Sari la conținut

Colentina - Suveica R6 Albastru


aleex_costy
 Share

Postări Recomandate

Am tot citit topicuri pe aici, dar asta mie se pare unul dintre cele mai efervescente, fiecare spunandu-si punctul de vedere. Pentru unii e clar, ca si observatori externi, pe cand cei care sunt implicati si emotional, vezi "duracell" , tind sa tot dea un invelis mai "uman" , la toata aceasta poveste.

Si daca se vor mai scrie alte 23 de pagini, tot dezbatere la liber va fi, cu repetare ciclica a acelorsi afirmati si teorii.

Asa cum zicea @a deea si are dreptate, si daca e totul alb, noi vom vedea mereu numai in gri...

Si uite asa inca o data, vom spera ca cineva va invata ceva din asta, ca nu toate aceste accidente vor trece ca si cum nu sunt decat statistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 267
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bine ca n-a murit copilul..inca o dovada ca nu trebuie sa traversezi pe unde nu trebuie.cu ce a gresit motociclistul,daca s-a gasit un tataie sa traverseze aiurea?eu il sustin pe motociclist,chiar daca nu avea permis,nu trebuie sa ai permis ca sa mergi regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva idei din partea unuia fara A, dar care se gandeste (Si bine face, ca la stilul de mers al lui ar fi primul suit pe un stalp sau intr-un copac):

 

1. Am fost acolo sambata seara, asta nu stiu daca conteaza, dar asta e motivul pentru care m-am interesat mai mult.

2. Traversarea prin loc nepermis este contraventie, condusul fara permis si fuga de la locul accidentului sunt infractiuni. Exista un motiv pentru care nu sunt si astea contraventii.

3. Cand am dat eu de permis incerdintarea conducerii unui vehicul unei persoane care nu avea permis era tot infractiune. (Asta e situatia in care taica-su) Acum nu mai e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit topicu' de la cap la coada am tras urmatoarele concluzii:

 

1. Suntem, dupa cum spun shi altzii de pe forumu' asta, o ceata de babe barfitoare.

2. Mai exista n+1 cazuri din astea in romania, singura diferentza este ca vehiculele implicate sunt mashini shi nu motoare, deci cazul asta cu ce e mai special decat restu'?

3. Amandoi sunt vinovatzi, shi se numeshte culpa comuna: betzivu' ca a traversat pe 2-3 carari, iar el pt ca nu avea carnet si pt ca a intns-o de la locul accidentului.

4. Parintzii sunt shi ei vinovatzi intr-o oarecare masura. Daca i-au confiscat cheile, atunci in reportaju' de la protv de ce se vad foarte clar cheile ramase in contact?

Editat de rat_jawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa contest ideea generala ca la scoala moto nu inveti nimic.

 

Nu inveti nimic doar daca nu vrei, doar daca nu intrebi, doar daca dai spaga sa nu te duci la ore.

Daca faci ce ti se cere dobandesti un minim de control, exercitiile alea sunt gandite (chiar daca nu par) pentru a-ti asigura, la un nivel minim, reflexele necesare operezi CORECT utilajul.

 

Doi, ca sa-ti iei permisul trebuie sa iei sala, iar pentru asta trebuie sa ai un minim de cunostinte de comportament rutier.

 

Lucrurile astea conteaza extraordinar in trafic. Si, in afara de cunostinte, conteaza CALMUL pe care il ai stiindu-te in legalitate.

Duracell, fi sigur ca prietenul tau, in momentul cand i-a sarit pietonul in fata, nu se gandea cum sa evite accidentul, ci se gandea ingrozit ce o sa pateasca daca da peste el. ASTA l-a costat, si DA, daca avea permis avea sanse MULT mai mari sa evite, atat dpdv tehnic cat si mental.

Fi sigur ca, asa proasta cum e scoala moto, prietenul tau nu ia nici sala nici traseul daca il trimiti acum la examen.

