Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu sunt de parere ca te iarta mai repede SS-ul decat cruiserul in momentul in care abuzezi de gaz......nu vei vedea atata cuplu pe nici un SS vreodata....si cand a scapat de sub control cruiser nu-l mai tii si nici nu-l mai aduci la loc indiferent cat e de greu.....Cred ca SS-ul e mai iertator in momentul in care gresesti!!!Il mai poti aduce la loc!!!!

 

 

Parerea mea!!!

 

 

see Ya

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand dai gaz brusc la un cruiser ca Intruder 1800, pericolul nu e sa se ridice pe o roata, ci sa piarda aderenta. Acelasi pericol ca si la o frana de motor mai hotarata.

Crezi ca nu este valabil si la SS.

Eu am trecut de la R6 pe Intruder 1800cc si este o diferenta de la cer la pamant intre cele doua,

cu 1800 poti sa rupi frana pe fata si nu te arunca in cap dar SS-ul te acunca ca un cal naravas si asa mai departe.

Editat de cornette
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu sunt de parere ca te iarta mai repede SS-ul decat cruiserul in momentul in care abuzezi de gaz......nu vei vedea atata cuplu pe nici un SS vreodata....si cand a scapat de sub control cruiser nu-l mai tii si nici nu-l mai aduci la loc indiferent cat e de greu.....Cred ca SS-ul e mai iertator in momentul in care gresesti!!!Il mai poti aduce la loc!!!!

 

 

Parerea mea!!!

 

 

see Ya

 

Hai sa-ti zic parerea mea, (again). . cruiserul iarta. .ca e greu. . nu are atatia cai la greutate asa mare. .Suzuki-ul meu are 10 kile in plus fatza de numarul de cai. .la R1 e si mai naspa. geometrie mai instabila. .prea multi cai, prea mica greutate.Daca la cruiser rupi gazul. . si nu esti cu scaritza pe asfalt, sau esti pe o vopsea de marcaj linie continua, si ai gume bune, si nu e prea frig, si nu treci peste un capac de canal cu gaz progresiv. . .nu ai probleme. Cu SS te risti serios, la mers agresiv si inclinat, prin oras. In linie dreapta nu-i bai sa rupi gazul la SS. . Mai toti o fac si nu se sparg. La viraje e buba. Da, cruiserul are inertie mai mare, si daca faci prostii si iei o trasa aiurea in plin gaz, e mai greu de oprit vaca. .De aia recomand la toti cruiseristii sa-si puna furtune de frana de otzel. Si sa franeze si cu spatele. . .in paralel, sau dupa frana fatza. .pentru stabilizare. Tu zici ca un SS il aduci la loc mai usor. .dar asta poate doar ca e mai usor, dar si pentru ca un SS are frane muult mai bune ca un cruiser .Puneti frane mai bune pe cruiser, si o sa fie cam la fel. . .cu conditia sa stapaniti bine cadrul, dupa antrenamente de forje pe redlight-to-redlight cu cruiseru. Si redlight-to-redlight pe strazi intortocheate, si pante. O sa va zic ce traseu de GP mi-am gasit eu prin Bucuresti pentru cruiser. Un fel de Brno. .Sicane, linii drepte, pante la vale si la deal, U-turns, tot tacamul. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACEASTA POLEMICA NU-SI MAI ARE ROSTUL.....

 

 

TE ROG SA CUMPERI 2 BORCANE DE COMPOT!!!

 

NU DORESC RAUL NIMANUI DAR DACA TU TI-AI GASIT CIRCUIT BRNO PRIN BUCURESTI SI MERGI CU SS-UL CA PE CIRCUIT ESTI DUS MY FRIEND!!!!! :D

 

 

SAU POATE AI MAI MULT NOROC!!!

 

gOOd LUCK MY FRIEND!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* o acadea vrea cineva? am primit cateva si mie nu-mi plac dulciurile.

 

on: nu va mai luati de fratii mei mai mari, bey, ca pun pioneze pe AMKart! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
post-19695-1241602885_thumb.jpgunde gasesc si eu niste tobe in Ro la niste preturi mai rezonabile? merci

 

Ce fel de tobe? Stok sau after market?

 

A...... Salut tuturor "intruderistilor"

Am facut si eu cateva modificari la M1800. Astept sa treaca ploaia, fac cateva poze si le postez(daca va intereseaza :moto: ).

