Sari la conținut

Accident Craiova ... 16.02.2007


toply
 Share

Postări Recomandate

Daca inchizi ochii si deschizi gazul, chiar si pe drum cu prioritate, tot te infigi in cineva la o intersectie oarecare.

 

Asta nu inseamna ca toti cei care nu reusesc sa se dea la o parte (sau sa franeze) sunt vinovati.

 

 

 

Nu stiu de ce, da la accidentul asta nu prea mi se pare vina conservei. As paria pe viteza excesiva a motorului, combinata cu lipsa de experienta.

P.S. Am avut si io accident la peste 50 dar si masina si motoru aratau ceva mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"nu vorbi fara sa stii" :rock:

Si mai terminati in P##A MEA :nono: cu faze de genu e vina baiatului ca a turat-o si nu avea permis ...

dak se facea praf un motociclist cu permis cum s-a facut ala pe Stefan cel Mare in Bucuresti... (avea si permis si echipament si tot a plecat dintre noi :rose: ca nu s-a asigurat un MUIST cu conserva) altfel vorbeati ...;

E VINA soferului conservei ca avea o P%%A IN GURA :rose: sau in OCHI :rose: si nu se uita pe unde merge ...

 

peace and prosperity :P

Bafta multa in trafic, sa ne vedem sanatosi !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono:

 

Daca avea permis bla bla bla ... nu avea si cu asta basta, nu avea voie sa circule dar a circulat, avea restrictie de viteza nu a respectat-o, avea pasager fara casca toate astea inseamna ca nu e vinovat ? Poate reuseste sa scape si sa aive la ce medita cat timp va avea cazierul patat sau va fi la racoare ... aspectu' asta il face vinovat 100% cel putin din punct de vedere moral, asta in cazul in care o persoana ce se hazardeaza in halu' asta stie de moralitate.

Iar tu ar trebui sa vorbesti civilat, ca nu esti singurul care are organe genitale si nici singurul care poate sa vorbeasca asa ... daca ti le-ai descoperit mai tarziu nu inseamna ca trebuie sa te si lauzi cu asta. Hai sa nu ne mai imbatam cu apa rece, e foartew usor sa dai vina pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baiatule (Marele alecsxander )

 

Aici spui de baiatul de pe Stefan Cel Mare ca nu a fost vinovat(Dumnezeu sa-l odihneasca) iar pe privaturile unor baieti il JIGNESTI, nu mai fi atat de parsiv ma, take a live, zici de mine si de black killer ca suntem invidiosi, pe tine ma ?

 

In fata baietilor pe forum te dai mielusel, iar la altii pe privat iti arati coltii, invata sa te porti amice..

 

P.S : daca tot te dai asa motociclist, puteai sa iti exprimi solidaritatea si sa vi sa pui o lumanare..

Bafta si aveti grija, incepe sezonul

 

:nono:

Editat de Cracky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:nono:

 

Omule, fii sigur ca daca o sa plec la Sf. Petru de pe strada macar nu voi avea 100 km/h in oras :rose:. Limitele de viteza nu sunt impuse de pomana .. chiar daca iti place sau nu trebuie sa admiti asta .. iar daca tu ii mangai pe cei ce baga mana in gaz aiurea nu stiu care cui v-a manca coliva ... sa speram ca vom sta la o vorba pe aici si nu prin "alte parti" ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de ce s-a intamplat !!! Si imi mai pare rau sa observ ca atunci cand se incepe o tema(indiferet de natura ei ),dupa cateva posturi incep cele cu teribilism,prostie si jigniri !!!

Vina ESPERO : neasigurare la schimbarea directiei de mers - penal daca victima are un anumit nr de zile de spitalizare

Vina MOTO : punere in circulatie a unui autovehicul fara a fi inmatriculat,viteza excesiva,pasager fara casca - dupa parerea mea la fel de penal ca si primul

Nu se intelege odata ca atunci cand iesi cu moto trebuie sa fii cu ochii in 4 sa nu te bazezi pe prioritate,pentru ca te faci VINOVAT si pentru cei de acasa pe care ii lasi fara tata ,copil,sau sot !!!