@toti ceilalti care-i tin partea: treziti-va la realitate. Recititi-va posturile, si treziti-va la realitate. Sau feriti zona Plevnei-Cismigiu. Nu e o amenintare, e o rugaminte.

:baldy: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi fraților.....

 

Lămuriți-mă Âşi pe mine unde naiba ați auzit că pietonul ăla era matol, că nu reiese de niciunde, doar din unul din primele posturi ale lui Duracell pe topicul ăsta.

Nimeni nu a spus în mod oficial că ăla era beat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baldy: ma gandisem si eu mai devreme la asta, da' am presupus ca mi-a scapat mie informatia.

 

e adevarat. nu exista nici un indiciu exceptand spusele lui duracel (care e totusi in miezul problemei, nuuuu?) despre faptul ca nenea ala era baut :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu o sa postez niciodata la sectiunea accidente dar citind topicul asta nu mai pot.Pur si simplu nu imi vine sa cred cum pot unii sa afirme ca motociclistul nu avea nici o vina. Pai in primul rand singura vina e a motociclistului pentru ca el nu avea ce sa caute pe un drum deschis circulatiei fara permis de conducere. Daca el nu nu iesea cu motorul pe strada pietonul nu ar fi patit nimic. Am si eu o intrebare, cati dintre dumneavostra traverseaza zilnic prin loc nepermis? si cati dintre dumneavoastra merg cu un autovehicul fara permis de conducere? Oricui i se poate intampla o nenorocire dar in cazul de fata vina ii apartine exclusiv motociclistului.

:baldy: :baldy: R.I.P. pentru pieton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e în miezul problemei, dar.... vai de capul lui de "miez".

O să ajungem extrem de prost văzuți din cauza unora ca puÂştiul ăsta.

VINOVAT 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu o sa postez niciodata la sectiunea accidente dar citind topicul asta nu mai pot.Pur si simplu nu imi vine sa cred cum pot unii sa afirme ca motociclistul nu avea nici o vina. Pai in primul rand singura vina e a motociclistului pentru ca el nu avea ce sa caute pe un drum public fara permis de conducere. Daca el nu nu iesea cu motorul pe strada pietonul nu ar fi patit nimic. Am si eu o intrebare, cati dintre dumneavostra traverseaza zilnic prin loc nepermis? si cati dintre dumneavoastra merg cu un autovehicul fara permis de conducere? Oricui i se poate intampla o nenorocire dar in cazul de fata vina ii apartine exclusiv motociclistului.

:baldy: :baldy: R.I.P. pentru pieton

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a spus în mod oficial că ăla era beat.

 

A aparut o lege in care scrie ca nu ai voie sa mergi pe strada beat???

Si invers, cand traversezi neregulamentar esti mai putin vinovat treaz decat beat???

Si 3, conducatorul fara permis al motocicletei neinmatriculate e mai putin vinovat daca omul era beat???

 

Personal sper ca omu era beat rupt, macar sa nu fi simtit nimic. Mai departe, traiasca barfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi fraților.....

 

Lămuriți-mă Âşi pe mine unde naiba ați auzit că pietonul ăla era matol, că nu reiese de niciunde, doar din unul din primele posturi ale lui Duracell pe topicul ăsta.

Nimeni nu a spus în mod oficial că ăla era beat.

Corect! Nici la stiri nu e mentionat si nici in vreun raport oficial. Cine stie, poate mai pe seara, auzim ca era si orb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu valoreaza nimic faptul ca mortul era beat si nici ca pustiul era de milioane ci doar ca acesta a traversat neregulamentar iar celalalt conducea fara permis .

 

intaietatea uneia in fata celeilalte le va stabili cine trebuie .

in nici un caz "noi" .

 

iar asta numai daca nu se va interveni in balanta .

