Sari la conținut

AMENDA Pentru Nepurtarea Castii - 5 Milioane Lei


moshulik
 Share

Suntetzi de acord cu inaintarea oficiala a unei cereri pentru marirea amenzii in cazul nepurtarii castii pe motocicleta, fie de catre pilot, fie de catre pasager, la 5 milioane de lei ?  

261 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Avand in minte recenta tragedie - pasagera care a murit intr-un accident si pilotul care a supravietuit (probabil pentru ca purta casca), credetzi ca o campanie "opresiva" de genul asta, adica o amenda exagerata pentru nepurtarea castii de protectzie, ar avea un efect benefic ? Eventual scutirea de amenda prin aducerea unei facturi care sa justifice achizitionarea unei casti omologate. Chiar daca gradul de incidentza al legii ar fi destul de mic, deci ar fi cateva situatzii in care ar fi aplicabila, totusi cred ca ar avea un efect benefic, multzi s-ar gandi mai bine la buzunar inainte de a lua un pasager pentru "o tura mica". Oricum, daca am merge cu initiativa asta la Politie, mai mult ca sigur ca ne-ar trimite la casa de nebuni, dar eu unul as insista :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu nu, pentru ca sunt impotriva obligativitatii castii, prin lege. Flame on :baubau:

 

Imi pare rau pentru fata aia care a murit, insa nu cred ca o amenda mai mare ar fi salvat-o, asa cum nu a salvat-o nici obligativitatea castii... Nu cred ca 5 milioane (sau orice alta suma) rascumpara viata sau sanatatea unui om, asadar e inutila. Motociclistul respectiv are acum mult mai mult de platit... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d'acord , tocmai am vazut cum el a scapat si ea , care probabil habar nu avea la ce pericol se expune acum s-a dus in pamant

probabil fata aia habar nu avea nici ca purtarea castii este obligatorie

sunt d'acord

nu mai postez iar , continui aici

cmatei , nu e vb de cumpararea vietii fetei , e vb ca orice sut in poponeata e un pas inainte , poate asa nu se mai risca sa iasa fara casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord.

In general nu sunt adeptul "protejarii populatiei cu forta" , dar in cazul asta... :D

Apar zilnic noi oameni pe 2 roti care ori nu au habar la ce se expun, ori se cred atat de buricul pamantului incat lor nu li se poate intampla nimic :baubau:

 

Absolut de acord ..

Acum cat e amenda ?

 

Din pacate asupra celor care nu cunosc legea ( ca si amicul nostru de mai sus) o astfel de masura nu are nici un efect, indiferent daca amenda e 5 lei sau 50 de milioane :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-ar parea mult mai util ca la scoala moto sa ti se arate (in imagini, daca se poate, sau macar statistici), la ce e bun echipamentul de protectie. Mie de exemplu nu mi-a spus nimeni nimic despre asta la scoala. Cu asta as fi mai mult decat de acord sa fie obligatoriu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord.

In general nu sunt adeptul "protejarii populatiei cu forta" , dar in cazul asta... :D

Apar zilnic noi oameni pe 2 roti care ori nu au habar la ce se expun, ori se cred atat de buricul pamantului incat lor nu li se poate intampla nimic :baubau:

 

 

 

Din pacate asupra celor care nu cunosc legea ( ca si amicul nostru de mai sus) o astfel de masura nu are nici un efect, indiferent daca amenda e 5 lei sau 50 de milioane :baldy:

legislatia o stiu .. dar nu stiam cat este amenda ..

pt mine nu e nevoie de nici o masura .. stiu ce se poate intampla si sunt constient de riscurile acestui sport ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-ar parea mult mai util ca la scoala moto sa ti se arate (in imagini, daca se poate, sau macar statistici), la ce e bun echipamentul de protectie. Mie de exemplu nu mi-a spus nimeni nimic despre asta la scoala. Cu asta as fi mai mult decat de acord sa fie obligatoriu ...

:baubau: O idee si mai buna, omologarea scolilor de motociclism , in programul didactic ar trebui sa atinga anumite "puncte" cum ar fi contravirarea,franarea,cum sa evaluezi si sa prevezi traficul, explicatii privind echipamentul,etc. Asta ar duce direct la scumpirea taxei de scoala, dar macar iti da o prima idee despre ce e aia supravietuire in primele mii de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios care din cei ce au votat da ,AU MERS NUMAI CU CASCA IN CAP.

nu conteaza cum si unde,chiar si 5 metri pana la benzinarie.

