Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Super plimbari, Cristi! Acum, ca am pus caramele pe moto, si mie imi vine sa ma tot duc pe noroaie. Dar cred ca am scapat de frig si poate ne strangem la un gratar pe sambata sau duminica.

In alta ordine de idei va supun atentiei un aspect cam neluat in seama in intretinerea moto.

Ieri am schimbat oasele la 650 cu unele mai scurte cu 1 cm pentru a inalta agregatul cu vreo 3 cm. Au fost facute de Dan Cata, Cluj. Toate bune si frumoase pana le-am dat jos pe alea vechi: erau varza! Rolele rulmentilor erau ruginite si rupte, s-au imprastiat pe jos cand am scos suruburile.

Asa ca, daca nu aveti ce face, mai uitati-va si la rulmentii aia, cam nebagati in seama. Se scot si se pun foarte usor, cu roata spate scoasa, evident.

Rulmentii cu ace , in mod normal se spala si se greseaza din nou cu multa vaselina , daca au joc se inlocuiesc , dau vibratii

» Post actualizat in 28 Mar 2016 12:24

Nu,nici vorba imi stii parerea.De banii dati pe una d-aia iei altele 2 dedicate,cel putin daca nu 3 chiar...

Iaca poze de ieri,de la Muntele Rece:

» Post actualizat in 28 Mar 2016 08:27

Si un filmulet din noroiala de ieri:

 

sa inteleg ca , tu erai cu cainii :tempted: .Frumoase peisaje ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...

sa inteleg ca , tu erai cu cainii :tempted: .Frumoase peisaje ,

Nu,cel ce participa la concursul cu sanii,era cu cainii.

Io facusem poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telescopul spate se prinde in doua locuri:sus si jos.

Jos ai niste articulatii metalice intre capatul telescopului si bascula de spate.

Acolo sunt inauntru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tututor!Este cineva pe aici care si-a achizitionat ceva dupa fc.moto.de?care sunt conditiile? Se poate tranzactiona cu orice fel de card?

Nu vreau sa fac pe raposatul Pruteanu,dar este de pe,nu dupa!

Scuza-mi interventia! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca peste ce am dat,poate il intereseaza pe careva dintre voi:

 

http://olx.ro/oferta/evacuari-arrow-ID4wz0s.html#2e0edfc705

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali,incearca pe Olx,ca erau vreo 5 Aprilici la dezmembrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Am gasit furca la un coleg forumist.

 

Am terminat ptr azi de mesterit. Am luat furca de F650 (telescoape, juguri si aripa) - da, stiu ca am facut downgrade -si am transplantat-o pe Pegaso, toate bune mai putin placa de sub jugul inferior, cea pe care e prins claxonul, se potrivesc doar doua gauri din trei si nu se blocheaza ghidonul (e o abatere cam de un milimetru intre pinul butucului si gaura in care trebuie sa intre - butucul pare sa stea mai jos).

 

Maine termin de facut ajustarile necesare si ma apuc de verificat jocul la supape.

 

PS: unde gasesc suruburile de carene? In special, caut piulitele, cele imbracate in cauciuc. Merg puse cleme metalice?

Editat de V a L y O
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea,dar am vazut pe Louis set la punga,incearca acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Am gasit furca la un coleg forumist.

 

Am terminat ptr azi de mesterit. Am luat furca de F650 (telescoape, juguri si aripa) - da, stiu ca am facut downgrade -si am transplantat-o pe Pegaso, toate bune mai putin placa de sub jugul inferior, cea pe care e prins claxonul, se potrivesc doar doua gauri din trei si nu se blocheaza ghidonul (e o abatere cam de un milimetru intre pinul butucului si gaura in care trebuie sa intre - butucul pare sa stea mai jos).

 

Maine termin de facut ajustarile necesare si ma apuc de verificat jocul la supape.

 

PS: unde gasesc suruburile de carene? In special, caut piulitele, cele imbracate in cauciuc. Merg puse cleme metalice?

 

Nu stiu ce suruburi de carena cauti, dar daca seamana cu cele de pe BMW 650, le gasesti la Bavaria Moto, in Baneasa. Eu de acolo mi le-am luat, inclusiv cele pentru parbriz, cu piulita in manson de cauciuc. Sunt in jur de 2 lei bucata.

Pune o poza, ca mai am eu niste suruburi pe acasa, si cu hexagon si cu stea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,unde ne intalnim?

Io aduc mititeii!

Ajung doo tavi? :D

Baga ochiul aici ,daa' descarca-l:http://jab.ro/1JRd

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Fix piulitele acelea in manson de cauciuc le cautam. Am 6 rupte.

 

Azi am terminat de montat furca si am facut ultimele reglaje (acum pot bloca ghidonul).

 

Am verificat jocul la supape si am gasit: 0.15, 0.15 pe evacuare si 0,10, 0,10, 0.05 pe admisie. Lantul de distributie pare ok, ramane sa dau o fuga prin service sa imi zica unde e tacanitul pe care il aud.

post-41831-0-57500600-1459538276_thumb.jpeg

Editat de V a L y O
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar,nu ajung!:D

Distractie-pofta-drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi facut si eu o tura insa ghinion: nu am putut astazi sa imi fac asigurare , tocmai luni si a doua , cred ca nu mai imi inchid cuie pontou deoarece imi curge penzina pe furtunul de aerisire , ma apuc acum de desfacut in PLM ,


» Post actualizat in 02 Apr 2016 14:09

PLm - am schimbat cuiele , e bine acum dar , imi curge rezervorul pe langa cheita......scot benzina si pun alta garnitura ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,am facut o tura combinata de legheleu si asfalt prost,cam vreo 110 km.

Poze:

post-41801-0-37246600-1459608146_thumb.jpg

post-41801-0-29617600-1459608164_thumb.jpg

post-41801-0-98195500-1459608174_thumb.jpg

post-41801-0-01955700-1459608182_thumb.jpg

post-41801-0-61878200-1459608192_thumb.jpg

post-41801-0-35398500-1459608208_thumb.jpg

post-41801-0-37464500-1459608215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi facut si eu o tura insa ghinion: nu am putut astazi sa imi fac asigurare , tocmai luni si a doua , cred ca nu mai imi inchid cuie pontou deoarece imi curge penzina pe furtunul de aerisire , ma apuc acum de desfacut in PLM ,

» Post actualizat in 02 Apr 2016 14:09

PLm - am schimbat cuiele , e bine acum dar , imi curge rezervorul pe langa cheita......scot benzina si pun alta garnitura ,

Da-o dracu de asigurare, fa-o online si e valabila. Oricum numai pe coclauri mergem, daca te-ai uitat pe harta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...