Sari la conținut

Cum Arata Moartea La 18-22 De Ani.


stulewa
 Share

Postări Recomandate

greu tare de citit un topic. deschid unul mai apare un link pe parcurs (alt topic) si tot asa ca pierd ideea de la cel din urma. Ma rog ce vreau sa subliniez este ca si eu sunt incepator nu am motocicleta,inca, sincer uneori mai cad si eu in pacatul impresionismului si al mandretii dar sunt suficient de constient cat sa incep cu o motocicleta de maxim 400 cc cat mai curand sper.

Multi se potolesc abia dupa ce au avut un eveniment f neplacut din care au scapat la limita,altii nu au aceasta ocazie.Chiar daca cei care isi iau motocicleta pt femei ar trebui sa se gandeasca in primul rand ca este f posibil sa nu aibe timp sa se bucure nici macar de o gacica agatata deci scopul achizitionarii obiectului magic care le aduce femei pe tava totodata iti ia acest privilegiu (ma refer la motoare cu cc multi in combinatie cu experienta putina), ar putea fi mutilati pe viata si sa vezi atunci ce o sa se mai adune gagicile la ei.

PS mult scris ideea e una daca iti iei motocicleta indiferent pentru ce acorda-ti timp sa te bucuri de lucrul pentru care ai luat-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum arata? Nimeni nu-ti va putea spune...ca nici tu nu ai vazut-o :baldy:. Cum spunea si Baiazid - fiecare are grija de barba lui...asta e viata. Daca mergi pe strada normal si iti cade un ghiveci in cap si mori acolo atunci ce naiba mai zici? Sa umblam cu casca pe cap si cand mergem cu auto-picioarele? Ca esti pe motor sau nu accidentele se pot intampla la tot pasul fara sa-ti imaginezi.

 

Cand moare unu care nu e din vina lui si are motor de 1000 ce naiba mai zici? Sa-ti dau exemplu? Documenteaza-te ca multi care isi cumpara motoare au capul pe umeri, doar minoritatea intalneste moartea din propria lor vina.

 

Topic facut doar sa mai deschida vreunul...fiecare merge pe barba lui si intelege ce vrea de pe acest forum, nu trebuie sa-i fie bagat pe gat nu stiu ce idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si care ar fi problema daca ar mai muri cate un jmecher(fraier)? fiecare face cat il duce capul. daca nu asculta de vorba buna, inseamna, ca ala este chiar idiot, si chiar ar fi bine sa scapam de astia. sunt satul de jmecheri care opresc in intersectie ca sa stea de vorba, care opresc pe bulevard sa isi bea cafeaua, care isi

"tuneaza" masina cu stopuri clare de tot rasul si n-spe evacuari false, si de idiotii care isi lipesc pe masini semnul cu NIKE. FUCK ALL.

poate ca sunt prea suparat pe tara asta de oameni de c.acat, dar motociclistii eerau singurii mai deosebiti, oameni de treaba, saritori(desi erau putini). acum apar zilnic altii noi, care mai de care mai cool. sa scapam de astia. astia murdaresc numele de "motociclist". de aceea tot zic: SELECTIE NATURALA.

N ar fi nici o problema daca o mierleste frun smecher, problema i ca mai iau si nevinovati cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te-ai gandit sa-ti iei motor pt a agata gagici (cum ai spus),mai bine dai un anunt ca ai 3-5000 de euro si nu ai cu cine sa-i cheltui,si vei fi coplesit de fete.(fara riscul de a cadea in cap)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N ar fi nici o problema daca o mierleste frun smecher, problema i ca mai iau si nevinovati cu ei.
Asa e, si pe mine ma bantuie permanent cosmarul ca vre-un tampit imi va lovi copii sau nevasta.

 

Dar rezolvarea nu e intr-un suvoi de sfaturi bine-intentionate date pe forum.

 

Exista o categorie redusa de oameni care cer sfaturi si chiar tin cont de ele (eu recunosc ca nu am fost asa).

 

Restul nu dau doi bani pe posturile pline de caldura si bun simt de pe forum. Au in cap ceva si aia fac, nu mai pot ei de dezaprobarea catorva sfatosi de pe forum, in momentul in care terasa duduie de pustoaice si figuri.

