Sari la conținut

Bucuresti - Bruxelles - Bucuresti In 5 Zile


ray
 Share

Postări Recomandate

:D

La cata lume mi-a spus ca sunt :lol: nebun.. nu ma mai deranjeaza 2-3 pareri

Oricum mie mi-a placut la nebunie :D

 

DECI - datele problemei sunt urmatoarele: prietena vroia motor, dupa ceva filtrari am ramas fixati pe GS500 carenat (vrea neaparat carene...) , in tara nu se prea gasesc sau sunt peste bugetul acordat.... asa ca... o saptamana calare pe net si cautat :)

Gasim ceva prin Germania, 1400-1600 euro.. si pe ASTA, in Belgia!

Sunat belgianul, il opreste pentru mine cateva zile.. facut planul de ajuns acolo..bagaje.. si.. la drum!

 

Prima zi

Zbor de agrement :( Bucuresti - Dortmund. 2 ore super.. mentionez ca am zburat pentru prima oara.. mi s-a parut impresionant. Mai vreau...

 

post-4559-1174306375_thumb.jpg post-4559-1174306386_thumb.jpgpost-4559-1174306393_thumb.jpgpost-4559-1174306398_thumb.jpg

 

Bilet de avion..70euro (se putea si 30 daca luam din timp..) .. Privelistea Fagarasului de la ceva mii de metri inaltime, langa motorul "carpit" cu o bucata de tabla al avionului low cost :D priceless

 

In Germania aterizez in cu totul alta lume.. strazi curate, masini noi (1 din 3 Mercedes), cladiri cochete, simetrie si culoare... oameni fara nici o grija, radiind de multumire si fericiti..

 

post-4559-1174306582_thumb.jpg In gara in Koln, schimband trenul (primul si al doilea din cele 4 trenuri)..

 

De mentionat: gara centrala din Koln e un fel de giga-mall din care nu trebuie sa iesi daca ai nevoie de hotel, internet cafe, restaurant sau cumparaturi :D

 

post-4559-1174306733_thumb.jpgAici o metoda de pierdere a timpului (cu 1 euro te joci cu potentioimetrele trenuletelor 15minute)

 

Foarte multa lume calatoreste cu trenul.. garile sunt frumoase, privelistile pe traseu, de asemenea.. trenurile foarte confortabile, ieftine.. un bilet de tren si o bicicleta e tot ce ai nevoie pt deplasare (in gari erau sute de biciclete, in parcari special amenajate)

 

post-4559-1174306898_thumb.jpg post-4559-1174306908_thumb.jpgpost-4559-1174306914_thumb.jpg

 

Ziua se incheie facand cunostinta cu "fiara" (un GS din 95), si cu preturile cam piperate la cazare (a trebuit sa merg vreo 30km pana la un motel cu preturi acceptabile - 50 eur pe noapte).

 

Costuri: 70 eur avionul, 5 eur autobuz pana la Dortmund Hauptbanhof (gara centrala), 60eur cele 4 trenuri pana in Belgia.. si ceva maruntis pe mancare (delicioasa, va asigur :ok: )

 

Ziua 2

 

post-4559-1174307467_thumb.jpgTest drive cu GS-ul.. totul ok..

 

Apoi belgianul ma duce in Bruxelles, la ~80km departare, pentru numerele de tranzit si asigurare.

 

post-4559-1174307477_thumb.jpgpost-4559-1174307492_thumb.jpgpost-4559-1174307510_thumb.jpgpost-4559-1174307524_thumb.jpgpost-4559-1174307550_thumb.jpg

 

La intoarcere din Bruxelles a inceput sa ploua.. Oraselul mi se pare desprins dintr-un basm.. casute cochete, toate din caramida, cu maxim 1 etaj, gradini aranjate, care mai de care mai interesanta.. fara garduri bineinteles.. Am inteles ca e o zona rezidentiala a Bruxelles-ului, toata lumea face naveta cei 80 de km, dureaza cam jumatate de ora pentru a ajunge in orice punct al capitalei.

 

post-4559-1174307558_thumb.jpgpost-4559-1174307566_thumb.jpgpost-4559-1174307576_thumb.jpg

 

M-am echipat cu tot ce aveam :P, am setat GPS-ul spre Liege si am plecat...

