Sari la conținut

Cum Arata Moartea La 18-22 De Ani.


stulewa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cati dobitoci pe forumul asta!

 

Foarte inteligenta cugetarea frate !!! Tu ai compus-o sau e vreun citat din clasici ? :baldy:

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am tot 19 ani ...si in mai vreau sa imi iau motor ( kawasaki zx4r ) .... si ma gandesc sa il limitez si eu pana ma obisnuiesc cu el :baldy: deci daca stie cineva sa-l limiteze si ma poate ajuta :baldy: :baldy: asf uscat...ca nu toti sunt la fel...da majoritatea nu stiu ce vor de la viata decat sa iasa ei in evidenta :baldy:

Nu ai nevoie sa-l limitezi, eu am unul si rupe de la 9-10000 in sus, deci poti sa mergi linistit cu el asa. Gandeste-te ca a-l limita inseamna efort, timp si poate bani, iar motocicleta asta la turatii rezonabile e blanda ca o oaie... Am scapat mana in gaz de cateva ori (sunt incepator) si desi aveam vreo 6-7000 de ture, nu m-a surprins deloc. Daca-l iei, sa ne spui si noua cum e. Multa bafta si sa-ti gasesti una buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dobitoci pe forumul asta!

Cata dreptate poti sa ai :baldy:

Boala romanilor...sa-i foota grija de ce fac altii...

Din punctul meu de vedere daca cineva indiferent de varsta vrea motor de 1000 de 2000 de 5000 e treaba lui si basta.Are peste 18 ani si e vaccinat sa fie sanatos.Vrea o parere avizata de la cineva cu experienta va intreba si daca are putina minte va si asculta.Daca nu.... :baldy:

Prea multe vorbe goale ...prea putini km pe strada :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata dreptate poti sa ai :baldy:

Boala romanilor...sa-i foota grija de ce fac altii...

Din punctul meu de vedere daca cineva indiferent de varsta vrea motor de 1000 de 2000 de 5000 e treaba lui si basta.Are peste 18 ani si e vaccinat sa fie sanatos.Vrea o parere avizata de la cineva cu experienta va intreba si daca are putina minte va si asculta.Daca nu.... :baldy:

Prea multe vorbe goale ...prea putini km pe strada :baldy:

 

 

 

100% dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere daca cineva indiferent de varsta vrea motor de 1000 de 2000 de 5000 e treaba lui si basta.Are peste 18 ani si e vaccinat sa fie sanatos.

Foarte inteligent si realist tinere . Dar daca un "ghostrider" deasta incepator scapa gixeru' ala mare peste mamica ta angajata in traversare pe trecerea de pietoni atunci ce mai zici ? :baldy:

 

ps : asa e omul prost zice ca lui nu i se poate intampla si cand chiar se intampla se da ca un terminat cu capul de toti peretii ...

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte inteligent si realist tinere . Dar daca un "ghostrider" deasta incepator scapa gixeru' ala mare peste mamica ta angajata in traversare pe trecerea de pietoni atunci ce mai zici ? :baldy:

 

ps : asa e omul prost zice ca lui nu i se poate intampla si cand chiar se intampla se da ca un terminat cu capul de toti peretii ...

 

1 Cred ca ma confunzi cu vreun baietas de p-aici cand imi spui "tinere" in acel mod ...

2 Nu am timp sa stau sa analizez ce motoare vor sa-si ia tinerii incepatori....prefer sa ma dau cu motorul si daca in plimbarile mele voi avea parteneri de drum si incepatori am sa incerc sa-i invat de bine mergand impreuna cu motoarele si nu de la tastatura...oricum timpul este prea scurt si prea pretios pentru al pierde incercand sa luminezi niste cauze pierdute!!!

A mai spus cineva mai devreme de selectie naturala....asta e jungla in care traim....cine vrea sa supravietuiasca beleste bine ochii...deschide urechile si invata.....cine nu :baldy:

Motociclismul nu-i un sport de echipa....oricate sfaturi i-ai da cuiva, pe motor tot singur este....asa ca singurul lucru care conteaza este experienta kilometrilor facuti pe strada si nu din spatele monitorului...