 

 

 

Imi amintesc ca am oprit odata la OMV-ul de pe timisoara, si a venit un pusti cordit cu un scuter la mine si, uitandu-se la motor, imi spune: "aaaa, cati cai are? 80? si doar 260 pe bord? pai are xulica GSZXR14 si te face de te rupe".

Sau mai vine cate un terminat pe forum si zice "io am bani de R1, voi muriti de invidie ca io merg cu 280".

 

Pai normal ca le zici "ba baiete, o sa crapi, baga-ti mintile in cap", dar in sufletul tau zici "dute-m pu1a mea si mori". Tot ce fac e sa incrucisez degetele sa nu se infiga intr-o ruda sau cunoscut.

 

 

 

Later edit: ma mai uitam pe forumuri pe afara. Cand aterizeaza cate un super-incepator d-asta pe R1, DACA se gasesc 2 sau 3 sa-i zica "du-te si mori". Fara polemici, fara sfaturi, fara scandal. Sunt pur si simplu ignorati, comunitatea motociclistica ii respinge si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, si pe mine ma bantuie permanent cosmarul ca vre-un tampit imi va lovi copii sau nevasta.

 

Dar rezolvarea nu e intr-un suvoi de sfaturi bine-intentionate date pe forum.

 

Exista o categorie redusa de oameni care cer sfaturi si chiar tin cont de ele (eu recunosc ca nu am fost asa).

 

Restul nu dau doi bani pe posturile pline de caldura si bun simt de pe forum. Au in cap ceva si aia fac, nu mai pot ei de dezaprobarea catorva sfatosi de pe forum, in momentul in care terasa duduie de pustoaice si figuri.

Imi amintesc ca am oprit odata la OMV-ul de pe timisoara, si a venit un pusti cordit cu un scuter la mine si, uitandu-se la motor, imi spune: "aaaa, cati cai are? 80? si doar 260 pe bord? pai are xulica GSZXR14 si te face de te rupe".

Sau mai vine cate un terminat pe forum si zice "io am bani de R1, voi muriti de invidie ca io merg cu 280".

Pai normal ca le zici "ba baiete, o sa crapi, baga-ti mintile in cap", dar in sufletul tau zici "dute-m pu1a mea si mori". Tot ce fac e sa incrucisez degetele sa nu se infiga intr-o ruda sau cunoscut.

 

Bine punctat!! :baldy:

Dar stii cum e.. speranta moare ultima! Si pana la urma, tot ii spunem, macar o data, "baga-ti mintile in cap"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

D-lor motociclismul e un sport, conducerea unei motociclete necesita abilitati si reflexe care se dobandesc in timp si care nu au nici o legatura cu promovarea examenului moto(proba practica).

 

 

motociclismul este sport la fel cum automobilismul este sport si le fel cum pilotatul avioanelor este sport.

acum sunt multi dintre noi, printre care ma gasesc si eu care considera ca motociclismul NU este un sport.

motociclismul este un mod (foarte placut si practic) de deplasare.

merg si cu masina mult dar nu sunt sportiv. sunt un cetatean care are envoie de un mijloc de deplasare.

 

daca e sport sa te duci frate pe circuit sau in spatii amenajate pentru ca acolo se face sport. NU PE STRADA.

daca circuli pe strada este un mijloc de locmotie care necesita mai multe reflexe, e adevarat...

dar nu e sport .. daca incerci sa mergi pe strada in mod sportiv, atunci sunt mari sanse sa crapi ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI FRATE ..eu zic sa nu o mai aburim pe aici .. de dragul aburelilor.... daca va apucati sa scrieti aici numele baitilor morti cu varste inte 18 si 22 o sa aveti marea surprindere sa constatati ca sunt f f multi...

asta nu inseamna ca au fost baieti de bani gata.... si acelasi lucru se poate spune si sdespre...tipul de motor pe care il au.... este riscul fiecaruia sio problema lor....

problema noastra este ca ne uitam prea mult in gradin altuia....

iar un motor nou este un motor de 2 3 ani vechime....

dacaunul isi ia motor nou nu inseamna ca este nou si ca an...

in fine ..este proasta ideia acestui topic.... nu insemna ca daca tu nu ai bani sa iti iei un motor nou esti cu ceva mai destept cu unul care are... indiferent cum ia facut banii aia...

totul tine de caracterul fiecaruia... si de soarta...

numai bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca unii au inteles ideea caestui topic, destul de multi l-au vizitat si chiar au raspuns exprimandusi opinia pro sau contra...

