Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai ca io scriu rar.

In weekend-ul 17-19 mai as cam vrea sa merg la Simeria, unde este o petrecere organizata de Corvin Riders (clubul moto din Deva-HD). Cunosc cativa oameni din club, sunt SUPER FAINI, asa ca petrecerea promite :cheers: Ce ziceti, ar fi o buna iesire pentru bucuresteni, sa ne cunoastem? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he!

Vlad, pana la Simeria sunt vreo 400 km!

Ca sa facem dus-intors intr-o zi + masa si discutii, ar cam trebui sa plecam din zori si sa ne-ntoarcem noaptea. Ceea ce nu-i nemaipomenit de placut. Asa ca, se impune ramanerea peste noapte.

Ca sa nu mai zic c-ar fi fain sa facem (macar pe un sens Transalpina).

Io n-as zice nu, dar, parca, m-ar atrage mai mult o tura scurta, cum zicea Alin...

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he!

Vlad, pana la Simeria sunt vreo 400 km!

Ca sa facem dus-intors intr-o zi + masa si discutii, ar cam trebui sa plecam din zori si sa ne-ntoarcem noaptea. Ceea ce nu-i nemaipomenit de placut. Asa ca, se impune ramanerea peste noapte.

Ca sa nu mai zic c-ar fi fain sa facem (macar pe un sens Transalpina).

Io n-as zice nu, dar, parca, m-ar atrage mai mult o tura scurta, cum zicea Alin...

 

Ok atunci sa fie locatie la 100-150 km max ? Sau poate mergem spre Brasov sa mai vina si altii din orasele apropiate ?

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Bai, pana la urma de ce sunt asa rare mobrele noastre pe plaiul mioritic? Ca sunt fiabile, destul de agile pentru gabaritul pe care il au, se strecoara bine prin oras, consumul e absolut decent, la banii pe care ii dai pe un SH cumperi multa motocicleta... Why?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca i mai bine asa....cu ocazia asta suntem noi niste deosebiti :))) Nici eu nu stiam multe despre TDM, pozitie, demaraj, cum raspunde la comenzi dar dupa ce m am suit pe una m am hotarat instantaneu ca eu asa ceva treb sa mi cumpar. Exemplu e si prietenul meu, Florin...a vazut, a simtit si la doua zile a dat comanda in Italia.

Sincer mie chiar imi convine ca nu vad TDM uri pe toate strazile.

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar au o ciclistica foarte calumea, cuplu gramada la turatii scazute, consumul f bun (scosesem in jur de 5.5 la primul drum), despre fiabilitate nu pot sa vorbesc inca, ca o am de putin timp, dar mie imi pleznise cilindrul fara macar sa se auda vreun zgomot suspect la doar 1500km de cand am luat-o (oricum sigur a suferit o segmentare cel putin, pistoanele si cilindrul era cota 1 - in bord 46k km, dar probabil ca bordul e dat o data peste cap), pretul rezonabil as zice, iar acum in scadere, mai ales la 4tx-uri. Dar de strecurat in oras, nici gand. Adica sunt destul de inguste, scurte, dar legat de manevre din scurt la viteza mica sau strecurat, nici gand. Si eu nu sunt chiar mic, dar sunt o gramada de alte optiuni mult mai calumea pt. oras/commuting pe distante scurte decat TDM-ul de 220Kg+ la plin, daca nu chiar mai mult. La greci, in orase, am vazut multe 3vd-uri si chiar si mai multe 4tx-uri, dar parerea mea e ca e doar o mobra aproape perfecta si foarte capabila pt. deplasari lungi, incarcata de bagaje, pasager etc. Apropo, pe net am vazut ca la australieni sunt la mare cautare, probabil ca acolo sunt vazute si apreciate mai bine calitatile.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banzay, sunt de acord cu tot ce ai scris, mai putin cu ciclistica

Fa transalpina cu o motocicleta din clasa enduro-touring si imi vei da dreptate

In rest, despre TDM numai de bine - prietenii stiu de ce :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Dar de strecurat in oras, nici gand. Adica sunt destul de inguste, scurte, dar legat de manevre din scurt la viteza mica sau strecurat, nici gand. Si eu nu sunt chiar mic, dar sunt o gramada de alte optiuni mult mai calumea pt. oras/commuting pe distante scurte decat TDM-ul de 220Kg+ la plin, daca nu chiar mai mult.