Asa ca....numai bine tuturor si pentru unii asfalt uscat...pentru altii taste uscate :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dobitoci pe forumul asta!

carnati bolnavi.ce as vrea sa ma intalnesc cu ei sa ne radem..... :baldy:

un cocalar (robert ) nu-in dau numele imi trimite mesaje obscene.Il invit sa danseze pentru mine .Astept :ora,locul. :baldy:

Editat de euinsumi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 Cred ca ma confunzi cu vreun baietas de p-aici cand imi spui "tinere" in acel mod ...

2 Nu am timp sa stau sa analizez ce motoare vor sa-si ia tinerii incepatori....prefer sa ma dau cu motorul si daca in plimbarile mele voi avea parteneri de drum si incepatori am sa incerc sa-i invat de bine mergand impreuna cu motoarele si nu de la tastatura...oricum timpul este prea scurt si prea pretios pentru al pierde incercand sa luminezi niste cauze pierdute!!!

A mai spus cineva mai devreme de selectie naturala....asta e jungla in care traim....cine vrea sa supravietuiasca beleste bine ochii...deschide urechile si invata.....cine nu :baldy:

Motociclismul nu-i un sport de echipa....oricate sfaturi i-ai da cuiva, pe motor tot singur este....asa ca singurul lucru care conteaza este experienta kilometrilor facuti pe strada si nu din spatele monitorului...

Asa ca....numai bine tuturor si pentru unii asfalt uscat...pentru altii taste uscate :baldy:

 

 

Dupa cum ai inceput sa scrii pe capitole asa am crezut ca vrei sa exprimi ceva inteligent . Se pare ca doar ai incercat . Afla ca nu ti-a iesit prea bine . In postul meu gaseai o intrebare care pe deasupra era si pertinenta. Raspuns 0 . Referitor la suferintele tale cu "taste uscate" afla ca spre deosebire de tine eu nu am "foame" de km. Prefer sa ii fac intr-un mod placut adica nu pe ploaie daca intelegi ce vreau sa spun . In Bucuresti , capitala tarii tale , ploua. Km se aduna in timp nu vanand fiecare zi de parca ar fi ultima !!! Sa stii ca nu exista o cursa contra cronometru pt km , iar daca tu ai cumva sindromul asta fugi pe circuit si mai antreneaza-te , poate candva ajungi campion. Eu nu sufar de boala asta . Eu prefer sa ma dau si peste 20 ani cu mobra tot pe timp frumos. Stii cum e la motociclismul asta ? Ca tinerii care se uita la Alonso in F1 si apoi ies pe strada si vor sa mearga la fel ...

 

 

ps: daca erai baiat destept si citeai ce am scris mai devreme observai ca numai anul asta de la 1 ianuarie am facut 7000km . Noaptea inainte de culcare dau o geana pe forum si scriu o compunere . Deja in seara asta in loc sa ma preocup de o cauza nobila , am stat sa iti raspund tie ...

Editat de Schuberth
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: daca erai baiat destept si citeai ce am scris mai devreme observai ca numai anul asta de la 1 ianuarie am facut 7000km . Noaptea inainte de culcare dau o geana pe forum si scriu o compunere . Deja in seara asta in loc sa ma preocup de o cauza nobila , am stat sa iti raspund tie ...

Explicandu-i ce nu a inteles ai facut o cauza nobila. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ai inceput sa scrii pe capitole asa am crezut ca vrei sa exprimi ceva inteligent . Se pare ca doar ai incercat . Afla ca nu ti-a iesit prea bine . In postul meu gaseai o intrebare care pe deasupra era si pertinenta. Raspuns 0 . Referitor la suferintele tale cu "taste uscate" afla ca spre deosebire de tine eu nu am "foame" de km. Prefer sa ii fac intr-un mod placut adica nu pe ploaie daca intelegi ce vreau sa spun . In Bucuresti , capitala tarii tale , ploua. Km se aduna in timp nu vanand fiecare zi de parca ar fi ultima !!! Sa stii ca nu exista o cursa contra cronometru pt km , iar daca tu ai cumva sindromul asta fugi pe circuit si mai antreneaza-te , poate candva ajungi campion. Eu nu sufar de boala asta . Eu prefer sa ma dau si peste 20 ani cu mobra tot pe timp frumos. Stii cum e la motociclismul asta ? Ca tinerii care se uita la Alonso in F1 si apoi ies pe strada si vor sa mearga la fel ...

ps: daca erai baiat destept si citeai ce am scris mai devreme observai ca numai anul asta de la 1 ianuarie am facut 7000km . Noaptea inainte de culcare dau o geana pe forum si scriu o compunere . Deja in seara asta in loc sa ma preocup de o cauza nobila , am stat sa iti raspund tie ...