 

ps: am doua ktm-uri si o yamaha,e drept toate se incadreaza la categoria cross-enduro-supermoto. crezi ca nu imi permit un supersport????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca unii au inteles ideea caestui topic, destul de multi l-au vizitat si chiar au raspuns exprimandusi opinia pro sau contra...

 

ps: am doua ktm-uri si o yamaha,e drept toate se incadreaza la categoria cross-enduro-supermoto. crezi ca nu imi permit un supersport????

 

tocmai asta vroiam sa spun ... daca ai bani de un supersport nu insemna ca esti de bani gata sau ca esti dus cu pluta ... si inca ceva cred eu ca nici varsta nu prea are relevanta...totul tine de caracterul fiecarei persoane ...

 

BAFTA...si sa auzim numai de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu doresc s va suparati pe mine dar eu cred.... ca ....

 

nu e chiar asa ..." ca oricum mor nevinovati".... daca ar fi fratele sau copilul vostru a-ti mai spune asa?!? ..... eu stiu doar atat ca daca ar fi (DOAMNE FERESTE!!!) copilul meu victima vre unui idiot din asta nu m-ar interesa nici un fel de consecinta legala si l-as omora in chinuri daca nu a murit si el .... si cred ca orice mama simte acelasi lucru cand e vorba de puiul ei...

 

Cred ca asemene exemplare sunt complet nocive pt toti din jurul lor, cunoscuti sau necunoscuti.... daca ar exista un mod de ai face sa inteleaga gravitatea inganfarilor si cocosismelor lor ar fi mai bine pt toti dar din pacate de multe ori realizeaza asta multprea tariu... dupa ce ajung invalizi sau supravietuesc cu greu unui accident din care poate au provocat multa durere ....

 

Nu cred ca putem zice ca e ok si ca e treaba lor dand exemple ca exista si soferi auto care sunt iresponsabili sau ca e treaba lor pt ca nu ne face noua rau direct... ei sunt motivul pt care motociclisti responsabili sunt certati de familie sau rugati sa se lase de moto sau suntem aratati cu degetul " uite nebuni din aia care produc accidente" ori din start priviti ca o gloata de animale in "calduri" etalandu-si ritualul de imperechere (adica moto si viteza acesteia sau figurile care le poate executa) chiar va place sa se gandeasca asa despre voi....!!???!

 

 

 

:baldy:

Editat de mironalexa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca ar fi copilul meu inplicat intr-un astfel de accident cu siguranta ca m-ar durea ingrozitor dar cred ca as putea sa recunosc ca este vinovat de ce s-a intamplat(daca este cazul). Moareta este singura certitudine pe care o avem depinde de noi cum ne traim zilele ramase.

 

Cand: 2004

Cine: Eugen

Unde: Timisoara, Stadionul Dan Paltinisanu

Motor: Scuter Aprilia modificat de curse

Imprejurari: Facea intrecere cu un DNA 125 cand sa lovit frontal cu un piaggio

care venea din fata, e aruncat intr-un far de dacie, fara casca

Urmari: Decedat in urma taieturii de la gat si datorita faptului k ambulanta nu a crezut copii care au sunat

 

Cand: 31/03/05

Cine: "RaceR", Cluj

Unde: in oras, Cluj

Motor: Vitezan

Imprejurari: lipsa casca, viteza motor peste 100kmh, Audi A4 nu s-a asigurat

Urmari: Decedat

 

Cand: 31/03/05

Cine: Florin,35 ani

Unde: Bistrita

Motor: ?

Imprejurari: Din cauze necunoscute a cazut si a ajuns pe contrasens sub o Raba

Urmari: Pasager decedat,14 ani; motociclist la spital in stare grava

 

Cand: 04/04/05

Cine: ? Politist la eliberari permise

Unde: Alexandria

Motor: Scuter

Imprejurari: Viteza-derpaj(?);Fara casca

Urmari: Pilot decedat, pasager - o mana rupta

 

Cand: 06/04/05

Cine: Petrut,35 ani

Unde: Codlea

Motor: Yamaha enduro

Imprejurari: franat pe nisip, derapaj, a intrat in intersectie taras si l-a lovit un TIR. Fara permis A

Urmari: Decedat

 

Cand: 01/05/05

Cine: Mircea Niculescu Mizil

Unde: DN1

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: cca 200 km/h, derapaj

Urmari: Decedat

 

Cand: 16/04/05

Cine: Duci, Timisoara

Unde: in oras, Timisoara

Motor: Yamaha Virago

Imprejurari: Casca "braincap", derapaj,lovit cu capul de bordura.

