Sari la conținut

AMENDA Pentru Nepurtarea Castii - 5 Milioane Lei


moshulik
 Share

Suntetzi de acord cu inaintarea oficiala a unei cereri pentru marirea amenzii in cazul nepurtarii castii pe motocicleta, fie de catre pilot, fie de catre pasager, la 5 milioane de lei ?  

261 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

spre binele meu e sa fiu liber ...sa port sau nu casca ,sa mauit la ce filme vreau ,sa ascult ce muzica vreau ,sa beau vodka la orice ora vreau(vezi noua lege ) in general sa decid eu pt mine ceace e bine nu sa decida statul....problema in topicul asta e una de principii nicidecum daca e bine sau nu sa purtam casca asa ca nu sunt deacord cu nici o amenda nu sunt de acord nici macar cu obligativitatea portului castii,sunt major sunt vaccinat vreau sa am eu singur puterea de a decide ce e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca esti major ai putea intelege ca sanatatea ta nu este doar problema ta.

Daca ramai leguma dupa un accident, societatea este cea care plateste inconstienta ta! Moartea ta poate lasa niste copii in grija societatii! (pentru ca pe tine te-a durut in c... de soarta lor!) Asa ca poti fi pe deplin liber, numai atunci cand libertatea ta nu o afecteaza pe a celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ii dai cu societatea aia, argument 100% FALS. N-ai auzit de asigurari? la urma urmei daca ma duc acasa si ma apuc sa-mi dau cu ciocanul peste tzurloaie, mi se da amenda? Si ca sa-ti dai cu ciocanul nu trebuie sa ai asigurare, in timp ce la motocicleta e obligatorie. Ca sa nu mai spun ca in mod normal daca mergi pe motocicleta (sau alt sport periculos) si ai copii, esti inconstient daca nu-ti faci o asigurare pe viata ca sa duca copii aia la maturitate si sa-i treaca prin studii. "In mod normal" inseamna in vest, in Romania mai e de lucrat la mentalitati si la venituri :baubau: .

Si hai sa fim seriosi cu costurile sociale, poate imi spui si mie exact cu ce te ajuta societatea daca intri in spital sau crapi? Care e suma aia enorma de bani care ti se da? Chiar asa, eu nu sint decit un bun vandabil pentru societatea asta de 2 lei careia ii tot platesc asigurari si impozite?

 

@cmatei

 

Chestia cu soferii nu e chiar asa. Nu poate sa-mi spuna nimeni ca a condus macar citeva zeci de ore fara sa faca o mica greseala, mai ales ca motocicletele sint atit de greu de vazut si viteza lor greu de apreciat. E ca si cum ai intra pe santier fara casca si iti scapa unul o caramida in cap. E vina lui ca a scapat caramida, dar nici tu n-ar trebui sa ii dai oportunitatea ca la cea mai mica greseala sa te omoare.

 

@ floricel

 

Chestia asta cu "aparatul de noi insine care nu ne-am maturizat" imi pare o subapreciere a simtului de raspundere al oamenilor. Tu poate vrei sa fii protejat, dar nu inteleg cu ce drept extinzi obligatia asta asupra mea. E ca si cum ai interzice bautura ca unii idioti beau pina mor, sau se urca la volan dupa ce beau. Tot asa, i-ai proteja de ei insisi, dar eu, care ma consider responsabil ce vina am sa traiesc dupa standardele alora iresponsabili? Cum se aplica chestia cu libertatea daca tu incerci sa-mi impui mie reguli? Chiar asa ne ghidam dupa ultimii din societate? Pai atunci ar trebui puse limitele de viteza la 30 ca pentru unii aia e viteza care "ii apara de ei insisi".