 

Hm...nu ne cunoastem atat de bine sa ne tragem de sireturi impreuna....ti-am raspuns intr-un mod pertinent dar vad ca te mananca :baldy:

O sa mai incerc inca odata asa poate intelegi si tu...

Intrebarea ta care incepe cu "daca" nu merita raspuns....daca s-ar intampla...daca ar fi...daca...daca iti poate pica o caramida in cap de ce mai iesi din casa?

Referitor la "taste uscate" ...esti complet pe alaturi amice :baldy:

Chiar crezi ca m-am referit la ziua de ieri sau alalteieri??? E un mod general de a spune ca se vorbeste prea mult si se merge prea putin....si nu ,nu ma refeream la tine ca doar nu esti vreun etalon al motociclistilor de pe forum ....dar daca asta ai inteles :baldy:

Ma opresc aici pentru ca nu mai am chef de explicatii....dar am o singura rugaminte....incearca sa nu mai faci afirmatii despre mine fara sa ma cunosti ...

Si observa ca inca sunt calm si civilizat ...modul ironic in care ai postat ar fi meritat al raspuns ...

 

Explicandu-i ce nu a inteles ai facut o cauza nobila. :baldy:

 

Asa sunt eu mai neintelegator...nu vrei tu sa imi explici mai pe indelete???

Stai in banca ta pustiule si vorbeste atunci cand esti intrebat sau chiar ai ceva de spus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturile sunt bune. Dar sunt curios cat % din ei tin cont de ele... statistic vorbind.

 

Se stie ca motociclismul este un sport periculos. Stii de la inceput la ce riscuri te supui. Restul tine de cap.

Ma refeream mai mult la cei care practica motociclismul NUMAI pe forum

 

Nu crezi ca daca doar 1 om a ascultat ce se scrie aici si in loc sa isi ia una de 900 si-a luat de 400 sau de 600 si a limitat-o cum a putut, poate doar cu capastru si acum traieste si nu a luat tavaleli grave e extraordinar de bine?

 

Sau tu vrei sa schimbi toata lumea si daca nu se poate atunci sa nu ajutam pe nimeni ca stam cu mouse-ul in mana? (Intrebare retorica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sau tu vrei sa schimbi toata lumea si daca nu se poate atunci sa nu ajutam pe nimeni ca stam cu mouse-ul in mana? (Intrebare retorica)

 

Sincer: i don't give a shit

 

Fiecare e pe barba lui.

 

Forumul asta e plin de oameni care dau sfaturi, si atat!

 

Cati motociclisti sunt aici? Sunt curios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer: i don't give a shit

 

Fiecare e pe barba lui.

 

Forumul asta e plin de oameni care dau sfaturi, si atat!

 

Cati motociclisti sunt aici? Sunt curios!

 

Fratele meu mai eram dator cu o bere...acum sunt doua :baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratzilor daca esti cumpatat nu conteaza ce mobra ai exemplu clar eu am avut prima mobra un zx9 si nu am avut probleme, am prieteni care au dat-o de gard cu 125 ! asa ca nu conteaza foarte mult ce mobra iti iei ci ce ai in cap cand mergi pe mobra ... got it ? pe forumul asta in afara de certuri mai exista si altceva ? aaa se umfla motociclismul in cate unu si se ia la cearta ? de ce nu se si concretizeaza ceva ? aaa suntem smecheri doar la tastatura ?? hai sa fim mai rationali putin... daca va maninca intalniti-va facetzi intrecere sau stiu eu ce alta forma de concurs legat de motociclism ... ca fiecare pretinde ca e mai tare si mai smecher si cealalt e varza ! lasatzi vorbele rastalmacite pe forum ca nu in asta consta skilul de motociclist ...