Urmari: Decedat

 

Cand: 16/05/05

Cine: ? 19 ani

Unde: Arad, in oras

Motor: scuter Malaguti F10

Imprejurari: 90kmh, a ratat curba si s-a infipt in stalp

Urmari: Decedat

 

Cand: 22/05/05

Cine: Stefi, Arad, 24 ani

Unde: Loc. Horia, Arad

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: 200 km/h,derapaj,pom

Urmari: Decedat

 

Cand: 28/05/05

Cine: Nicu

Unde: Mures

Motor: ?

Imprejurari: ?

Urmari: Decedat

 

Cand: 30/05/05

Cine: Nelutu-Arad, 26 ani

Unde: Valea Muresului

Motor: Kawasaki Ninja 750

Imprejurari: Viteza mare, ratat curba

Urmari: Decedat

 

Cand: 14/06/05

Cine: ? Bacau

Unde: Tg. Mures

Motor: Kawasaki ER5 ? (incepator)

Urmari: Decedat

 

Cand: 16.06.05

Cine: Radu

Unde: Bucuresti , Magheru-Orizont

Motor: Vitezana, Honda "Repsol"

Imprejurari: Pustan de bani gata vireaza stanga cu jeepul fara sa se asigure

Urmari: Decedat la spital dupa o saptamna

 

30

Cand: 29.06.05

Cine: Filip Daniel Ionuts (SuperDan) - Constanta

Unde: soseaua dintre Eforie Nord si Sud

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: nu a reusit sa se inscrie intr-o curba si a iesit de pe sosea, lovindu-se de un stalp (25 de ani, 1 an experienta pe motor)

Urmari: Decedat

 

Cand: 29/06/2005

Cine: ? 25 ani

Unde: Baia Mare

Motor: suzuki model vechi

Imprejurari: auto iese de pe strada laterala si-i taie calea

Urmari: Decedat

 

SI LISTA POATE CONTINUA, DEPINDE DOAR DE VOI (IN MARE MASURA) DAC VRETI SA APARETI AICI.

 

 

PS:am luat informatii din postul "jurnalul negru"

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai bani de un supersport nu insemna ca esti de bani gata sau ca esti dus cu pluta ... si inca ceva cred eu ca nici varsta nu prea are relevanta

1. Pai daca i-ai muncit, nu zice nimeni ca esti de bani gata, desi una nu o exclude pe cealalta, si de fapt nu vad care e rusinea ca ai tai sa aiba bani. Asta e un romanism tipic.

 

2. Daca ai bani de supersport nu te pune nimeni sa ti-l si iei ca incepator. Daca iti iei supersport ca incepator esti dus cu pluta, indiferent de sursa banilor.

 

3. Varsta are relevanta din punct de vedere statistic: majoritatea pustilor pe supersport sunt de bani gata SI dusi cu pluta.

 

 

In cazul in care citeste cineva care ma cunoaste: :baldy:

recunosc ca la vremea respectiva am fost semi-dus cu pluta (sport-touring) si semi-de bani gata (am muncit banii, dar ma ajutau ai mei pe alte parti)

 

 

 

@stulewa: Jurnalul Negru e unul singur. Mai bine lasi discutia sa curga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Babe...femei...copii! V-ati adunat iarasi sa tineti prelegerea pu1ii! La unii se citesc frustrarile printre randuri(la unii) Ce va freaca grija daca-si ia unul R1 ca prima mobra??? O ia pe banii lui! Nu va ia din buzunar! O face pe pielea lui! Uneori si pe pielea altora! Dar...cei cu masini...nu o fac si pe pielea altora??? Credeti ca daca mergi regulamentar cu 50...nu poti omora pe cineva nevinovat? Nu va mai frecati mintile cu tot felul de rahaturi! O sa faceti riduri! :baldy: Daca as fi avut bani cand mi-am luat prima motoreta...mi-as fi luat ceva de 600 sport! ca imi plac! Dadea cineva mai sus un exemplu: cu un tip care refuza sa-si ia cruiser(chopper) pt. ca voia vitezana! Au sarit sacalii pe el! CARE-I FAZA??? Voi de ce v-ati luat motoarele pe care le aveti??? NU ca v-au placut? Si daca el vrea sa f...a cu ajutorul motorului....care-i treba???

