Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine e din Constanța și vrea să se bage la o tura duminică pana la Tulcea? Până acum suntem 3.... Facem o oprire la Doi Iepurași mâncăm ceva. Și continuam...se poate modifica și traseul eventual ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi mergem la Şinca Veche.

Am văzut un reportaj fain la TVR și mi-am zis că trebuie, neapărat, să ajung la Șinca Veche. Erau niște imagini de-a dreptul ireale.
De aceea am și propus o plimbare tedemistă la acest obiectiv. Ziua stabilită este sâmbătă, 10 mai.
Sunt oarece interesați?
Vom veni de peste tot din ţară. Până acum sunt anunţaţi a participa tedemişti din București, Bașov, Câmpina, Sibiu, Odorhei, Bicaz ...
Va fi un fel de avanpremieră la întrunirea națională... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat ca noi cei din cta suntem într un capăt al tarii ...mult prea departe...

Nu e nimeni din cta interesat de o ieșire de duminică?

 

Voi sunteți de Brașov ca noi de Tulcea... Ma refer la km :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo anul asta.

noi am fost pentru grota.

despre manastire nu pot zice decat ca ... este extrem de curat. neromanesc de curat.

am fi venit maine dar lucru pana la 14.00...

pentru cei care merg dinspre sibiu ultimii aprox 5 km sunt mai rai, dale de beton sparte de pe vremea raposatului. acolo am pleznit un simering la furca intruderului...

pentru cei care ar veni dinspre poiana marului drumul este decent. nu bun... dar digerabil.

 

distractie si sa aveti bafta de vreme buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, de ieri sunt de-al casei. e motorul din Onesti care a fost la vanzare aici pe forum.... un motor super ingrijit care arata muult mai bine decat in poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, de ieri sunt de-al casei. e motorul din Onesti care a fost la vanzare aici pe forum.... un motor super ingrijit care arata muult mai bine decat in poze.

 

Să te bucuri de mobră şi să aveţi parte de zeci de mii de km împreună, fără evenimente nedorite!

 

A fost fain la Şinca.

Cel mai k lumea a fost faptul că ne-am strâns la un loc o grămadă de tedemişti : 12 mobre venite din Bucureşti, Câmpina, Braşov, Sibiu, Bicaz, Odorheiul Secuiesc!

Să nu-i uităm nici pe foştii tedemişti (Rocker) sau pe prietenii actualilor tedemişti, care s-au alăturat grupului făcând numărul de mobre al participanţilor să urce la 16.

 

Câteva poze :

 

  • Îi rog încă o dată pe cei care s-au înscris la întrunirea naţională de la Vatra Dornei şi n-au achitat taxa de participare să rezolve această problemă întrucât pe 15 mai trebuie plătite diferite avansuri şi făcute diverse achiziţii. Lămuriri în plus găsiţi pe TDM România la threadul legat de întrunire.

Mii de mulţumiri!

post-56994-0-73885100-1399829066_thumb.jpg

post-56994-0-61394100-1399829098_thumb.jpg

post-56994-0-18171300-1399829141_thumb.jpg

post-56994-0-16122500-1399829172_thumb.jpg

post-56994-0-93008900-1399829197_thumb.jpg

post-56994-0-22775800-1399829229_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt urari, sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa avem parte de zeci de mii de km , fara necazuri. in rest de motor n-am cuvinte. dupa hornet asta e un fel de limuzina. superb motor, oameni seriosi, pret bun..ce mai sunt foarte multumit.de acum cand e timp si vreme ma bag si eu la ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mergem şi noi - tedemiştii din Bucureşti - la locaţia cu pricina (str. Matei Voievod, nr.67) joi, 15 mai, ora 19, să testăm cum mai stau oamenii ăia cu berea şi platoul cald?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Găsesc și eu pe aici sa cumpăr suporți și cutii laterale?

Treci pe la mine intr-una din zile sa le vezi pe alea care le-am montat aici: /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=957164

 

I-am refacut suportii din teava ceva mai groasa, dar trebuie sa mai adaug 2 prinderi. Daca iti plac si crezi ca iti sunt utile, ne intelegem noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mergem şi noi - tedemiştii din Bucureşti - la locaţia cu pricina (str. Matei Voievod, nr.67) joi, 15 mai, ora 19, să testăm cum mai stau oamenii ăia cu berea şi platoul cald?