Dupa Transalp m-am simtit excelent pe TDM prin oras si mergeam zilnic la birou cu ea. Acum mai rar din motive care nu au legatura cu motorul. Daca o compari cu un naked e clar ca nu se poate compara dar la gabaritul ei mi se pare foarte decenta pentru manevre prin trafic de oras.

Korben, mai zi-ne cu ciclistica. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca eu aveam pe fata 110/90/R18 si greu o mai miscam prin curte, cand trageam de ea, cu motorul oprit... Acum cu Bridgestonul BT021 110/80 treaba s-a simplificat mult, e mult mai manevrabila. Chiar daca pe cauciucul nou era o eticheta unde zicea sa nu bruschezi fata si sa nu te inclini mult in primele 100 de mile, nu am rezistat tentatiei si am facut lucrurile astea (ce e drept auzeam cauciucul cum scartaia) si vreau sa zic ca acum e o adevarata placere sa merg cu motorul, chiar si prin oras unde mi se parea prea 'vaca'.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eeee, vezi?!

Mobra n-avea nicio vina!

O sa vezi, dupa ce-ai sa mai mergi cu ea, c-o s-o preferi VFR-ului! :)

As fi vrut VFR, dar e doar VF al meu (tatal VFR-ului adica) :crack: Mi-am dat comanda si pt. ala sa refac carburile, ca erau membranele ciuruite, cuie pontou, oringuri, garnituri. Am ajuns la vreo 40 de milioane cred bani bagati in mobrele astea 2 :alcy: Cum ziceam, cred ca o sa renunt la una dintre ele, nu prea o sa am ce face cu 2 touringuri, dar imi cam plac ambele Mecanicul pe mana caruia am lasat vf-ul m-a indemnat sa nu o dau ca e motorul in toate mintile lui si sa o tin, chiar daca o plimb doar in weekend

 

Dupa paste ma apuc sa inmatriculez TDM-ul. Acum am asigurare in vederea inmatricularii facuta pe numele meu, dar nu prea mi-e clar daca am drept sau nu de circulatie. iar in lipsa de informatii sigure, am cam evitat drumetiile lungi care le planuiam, asa ca ma plimbat-o doar prin oras, pe unde am avut treaba si incerc sa limitez drumurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam asta a fost ideea de la inceput. Cand mi-a cedat pistonul, l-am dus la reprezentanta yamaha c-ta, mecanicul mi-a propus sa iau un motor la SH, insa am preferat sa iau doar cilindrul si pistoanele la SH (din UK de pe ebay cu ajutorul lui Garcya), oricum cota 0, fata de 1 cat erau cele vechi, si am desfacut tot motorul si ce mi-a zis, am luat piese noi, printre care segmenti, distributie daca tot era deschis si lantul vechi avea ceva uzura. Am avut incredere in mecanic ca imi e si vecin si prieten si e si meserias. Eu sunt ferm convins ca cel de la care am luat motorul (tot coleg de pe forum cu noi) nu a stiut de problema, nici nu avea cum, ca nu se auzeau zgomote suspecte, tragea f bine, nu vibra, nu manca ulei, nu pierdea apa, iar daca vedea cineva ca pistonul e pleznit, ma indoiesc ca il monta la loc asa, mai ales ca de la el am si facturile pe ultimii 2 ani si sunt bagati bani seriosi in motor (vreo 400euro daca nu ma insel), nu se incurca cu jumatati de masura, dar asta e, mai ai si ghinion uneori. Ma bucur ca l-am rezolvat si merge bine. Ambreiajul nu stiu in ce stare e, insa nu da semne de oboseala.

 

Multumesc de sfatul cu asigurarea, maine sau poimaine cred ca ma duc si eu la o plimbarica mai serioasa, ca tare mi-e dor!

 

Stima,

Andrei.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te coafeaza un crash-bar ca al meu, intra pe TDM Romania si inscrie-te. E un thread facut pentru asa ceva (achizitie de crash-bar-uri).

Intrucat Zoly nu mai face crash-bar-uri, am gasit pe cineva in Bucuresti care ar face ceva similar cu cele facute de Zoly.

Sunt foarte bune, inalte (apara si carenele), rezistente...

Omul se apuca de treaba doar daca are minim 5 comenzi.



Sambata as trage o fuga pana la mare sa fac o baie si seara retur...se "baga" cineva ?

 

Parca m-as baga io...Da-mi trebuie o motivatie mai buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...