Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Aline,nu ai de ce sa te retragi,e forum,deci se discuta.

Mai multe puncte de vedere nu au decat sa dea mai multa stiinta si mai multe ponturi celui ce are nevoie si a postat cerand ajutor.

nu din forum, ci din aceasta discutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dacă nu pica motocicleta mai mergeai 10k cu ea, nu? Ce rost are sa te informezi și sa schimbi uleiul la 6k cum este recomandat de către producător.. normal ca uleiul de masina își pierde mai repede proprietățile fiind folosit la turații mai mici iar dacă îl ții și 10k de km..

Nu te mai zgarcii la faina ca e scump ambreiajul apoi :)

De curiozitate, în cât timp ai făcut aia 10k după ce ai pus uleiul de masina?

Chow

In carte, schimbul de ulei, la mine, e la 10.000 km. 20W50 mineral. Cei 10.000 km i-am facut in juma de an. Merg cam 15.000 km de cand se topeste zapada pana cand se pune din nou. Daca nu ninge, merge si iarna. Multi km se fac in afara tarii, la greci, mai excat.

Dupa faza cu uleiul de masina mi-a explicat si mie o minte luminata, fostul sef de service de la BMW moto, cum sta treaba cu aditivii pentru ambreiajul in baie de ulei. Probabil ca era un tampit.

Dar, repet, ce rost are sa ne contrazicem aici cand fiecare poate sa puna ce vrea. De masina, de doi timpi, orice, tot ulei e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In carte, schimbul de ulei, la mine, e la 10.000 km. 20W50 mineral. Cei 10.000 km i-am facut in juma de an. Merg cam 15.000 km de cand se topeste zapada pana cand se pune din nou. Daca nu ninge, merge si iarna. Multi km se fac in afara tarii, la greci, mai excat.

Dupa faza cu uleiul de masina mi-a explicat si mie o minte luminata, fostul sef de service de la BMW moto, cum sta treaba cu aditivii pentru ambreiajul in baie de ulei. Probabil ca era un tampit.

Dar, repet, ce rost are sa ne contrazicem aici cand fiecare poate sa puna ce vrea. De masina, de doi timpi, orice, tot ulei e.

Floriol,Bunica,ulei de mecanisme fine Cugir,etc.:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nimic chiar daca ar fi fost 10.000 cu un singur schimb, ca stiu ca merg touring. La frecus prin oras, la dat in bot gratuit, la dat pe curbe, la altele de genul dar ma indoiesc ca ei fac figuri de genul asta... Oricum, altele au fost cauzele, in nici un caz uleiul.

Salut, eu nu mă hazardez sa zic ca a fost sau nu de vina uleiul pentru defectarea ambreiajului, ce vroiam eu sa zic este ca lubrifierea necorespunzătoare (și nu doar la moto :))) poate avea efecte foarte grave asupra agregatelor.. Ca și părere personala, se poate defecta un ambreiaj la un Gs/Pegaso din acest motiv..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Floriol,Bunica,ulei de mecanisme fine Cugir,etc. :)

Cristi, lasa mistourile si schimba titlul topicului! Din posesori de Aprilia, uniti-va! scrie ceva de genul Posesori de Aprilia bagati benzina de 95 si ulei 10W40! Sau cat dracu scrie in carte la Aprilia. Ca sunt zeci de mii de postari cu aceeasi intrebare. Ce ulei sa pun?

Pai ce ulei? E asa complicat sa salvezi un tabel si sa te uiti pe el? Ca acolo scrie si ce ulei, si ce cantitate, si ce antigel, si ce lichid de frana etc. Daca nu tii minte, deschizi tabelasul si gata, te lamuresti.

In loc sa vedem unde facem gratarul si bem berea, discutam inutilitati si contrazicem speficatiile producatorului. Nici eu nu m-am lamurit de ce la acelasi motor, BMW spune ceva si Aprilia altceva, dar asta e alta problema. La mine e 20W50 si 2,2 litri. La Aprilia e 15W40 si 2 litri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce vroiam eu sa zic este ca lubrifierea necorespunzătoare (și nu doar la moto :)))...

Asta e clar. Si da, e o oarece frecare intre placi, uleiul sa aiba rol in lubrifiere/racire (poate, aici inginerii au de spus ultimul cuvant) deci poate parea plauzibil, insa nu cred ca e cazul.

 

 

In loc sa vedem unde facem gratarul si bem berea, discutam inutilitati si contrazicem speficatiile producatorului.

Corect!

Nici eu nu m-am lamurit de ce la acelasi motor, BMW spune ceva si Aprilia altceva, dar asta e alta problema. La mine e 20W50 si 2,2 litri. La Aprilia e 15W40 si 2 litri.

Conteaza f mult si perioada in care te plimbi, temperaturile. De la 10w40 la 15w50, comportamentul motorului (4L) a fost mult imbunatatit in aceeasi perioada - iulie/august in caldurile de la greci.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,Aprilia a dat specificatia aia pentru zona ei de fabricatie(Noale,Venetia).Eu am bagat intotdeauna 10W40 semisintetic in GA!Punct.

Nu stiu ce tot atata discutie.

Voi bagati ce vreti sau puteti.

Cand am fost in Grecia,am bagat 15w50!

 

Si nu am facut misto,cel mult o gluma! :) Pana la misto e cale lunga.Dpmdv!