+1

 

o sa radeti dar nu stiu pe unde se verifica uleiul si eventual se completeaza. ma ajuta cineva cu un raspuns, o indicatie, poate o fotografie? si da, puteti sa radeti, nu ma supar :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ridica saua.

ai acolo apa si uleiul.

la ulei este joja, se verifica nivelu cu motoru drept si joja neinfiletata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit, eu inca ma intreb daca unu din becurile din bord este uleiul...

cred ca-i fac si un schimb de ulei, trebuie sa ma documentez pe tema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1

 

o sa radeti dar nu stiu pe unde se verifica uleiul si eventual se completeaza. ma ajuta cineva cu un raspuns, o indicatie, poate o fotografie? si da, puteti sa radeti, nu ma supar :D

 

La modelul tău uleiul îl verifici uitându-te la ochiul magic. Ceea ce spunea Jerry este valabil pentru 3VD.

Ochiul magic îl găseşti pe partea dreaptă a motocicletei, în zona de deasupra cutiei ambreiajului (cea cu capac inscripţionat Yamaha).

Ca să afli cât mai multe 'secrete', te poţi înscrie pe forumul site-ului TDM Romania şi acolo găseşti destule informaţii.

Evident, când te uiţi la acel ochi magic, aşa cum spunea şi Jerry, motocicleta trebuie să stea cât mai verticală cu putinţă.

Dacă nu ştii ce ulei a fost pus în motor şi cât s-a rulat cu acel ulei, îţi recomand schimbarea uleiului. Pentru asta (ca şi pentru multe alte situaţii) te sfătuiesc să apelezi la ottoMan (aka Patrick) de la Ambulanţa Moto .

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la al lui au pus ochi de vizitare? frumos...

 

 

Dacă nu ştii ce ulei a fost pus în motor şi cât s-a rulat cu acel ulei, îţi recomand schimbarea uleiului. Pentru asta (ca şi pentru multe alte situaţii) te sfătuiesc să apelezi la ottoMan (aka Patrick) de la Ambulanţa Moto .


asta este un sfat extrem de bun.

singurul ulei de care sunt sigur ca a fost schimbat este cel pe care l-am pus eu cu mana mea.

sunt situatii care fac exceptii de la regula, de ex eu nu am schimbat imediat dupa ce am luat motoru' stiind fostul proprietar bine.

 

off: se preteaza un Motul 5100 15w50 (semi) la 3 vd-ul meu? sau raman pe 10w40? are o varsta, niste km... si vara la noi e cald...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jerry : după capul meu e un ulei foarte bun. Oricum, întreabă-l pe Alin ce-a pus el în motor şi cum s-a comportat. După ce-ţi dă reţeta câştigătoare, o testezi şi tu şi, dacă eşti mulţumit o păstrezi, dacă nu începi (infinitele) teste de ulei! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crivascu, merge un 5-5:30, zona trocadero? Sa am si eu timp sa ajung acasa de la munca, ca s-a anulat ce aveam de facut si scot bicicleta la o tura spre garaj si ne vedem acolo sa iti arat cutiile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jerry : după capul meu e un ulei foarte bun. Oricum, întreabă-l pe Alin ce-a pus el în motor şi cum s-a comportat. După ce-ţi dă reţeta câştigătoare, o testezi şi tu şi, dacă eşti mulţumit o păstrezi, dacă nu începi (infinitele) teste de ulei! :)

deocamdata merg cu ce a pus Alin. 10w40. motul, 5100.

 

voi ce folositi?

10 sau 15?

 

faza este ca eu sufar un pic de paranoia... mai ales cand e vorba de ulei...

mai mult de 5000 nu-l tin orice ar fi. am mai schimbat si sub 5000...

un ulei bun (bun in sensul de ce este recomandat) la timp este sfant pentru protectia buzunarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Crivascu, merge un 5-5:30, zona trocadero? Sa am si eu timp sa ajung acasa de la munca, ca s-a anulat ce aveam de facut si scot bicicleta la o tura spre garaj si ne vedem acolo sa iti arat cutiile?

 

E ok.te sun pe la 5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...