 

post-4559-1174307583_thumb.jpg poza de la prima oprire la benzinarie in Hasselt.

 

Costuri: 50 eur cazare prima noapte, 210 eur asigurare pe luna martie (incluzand si numere de tranzit), cam 20 eur un plin de benzina si 1l ulei (just in case) -- benzina e cam 1.3 eur / litru

 

 

Va urma :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boon..continuam

 

Ziua 2 se continua cam urat... intervine neprevazutul..

 

Harta de Germania pt GPS da erori, nu se incarca si nu pot sa-mi calculez traseul exact spre casa; aflu din benzinarie ca tre sa o iau spre Aachen si apoi Koln si Frankfurt; GPS-ul era setat spre Liege si ocolesc vreo 50km pe autostrazi fiindca n-am luat-o direct spre Aachen;

 

In plus, ploua de rupe, merg incet ca nu cunosc deloc motocicleta (ce daca are cauciucuri noi.. poate ii sare vreun surub sau nu tin franele.. tre sa o iau incet, sa ne cunoastem)

 

Asa ca..100km/h pe autostrada.. m-am convins curand totusi ca nu e o idee prea buna.. ma depasesc tirurile cu 110-120 si ma umplu de apa peste tot..

 

Maresc un pic pasul, intru in Germania dar ma ameteste cantitatea autostrazi pe km patrat.. din 5 in 5 km e o iesire spre cate un oras cu denumire tipic nemteasca.. multe cu "dorf" in coada :D

 

Merg spre Koln dar nu gasesc nici o iesire spre alte autostrazi care sa duca la Frankfurt; asta (aflu mai tarziu) pt ca e prea departe (peste 200km) si pe indicatoare apar doar orasele de pe parcurs mai apropiate (pe care insa nu le stiu - n-am nici un fel de harta cu mine).

 

In fine.. se face tarziu (am si plecat tarziu din Belgia), eu o tin tot inainte.. intru in Koln, merg drept inainte si dau de catedrala si gara pe care le stiam.

 

post-4559-1174310717_thumb.jpg

 

Ma opresc, aveam apa in cizme si nici un chef de a continua... intru la o sala de net sa-mi fac traseul.. caut si un hotel ieftin, si adresa Louis, ma usuc un pic si plec. Intre timp se opreste si ploaia, semn bun..

 

Dupa nici 5 minute m-am pierdut din nou:) Drumul pe care stiam ca trebuie sa-l tin drept inainte este blocat (semn de acces interzis).. ma mai invart pe acolo, admirand cladirile intens luminate, si forfota de oameni pe bulevarde.. intr-un final traversez Rinul (pe un pod superb, de vreo 2km lungime), gasesc hotelul la care voiam sa stau si ma opresc...

 

Parcursesem foarte putin din ce am planuit, doar 180km, eram stresat de ploaie, care, cu tot echipamentul de pe mine, tot a reusit sa-mi ajunga si in .. lenjeria intima.. :D

 

Costuri: pe langa cele de mai sus, cazarea 35 eur - hotelul din Koln, si internet 2 eur.

 

Ziua 3

 

Incepe cu un soare stralucitor, care ma da jos din pat urgent cu gandul de a parcurge cat mai multi kilometri.

 

Ironia sortii: hotelul se afla pe strada.. Frankfurtstrasse.. care drept inainte.. duce direct la autostrada catre Frankfurt :ok:

 

Ajung pe autostrada si reincepe chinul orientarii.. iarasi o gramada de intersectii cu alte autostrazi, iarasi nici o referire la Frankfurt. Trec de Bonn, intrebandu-ma daca e in directia buna - si intr-un tarziu "ma dau jos" de pe autostrada, Meckenheim, sa alimentez. Nu mai rezist si imi iau harta... ma uit pe ea si.. surpriza! sunt atatea autostrazi in jurul oraselului incat nu stiu pe care ma aflu :P )

 

Continui sa merg oarecum orbeste ceva zeci de km, dupa care apare un panou izbavitor: Mainz 200km! eram in culmea fericirii.. desi ocolisem inca vreo 100km eram in sfarsit pe drumul cel bun.