 

nu imi pot imagina ce fel de parinti sunt aceia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe bietul pieton care a facut o greseala pe care toti am facut-o cel putin o data in viata Dumnezeu sa-l odihneasca :D ;) :(

 

iar cretinul care mergea fara carnet ii doresc ani multi de inchisoare , incepator teribilist fara carnet se suie pe vitezana de 600( pe care multi motociclisti cu experienta inca nu considera ca au experienta necesara sa o conduca in conditi de siguranta) si omoara un pieton , pieton care putea fi tatal meu sau al lui chiar , nu cred sa fie vreunul de pe acest forum care sa nu fi trecuta cel putin o data prin loc nepermis strada. ce ma surprinde e ca sant idioti (fara suparare dar uni chiar sant) care ii iau apararea , la scoala de soferi te mai invata sa te uiti si dupa pietoni te mai invata ce e aia CONDUITA PREVENTIVA, uni instructori (dar putini cei care au simtul raspunderi) te sfatuiesc sa te sui pentru inceput pe o motocicleta de capacitate mica, care iti iarta multe greseli, .....idea e pt ""motociclistul"" fara carnet :baldy: :baldy: :wave: , iar pt tineretul juvenil lipsit de simtul raspunderi :baldy: :nono: :hurt: (nu toti pt ca mai sant si tipi pe acest forum care lustruiesc motocicleta in fiecare zi pt a fi curata in ziua cand isi iau permisul,si intre timp umla doar cu scuterul) : inainte de a face un lucru ganditiva de doua ori analizati problema si mai cereti si sfaturi de la cei mai in varsta si cu mai multa experienta . iar lui tataso pacat ca nu o murit fiul tau in acel accident sa regreti toata viata ca i-ai cumparat moto fara a avea carnet .

 

 

P.S. scuzati cinismul dar chiar m-am enervat cand am vazut cum uni oameni ii iau apararea unui berbec doar pt ca are moto si ca a circulat si el pe moto, dar trebuie intales ca daca are moto nu e obligatoriu si motociclist. motociclism=un anumit spirit o anumita conduita morala , un mod de viata.......

(cei care se simt ofensati sau jiniti de cele spuse de mine... destul de grav inseamna ca aveti o problema sau anumite complexe

 

Numai Bine :baldy:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Nici la stiri nu e mentionat si nici in vreun raport oficial. Cine stie, poate mai pe seara, auzim ca era si orb.

Daca era si orb se simplifica radical treaba...pentru ca orbii pot sa traverseze pe unde vor, iar soferii au OBLIGATIA sa opreasca..

In orice caz, tanarul motociclist este vinovat 100% de producerea accidentului.In plus de asta, si-a asigurat circumstante agravante prin faptul ca a si fugit de la locul accidentului.

Condusul fara permis atrage raspundere penala indiferent daca are loc vreun accident sau nu. Te alegi cu dosar penal chiar daca esti oprit pentru un control de rutina.

Culpa motociclistului e clara. Cei care spera ca va fi "pasuit" din cauza ca pietonul a traversat neregulamentar si/sau ca era beat se insala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era si orb se simplifica radical treaba...pentru ca orbii pot sa traverseze pe unde vor, iar soferii au OBLIGATIA sa opreasca..

In orice caz, tanarul motociclist este vinovat 100% de producerea accidentului.In plus de asta, si-a asigurat circumstante agravante prin faptul ca a si fugit de la locul accidentului.

Condusul fara permis atrage raspundere penala indiferent daca are loc vreun accident sau nu. Te alegi cu dosar penal chiar daca esti oprit pentru un control de rutina.

Culpa motociclistului e clara. Cei care spera ca va fi "pasuit" din cauza ca pietonul a traversat neregulamentar si/sau ca era beat se insala.

soferii au obligatia sa opreasca doar daca orbul ridica bastonul alb!

si nici aici nu ai dreptate!vinovat e 50% cel care a traversat fara sa se asigure si 50% e vinovat motociclistul pentru ca nu avea permis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sa bage cineva la cap ceva, dupa intamplarea si discutiile care au avut loc.Ma refer la cei ca el.S-a ales praful si de cel care a traversat si de anii pustiului.Pentru ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar sa bage cineva la cap ceva, dupa intamplarea si discutiile care au avut loc.Ma refer la cei ca el.S-a ales praful si de cel care a traversat si de anii pustiului.Pentru ce?