 

@ DragosKLM

 

Totusi pasagerul nu e obligat sa stie regulile rutiere si nici sa aiba carnet. E ca si cum te-ai apuca sa te joci la strung fara protectia muncii. Teoretic ar trebui sa-i tii o lectie inainte, sa-i prezinti clar riscurile, dar..... asta nu se poate impune, asa ca casca ar trebui sa fie purtata si pe raspunderea conducatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ii dai cu societatea aia, argument 100% FALS. N-ai auzit de asigurari?
Bada! Cele obligatorii isi au ca justificare tocmai incercarea de acoperire a costurilor sociale ale riscurilor individuale.
la urma urmei daca ma duc acasa si ma apuc sa-mi dau cu ciocanul peste tzurloaie, mi se da amenda?
Din cate stiu eu, in unele tari tentativa de suicid si automutilarea se pedepsesc prin lege
"In mod normal" inseamna in vest, in Romania mai e de lucrat la mentalitati si la venituri  :baubau: .
Vad ca lucrezi de zor la ajustarea mentalitatilor :baldy:
Si hai sa fim seriosi cu costurile sociale, poate imi spui si mie exact cu ce te ajuta societatea daca intri in spital sau crapi?
Asistenta medicala este obligatorie in caz de urgenta, indiferent daca te-ai asigurat sau nu. Bine, la noi....dar oricum trebuie sa te culeaga de pe caldaram.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ca si cum ai interzice bautura ca unii idioti beau pina mor, sau se urca la volan dupa ce beau

Acolo de unde scrii, a fost interzisa bautura, insa nu s-a obtinut ceea ce s-a dorit pentru ca s-a luptat impotriva unui viciu si impotriva unor interese financiare imense.

Asa cum au fost interzise drogurile, se tinde spre interzicerea bauturii si a fumatului. Este un obiectiv bine stabilit la nivel de OMS si ONU si se incearca introducera etapizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar nu ti se pare o aberatie?

Stai linistit ca bautura si tigarile nu se vor interzice in viitorul previzibil (chiar tu ai spus ca nu a mers, e evident de ce si nu are legatura cu "interesele financiare" ci cu faptul ca orice inceracare de incatusare esueaza in final, de la comunism la prohibitie).

Iar cu drogurile tendinta e exact pe dos, e o miscare destul de puternica (numai la televizor de cite ori vad disputa asta) pentru legalizarea drogurilor usoare (marijuana de ex.). Care de altfel sint cit se poate de legale in Olanda, de ex, si al caror regim s-a relaxat oarecum in Canada. Si ghici ce? consumul de droguri a scazut dupa legalizare. Simplu: nu mai e cool ca nu mai e ilegal.

Tot nu ai adus nici un argument in privinta asa ziselor costuri sociale care sint acoperite de asigurare. Daca ai facut distrugeri mai mari de suma pentru care esti asigurat se trece la proces si executare silita. Suma minima a asigurarii se stabileste tot statistic, functie de media pagubelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar nu ti se pare o aberatie?
Ba da! tinand cont de natura umana! La copiii si la inconstienti psihologia inversa functioneaza din plin. Asta este! De aceea se incearca interzicerea etapizata, nu din grija fata de drepturile omului.
Tot nu ai adus nici un argument in privinta asa ziselor costuri sociale care sint acoperite de asigurare. Daca ai facut distrugeri mai mari de suma pentru care esti asigurat se trece la proces si executare silita. Suma minima a asigurarii se stabileste tot statistic, functie de media pagubelor.
Doar la asigurarile facultative. La cele obligatorii suma este stabilita in functie de nivelul de suportabilitate. Restul se compenseaza de la buget si nu prin executare silita. Bineinteles, distanta dintre teorie si practica e mare si in tarile civilizate din UE, dar cel putin asta e intentia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceleasi discutii au fost si in legatura cu centura de siguranta. Faptul ca la noi aproape s-a uitat de aceasta prevedere legala inseamna ca noi avem simtul libertatii mai dezvoltat decat cei din UE? Faptul ca ei o poarta cu sfintenie in oras inseamna ca-s niste bashinosi incatusati de legi? Sau ca sa-i conviga sa-si puna centura, le-or dat premii cand nu si-o puneau, ca nu cumva sa le starneasca spiritul de fronda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Centura e alta poveste pentru ca e un lucru foarte simplu, nu e nici o diferenta cu ea sau fara ea, doar nu te stringe de git si nu tine cald. Masina o are in dotare asa ca nu trebuie sa o cumperi, numai sa faci un click. Amenda s-a introdus mai mult ca sa formeze un reflex, pentru ca marea majoritate n-aveau nimic impotriva ei dar uitau sa o puna. Oricum e cea mai mica amnenda posibila, la mine aici e 50$ care sa fim seriosi sint departe de 5 milioane in romania.