 

Restul calatoriei a fost suficient de monoton incat sa n-am ce povesti.. in afara de ceva cladiri frumoase, privite in fuga de pe autostrada, plus un ambuteiaj in zona Mainz (singurul intalnit pe tot drumul), care se intindea pe 5-6 km, si de care am scapat relativ usor (nemtii lasa destul de mult spatiu intre benzi).. in rest.. nimic interesant, zeci si sute de kilometri parcursi cu 150-160 km/h fara probleme.. oprire de cateva ori, alimentare si plecare mai departe.

 

De aia nici nu prea sunt poze facute in ziua 3.

 

post-4559-1174310732_thumb.jpg post-4559-1174310737_thumb.jpg

 

Am trecut granita in Viena (dupa Passau spre Linz) si aveam 2 alternative de cazare, in Linz si Viena. In sfarsit incepe sa mearga GPS-ul din nou.. vad ca mai am cam 200km pana in Viena, energie mai aveam - asa ca setez gps-ul pe hotelul din Viena si.. la drum!

 

Intru in Viena.. ma orientez foarte usor pe stradute si ajung la adresa dorita. Acolo ma intampina un falnic hotel de 5 stele :( Palace - ma face sa ma intreb daca Monica a inteles bine "cauta-mi cele mai ieftine hoteluri din Viena" si nu cumva invers..

 

Receptionerul ma indruma in curte.. ascuns bine de o padurice, exista si un fratior mai mic al hotelulului, un "youth hostel" pe nume Palace Hostel Schlossherberge. Intru si ma cazez... e 16.5 euro pe noapte inclusiv micul dejun! Dar nu camera single ci un pat (si un safe lock) din cele 4 din camera. Acceptabil.. mobila frumoasa, din lemn masiv, curatenie exemplara.. net gratuit, sala de jocuri playstation, tenis de masa.. restaurant acceptabil "all-you-can-eat" :D

 

post-4559-1174312397_thumb.jpg

 

Costuri pe ziua respectiva: benzina (nu stiu cat; va zic mai incolo cand ajung acasa); harta 7.5 eur; ceva maruntis mancare dintr-un supermarket Penny, somewhere in Germany; taxa de autostrada Austria 6 eur; si cei 16.5 eur pe cazare in Viena.

 

Ziua 4

 

Incepe admirand peisajul superb.. hotelul se afla pe un delusor, cu o priveliste nemaipomenita asupra intregului oras...

 

post-4559-1174313610_thumb.jpg post-4559-1174313617_thumb.jpgpost-4559-1174313623_thumb.jpgpost-4559-1174313628_thumb.jpg Categoric trebuie sa ma intorc pe-aici!

 

Oricum nu reuseam sa ajung inapoi in Bucuresti intr-o singura zi, asa ca mi-am permis sa vizitez un pic Viena, daca tot eram pe-acolo :)

 

Search pe wikitravel.org, detalii amanuntite despre tot ce e de vizitat/facut/mancat/baut in Viena .. ales cateva variante.. introdus adresele in GPS.. si la drum !

 

Am vazut St Stephen's Cathedral (Stephansdom) - uriasa si impunatoare; am cautat tot pe-acolo o cafenea renumita (vienezii sunt renumiti pentru cafenelele lor); dar n-am gasit-o pentru ca erau prea multe stradute, prea multe magazinase cu firme stralucitoare; imi trebuia o zi doar sa explorez imprejurimile catedralei.

post-4559-1174313899_thumb.jpgpost-4559-1174313908_thumb.jpg

 

A urmat parcul Prater, cu Giant Ferris Wheel, construita in 1896-97 in "stilul" Eiffel Tower (grinzi de otel, suruburi, sarme..tot tacamul). Priveliste faina..dar .. cam plictisitor ca senzatii (mai bine incercam un trenulet de alaturi, sau o cabina legata de 2 corzi bungee, de 2 stalpi -- alea senzatii).

 

post-4559-1174314059_thumb.jpg post-4559-1174314070_thumb.jpgpost-4559-1174314091_thumb.jpg

 

Am trecut si pe la Louis dar.. era duminica si inchis :D

 

Cam asta a fost Viena.. cu speranta ca voi ajunge din nou anul asta, ori cu avionul ori pe motor, si cu suficient timp la dispozitie sa o vizitez asa cum trebuie. Acum stiu unde sa stau..