PS NU AM VAZUT NICODATA UN CURSIER SAU MAI STIU EU CE MOTOCICLIST CU RENUME SA POSTEZE IN ASTFEL DE TPICURI ! nu vedetzi ca de la un simplu subiect se ajunge la o cearta ?si nu numai in topicul asta . cand Doamne fereste cade vreunu putini am vazut sa se duca la spitau sau sa nu comenteze sapte ani tot felul de banalitatzi ca omul oricum nu se face bine daca se cearta lume a pe forum (nu zic sa nu se traga niste concluzii ca doar lumea din greseli invatza dar totusi )nici sa se ajunga din nou la o certa ! cum spunea si adi_viteza motociclismul nu se invatza si nu se experimenteaza pe FORUM ! (sau se experimenteaza teoretic cu toate ca practica ne omaoara pe totzi ca in orice domeniu ) se iau decat niste imformatzii de pe forum bune din punctul meu de vedere dar ca sa gasesti o informatzie utila tre sa stai sa cautzi printre mi si mi de pagini scrise pe diferite teme dar pline numai de certuri ! lume daca va simtziti in stare si consideratzi ca celalalt e vai mama lui si bate campii i nu va putetzi respecta altfel ajungetzi ca in evul mediu si luatziva la bataie sau alta forma mai stilizata facetzi intrecere pe strada pe circuit sau unde vrezti si atunci automat se impune respectul ... daca rational nu vi-l putetzi impune . sa nu intelegeti gresit asta nu inseamna cum am vazut si in posturile de mai sus mai vorbe ca " pustiule " "copiele" etc daca ai 30 ani nu inseamna ca mergi mai bine ca unu de 20 ani poate ala de 20 ani sa fie forte tare ! ca de exemplu baietzasu asta de 16 ani din GP e foerte tare frate fac multzi din domnii respectabili si cu o varsta si cu km multzi in carca de pe acest forum ... gresesc ? baiatul are un tel si nu sta sa piarda timpul sciind povesti pe forumuri ... asa ca mai bine lasam orgoliile de varsta la o parte si ne vedem fiecare de motociclism asa cum stim si cum putem si cu ce avem ! INCA O DATA EXPERIENTZA SE FACE MERGAND NU STAND LA CALCULATOR !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Schuberth, dpmdv modul il care vezi tu lucrurile este foarte corect si logic.

 

Dar vezi tu, problema aici este alta (lucru care m-a determinat sa scriu ce am scris la pagina 8). Aici se discuta de super motoare, super pusti fitosi, super tobe de 1500 euro, smecheri cu mertane, gelati cu bmw-uri si alte rahaturi de genu. Motoare periculoase sunt si din 2007 asa cum sunt si din '87...deci pentru toate buzunarele. Asa cum o persoana isi permite sa dea 14000 euro pe un miar, alta persoana isi permite sa dea 4000 euro...pericolul fiind acelasi. Anumite posturi ma fac sa cred ca unele persoane nu sunt neaparat ingrijorate de pericolul pe care il reprezinta un miar pe mana unui incepator ci mai mult sunt interesate de anul de fabricatie al acestuia si sumele cheltuite

 

Din ce s-a postat aici eu am inteles ca nu e vb de motoare fratilor, e vorba de aia cu multi bani si experienta 0(ZERO) la cat. A, care isi iau motoare noi strict ca sa arate ca au bani si sa agate cu ele si nu se gandesc la consecinte.

Si eu pot sa imi iau un motor de 1000 din 87-90, dar ma gandesc ca daca se strica nu o sa am am bani sa il repar si ma aleg cu o paguba mare + ca (in primul rand) sunt constient ca nu pot sa fac fata pe unu din ala, nou sau vechi.

 

E vorba de fitosii care cred ca daca ai motor de 1000-1300 esti smecher si poti sa mergi cum vrei tu fara sa se intample nimic. Si se inseala amarnic.

Editat de aleex_costy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

razvan exarhu spunea intr-un articol mai demult ca ii place mult mercedesul, dar din pacate chiar daca ar avea bani nu si-ar lua. motivul? cand spui mercedes spui tigani. tiganii au reusit sa distruga conceptul de mercedes. ideea era mult mai detaliata, eu am spus doar ideea de baza.