Cu asigurarea treaba nu sta neaparat asa. Eu am asigurare 50.000/100.000 (persoane din masina mea si eu/ceilalti) care e minumul stabilit in stat. Daca fac dracia mai mare de atit sint dat in judecata, in nici un caz nu plateste statul un dolar (nici nu vad cum, daca il paralizezi pe unul si iti cere un milion). Solutia asta e mult mai rezonabila decit tot felul de obligativitati. Si din cite stiu cam asa si este, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obligativitatea purtarii castii a fost introdusa tocmai pentru a-i proteja pe unii dintre noi de ei inshishi

Nu vrei sa ma faci si vegetarian cumva?! E tot spre binele meu... :baubau:

 

Am precizat ca port casca integrala din simtul propriu al raspunderii si pasagera mea la fel! (pentru ca o oblig eu zice ea :baldy: ) Iarasi repet ca nu mi se pare normal ca cineva sa-mi impuna portul castii si al echipamentului de protectie.

Siguranta este un lucru relativ si discutabil, ca si sanatatea dealtfel. Prefer sa am eu dreptul de a decide asupra a ceea ce ma priveste, motiv pentru care sunt de acord si cu eutanasia.

Nu fac rau nimanui iar actiunile mele se extind doar asupra mea. Faptul ca mai implica si alte persoane (familie si prieteni) este irelevant, traim in societate si prin urmare orice gest este cu dublu-sens si ii va afecta intr-o oarecare masura si pe ceilalti. Insa trebuie sa existe o limita totusi fiindca altfel nu vom mai fi persoane independente ci vom ajunge o societate gen 1984 (Orwell), in care "Fratele mai mare" va decide ce-i mai bine sa gandesc si sa simt...

Mai aveti si alte exemple din aceiasi categorie cum ar fi Ferma Animalelor, Brave New World, Erehwon si chiar unele mai vechi... E vorba in toate despre societati utopice unde altii decid in locul tau ce este bine sau rau...

Comunismul a avut o idee similara, sa ne faca pe toti la fel, pentru binele nostru bineinteles!!!... Chiar n-am invatat nimic?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vrei sa ma faci si vegetarian cumva?! E tot spre binele meu...  :baubau:

 

Am precizat ca port casca integrala din simtul propriu al raspunderii si pasagera mea la fel! (pentru ca o oblig eu zice ea :baldy: ) Iarasi repet ca nu mi se pare normal ca cineva sa-mi impuna portul castii si al echipamentului de protectie.

Siguranta este un lucru relativ si discutabil, ca si sanatatea dealtfel. Prefer sa am eu dreptul de a decide asupra a ceea ce ma priveste, motiv pentru care sunt de acord si cu eutanasia.

Nu fac rau nimanui iar actiunile mele se extind doar asupra mea. Faptul ca mai implica si alte persoane (familie si prieteni) este irelevant, traim in societate si prin urmare orice gest este cu dublu-sens si ii va afecta intr-o oarecare masura si pe ceilalti. Insa trebuie sa existe o limita totusi fiindca altfel nu vom mai fi persoane independente ci vom ajunge o societate gen 1984 (Orwell), in care "Fratele mai mare" va decide ce-i mai bine sa gandesc si sa simt...