 

Am plecat mai departe, am trecut granita la unguri.. N-am vrut sa schimb forintzi ca nu stiam cursul si era posibil sa iau teapa la casele de la granita.. plus ca nu stiam cati imi trebuie si nu voiam sa iau prea multi si sa raman cu ei.

 

Dar am observat ca se poate plati si in euro.. la un curs "fabulos" (am aflat ulterior).

 

Am incercat sa merg cat mai regulamentar, stiam de povestile cu politisti care stau la ciupeala si se pare ca nu m-am inselat... daca pana acolo nu vazusem nici picior de politist, traversand Ungaria am intalnit cel putin 4 masini cu radar.. plus 2 masini cu sticleti la iesirea de pe autostrada, aproape de Szeged, care opreau cam tot ce avea nr de Romania (din fericire nici n-aveam nr in fata, si nici de Romania nu era :) .. am scapat).

 

Am observat ca dau cam mult pe benzina.. daca pana in Ungaria dadeam maxim 10 euro pe un plin, la ~200km parcursi, aici am facut 2 plinuri cu peste 15 euro..ceva nu era in regula.. asa ca la ultimul plin mi-am propus sa nu mai alimentez pana in Romania.

 

Dar.. surpriza! la 12 km de vama raman in pana prostului.. dupa ce lasasem in urma la 2-3 km o benzinarie Shell :D

 

Soarta a fost totusi blanda cu mine, si nici nu m-am dat bine jos sa ma dezmeticesc ce e de facut ca trece un motoras de 50 sau 125cc.. fac semn..opreste unguru.. ii explic cum pot ca nu mai am benzina si ma ia inspre satul pe care il lasasem in urma. Iau 2 litri cu.. 5 euro!!! (cam asta era cursul de schimb in Ungaria la benzinarii... 1 litru 2.5 euro!) si ma intorc cu el la motor.. ii multumesc :D si pleaca.

 

Ajung in vama, controlul merge foarte repede (trebuie sa imi dau casca jos sa verifice fizionomia si.. cam atat). Schimb ceva lei ca nu aveam deloc.. si fac plinul cu 3.1 lei. :D

 

Se insereaza, ajung in Arad, gasesc adresa iarasi pensiunea foarte usor (cu gps-ul), si gata. End of the day.

 

 

 

Costuri: 8 EUR in Ferris Wheel (nu prea merita.. ma rog), aprox.10 eur vigneta (platita in forintz la cursul lor de rahat), benzina (mult prea mult... cand ajung acasa va spun exact cat a fost), si 600.000 cazarea in Arad la o pensiune de 3 stele foarte draguta.

 

 

 

Ziua 5

 

.. ma trezesc relaxat, mai e un pic si ajung acasa... E ora 10.. ba nu, e 11 ca s-a schimbat fusul orar..

 

O poza cu pensiunea post-4559-1174315250_thumb.jpg si.. din nou la drum.

 

Vreme calda, insorita, parca nitel mai cald ca in restul calatoriei.. se pare ca totusi a tinut cu mine vremea (in afara de prima zi..)

 

Incep "dansul": curbe, carute, tractoare, pietoni..vaci.. sate.. tot tacamul :) Imi dau seama ce nu imi placea in vest pe autostrada: monotonia. Macar la noi nu te plictisesti niciodata :lol:

 

Drumul frumos, plin de curbe intre Arad si Deva.. apoi se mai raresc curbele, dar dupa Sibiu devin din ce in ce mai stranse, mai spectaculoase; e prima oara cand fac Valea Oltului pe lumina, si imi place foarte mult decorul.post-4559-1174315259_thumb.jpgpost-4559-1174315391_thumb.jpg

 

Urmeaza la rand Ramnicu Valcea, Dealul Negru, Pitestiul; si in final ultima bucatica de autostrada, parca nu mai sunt asa multe gropi; imi permit sa trag de acceleratie pana la capat ca sunt aproape de casa

 

GS-ul a mers impecabil tot drumul, motorul toarce foarte frumos, acul s-a dus, pe final, pana la capat (200km/h reali; 180km/h pe GPS); in afara de faptul ca nu stiam sa setez indicatorul fuel-reserve-on si mi s-a mai oprit motorul in mers de cateva ori (ca era pe reserve si nu-mi dadeam seama), si de faptul ca a curs o gramada de ulei pe langa semeringul de la furca, nu mi-a facut probleme.