Alt exemplu...@stulewa! Ai numai enduro/cross! De ce le ai??? Nu pt. ca iti place sa te dai pe coclauri??? daca-ti placea viteza sau(dupa cum spun unii) fitele...ce-ti luai??? Nu vitezana??? NU mai fiti ipocriti si apucati-va de munca! Traiti mult prea mult prin intermediul unui forum! Pace pe Pamant! God's gonna cut you down :baldy: :baldy:

 

P.S. De ce ai ales varstele cuprinse doar intre 18 si 22 de ani??? Majoritatea idiotilor au intre 25 si 30 de ani! ca atunci ii musca hormonii de bilute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moartea arata urat la orice varsta si de fapt nu cred ca este ideea de varsta, ci de ceea ce lasa persoana respectiva in urma sa: multa durere.

restul polemicilor cu motor supersport, cu agatzat si cu alte minuni nu stiu daca isi au rostul. fiecare face dupa cum il duce capul si dupa cat de mult tine la viatza lui. ca se intampla sa mai moara si altzii nevinovati odata cu vreun zmeu... se intampla acelasi lucru si cu masina. iar cine nu vrea sa bage la cap, nu va baga la cap si pace, oricat s-ar revolta tot neamul.

in plus, lucrurile pot fi controlate pana la un moment dat sau intr-o oarecare masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai ales varstele cuprinse doar intre 18 si 22 de ani??? Majoritatea idiotilor au intre 25 si 30 de ani! ca atunci ii musca hormonii de bilute

 

Am inteles subtilitatea. Vrei sa spui ca idiotenia este cauzata de o pubertate intarziata cu 10 ani... :baldy: :baldy:

 

 

Am inteles ca nu-ti pasa ca-si ia xulica supersport la inceput. Chestia e ca nici mie nu-mi pasa ca tie nu-ti pasa, nu-mi pasa daca-i pasa altcuiva de ce-mi pasa mie, pur si simplu NU-MI PASA de nimic, inclusiv de xulica pe supersport. :baldy:

 

Scriu de amorul artei - care-i problema? De ce te agiti asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca am 22 de ani si am bani de super sport, iar nu vad unde-i problema, muncesc pentru banii aia si nu dau in cap, din cate vad posteaza numai cei fara super sport, si cum am mai spus odata,,,,mersul pe motocicleta se invata pe strada, nu pe forum....intr-adevar si mausu' are rotitza ca moto...dar e folosita pentru scroll.

Si chiar zicea cineva mai devreme,dar i s-a sters postul...daca si-au luat moto sa f**a bravo lor,daca si l-au luat ca un mijloc de deplasare in trafic iar bravo lor...daca am bani si-mi permit ceva nu inseamna ca sunt "de bani gata" sau ca sunt "fitzobiker" si daca am super sport stiu sa merg si incet si regulamentar, stiu sa ma dau si pe orice roata, in picioare pe rezervor si sa dau burnout la semafor...dar asta nu inseamna ca le fac in trafic...sau dak unii cu super sport fac ---absolut toti fac la fel ca oile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Babe...femei...copii! V-ati adunat iarasi sa tineti prelegerea pu1ii! La unii se citesc frustrarile printre randuri(la unii) Ce va freaca grija daca-si ia unul R1 ca prima mobra??? O ia pe banii lui! Nu va ia din buzunar! O face pe pielea lui! Uneori si pe pielea altora! Dar...cei cu masini...nu o fac si pe pielea altora??? Credeti ca daca mergi regulamentar cu 50...nu poti omora pe cineva nevinovat? Nu va mai frecati mintile cu tot felul de rahaturi! O sa faceti riduri! :baldy: Daca as fi avut bani cand mi-am luat prima motoreta...mi-as fi luat ceva de 600 sport! ca imi plac! Dadea cineva mai sus un exemplu: cu un tip care refuza sa-si ia cruiser(chopper) pt. ca voia vitezana! Au sarit sacalii pe el! CARE-I FAZA??? Voi de ce v-ati luat motoarele pe care le aveti??? NU ca v-au placut? Si daca el vrea sa f...a cu ajutorul motorului....care-i treba???

