Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Aline sa vad cum mai fac rost de niste bani ca acum bate vantu in visterie. daca fac rost vin. dar te sun inainte.

 

acum ma bag in manualul de la tdm sa vad care e treaba la alternator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aline sa vad cum mai fac rost de niste bani ca acum bate vantu in visterie. daca fac rost vin. dar te sun inainte.

 

acum ma bag in manualul de la tdm sa vad care e treaba la alternator.

:makeout: Vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Probabil a mai intrebat lumea(eu unul nu am rabdare deloc sa citesc 62 pagini....) asa ca va rog aveti mila de mine si sa imi zica cineva care e diferenta intre motoarele de 850cmc ? 3vd 4tx si restul modelelor de 850

-compresie

-cp

-cuplu

 

-supape

-ax came

 

-raport cutie de viteze

-trepte cutie de viteze

-decalaj viblochen

 

-volum ulei si perioada la care se schimba precum si uleiul recomandat

-volum benzina

-partea electrica plusuri/minusuri/diferente majore

 

ce recomandati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea ta e cam aiurea.

 

sunt 2 motoare de 850 - cel de pe 3vd (91-95) si cel de pe 4tx (96-2001)

 

la 4tx exista un model 2000-2001 care are indicator de benzina, sunt destul de rare.

 

intre 3vd si 4tx diferentele la motor sunt mici: la 4tx decalajul intre pistoate este de 270grade pentru a reduce din vibratii

 

4tx are 1 litru de benzina in plus si poti accesa mai usor filtru de aer, dar bateria e ascunsa mai bine.

 

farurile pe 4tx am inteles ca sunt mai ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Trebuie sa-mi schimb anvelopele, din experienta voastra imi puteti recomanda o anumita marca si un loc de unde sa le cumpar? Cel mai mult am de gand sa merg pe asfalt.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa mobra si frumoase crashbarurile :) Doktore esti un maestru. Oricum le-amrecunoscut dupa surubul lung ce tine scutul. :)

 

Apropos am de vanzare niste televizore PLASMA de 107 cm FULL HD ...la 399 iepurasi

 

post-35521-1251292410_thumb.jpgi.

 

 

Cineva interesat?

 

ps: in poza e un tovaras care s-a oferit voluntar sa pozeze langa teveu sa se vada dimensiunea uriasa a dihaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Hai sa ma prezint si eu , sunt Zsak si prospat TDM-ist , 4xt din 97 '

 

Si vin si cu prima mea intrebare (ca TDM-ist) !

Ghidonul meu e schimbat , deci nu cel ce stoc , si fiind eu putin mai "shorty" imi e incomod ca trbeuie sa ma aplec pe ghidon ... care imi da senzatia ca stau pe o vitezana(ceea ce nu imi place)

 

Ghudonul e ceva de calitate ....mai tarziu scriu si marca (ceva gen "drag" )

 

Daca cineva ar vrea sa schimbe cu cel de stoc sau are de vanzare atunci "Let me know "

post-26754-1251297370_thumb.jpg

post-26754-1251297448_thumb.jpg

Editat de zsak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit intre noi Zsak! Sa`o stapanesti sanatos!

 

Tot cu ocazia asta, va mai propun inca o data a doua intalnire in septembrie. Unii ci k nu vor transalpina, alegeti alta locatie, si sa stabilim cat mai curand data!

 

Astept idei!!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa mobra si frumoase crashbarurile :) Doktore esti un maestru. Oricum le-amrecunoscut dupa surubul lung ce tine scutul. :)

 

Apropos am de vanzare niste televizore PLASMA de 107 cm FULL HD ...la 399 iepurasi

 

post-35521-1251292410_thumb.jpgi.

 

 

Cineva interesat?

 

ps: in poza e un tovaras care s-a oferit voluntar sa pozeze langa teveu sa se vada dimensiunea uriasa a dihaniei.

 

 

ms.

 

da surubul ala lung ma gandesc daca sa-l tai sau sa-l maschez cu ceva fain. Azi am repus si carenele laterale.Gata acum pleaca la sfert cum zic unii. Am scos-o putin la plimbare azi sa ne imprietenim usor usor. Inca mi-e mila sa ii dau gaz, pare ca face zgomot prea tare, ori am ramas eu de la vitezana cand o turam mai tare. Nu stiu inca de ce nu e apreciata mai mult mobra asta ca arata de mori, cel putin pt. mine.

 

Ok. Bafta tuturor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms.

 

da surubul ala lung ma gandesc daca sa-l tai sau sa-l maschez cu ceva fain. Azi am repus si carenele laterale.Gata acum pleaca la sfert cum zic unii. Am scos-o putin la plimbare azi sa ne imprietenim usor usor. Inca mi-e mila sa ii dau gaz, pare ca face zgomot prea tare, ori am ramas eu de la vitezana cand o turam mai tare. Nu stiu inca de ce nu e apreciata mai mult mobra asta ca arata de mori, cel putin pt. mine.