Mai aveti si alte exemple din aceiasi categorie cum ar fi Ferma Animalelor, Brave New World, Erehwon si chiar unele mai vechi... E vorba in toate despre societati utopice unde altii decid in locul tau ce este bine sau rau...

    Comunismul a avut o idee similara, sa ne faca pe toti la fel, pentru binele nostru bineinteles!!!... Chiar n-am invatat nimic?!

cred ca ti-au raspuns cei de mai sus.

mai mult, "no comment"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ii dai cu societatea aia, argument 100% FALS. N-ai auzit de asigurari? la urma urmei daca ma duc acasa si ma apuc sa-mi dau cu ciocanul peste tzurloaie, mi se da amenda? Si ca sa-ti dai cu ciocanul nu trebuie sa ai asigurare, in timp ce la motocicleta e obligatorie. Ca sa nu mai spun ca in mod normal daca mergi pe motocicleta (sau alt sport periculos) si ai copii, esti inconstient daca nu-ti faci o asigurare pe viata ca sa duca copii aia la maturitate si sa-i treaca prin studii. "In mod normal" inseamna in vest, in Romania mai e de lucrat la mentalitati si la venituri  :baubau: .

Si hai sa fim seriosi cu costurile sociale, poate imi spui si mie exact cu ce te ajuta societatea daca intri in spital sau crapi? Care e suma aia enorma de bani care ti se da? Chiar asa, eu nu sint decit un bun vandabil pentru societatea asta de 2 lei careia ii tot platesc asigurari si impozite?

 

@cmatei

 

Chestia cu soferii nu e chiar asa. Nu poate sa-mi spuna nimeni ca a condus macar citeva zeci de ore fara sa faca o mica greseala, mai ales ca motocicletele sint atit de greu de vazut si viteza lor greu de apreciat. E ca si cum ai intra pe santier fara casca si iti  scapa unul o caramida in cap. E vina lui ca a scapat caramida, dar nici tu n-ar trebui sa ii dai oportunitatea ca la cea mai mica greseala sa te omoare.

 

@ floricel

 

Chestia asta cu "aparatul de noi insine care nu ne-am maturizat" imi pare o subapreciere a simtului de raspundere al oamenilor. Tu poate vrei sa fii protejat, dar nu inteleg cu ce drept extinzi obligatia asta asupra mea. E ca si cum ai interzice bautura ca unii idioti beau pina mor, sau se urca la volan dupa ce beau. Tot asa, i-ai proteja de ei insisi, dar eu, care ma consider responsabil ce vina am sa traiesc dupa standardele alora iresponsabili? Cum se aplica chestia cu libertatea daca tu incerci sa-mi impui mie reguli? Chiar asa ne ghidam dupa ultimii din societate? Pai atunci ar trebui puse limitele de viteza la 30 ca pentru unii aia e viteza care "ii apara de ei insisi".

 

@ DragosKLM

 

Totusi pasagerul nu e obligat sa stie regulile rutiere si nici sa aiba carnet. E ca si cum te-ai apuca sa te joci la strung fara protectia muncii. Teoretic ar trebui sa-i tii o lectie inainte, sa-i prezinti clar riscurile, dar..... asta nu se poate impune, asa ca casca ar trebui sa fie purtata si pe raspunderea conducatorului.

citeste Constitutia Romaniei omule.

nu traiesti in neant, traiesti pe pamant, intr-o societate, indiferent care ar fi.

Shi, culmea, lucrez intr-o societate de asigurari. Iti pot povesti o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Centura e alta poveste pentru ca e un lucru foarte simplu, nu e nici o diferenta cu ea sau fara ea, doar nu te stringe de git si nu tine cald. Masina o are in dotare asa ca nu trebuie sa o cumperi, numai sa faci un click. Amenda s-a introdus mai mult ca sa formeze un reflex, pentru ca marea majoritate n-aveau nimic impotriva ei dar uitau sa o puna. Oricum e cea mai mica amnenda posibila, la mine aici e 50$ care sa fim seriosi sint departe de 5 milioane in romania.