 

In sfarsit, acasa! Posesoarea ma intampina fericita; face o tura;post-4559-1174333963_thumb.jpg

 

apoi parchez GS-ul langa fezerica; sa se odihneasca; o merita pe deplin!post-4559-1174315402_thumb.jpgpost-4559-1174316118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu complimentez defel,insa pot spune ca esti BETON!

Am calatorit odata cu tine,merci pentru excursie!

 

Sa le purtati sanatosi!!!!!!!!!

Editat de costingr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mah, romania e in sud-estul europei..cat de greu era sa o gasesti? :D

ma intreb cum de ne-au ocupat turcii, nemtii, rusii si nici unii nu aveau GPS !

cum ne-or fi gasit aia frate? :lol:

cred ca au avut noroc!

 

bine ca a fost ok si fara evenimente nasoale...ai avut ceva drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In total, 2260 km parcursi cu GS-ul, 180km in prima zi, aproape 1000 a doua zi (Koln - Viena), si cam 500-600 in celelalte 2 zile (Viena-Arad si Arad-Bucuresti).

 

Consumul a iesit in medie 4.5-4.6%, cu o viteza de croaziera de 140-150 km/h pe autostrazi (in Romania fireste mai putin).

 

Pe langa pretul motocicletei s-au mai cheltuit cu drumul, cazarea, asigurarea, numerele provizorii, benzina.. si altele.. inca aprox.700 eur.. un pic mai mult decat prevazusem, cu siguranta iesea mai ieftin sa inchiriez o platforma sau sa ma adresez unei firme care se ocupa cu asa ceva, dar zic eu ca s-a meritat ca si calatorie.

 

Am avut si o doza mare de noroc; motorul putea avea probleme, puteam sa am o vreme nasoala ca in prima zi tot drumul; puteam sa am un milion de alte probleme care sa ma incetineasca sau care sa ma faca sa cheltui mai mult; nu recomand drumul atat de lung unui incepator, sau cu un motor care sa nu ofere confort suficient (GS-ul carenat este FOAAAARTEE confortabil :lol: ) -- si fara echipamentul adecvat (de ploaie; de frig; etc etc)

 

 

si inca ceva... GPS rules!!! :D

 

si hostelurile ieftine gasite pe internet :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasim ceva prin Germania, 1400-1600 euro.. si pe ASTA, in Belgia, 1000 euro!

Sunat belgianul, il opreste pentru mine cateva zile.. facut planul de ajuns acolo..bagaje.. si.. la drum!

 

pe ce siteuri din belgia ai cautat

 

Bilet de avion..70euro (se putea si 30 daca luam din timp..)

 

cu ce companie ai zburat?, 70 euro cu tot cu taxe de aeroport?

 

super misto calaltoria si experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacasac: chiar daca a ajuns la acelasi pret cu motorul tau... imi plateai tu excursia pana in Belgia si inapoi? :D

 

lord rhadoo:

1: mobile.de

2: scrie pe una din poze.. pe motorul avionului :lol: wizzair

 

La skyeurope, biletul pana in Viena costa in iunie.. 0.01 eur! Dus intors, cu toate taxele de aeroport, ajunge cam 40 EUR. (dus intors!) M-ar tenta.. pe de alta parte m-as duce tot cu motorul... nu stiu ce sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu banuiam pe unde iti umbla piciorusele....

Super faine poznele!

 

Motorul arata super.Sa il stapaneasca sanatoasa si sa aiba parte de cat mai multe plimbari. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma ai iesit mai ieftin decat daca il comandai ?

De taxa de inmatriculare nu ai spus nimic; mai exista ?

 

Oricum numai calatoria merita toti banii. Si cand mai pleci zi si tu inainte ca poate mai vrea sa mai mearga cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il comandam de la o firma specializata ma costa 500-600 eur (transport + comision). Deci tot pe acolo..

Taxa de inmatriculare nu exista :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati aminte , nu va baza-ti numai pe GPS, invata-ti sa va orientati si pe o harta. De 30 ani m-am orientat numai dupa harta si anul trecut m-a mancat in c. si m-am luat dupa gps si am ocolit de am inebunit. GPS-ul e bun in orase dar la drum lung harta e sfanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...