Alt exemplu...@stulewa! Ai numai enduro/cross! De ce le ai??? Nu pt. ca iti place sa te dai pe coclauri??? daca-ti placea viteza sau(dupa cum spun unii) fitele...ce-ti luai??? Nu vitezana??? NU mai fiti ipocriti si apucati-va de munca! Traiti mult prea mult prin intermediul unui forum! Pace pe Pamant! God's gonna cut you down :baldy: :baldy:

 

P.S. De ce ai ales varstele cuprinse doar intre 18 si 22 de ani??? Majoritatea idiotilor au intre 25 si 30 de ani! ca atunci ii musca hormonii de bilute

 

 

 

... asa este .. ai dreptate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad din ce in ce mai des genul asta de mentalitate, frustrari...sechele ale comunismului, cum vreti voi sa le spuneti.

 

Daca ai logan esti ok, nu zice nimeni nimic. Daca iti permiti un Bmw/Mercedes/Porsche sau orice alta marca mai rasarita automat esti catalogat ca manelar, gelat, incult, pusti de bani gata sau hotz ca sigur nimeni nu concepe ca banii cheltuiti sa fie cumva prin absurd munciti. Si bineinteles ca daca iti cumperi o astfel de masina cu siguranta ai penisu de 10cm, nu poti lega 3 cuvinte si compensezi cu o masina scumpa ca sa poti agata si tu ceva. Este de neconceput ca exista oameni culti, cu o facultate, cu un limbaj si gandire elevata care au o afacere de succes si isi pot permite ceva mai bun pe o cale LEGALA. Oameni care cumpara un lucru pentru placerea proprie, pentru confort, tinuta de drum, eleganta sau sportivitate si nu pentru a agata toate distrusele cu fitze in cap care viseaza la modeling si trupe de dans.

 

Fumezi Davidoff sau bei un Tignanello in loc sa fumezi carpati si sa bei vin la bidon de 5L plastic...iarasi fitze, nu ca apreciezi un produs superior si de fapt tu nici nu stii ce fumezi sau bei, probabil ai vazut in filme si copiezi si tu. Acelasi lucru se aplica mai nou si la motoare. Daca iti iei un SS sigur il iei pentru fitze si pentru a agatza femei, nicidecum ca poate asta iti place tie. Se dau exemple de R1 si R6 si alte rachete model 2007 cand un motor de 1000 din '90 e la fel de periculos pentru un incepator si costa ~2-3000 euro. Dar de fapt aici nu e vorba de pericol ci de ce isi permite cineva si altcineva nu

 

Iti cumperi un motor sau o masina cu scopu de a agatza...atunci da, te compatimesc. Si sunt persoane care isi cumpara pentru a agatza, atat motoare cat si masini...dar ca sa cataloghezi o marca sau o clasa de motor din cauza unor "uscaturi" mi se pare exagerat.

 

Bafta va doresc si respect celor care au fost obiectivi. Uscaturi sunt si printre soferi/motociclisti...dar si pe forumuri :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca ar fi copilul meu inplicat intr-un astfel de accident cu siguranta ca m-ar durea ingrozitor dar cred ca as putea sa recunosc ca este vinovat de ce s-a intamplat(daca este cazul). Moareta este singura certitudine pe care o avem depinde de noi cum ne traim zilele ramase.

 

Cand: 2004

Cine: Eugen

Unde: Timisoara, Stadionul Dan Paltinisanu

Motor: Scuter Aprilia modificat de curse

Imprejurari: Facea intrecere cu un DNA 125 cand sa lovit frontal cu un piaggio

care venea din fata, e aruncat intr-un far de dacie, fara casca

Urmari: Decedat in urma taieturii de la gat si datorita faptului k ambulanta nu a crezut copii care au sunat

 

Cand: 31/03/05

Cine: "RaceR", Cluj

Unde: in oras, Cluj

Motor: Vitezan

Imprejurari: lipsa casca, viteza motor peste 100kmh, Audi A4 nu s-a asigurat

Urmari: Decedat

 

Cand: 31/03/05

Cine: Florin,35 ani

Unde: Bistrita

Motor: ?