 

incep sa ma simt prost ca am R1 :wave: sincer. datoritata cocalarilor, a copiilor cu muci in creier, manelari prosti care toti viseaza la r1 si n-au nici cea mai vaga idee cu ce se mananca un astfel de motor, ajunge aceasta motoreta sa fie prost vazuta si sa fii catalogat asa cum strainii ne-au pus stampila doar pentru ca au plecat tiganii in afara la cersit si furaciuni, acum toti romanii sunt tigani! foarte de cacao mi se pare!

este o motoreta extraordinara, frumoasa, puternica, pacat ca au "stricato" niste gaozari

Ai dreptate....... :baldy:

intr-o zi m fost inr-un bar naspa unde era un TV si pe un post...... nu ma intere cum ii zice era un manelist (florin p..... masi :nono: sau cum lo' chema) care in vidioclipul lui dadea ture cu un zx10 si agata gagici...... :baldy: :baldy:

Cand am vazut ca si manelisti fac video clipuri cu motoare mi-a venit sa ma las dracu' de motoare...........

CE SA MAI ZIC............ :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce tot cereti oamenilor sa aiba scaun la cap ... si nici de ce aia care au par asa de intelepti - cand evident, prin design, constructie si intentie initiala, scaunul a fost inventat sa fie pus sub koor ...

 

dar sa revenim la lucrurile serioase:

 

1) din motive pe care am sa le expun abia la sfarsitul acestui post, NU sunt de acord (in principiu) cu incepatori (si cu o alta categorie) pe "miare"

 

2) "varsta critica" nu e 18-22 si nu e varsta ci ... varstE - cu urmatoarele precizari (necesare): fara a trata acum motociclismul la peste 50 ani (nu acolo e problema), conform analizelor efectuate prin parti ale lumii unde siguranta motociclistilor in trafic e chiar luata in serios, avem doua segmente de varsta critica. Primul e segmentul 16-25 ani si acesta afecteaza si motociclisti si motocicliste, al doilea fiind intre 32-38 ani si in principiu afecteaza motociclistii. Primul segment de varsta cuprinde ultimii ani ai adolescentei si primii ai maturitatii iar al doilea se situeaza in jurul unei perioade (statistic) critice pentru barbati (criza treceerii de la "prima la a doua tinerete"). In plus, studiile au aratat ca experienta are prea putina relevanta (if any at all) in probabilitatea ca un motociclist sa fie implicat intr-un accident, in timp ce varsta motociclistului ocupa in loc de frunte intre factorii determinanti ... pur si simplu fiind vorba de aceleasi varste "critice" generale (si despre care psihologii au scris biblioteci intregi) la care "hormonu' bate neuronu'"

 

3) poate si din cauza "respectului" pe care il impun prin performantele lor, "miarele" au o probabilitate ceva mai mica de a fi implicate in accidente decat motocicletele sub 500cc, cele mai "sigure" ramanand totusi modelele (in special naked/enduro-touring) de 600-800 cc

 

[mai multe detalii in numerele mai/iunie ale Moto Life - nr. din aprilie a fost deja inchis ...]

 

*) cu trimitere la pct. 1) - lasand la o parte pe cei aflati la varste "critice" ale dezvoltarii normale, nu putem sa nu observam ca, in afara de acestia, cele mai multe probleme le genereaza cei care "nu se pot abtine, frate, nu se pot abtine!". Pai (cu dresajul corespunzator) inveti si un caine sa se abtina, iar primatele sunt considerate net superioare ca inteligenta fata de caini. Daca "nu va puteti abtine, frate, nu va puteti abtine!", constituind un exemplu de INvolutie (fata de primatele din jungla), ma intreb ce naiba cautati printre motociclisti ?!

Editat de Jawa the Hutt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kick: Nu inteleg fazele de genul "frate, cere motorul, nu ma pot abtine, nu-l pot struni!"... Se poarta de parca ar calari tigri lei, sau eu mai stiu ce animal salbatic ce ia decizii necontrolate, si nu poate fi strunit. Asta denota un caracter slab, si dupa cum a zis si cel de mai sus, un semn de involutie, in sensul ca nu sunt in stare sa ia o decizie clara. Ciudat cum pot unii oamenii sa fie controlati de masinarii fara vointa si putere de decizie! :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...