 

Ok. Bafta tuturor!!

 

Vedeti ca surubul respectiv am lasat mai lung cu intentie, nu cumva sa fie prea scurt. Faceti rost de un flex si debitati surplusul.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanx

Se pare ca azi primesc una ...daca nu atunci vin cu oferta !!

 

 

ok. Sa stapanesti sanatos mobra!

Mesaj completat

Bine ai venit intre noi Zsak! Sa`o stapanesti sanatos!

 

Tot cu ocazia asta, va mai propun inca o data a doua intalnire in septembrie. Unii ci k nu vor transalpina, alegeti alta locatie, si sa stabilim cat mai curand data!

 

Astept idei!!

 

Asfalt uscat!

 

1. nu stiu inca ce are mobra. bani nu am sa o duc la service. incerc sa o fac singur dupa cum ma sfatuieste lumea si ma duce capu.

2. luna asta trebuie sa fiu prezent la o nunta de care chiar nu am cum sa scap. deci bani la salariu nu cred ca o sa am.

3. mi-ar fi placut transalpina dar dupa ce am facu un pic de off road in thassos nu imi mai vine sa o scot de pe sosea. e prea mare, prea grea si are suspensiile prea dure pt asa ceva. bine acum poate ca drumul respectiv era prea off dar totusi mi-am dat seama de nepotrivirea dintre tdm si offroad

4. ma gandesc la o locatie la fel de centrala ca sa putem ajunge cu totii de la o distanta aproximativ egala. Retezatu suna bine. Ma mai gandeam si la apuseni undeva aproape de ruinele Sarmisegetuza. Ce ziceti?

 

PS rockere sa te frec cu pozitionarea ta strategica ca poti ajunge oriunde :)

Mesaj completat

hai ca m-am uitat pe harta si am gasit vreo 4 locatii, dar de una nu stiu nimik

 

1. tot pe transfagarasan pe malul stang al lacului vidraru cum urci dinspre Curtea de arges. E si un caping, e si loc sa pui cortu pe cont propriu, e loc sa parchezi mobrele.

2. Lacul Vidra, langa statiunea voineasa spre obrasia lotrului. Putem face un pic de transalpina. mai sunt in zona inca lacuri, Petrimanu si Galbenui, si implica ceva off road ca sa ajungem la ele :)

3. Parcul national Retezat, pe malul Lacului Gura apelor ( nu stiu daca avem voie sa campam in parc national, plus ca nu stiu nimic de locatia asta, am ales-o uitandu-ma pe harta

4. Sarmisegetuza, dar habr n-a unde e :) o sa google un pic sa ma lamuresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms.

 

da surubul ala lung ma gandesc daca sa-l tai sau sa-l maschez cu ceva fain. Azi am repus si carenele laterale.Gata acum pleaca la sfert cum zic unii. Am scos-o putin la plimbare azi sa ne imprietenim usor usor. Inca mi-e mila sa ii dau gaz, pare ca face zgomot prea tare, ori am ramas eu de la vitezana cand o turam mai tare. Nu stiu inca de ce nu e apreciata mai mult mobra asta ca arata de mori, cel putin pt. mine.

 

Ok. Bafta tuturor!!

 

 

ma bucur ca ti-ai rezolvat problemele. sper ca totul sa fie in regula. bafta si sa te bucuri de ea :)

 

Zoly am nevoie de manutele tale magice sa imi faci niste suporti de proiector. daca ne vedem acum in septembrie iti arat ce si cum. daca nu te sun si iti explic. eventual pun aici o schema :)

Mesaj completat

Salut ! Am tot cautat pe net reviews despre TDM si am ramas placut impresionat - intentionez ca in urmatoarea saptamana sa achizitionez si eu o astfel de Yamaha...problema este ca totusi nu am reusit inca sa ma catzar pe una sa testez pozitia ( am un kawa gpx momentan, si stau cocosat rau...) pe modelul asta. E cineva din Bucuresti care isi poate face timp sa imi arate mobra si sa ma lase sa stau putintel pe ea ?

Multumesc anticipat ! :)

 

Ionut

 

 

salut, ai PM :)

Mesaj completat

Exista o chestie gen voltmetru prin care sa vad tot timpul daca incarca si cat incarca bateria???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi este ok orice loc de intalnire. Ca si Rockeru locuiesc exact la 500 km de orice hotar.

 

Am fost de mai multe ori pe la Sarmisegetuza cu masina in trecere si pot sa spun ca e superb pe akolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...