Cu asigurarea treaba nu sta neaparat asa. Eu am asigurare 50.000/100.000 (persoane din masina mea si eu/ceilalti) care e minumul stabilit in stat. Daca fac dracia mai mare de atit sint dat in judecata, in nici un caz nu plateste statul un dolar (nici nu vad cum, daca il paralizezi pe unul si iti cere un milion). Solutia asta e mult mai rezonabila decit tot felul de obligativitati.  Si din cite stiu cam asa si este, nu?

:baubau: :baldy: Vrajitorule gogu te-a facut sa te contrazici singurel.

Copii, fiti cinstiti cu voi insiva: pe altii ii puteti pacali cu atitudinile pe care le afisati, dar pe voi insiva NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri cand ma intorceam de la munca (de la locul de odihna adica) ... intru la mine pe strada si vad ca trece un scuterist. Misto scuteru. Argintiu ... bord super smecher. Mi-a placut. Cand ma uit la sofer sa imi vina rau. Tipul... nu avea treaba... nu avea nici un fel de echipament.... mergea cu o mana ... si cu cealalta vorbea la telefonul mobil.

 

Imi venea sa ii arunc o caramida in cap sa vada ce inseamna sa nu ai casca.

:baubau:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@floricel: ai zis ca poti sa aduci nenumarate argumente si sa ne povestesti o saptamana. Eu n-am vazut nici unul.

 

Concret, cu ce ajuta obligativitatea prin lege a purtarii castii, in conditiile in care e privita de multi ca "inca o regula stupida" de circulatie, si prin urmare incalcata. Legea exista, carevasazica, dar nu se aplica. Ce te face sa crezi ca marirea amenzii o sa o faca brusc sa se aplice (nu in sensul ca o sa ti se dea amenda, ci in sensul ca o sa porti casca) ?

 

Poate o sa observi ca toti (cred ca nu ma-nsel) cei care au zis ca sunt impotriva obligativitatii castii poarta casca... Ma intreb cine e mai responsabil, ala care are grija de devla proprie, sau ala care moare de grija altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nu stiu la cati dintre voi vi s-au furat castile , dar mie intr-o seara la o discoteca am intrat doua minute sa caut pe cineva , casca am lasato pe ghidon ,mare prostie cand m-am intors casca nu mai era, pana acasa aveam de facut 5-6 km ,motocicleta de o lasam acolo nu era sigur ca o mai aflam pana veneam eu cu alta casca de acasa iar sa ma duc pe jos pana acasa.... ,asa ca m-am suit pe motocicleta si am luato catre casa , de ma oprea un militean atunci si i-mi mai dadea o amenda de 5 mil +casca de 2,5 mil adica doua treimi din valoarea motocicletei :baldy: cred ca i-mi bagam ceva in ea motocicleta si o lasam in garaj la putrezit , :baubau:

 

in concluzie am votat nu :D cine i-i constient si are un pic de spirit de conservare va purta casca iar la unu care o poarta tot timpu si o data constrans find de unele situati sa nu o poarte si chiar atunci sa apara garcea cu amenda mi se pare o prostie sa mai primeasca amenda

si vreu sa precizez ca anu trecut am avut un accident din care am scapat teafar doar pentru ca aveam casca iar de atunci cand reglez carburatoru si fac doua trei ture in juru blocului port casca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Vrajitorule gogu te-a facut sa te contrazici singurel.

 

Normal, asta nu e o intrebare simpla in alb-negru. Sint o multime de nuante aici. Daca te uiti putin in spate am recunoscut ca exista un argument foarte bun pentru purtarea castii. Si centura de siguranta este o imixtiune in liberul arbitru. Intrebarea e unde punem limita intre libertate si siguranta care de obicei se exclud una pe alta. Eu tind sa o pun cit mai aproape de libertate desi sint gata sa fac citeva concesii care le consider eu minore.