Pt nimic, dar inconstientza e la rang de virtute autoritara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferii au obligatia sa opreasca doar daca orbul ridica bastonul alb!

si nici aici nu ai dreptate!vinovat e 50% cel care a traversat fara sa se asigure si 50% e vinovat motociclistul pentru ca nu avea permis!

1. Asa este. Orbul trebuie sa ridice bastonul.

2. Hai sa facem pariu pe o lada de bere. Imi dai link din decret/regulament ca asa e ( fifty/ fifty -culpa comuna) si ai de la mine o lada de bere la prima intalnire moto. Fara misto.

Evident ca daca nu gasesti te astept eu sa dai o lada :baldy:)

Editat de The Duck
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Asa este. Orbul trebuie sa ridice bastonul.

2. Hai sa facem pariu pe o lada de bere. Imi dai link din decret/regulament ca asa e ( fifty/ fifty -culpa comuna) si ai de la mine o lada de bere la prima intalnire moto. Fara misto.

Evident ca daca nu gasesti te astept eu sa dai o lada :baldy:)

nu iti dau eu nici un link.

dar vrei sa zici ca omul nu e vinovat deloc de producerea accidentului?

sau da-mi tu link in care sa vad ca e vinovat numai motociclistul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Asa este. Orbul trebuie sa ridice bastonul.

2. Hai sa facem pariu pe o lada de bere. Imi dai link din decret/regulament ca asa e ( fifty/ fifty -culpa comuna) si ai de la mine o lada de bere la prima intalnire moto. Fara misto.

Evident ca daca nu gasesti te astept eu sa dai o lada :baldy:)

parerea mea este ca baiatul primeste pedeapsa ptr conducere fara permis si fuga de la locul accidentului iar vina ptr accident revine decedatului.asteptam sa vedem ce a concluzionat politia si poate ne spune si nou "iepurashul duracell" care este pedeapsa si ptr ce ca am inteles ca se cunoaste cu conducatorul motocicletei :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca baiatul primeste pedeapsa ptr conducere fara permis si fuga de la locul accidentului iar vina ptr accident revine decedatului.asteptam sa vedem ce a concluzionat politia si poate ne spune si nou "iepurashul duracell" care este pedeapsa si ptr ce ca am inteles ca se cunoaste cu conducatorul motocicletei :baldy:

ai dreptate! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu lasati voi politia si procuratura sa-si faca treaba ??? :baldy: :baldy: :baldy:

 

si cei care nu se pricep sa nu mai dea citate sau verdicte, ca dreptul nu se invata dand copy paste de pe google aici :baldy: :wave: :nono:

 

Art. 178. - Uciderea din culpa

 

Uciderea din culpa a unei persoane se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

 

Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activitati, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

 

Când uciderea din culpa a unei persoane este savârsita de un conducator de vehicul cu tractiune mecanica, având în sânge o îmbibatie alcoolica ce depaseste limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani.

 

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza fapta savârsita din culpa, de orice alta persoana în exercitiul profesiei sau meseriei si care se afla în stare de ebrietate.

 

Daca prin fapta savârsita s-a cauzat moartea a doua sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevazute în alineatele precedente se poate adauga un spor pâna la 3 ani.

Deci, neadaptarea vitezei la conditile de trafic pentru evitarea oricarui incident rutier intra tot la categoria "din culpa". La fel, daca baiatul nu avea permis.

Aici nu e vorba de omor, dar termenii sunt aceiasi

 

care-i rostul bolduirii acelui paragraf??? :hurt: :D ;)

 

- motomeseriasul - fara permis, trage ponoase de pe urma acestui fapt. a lovit un om, chiar daca-i sarea ala intentionat in fata, conform legii motomeseriasul n-avea ce cauta acolo - culpa.

 

de unde scosesi tu culpa, ce logica ai folosit??? :( :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...