Place cuiva sa ii scrie pe cruce : A MURIT DESI AVEA PRIORITATE ???

ASTA ESTE ! Vrem nu vrem circulatia cu moto in Romania nu este inca o placere,ci mai bine zis o jungla unde trebuie sa ai garda sus in fiecare moment ca sa nu fii mancat de fiarele salbatice !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verry verry :nono:

 

Ideea este ca degeaba ala este pedepsit, TU TREBUIE sa preconizezi miscarile lor (ale masinilor) .

 

" Place cuiva sa ii scrie pe cruce : A MURIT DESI AVEA PRIORITATE ??? "

 

Cu asta a cam zis ce era de zis referitor la jungla din circulatia rutiera a romaniei.

Fratilor degeaba e ala vinovat ca nu ti-a dat prioritate, AVETI GRIJA ca e viata voastra in joc, ala face 7 ani la bulau iese, dar voi v-ati dat finishul la viata..

 

:rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti va ajuta sintagma din decret "conduita preventiva" si "adaptarea vitezei de mers la conditiile de trafic" si ceea ce trebuie sa faci in trafic asta va zic dupa sute de mii de km in conserva este sa anticipezi miscariile celorlanti participanti la trafic.

Acum sa-i dea D-zeu sanatate sa speram ca nu au patit nimic , dar baiatul nustiu carui sef de politie :nono: moto neimatriculat,fara permis,viteza sa zicem neadecvata, asta intregeste un tablou care fiecare din noi il vede ,are taticu bani si pe mine ma doare la basca ca nu ma opreste nici un politai ca sunt baiatu lu tata smekeru deja nu mai are rost sa continui.Da se pare ca cielo si soferul lui nu au stiut cine este V.I.P.-ul.

 

In concluzie vina principala este a motociclistului care nu avea ce sa caute pe drumurile publice fara permis si fara moto imatriculat clar, ca ala nu s-a asigurat e partea a doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cracky: se vede ca esti moldovean si forumu e viatza ta. de, dak motor nai macar pe forum sa stai ...mai date si u cu bicicleta sau cu ceva ,,, role,,, aerisesteti creierul de prea mult stat in fatza monitorului.

: buna ideea lu axa de a curata forumul de bagatori in seama care nau nmk de spus la obiect.

 

@just_me: ideea era ca soferi din romania nu au educatie rutiera, li se pare ca totu se cuvine mai ales cand e vorba de mopeduri, scutere, motoare etc pe ca isi dau seama ca ei nu patesc nmk dak te lovesc, DECI trebuie sa le dai prioritate ca sunt mai MARI.

: s-au invatat sa "scoata botu" de pe stradute, etc fara sa se asigure, schimba benzi fara sa se asigure, de asta avem noi de suferit, ca suntem "mici" si cand facem POC pe noi ne doare,,,, si pe ei ii doare dar in cot si in alta parte ,,, si pe urma o dau in texte ca nu te-au vazut, etc

: CONCLUZIA pe care trebuia sa o tragi din a 2ua replica taioasa a mea este ca dak te-ar lovi unu, ca nu sa asigurat ,,, nu ai vorbi asha ... nai zice ca vai ce bou sunt ,,, aveam 55 la ora ,,, e vina mea ca ma lovit ca am depasit cu 5 km limita ,,, ARESTATI-MA !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

conduceti cu 20 la ora sau impingeti motocicleta PE TROTUAR !! asha POATE aveti o sansa sa nu va accidenteze careva !! poate doar vreo poseta in gura de la vreo baba care nare loc ,,, dar nui nmk daia avem casca :rose: !! :rose:

 

hai bafta si sa dea domnu sa vb de accidente doar din auzite nu din experienta profesionala !!!!!!!

