Sari la conținut

AMENDA Pentru Nepurtarea Castii - 5 Milioane Lei


moshulik
 Share

Suntetzi de acord cu inaintarea oficiala a unei cereri pentru marirea amenzii in cazul nepurtarii castii pe motocicleta, fie de catre pilot, fie de catre pasager, la 5 milioane de lei ?  

261 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am patit si eu chestii din cara casca m-a scapat ... pana nu o simti pe pielea ta nu te inveti minte...acu nu ma mai despart de casca ... este clar necesara

Subscriu ! Dupa ce am testat asfaltul pe casca mea, am hotarat sa nu ma mai urc pe motor fara casca integrala. Casca s-a julit in crestet si in dreptul gurii. Unde era casca putea sa fie capatzana si barbia mea.

De pasager nu mai vorbesc, nu ai dreptul moral sa risti capul nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din partea mea, amenda de nepurtare a castii poate atinge valori astronomice. Obligativitatea mi se pare necesara. Ca oricare d eaici, mai mult ca sigur, am mers si eu la viata mea fara casca, este adevarat, pe drumuri laturalnice, nu pe artere principale. Si ca unii de pe aici, dupa un accident nasol am realizat ca daca nu aveam casca pe cap va bantuiam prin cilindrii la ora asta:) Deci, purtati casca, chiar daca e incomoda, te incinge, nu mai auzi etc, etc, etc. Iar femeile fara casca nu e oameni:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

am gasit un compromis destul de bun: casca de hochei! :laugh: e si buna ca la cate crose isi iau astia in cap... e usoara si are multe gauri si nu ma incing si am si gauri in dreptul urechilor! totusi as prefera fara... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit un compromis destul de bun: casca de hochei! :laugh: e si buna ca la cate crose isi iau astia in cap... e usoara si are multe gauri si nu ma incing si am si gauri in dreptul urechilor! totusi as prefera fara... :laugh:

... fara ce? fara cap? lols ... ai fi haios probabil cu scalpul luat si cu cusaturi pe post de moatze.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este SUPER necesara o casca oricat de incomoda ar fi.

Cred ca te salveaza destul de mult :ok: :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e sila cand tre' s-o pun pe cap, mi-e cald, ma strange, transpir, nu aud bine, e grea, obositoare!

 

 

@stress_L&P: incearca un numar mai mare! :makeout:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nu te supara, doar glumeam, nu m-am putut abtine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt deacord si eu cu amenda pt nepurtarea castii...pana acum nu eram..dar a patit-o rau un prieten si nu i-as dori la nimeni sa i se intample ceva. Eu cel putin o port de fiecare data cand ies cu scuteru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie amatorilor de mers fara casca: In cazul accidentelor cu leziuni ale pielii care necesita transplant, de obicei pielea se recolteaza din zona fesiera.

 

Daca umblatzi fara casca, riscatzi sa le datzi prietenilor motivul sa va apeleze "bai cap de koor"

 

P.S.: Asta daca scapatzi cu viatza

Editat de Escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand si eu sund de acord cu faptul ca nu statul imi spune mie ce-mi face bine si ce nu....ce sa beau si ce nu...ce sa mananc...si ce nu...

Cineva mai devreme spunea ca ar fi utila sanctionarea soferului ca a luat nu stiu ce fufa fara casca cu el in spate dar nu era de acord cu amendarea soferului fara casca (sper ca intelegeti ce spun.... :moto: ). Aici lucrurile sunt mai complicate !

Nu sunt de acord cu statul ca imi impune purtatul castii dar nici fufa nu o iau fara casca.

Cred ca ne contrazicem singuri. nu?

Sunt incepator si nu-mi permit sa spun prea multe, dar cred ca fiecare stie ce e bine ori ba pentru el....cred ca nu va fi moment in viitoarea mea viata de motociclist in care sa nu port casca.

Referitor la cele spuse mai devreme....nu sunt de acord cu amenda pentru cel care are carnet si nu se protejeaza ...dar cred utila sanctionare soferului care pune viata in pericol celui pe care l-a luat pe motor ...fara protectie.

:ok:

Spor la toate

:makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pasagerul nu poarta casca si i se intimpla ceva nasol, nu e raspunzator "driverul"??? Cred ca asta ar trebui sa-i sperie pe mult mai multi decit un cacao de 5 milioane pe care multi dintre motociclistii de pe la noi nu pun mare baza (casca nu o poarta super-figurantii sau pasagerii pe care-i iau la o tura scurta si dau cu ei de borduri)

Cred ca toti avem colegi, prieteni, etc care ne bat la cap sa-i ducem pina la metrou cind plecam de la serviciu, ca e aproape, ca platesc ei amenda... dar daca se intimpla sa dai cu el de pamint si sa se curete (si tu nu...) cum draq mai traieshti dupa aceea???

 

aaaa..., PAREREA MEA

 

deci, votez NU... = SELECTIE NATURALA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...