Am zas!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ajuns eu sa imi pun in aplicare planul sa imi iau cu 4.5 milioane 20 de litri de ulei de camion :crack: Sa fi vazut atunci cum schimbai uleiul la 2000km, de placere. Si sunt 99% sigur ca nici nu dadea ortu' popii motorul, dar sunt lucruri care se demonstreaza nu povestesc. Eu sunt in continuare sigur ca 99% dintre problemele fiarelor sunt date din cauza folosirii necorespunzatoare (fie rea vointa, fie nepasare, fie necunostinta). Restul de 1%: ghinioane diverse, defecte de fabricatie, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In carte specifica 5W40, 2.2 litri (cu tot cu filtru).

Eu am pus intotdeauna 10W40.

+1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace:

Cristi, lasa mistourile si schimba titlul topicului! Din posesori de Aprilia, uniti-va! scrie ceva de genul Posesori de Aprilia bagati benzina de 95 si ulei 10W40! Sau cat dracu scrie in carte la Aprilia. Ca sunt zeci de mii de postari cu aceeasi intrebare. Ce ulei sa pun?

Pai ce ulei? E asa complicat sa salvezi un tabel si sa te uiti pe el? Ca acolo scrie si ce ulei, si ce cantitate, si ce antigel, si ce lichid de frana etc. Daca nu tii minte, deschizi tabelasul si gata, te lamuresti.

In loc sa vedem unde facem gratarul si bem berea, discutam inutilitati si contrazicem speficatiile producatorului. Nici eu nu m-am lamurit de ce la acelasi motor, BMW spune ceva si Aprilia altceva, dar asta e alta problema. La mine e 20W50 si 2,2 litri. La Aprilia e 15W40 si 2 litri.

 


» Post actualizat in 06 May 2016 18:04

Da,Aprilia a dat specificatia aia pentru zona ei de fabricatie(Noale,Venetia).Eu am bagat intotdeauna 10W40 semisintetic in GA!Punct.

Nu stiu ce tot atata discutie.

Voi bagati ce vreti sau puteti.

Cand am fost in Grecia,am bagat 15w50!

 

Si nu am facut misto,cel mult o gluma! :) Pana la misto e cale lunga.Dpmdv!

Am zas!

corect! conditiile meteo - vara in Romania 2016----- necesita 15w50....restul este lipsa de cunostinte teoretice


» Post actualizat in 06 May 2016 18:09

In carte specifica 5W40, 2.2 litri (cu tot cu filtru).

Eu am pus intotdeauna 10W40.

va rog link acea carte................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

restul este lipsa de cunostinte teoretice

Iar in cazul altora se adauga si o doza de prostie omeneasca, fiecare dupa cum se simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar in cazul altora se adauga si o doza de prostie omeneasca, fiecare dupa cum se simte.

Andrei,mai easy,ca aci ne unim,nu ne uram!:ok:

Mersi pentru intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fa mai place contrazicerea. Mai mult decat saorma ;) ( asta e roamneasca)! fi-ti calmi si bucurati-va de vreme. Da-l in mama lui de ulei. Este simplu. Iarna 10v ( daca pui 5v garantez ca nu iesi din casa de frig) iar vara 15v.

Sa revin la piticii mei :)

Azi am inceput sa pun la loc toate alea pe motor( nu motocicleta) Am avut ceva bataie de cap cu axele cu came. Dupa pozele pe care le-am avut mai inainte de la cineva pe forum... reiese ca ar trebui sa imi stric motorul . Apreciez ca a incercat sa ajute dar.. la BMW este putin diferit. Mai pe scurt .... camele trebuie sa fie catre interiorul( sau mijlocul ) motorului. Am sa pun o poza zilele astea.

Acum am sa va rog sa imi da-ti niste idei cu sa pun motorul iar pe cadru?

 

Va salut si mai usor cu cearta ( contrazisul)intre voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fa mai place contrazicerea. Mai mult decat saorma ( asta e roamneasca)! fi-ti calmi si bucurati-va de vreme. Da-l in mama lui de ulei. Este simplu. Iarna 10v ( daca pui 5v garantez ca nu iesi din casa de frig) iar vara 15v.

Sa revin la piticii mei

Azi am inceput sa pun la loc toate alea pe motor( nu motocicleta) Am avut ceva bataie de cap cu axele cu came. Dupa pozele pe care le-am avut mai inainte de la cineva pe forum... reiese ca ar trebui sa imi stric motorul . Apreciez ca a incercat sa ajute dar.. la BMW este putin diferit. Mai pe scurt .... camele trebuie sa fie catre interiorul( sau mijlocul ) motorului. Am sa pun o poza zilele astea.

Acum am sa va rog sa imi da-ti niste idei cu sa pun motorul iar pe cadru?

 

Va salut si mai usor cu cearta ( contrazisul)intre voi :)

Pai io ce tot spun?

 

Mergeti fratilor si motocicliti.

Io ma adun cu inca cativa si mergem in Alba Iulia sa ne alaturam marsului moto de acolo,ce e organizat pentru azi.

Maine?LEGHELEU MAXIIIM...

Yyyyhaaaaa...:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai io ce tot spun?

 

Mergeti fratilor si motocicliti.

Io ma adun cu inca cativa si mergem in Alba Iulia sa ne alaturam marsului moto de acolo,ce e organizat pentru azi.

Maine?LEGHELEU MAXIIIM...

Yyyyhaaaaa... :ok:

Pai, da frate, ca la tine nu ploua torential de doua ori pe zi. Baga maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am atasat pagina din manualul de reparatie unde producatorul recomanda in mod specific 5W40, nu un tabel de unde fiecare isi alege ce-i cade bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...