Imprejurari: Din cauze necunoscute a cazut si a ajuns pe contrasens sub o Raba

Urmari: Pasager decedat,14 ani; motociclist la spital in stare grava

 

Cand: 04/04/05

Cine: ? Politist la eliberari permise

Unde: Alexandria

Motor: Scuter

Imprejurari: Viteza-derpaj(?);Fara casca

Urmari: Pilot decedat, pasager - o mana rupta

 

Cand: 06/04/05

Cine: Petrut,35 ani

Unde: Codlea

Motor: Yamaha enduro

Imprejurari: franat pe nisip, derapaj, a intrat in intersectie taras si l-a lovit un TIR. Fara permis A

Urmari: Decedat

 

Cand: 01/05/05

Cine: Mircea Niculescu Mizil

Unde: DN1

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: cca 200 km/h, derapaj

Urmari: Decedat

 

Cand: 16/04/05

Cine: Duci, Timisoara

Unde: in oras, Timisoara

Motor: Yamaha Virago

Imprejurari: Casca "braincap", derapaj,lovit cu capul de bordura.

Urmari: Decedat

 

Cand: 16/05/05

Cine: ? 19 ani

Unde: Arad, in oras

Motor: scuter Malaguti F10

Imprejurari: 90kmh, a ratat curba si s-a infipt in stalp

Urmari: Decedat

 

Cand: 22/05/05

Cine: Stefi, Arad, 24 ani

Unde: Loc. Horia, Arad

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: 200 km/h,derapaj,pom

Urmari: Decedat

 

Cand: 28/05/05

Cine: Nicu

Unde: Mures

Motor: ?

Imprejurari: ?

Urmari: Decedat

 

Cand: 30/05/05

Cine: Nelutu-Arad, 26 ani

Unde: Valea Muresului

Motor: Kawasaki Ninja 750

Imprejurari: Viteza mare, ratat curba

Urmari: Decedat

 

Cand: 14/06/05

Cine: ? Bacau

Unde: Tg. Mures

Motor: Kawasaki ER5 ? (incepator)

Urmari: Decedat

 

Cand: 16.06.05

Cine: Radu

Unde: Bucuresti , Magheru-Orizont

Motor: Vitezana, Honda "Repsol"

Imprejurari: Pustan de bani gata vireaza stanga cu jeepul fara sa se asigure

Urmari: Decedat la spital dupa o saptamna

 

30

Cand: 29.06.05

Cine: Filip Daniel Ionuts (SuperDan) - Constanta

Unde: soseaua dintre Eforie Nord si Sud

Motor: Yamaha R1

Imprejurari: nu a reusit sa se inscrie intr-o curba si a iesit de pe sosea, lovindu-se de un stalp (25 de ani, 1 an experienta pe motor)

Urmari: Decedat

 

Cand: 29/06/2005

Cine: ? 25 ani

Unde: Baia Mare

Motor: suzuki model vechi

Imprejurari: auto iese de pe strada laterala si-i taie calea

Urmari: Decedat

 

SI LISTA POATE CONTINUA, DEPINDE DOAR DE VOI (IN MARE MASURA) DAC VRETI SA APARETI AICI.

PS:am luat informatii din postul "jurnalul negru"

 

 

FRATE NU MAI MOZOLI NUMELE UNOR OAMENI CARE AU MURIT POARETE NEVINOVATI...NU SPUN CA SUNT TOTI NEVINOVATi... dac cum poti spune ca sunt pusti de bani cata unii care au murit pe scutere....

tu habar nu ai in ce ipostaze au murit... si ii critici pe toti....nu n eda dreptul sa criticam.. sau sa aruncam cu namol in unu si in altul... fiecare isi face viata cum vrea..

iti spun eu ca fiecare din noi la momnetul potrivit .. daca ar fi avut bani indiferent cat de incepator ar fi fost siar fi luat un motor nou...

...asta este o laba trista si un caracter de (cuvant urat)....scuse de expresie... si nu dau doi bani pe omul care nu recunoaste ca ... nu siar lua un motor nou .. de ce majoritatea incep pe motoare de 400 si an vechi... iti spun eu lipsa banilor.. si de ce cand aleg sa schimbe motorul in schimba tot cu unul vechi... 2000 ca an si asta este cazul fericit.... iti spun tot eu.. tot lipsa banilor...

ASA ca nu o mai freca ...cu copii de bani gata .. si cu ..alte abureli.. fiecare isi alege modul de exprimare ...cum vrea... dar nu mai mozoli niste oameni care tu nu stii in ce ipostaze au murit.. plus de asta la unii de aici cred ca primeaza un pic invidia.....

in fine...

