.

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata eu si prietenul meu ajungem in bucuresti...lasati un nr de telefon sane vedem pt ca nici unul din noi nu cunoastem bucurestiul si nu stim cum sa ajungem la acel spital..........sper din tot sufletul sa scape intreg......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

72 zile trebuie sa fie intre donatii daca ai carnet de donator ... daca nu ai ... cred ca ar fi indicat sa lasi minim o luna.

 

- pt cei care vin din afara bucurestiului ... va recomand sa mergeti in piata victoriei ... de acolo se ajunge foarte usor si pe jos in 5 minute ... va ajuta orice taximetrist ... intrebati str doctor felix ... sau de spitalul filantropia ... centrul asta este in spatele lui ... vam dat adresa

 

cine vrea un nr de tel sa imi dea un privat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu nu pot! am donat ptr Dan si apoi onorific in ianuarie... si nu pot dona decat odata la 3 luni.

 

Insanatosire grabnica!

of topic: se dau inca bonuri(in valoare de 45 ron)+ 1 zi libera de la serviciu + 50% reducere pe mijloacele de transport in comun pe luna respactiva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa trezit ... a trecut de ce este mai greu ... arata chiar mult mai bine ... doctorii spera sa nu mai fie nevoie de alta taietura maine ... daca peste noapte corpul va reactiona ok ....

 

ultimul sfat primit de la centrul de transfuzie ... se poate veni pana la ora 13 ... ba chiar este indicat sa se vina si dupa 11 ... cand nu prea mai este nimeni la donat.

puteti sa beti cate ceva inainte ... suc natural, ceai, ba chiar putina cola ... si sa rontzaiti un covrig un biscuite ... dar absolut interzis grasimi si alcool

 

este recomandabil sa nu veniti cu motocicleta ... cantitatea relativ mare de sange care se doneaza standard: 450 ml ... slabeste corpul si nu are rost sa riscati ... in plus daca atunci cand va prezentati sa donati, aveti o casca in mana sunteti refuzati din prima ... in acest caz mai bine lasati casca la un prieten jos :scratch:

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte trist ce s-a intamplat! Foarte trist sa citesti si sa nu poti face nimic ca sa ajuti.Am avut hepatita iar chestia asta parca ma urmareste toata viata.Nu pot dona pentru nimeni.Sper sa fie Dumnezeu langa el si sa il ajute sa reziste.Iar cine poate sa doneze, face un mare gest.

Cum este? Cum se mai simte? Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in plus daca atunci cand va prezentati sa donati, aveti o casca in mana sunteti refuzati din prima ... in acest caz mai bine lasati casca la un prieten jos :scratch:

Am fost azi, cu motorul bine'nteles, echipat complet. Ba mai mult, m-a si intrebat daca sunt cu motorul si i-am spus ca da. Insa m-au primit cu bratele deschise, rugandu-ma doar sa nu ma urc imediat pe motor.

 

Problema e alta... si anume ca dupa ce donezi trebuie sa iei confirmarea si sa o duci la Spit. Municipal... eu am avut noroc ca era inca un baiat care a donat si el pt Serban si a spus ca merge el sa depuna confirmarea... Sugestie: poate n-ar fi rau sa stea cineva, eventual din partea familiei, care sa preia confirmarile si sa le duca la Spit. Municipal.

 

sa trezit ... a trecut de ce este mai greu ... arata chiar mult mai bine ... doctorii spera sa nu mai fie nevoie de alta taietura maine ... daca peste noapte corpul va reactiona ok ....

Ma bucur sa aud ca se simte mai bine. :cheers:

Editat de Hai-Hui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. mie nu mi-au zis nimic de confirmare si eram vreo 3 care am donat pt Serban. Am vazut ca au facut o lista cu cine a donat pt el in schimb. Poate se trimite la sfarsitul zilei, nu stiu. Oricum am vazut ca si @mau zicea ceva de un bon luat la sfarsitul zilei.

 

Oricum, multa sanatate lui Serban si sper sa aiba nevoie de cat mai putin din ce s-a donat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...