 

Mic off-topic: azi am vazut la tv chestia cu RFID, un mic chip cit un bob de orez pe care ti-l implantezi si care poate fi scanat oriunde. Avantaje: o multime, in primul rind legate de accidente, te scaneaza, automat stie ce grupa de singe ai, ce medicamente iei, istoria ta, etc. Plus multe altele, de la trecerea mult mai rapida prin aeroporturi pina la chestii legate de furtul de identitate (credit carduri, etc). Dezavantaje? Oricine are acces la baza de date stie toate miscarile pe care le-ai facut de cind porti dracia. Tu ti-ai implanta asa ceva de dragul securitatii? Ei bine, eu nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, intr-adevar, modul cum se obtine categoria A este scandalos! Examenul de legislatie este greu, dar odata trecut poti sa-ti iei A-ul si daca in ziua examenului te urci primadata pe o motocicleta. Am vazut cazuri! :baubau:

Si eu....si asta chiar cand am dat eu de A. Instructorul cu care am facut nu avea habar de moto, asa ca eu am renuntat la a mai face orele cu el. Am apelat la un prieten si am facut cateva sedinte serioase pe o yamaha TZR 250. DEsi nu m-a intrebat nimeni, la examen, eram in stare sa fac perfect poligonul cu sportiva, ba la o sedinta i-am aratat si instructorului cateva chestii.

Asta a fost introducerea.

 

In ziua examenului, mai dadea un tip de A. cam cu o ora inainte, vine cu instructorul la mine sa il invat sa se tina pe mobra, ca nu mai mersese niciodata... (hoinar, cred ca 50 cmc, nu stiu sigur). Respectivul luase sala la limita, ajutat la greu de un politai (stiu asta fiindca a stat langa mine). Va dati seama daca dati de asta pe strada, indiferent cate roti are sub el?

 

Scuze daca am fost putin offtopic.

 

Am votat DA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, parerea mea e ca se cam bat cimpii pe aici. In discutie sunt cel putin aceste doua probleme:

1. Daca este sau nu legitima purtarea castii;

2. Daca sunteti sau nu de acord cu majorarea amenzii;

 

La primul punct cred ca nu e nimic de discutat. LEGEA spune clar ca este obligatorie purtarea castii de protectie. Faptul ca unora le convine iar altora nu, e tipic romanesc, (si vad ca si in Spania, ca doar suntem latini, ce naiba) sa se puna de-a curmezisul a tot ce este legat de lege, si asta prin natura lor genetica.

 

La punctul doi, nu cred ca este cazul sa ne bagam noi in ciorba asta a amenzilor atita timp cit este, prin LEGE, atributul altora.

 

Cred ca asteptati prea multe garantii si asigurari. Daca nu erau bune de ceva, castile si echipamentul de protectie in general, nu se inventau si nu se purtau. La urma urmei e optiunea fiecaruia. Ca doar nu o veni politia sa-mi traga casca pe cap cu forta, nu?

 

 

Vreti sa schimbati legea? Asta e alta treaba dar nu cred sa fie multi in stare de asa ceva, cel putin pe aici. Doar multa vorba si caterinca. La fel a fost si cu fluturasii-vorbe, povesti, idei, impunsaturi dar cind a fost sa trecem la fapte, ii numeri pe degete pe cei care au pus umarul si bani la tiparirea lor. Asa ca daca vreti sa bateti cimpii, be my guest, dar nu va aruncati vorbe grele ca e doar un simplu dialog.

 

In rest, drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca unora le place sa aiba statul grija de ei sa le spuna ce sa faca si sa le dea amenzi cand gresesc....."AMENDA Pentru Nepurtarea Castii - 5 Milioane Lei, Suntetzi de acord?".....eu nu cred ca e nevoie sa gandeasca statul pt mine si de aia am votat nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai inteles gresit si uneori avem tendinta sa exageram valoarea cuvintului stat. Legile sunt facute de aceeia pe care i-am votat sa faca asta. Deci indirect suntem raspunzatori de aceste legi, nu?