BASTOS

 

 

Vad din ce in ce mai des genul asta de mentalitate, frustrari...sechele ale comunismului, cum vreti voi sa le spuneti.

 

Daca ai logan esti ok, nu zice nimeni nimic. Daca iti permiti un Bmw/Mercedes/Porsche sau orice alta marca mai rasarita automat esti catalogat ca manelar, gelat, incult, pusti de bani gata sau hotz ca sigur nimeni nu concepe ca banii cheltuiti sa fie cumva prin absurd munciti. Si bineinteles ca daca iti cumperi o astfel de masina cu siguranta ai penisu de 10cm, nu poti lega 3 cuvinte si compensezi cu o masina scumpa ca sa poti agata si tu ceva. Este de neconceput ca exista oameni culti, cu o facultate, cu un limbaj si gandire elevata care au o afacere de succes si isi pot permite ceva mai bun pe o cale LEGALA. Oameni care cumpara un lucru pentru placerea proprie, pentru confort, tinuta de drum, eleganta sau sportivitate si nu pentru a agata toate distrusele cu fitze in cap care viseaza la modeling si trupe de dans.

 

Fumezi Davidoff sau bei un Tignanello in loc sa fumezi carpati si sa bei vin la bidon de 5L plastic...iarasi fitze, nu ca apreciezi un produs superior si de fapt tu nici nu stii ce fumezi sau bei, probabil ai vazut in filme si copiezi si tu. Acelasi lucru se aplica mai nou si la motoare. Daca iti iei un SS sigur il iei pentru fitze si pentru a agatza femei, nicidecum ca poate asta iti place tie. Se dau exemple de R1 si R6 si alte rachete model 2007 cand un motor de 1000 din '90 e la fel de periculos pentru un incepator si costa ~2-3000 euro. Dar de fapt aici nu e vorba de pericol ci de ce isi permite cineva si altcineva nu

 

Iti cumperi un motor sau o masina cu scopu de a agatza...atunci da, te compatimesc. Si sunt persoane care isi cumpara pentru a agatza, atat motoare cat si masini...dar ca sa cataloghezi o marca sau o clasa de motor din cauza unor "uscaturi" mi se pare exagerat.

 

Bafta va doresc si respect celor care au fost obiectivi. Uscaturi sunt si printre soferi/motociclisti...dar si pe forumuri :baldy:

 

 

esti un domn... si ai dreptate... aici se pot incadra si cei care baga banul in echipament bun... raport calitate pret... de ce sunt mereu catalogati ca fiind de bani gata... ???? asta pentru ca sunt f f multi frustrati... un exemplu este concret...

daca eu maine imi iau un motor de 600 nou nout tipla.. tinang cont ca nuam pre multa experienta...

si un echipament de 2 3 mii ..si stau in spania asta inseamna ca sunt ori un taran cu impresii ori un vapsunar imputit.. ca de bani gata nu pot fi din moment ce sunt pe aici la munca... si iti spun eu ca replicile vor veni tot din partea unor obositi care au avut motorete din 92 si leau schimbat cu unele noi cica din 96 :baldy: :baldy: :baldy: spre exemplu... daca aleg asta este problema mea.. si eu imi fac singur de petrecanie daca mi se intapla asa...

la noi este o singura problema .. pe care aici nu am vazuto.. ne F.TE prea mult grija de ce face vecinul.... daca maine apare unul cu o masina noua sau un motor nou indiferent ca este in leasing .. si omul plateste 5 ani ...jucaria./. este be bani gata.. asta o spun numai taranii plini de zel si invidie... frustrati de peputinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar sunt multi pustani care sunt inconstienti si eu ma numar printre ei recunosc.....da nu plec niciodata fara casca,geaca de piele si manusile pt protectie....si recunosc cu toate k nu am cien stie ce motor am un rs de 50 kre fuge f bine pt categoria lui si merg si pe ploaie si pe ninsoare in orice ipostaza...si cu toate acestea am 21000 km fara nici o cazatura !!!!!!! vapooooop pe toti si asfalt uscat!!!!!nu mai criticati pustaniii k si voi ati fost la fel k noi.....vati facut mari si va luati de noi...uitativa la voi si pe urma vorbiti!!!!asfalt uscat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...