:nono: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alecsxander, spre deosebire de tine eu nu jignesc oamenii, am o situatie mai nasoala si nu-mi pot permite ACUM motor, asta nu inseamna ca n-am voie sa stau pe forum..

2 la mana nu sunt moldovean, si chiar daca eram , ce ai cu moldovenii ? vezi ca a zis fratemiu ca te saluta pe strada cand te prinde pt ca prea iti bati joc de mine peste tot

 

:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam toti de aici privim lucrurile un pic subiectiv (doar suntem sau vrem sa fim motoristi). Degeaba tot aruncam injurii "conservarilor" pentru ca si noi (majoritatea) la randul nostru suntem "conservari" , ce-i drept ca daca auzi o motocicleta intri in garda ca sti cum e sa iti sara o masina in fata in timp ce tu esti pe 2 roti, dar majoritatea soferilor nu stiu asta si partea cea mai nasoala e ca nu ii intereseaza. Aici nu prea avem ce sa facem (trebuie sa invete dobitocii), dar cand un motorist vine cu +100 Km/h pe o strada din oras intervalele de timp se scurteaza foarte mult si perioadele de franare se lungesc (eu zic ca aici am avea un cuvant de spus).

P.S.1 Nu am auzit de foarte multe accidente mortale petrecute la 50Km/h.

P.S.2 Nu cred ca e topicul potrivit pt dispute personale.

Bafta!

Insanatosire grabnica celor 2!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar la o viteza mare daca ti se iveste ceva in fata nu prea mai ai ce sa faci, la un 50 km/h poti sa franezi si e posibil totusi sa nu poti sa eviti coliziunea,dar macar nu vei intra cu o viteza mare in impact.. de aici isi face treaba ECHIPAMENTUL si NOROCUL !

 

Insanatosire grabnica si din partea mea

 

p.s : imi cer scuze pt offtopic-urile mele, doar sunt putin indignat

 

:nono:

Editat de Cracky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi...care a fost soarta celor de pe motor?...

 

off topic: @Alecsander....nu cred ca ceea ce ai spus a deranjat atat de mult...mai degraba felul cum ai spus-o.(am vazut ca ai facut o precizare ...cu botul scos la masina...pai...sunt locuri unde altfel nu poti sa te asiguri...acolo ce faci?...stai cu masina in intersectie pana vine smecherul care a parcat si ti-a bulit vizibilitatea?)

 

Daca e sa trag si eu o concluzie...vina pt accident este a automobilistului. Cel cu motocicleta in schimb, poarta vina morala...nu avea ce sa caute pe strada fara carnet (nu apoate dovedi in nici un fel ca cunoaste regulamentul)...si fara acte la motor (nu poate dovedi ca motorul avea frane, far etc in stare de functionare )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e o mica problema faptul ca nu cunosti cum e in masina si intradevar daca in intersectie pe margine mai sunt parcate cateva masini mai ales dube sau camioane nu ai ce face si intri in pic in sosea cu "botu" nu ai ce face doar nu te dai jos sa te asiguri :nono: dar la @alecsxander o fi din faptul ca spune el ca nu are inca permis sau din faptul ca nu a condus niciodata o "conserva"

Concluzia e ferestete singur nu astepta sa te fereasca alti ca la un moment dat se poate termina norocul, lucru absolut valabil si cand te sui intr-o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ma mira ca nu aveau casti , se cam poarta prin zona aia , ca sa nu mai vrb de'' stilul'' de pilotaj al oltenilor. fara suparare sper sa le fie cu bagare de seama , si data viitoare vor fi mai echipati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e frumos sa va certati si sa va jigniti ..sunt niste dispute copilaresti si fiecare are o parere diferita ..

on: din ce am auzit de pe la lumea de aici ..de la mama unui prieten care era in spital la ora aia am auzit ca unul a murit, de la un alt prieten care se cunostea cu unul dintre cei implicati in accident am auzit ca doar unul era ranit mai usor celalt fiind in stare ff grava inca de la fata locului ..am inteles ca avea coloana fracturata in 2 locuri si ca ar fi avut .nuj cum ii zice in termeni medicali ..capul spart nasol..celalalt care era mai putin ranit cica are fata razchetata de asfalt urat de tot ...ca s-a raschetat si din os ....