Si vorba aia: unde-i lege nu-i tocmeala. Tocmai asta e diferenta intre anarhie si organizare. Trebuie legi si cred ca cu asta suntem de acord. Dar la urma urmei fiecare decide pentru el daca sa respecte sau nu legile. E buna si fronda citeodata dar cu masura si la obiect. Si cred ca purtarea castilor este un subiect bun. Dar daca legile sunt bune sau proaste , suntem si noi vinovati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:baubau: io cred ca is anarhist :baldy: :D ...si nici nu votez :D :P

 

oricum aici nu discutam legea existenta ci dac suntem de acord sa majoreze o amenda adica dac suntem de acord sa ni se faca mai mult "bine" cu fortza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

De la http://www.goonblog.blogspot.com/

 

The safety nazis. They're out there trying desperately to nanny you and me. You remember them; the people convinced you're not smart enough to look after yourself. The ones who have given you more warning labels than instructions on everything from toasters to canned peas. They're the folks who think Ralph Nader is the second coming and you'll refrain from using that top step if there's a black and yellow sticker on it.

 

[...]

 

But the ones most threatening to me, personally, are the helmet law fanatics. The mad mothers of a different stripe. The pointy-headed sycophants who've never boarded a two wheeled instrument of death. The ER physicians and EMTs with a book of gruesome second-hand stories and ‘donorcycle' quips. The legislators and politicos driven by polls rather than individual freedom.

 

They all have two things in common. They don't ride and they make a more aesthetically pleasing spokesperson than the rest of us.

 

[...]

 

I have yet to meet a fellow rider of any brand loyalty who will lecture me on the merits of a mandatory helmet law. Even my friends who prefer their helmet, I have a few, agree it is a matter of choice. In my experience people who ride are either reluctant to tell someone to wear a lid or honestly feel it is a matter of personal preference. I've never held a grudge against anyone in a helmet and can mount as many arguments against as those who argue for. Anecdotal tidbits, physics and physiology, warped statistics from DOT, vision and hearing, fatigue and perception ... Regardless one's bent on the issue of helmets one thing holds: we feel strongly but refuse to legislate what is a matter of choice. I would never suggest a law preventing helmet use and don't expect my fellow two-wheeled compadres to impose their theories on me.

 

[...]

 

And as pointed out by my father at the time, "Had he died in the airplane everyone would have said, ‘Oh, those airplanes are dangerous' and had he died on his motorcycle they'd have all said, ‘Oh, those motorcycles are dangerous' but he died in a car - and we'll all drive to the funeral."

 

[...]

 

Hey, if the pro-helmet clan can claim they save lives I can claim they kill. Neat thing is - we're both right. There are a million different scenarios where helmets save, or contribute to the end of, a life.

 

Moms are a terrific tool of the helmet nazis. Politicians have known the power of a weeping mother for years. One watery-eyed mom pleading into a television camera about how a helmet may have saved her promising son negates any facts about him powering a sportbike into the back of an F-150 at speeds jet aircraft consider takeoff velocity. No argument about proper bike power and size relative to experience can trump a mother's sorrow. Even if that mother bought, or helped to buy, an incredibly powerful motorcycle for an inexperienced young rider. And regardless if that son was videotaped doing 120 mph wheelies on broad thoroughfares in the wee hours of a school night, her appearance will always look better than the leather-clad hoodlum with 30 years in a saddle and 10 years growth on his face. AARP voters and loafer-wearing white collars will not be swayed by a guy named Bear, regardless how much sense he makes, when he is placed counter to a distraught parent. It's not right, and it's discriminatory - but it is our reality.

 

I discount no mother's grief. I've seen it. And everyone seeks a cause in the face of tragedy. The easiest target in the case of motorcycle accidents is a helmet. No one demands better riding training or sensible purchasing decisions. Helmets are easy. Helmets sound good. Helmets are a panacea. Helmets make perfect sense to the non-riding masses.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...