Apropos.. vreau sa-mi achizitionez un pneu Metzeler ME880 - 260/40/18; ajutati-ma cu cateva impresii(cei care au pus unul asemanator). Intra pe janta stok? Are aderenta buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu intentionez sa iau acelasi pneu....din cate am citit eu este mult superior peste cel original...atat pe uscat cat si pe ud.....este dimensiunea maxima care intra pe janta stock......se spune ca sta foarte bine pe asfalt dar nush asta decat din citite...inca mai pot merge cu pneurile originale....cand o sa le schimb o sa pun niste pareri dupa cativa km facuti in conditii de drum variate.....

 

 

de intrat intra.....

 

de unde vrei sa-l comanzi?

un pret?

 

see Ya

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am cumparate de arpoape 10 luni, dar nu am reusit sa le montez pt ca vreau intai sa slefuiesc jantele.

 

Cel de spate e pe 260, iar fata (de fapt e tot pt spate) e de 150.

Le-am cumparat din Germania, m-a ajutat un baiat de aici, de pe forum, care e in Germania si trimite oriunde in Romania. Ele au costat, din cate imi aduc aminte cel de spate 200E si fata 130E.

 

Dupa ce le montez, o sa scriu si primele impresii....din cate am citit pe forumul american, sunt cele mai bune cauciucuri, nici nu se compara cu cele stock.

post-38400-1241795775_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am cumparate de arpoape 10 luni, dar nu am reusit sa le montez pt ca vreau intai sa slefuiesc jantele.

 

Cel de spate e pe 260, iar fata (de fapt e tot pt spate) e de 150.

Le-am cumparat din Germania, m-a ajutat un baiat de aici, de pe forum, care e in Germania si trimite oriunde in Romania. Ele au costat, din cate imi aduc aminte cel de spate 200E si fata 130E.

 

Dupa ce le montez, o sa scriu si primele impresii....din cate am citit pe forumul american, sunt cele mai bune cauciucuri, nici nu se compara cu cele stock.

 

* ce chestie! eu am pe spate, exact anvelopa pe care o ai tu pe fatza :blink: :angry:

ambele le-am schimbat acum un an jumate (Marathon) si sunt ff incantata de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va multumesc.

Tin sa precizez ca este meritul lui Romi ca arata asa.Eu nu-l vedeam astfel.Dar discutind cu Romi,i-am dat dreptate si m-am lasat pe mina lui.Adica i-am dat mina libera sa-l faca dupa imaginatia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat frumos!!!

 

L-am vazut in poze la centrul de afaceri aici la expozitie la TM si nu stiam de unde a aparut in TM asa ceva!!!!!! :D

 

 

L-am studiat putin :P .....e frumos rau :P

 

Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Le am cumparate de arpoape 10 luni, dar nu am reusit sa le montez pt ca vreau intai sa slefuiesc jantele.

 

Cel de spate e pe 260, iar fata (de fapt e tot pt spate) e de 150.

Le-am cumparat din Germania, m-a ajutat un baiat de aici, de pe forum, care e in Germania si trimite oriunde in Romania. Ele au costat, din cate imi aduc aminte cel de spate 200E si fata 130E.

 

Dupa ce le montez, o sa scriu si primele impresii....din cate am citit pe forumul american, sunt cele mai bune cauciucuri, nici nu se compara cu cele stock.

 

Am cumparat eu (spate) cu 175 E de la un tip din Bucuresti, care aduce la comanda - f. bun - recomand ( Victor 0723322877)

Am montat, am mers - SE COMPORTA MUUULT MAI BINE DECAT DUNLOP-UL ORIGINAL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu inteleg de ce dai Dunlopu. Am avut si eu Dunlop stock si le-am tocat fara probleme 10 mii de km.. Si nu merg ca un Harleist, trust me. Am mai zis eu mai demult, dar la cruisere nu trebuie sa existe fanatismul asta cu gume ca la raceri. Acolo e de inteles. . baietii merg la niste limite pe circuit care nu o sa le intalneasca in viatza vietilor lor, cruiseristii. Acolo sunt viteze ametitoare, ace de par, tras rau de ghidon si cantarsteering, accceleratii paranoice, franari maniacale, etc. Da sa dai o guma de strada de un brand, pe o alta de alt brand ca a zis unu ca astea noi e mai bune. . .ma doare capu. Un cruiserist nu o sa ajunga prea curand la limitele fizice ale vacii in cauza. . .Adica majoritatea. . eu zic ca sunt bani aruncati pe geam. . la gume cruisere schimbate dupa 700 km. Eu mi-am luat Avon Storm dupa ce am mers 10 mii pe Dunlopuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...