Pt mine unu nu are imp. cine cum a fost de vina...asta vor hotari "organele" important este rezultatul..care este extraordinar de "urat" si cu consecinte grave asupra a 3 familii multa lume v-a suferii de pe urma acestui accident ce va asigur ca nu avea cum sa fie impiedicat ..soarta i-a pus in aceea postura indiferent cine sunt cati bani au si cu ce au gresit ...toti am gresit la un moment sau altul, toti am platit, pacat ca unii platesc cu viata pt niste greseli pe care sunt ferm convins ca nu le percep a fi greseli ..pana nu ti se intampla ceva nu realizezi ca gresesti ..pot sa iti spuna mii de oameni ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecsander: Inainte sa arunci cu insulte pe tema regulilor de circulatie, ia-ti carnet vere. Nu stiu ce faci cu DR-ul ala, dar sper ca nu e ce cred eu.

 

Doi la mana, cate accidente ai avut cu motorul? Cred ca zero, pentru ca dupa ce mananci un pic de asfalt iti dai seama ca numai tu iti poti pazi pielea, si ca nu te poti astepta ca toate conservele sa iti faca loc sa mergi tu cu 150, ca nu calaresti toiagul lui Moise.

 

 

 

P.S. Baga la cap: e o lasitate sa injuri straini pe forum. E un comportament infantil, e ca si cum ai scuipa de la balcon si te-ai ascunde. Daca ai o idee buna, exprim-o civilizat, sau consideri ca nu ti se da atentie daca nu esti vulgar? La 21 de ani ai trecut de varsta "aia", poti fi un pic mai matur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pareri de rau, dar inca o data reteta perfecta pentru dezastru, conducator auto care nu vede pe unde merge si ce inseamna "Cedeaza trecerea" , motociclist fara carnet(daca e adevarat ce s-a vehiculat pe site) , deci si fara experientza, supersport de 900, noaptea, pasager fara casca si uite asa, vorba cuiva de mai sus, 3 familii au de suportat consecintele de tot felul.

Dpmeudv , vina ii apartine conducatorului auto, ca doar legea nu zice " Da prioritate numai acelor vehicule conduse de cei ce poseda carnet" . Motociclistul , daca a scapat, Doamne ajuta, trebuie sa dea socoteala pentru alte ilegalitati, dar nu din vina lui s-a produs accidentul. Nu inteleg ce a fost in capul lui sa mai ia si un pasager. Nu era de ajuns sa se lanseze singur in inconstienta lui ?!?!? Trebuia musai sa mai implice si pe altcineva ???

Parca nu se mai termina cu chestiile de genul asta, cu teribilismele astea fara nici o noima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze...o sa-i combat putin pe cei care au ceva si cu Moldovenii ,dar si cu conservarii.Scurt si la obiect soferul masinii este vinovat pentru neacordare de prioritate, dar in cazul asta un om va avea de suferit daca motocicleta si pilotul nu aveau ce cauta pe strada!!!

 

logic?

 

Puneti-va si voi in locul omului cu masina si o sa vedeti ca daca aveti accident cu cineva cu motorul care nu avea ce cauta pe strada sunteti pusi la zid degeaba.

 

Semnat,

 

un moldovean mandru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba din cate stiu, daca nu ai carnet sau esti baut, esti automat vinovat, orice s-ar intampla.

 

Eu afirmam ca nu motociclistul e vinovat de producerea accidentului. El e vinovat de conducerea motocicletei fara a poseda carnet. Am subliniat acest fapt, iar fiecare ar trebui sa primeasc pedeapsa in functie de legea incalcata. Ala ca a produs acc, motociclistul ca a condus fara carnet. Ce nu e clar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...