Eu nu sunt de acord cu o asemenea fabulatie,sa-mi dea mie 5 bulioane amenda iar vreunui fizz nimic,care va da o spaga pe care poate tu nu o ai in buzunar la momentu respectiv. (sa il scuteasca de drum ca de bani il doare in pewla)

Asta nu e o metoda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma dogg , acum nu zice nimeni sa nu o muti in paracre fara casca pe cap , dar uite eu daca am iesit si pana la benzinarie , am pus casca , si nu m-am gandit neaparat la siguranta mea , ca sa zic ca e benzinaria la 500m de mine , dar m-am gandit la un militzian ca ma vede , si oricum , ideea este ca am avut casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu toti au banii lui fizz...dar vor sa se sparga in figuri ca fizz...eu cred ca aia 5 mil i-ar face sa se mai gandeasca inainte de a merge fara casca...sincer si eu am mai mers prin cartier cand imi reglam carburartoarele , fara casca..precum si cand mergeam cu atas , dar la fel de sincer tot timpul am fost stresat de gandul ca as putea sa dau cu bila de asfalt..

eu cred ca ar trebui bagate mai multe sanctiuni sau inasprita pedeapsa pentru unele infractiuni care au legatura cu motociclismul..pt ca multi motociclisti au ajuns sa creda ca ei nu gresesc niciodata iar toate accidentele se intampla doar din vina conservantilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a oprit un echipaj de politie cu masina,dupa ce ma dadusem jos de pe motoreta(veneam de la benzinaria pana la care fac mai putin de 30 de sec-intre blocuri ).

credeti ca mi-au spus ceva de casca???nici gand!...ca de ce n-am acte la mine,ca daca n-am permis si tot felul de chestii,n-o sa-i intereseze altceva decat sa faca rost de o spaga mai grasa dintr-o amenda mai mare.

Si intr-adevar ,este una din cele mai mari prostii,dupa mersul cu viteza,sa mergi fara casca,recunosc...acum si cum ti-o fi norocul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta cu shpaga...............e cat se poate de adevarata

dar uite , sa nu zicem de amenda de 5 milioane , ca poate nu toti avem 5 milioane sa dam la militzie

dar ce zicetzi de pieton pentru o luna ?

sa-ti ia permisul pt. o luna daca te prinde fara casca ?

eu zic ca asta te face sa n-o mai dai jos 1 minut dupa ce ai coborat de pe motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios care din cei ce au votat da ,AU MERS NUMAI CU CASCA IN CAP.

sorry prietene, purtatul castii ti-l impui inainte sa ti-l impuna legea, la fel ca si farul aprins, chestie pe care oricum o practicam dinainte de a apare obligatorie in lege...

oricum, revenind la casca, eu daca as iesi fara m-as simti ca cu ciorapii rupti in varf intr-o vizita deosebita... nu pot sa ies fara casca nici macar 2 metri, ma simt in curu' gol si in plus mi-e si frica. ...din partea mea, ar trebui poate sa suspende permisul 3 luni pentru chestia asta... e clar ca cine o face e INCONSTIENT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am votat nu, nu sint de acord. ca si cum ar avea vreo importantza oarecare ce vrem noi.

Eu am avut multe accidente si chiar casca ma salvat de la moarte acum 3 ani desii cu tot cu casca am avut fractura de creier, si totusi sau poate tocmai de la lovitura aia la cap eu spun ca e o prostie marirea amenzii. (mie im-i place libertatea de exemplu americana si de toate felurile, jos cenzura!) :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

N-am votat. Sunt inca indecis:

 

Daca se mareste amenda, se vor gasi destui care sa vada in nepurtatul castii un motiv de bravada suplimentar, ceva de genul ia banii pentru 10 amenzi si nu ma mai deranja azi

 

Pe de alta parte, poate ar mai speria din cei care 'uita' intentionat de purtatul castii si s-ar mai reduce din victime.

 

Pe de o cu totul alta parte, cine e constient de utilitatea castii o poarta fara sa-l intereseze de amenda.

 

Si pe de cealalta parte, daca facem miscarea asta, ar fi o bila alba pentru imaginea motociclistilor, ar arata ca nu toti suntem figuranti si incalcatori cronici de lege, si mai tinem la siguranta aproapelui...

 

:baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... nu am fost asa inspirat cand am lansat topicul... ideea cu suspendarea permisului pe o luna (si obligatoriu si amenda, dupa cum se stie) ar fi fost poate mai buna, dar si in cazul asta ar fi ramas tot la nivelul "la pace, cu spaga". Amenda in schimb, daca teoretic e de 5 milioane, rezulta invariabil ca spaga trebuie sa fie de 2.5 milioane, deci tot ceva semnificativ... Oricum, daca chestia asta s-ar intampla - adica noi sa propunem asta, militzia sa fie de acord si sa se voteze, am avea foarte mult de castigat - in primul rand POPULARIZARE, va datzi seama ca toate televiziunile ar sari cu microfoanele pe "oficiali" si absolut totzi motociclistii ar sti ca TREBUIE sa poarte casca si mai ales ca e FOARTE IMPORTANT sa poarte casca. Cei care poarta acum nu ar fi deranjatzi cat de putzin de legea asta, cei care sunt intre si intre s-ar hotari, iar ceilaltzi si-ar vedea mai departe de libertatea lor...

Oricum.. la faza cu libertatea e mai complicat. Topicul a plecat de la problema PASAGERULUI. Daca toate pasagerele ar afla de la televizor ca le paste o amenda de 5 milioane daca urca in spate pe motor fara casca, ele sigur ar mai reflecta asupra subiectului....... Deci de-asta am pus problema cu amenda, mai ales in prisma pasagerului.... Cine urca singur pe motor fara casca e in mare treaba lui (ma rog... e si un pericol mai mare pentru ceilaltzi, in ipoteza ca fara viziera ii intra muste in ochi si calca pietonul....), dar in principiu nu are nimeni altcineva de suferit daca el face accident cu casca sau fara casca (poate doar REBU, care trebuie sa adune creierii de pe asfalt...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma duce indeajuns mintea incat sa port casca de fiecare data cand merg cu motoru... Exceptile sunt turele pe care le mai fac prin jurul blocului la reglaje sau oricum evenimente similare.

Insa nu consider justificat portul castii... Am vazut multi care poarta casti din cel de-al doilea razboi mondial care sunt echivalentul lui chix!! Daca dai cu aia de pamant e cam tot aia. Am vazut multe casti de chopper facute mai mult la mishto... Iarasi, nu te va proteja in nici un fel!

De ce vrei sa-i protejezi doar pe cei fara casca si nu si pe cei care au niste nenorocenii in cap?!

De ce nu-i amendam si pe cei care si-au modificat castile?! Din moment ce-au facut asta inseamna ca nu mai au standardul de siguranta acceptat... ?!

E mai lunga discutia aici... Eu o vreme nu mi-am permis decat o janghina de casca... Daca nu aveam bani sa imi cumpar insemna ca nu am voie sa mai merg pe motor?! De ce?!

Eu zic ca daca esti indeajuns de constient sa poti conduce o motocicleta atunci ai si dreptul de a alege gradul de siguranta pe care il doresti.

Sa interzicem toate sporturile extreme pentru ca prezinta grade de risc ridicate! Why not?! E spre binele lor, NU?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa interzicem toate sporturile extreme pentru ca prezinta grade de risc ridicate! Why not?! E spre binele lor, NU?!

 

Nu pot sa nu-ti dau dreptate. Cu toate astea, si cu toate ca am votat pentru, ma gandesc totusi ca e cam exagerat. Hai sa renuntam la obligativitatea purtarii castii de catre sofer, si insituirea unei amenzi de 25 de milioane pentru pasager, dar amenda aplicabila soferului.

Ce ziceti de asta?

In cazul in care este soferul incosntient, treaba lui, riscul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA amenda mare;

DA suspendarea permisului

DA acreditarea serioasa si modificarea programei "scolilor de motociclism"

 

Pe un alt topic cineva spunea de musculitza care-ti intra in ochi la 150Km/h fara casca, sectionezi Tico-ul de pe contrasens care apoi intra in autostopistii de pe margine. Deci nu-i vorba doar de viatza ta!

 

Si, intr-adevar, modul cum se obtine categoria A este scandalos! Examenul de legislatie este greu, dar odata trecut poti sa-ti iei A-ul si daca in ziua examenului te urci primadata pe o motocicleta. Am vazut cazuri! :baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu amenda atat de mare.Va spun eu ca daca v-ar opri politaiu' exact "intre benzinarie si bloc" si v-ar da 5 mil amenda,ati urla de oftica pentru ca ati avut ideea maririi amenzii.

Eu port casca oriunde m-as duce.Am patit-o la un raliu cand mi-am lasat casca nelegata,am zis:"n-are ce sa se intample pe proba asta" si tocmai acolo m-am rasturnat.Mi-a zburat casca in 1,5 secunde de pe cap.Acum o leg si daca merg 50 de metri.Singura data cand am mers fara casca a fost cand am luat-o pe gagica-mea in spate si i-am dat-o ei pe a mea.Pot sa va spun cu mana pe inima ca nu mi-a placut absolut deloc fara casca.Nu stiu cum o sa procedez cand or veni caldurile de 37-38 de grade,probabil ca o sa-mi iau una deschisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii idiot sa iei un pasager fara casca, sint de acord cu ideea lui dobrescu.

Totusi, la ce fel de casca se refera sondajul? Ceaunele de chopper sint de decor si figuri, aia nu te apara nici de tintari, nici o pietricele, nici de praf, nici de o busitura in barba. Ca sa fie corecta legea ar trebui sa se refere la casti integrale sau aproape integrale, ceea ce ar fi cam ciudat. Ca sa ii apare pe ceilalalti, un simplu plexi in fata ar fi suficient, restul ar fi riscul tau personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii idiot sa iei un pasager fara casca, sint de acord cu ideea lui dobrescu.

Totusi, la ce fel de casca se refera sondajul? Ceaunele de chopper sint de decor si figuri, aia nu te apara nici de tintari, nici o pietricele, nici de praf, nici de o busitura in barba. Ca sa fie corecta legea ar trebui sa se refere la casti integrale sau aproape integrale, ceea ce ar fi cam ciudat. Ca sa ii apare pe ceilalalti, un simplu plexi in fata ar fi suficient, restul ar fi riscul tau personal.

Poate te referi la castile omologate, da? Despre astea e vorba. La o adica exista diferenta si intre casca deloc sau casca chopper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...