Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da Legnakrad. A ta e.

 

attachicon.gifIMG-20140730-WA0007.jpg

» Post actualizat in 05 Aug 2014 07:43

 

M-ar interesa mai mult daca ai putea sa imi spui marimile la chei. Poze cu trusa am mai gasit dar nu sunt un mecanic atat de bun cat sa imi dau seama de marimi din poze.

Salut,

 

Chei-10/12mm,14/17mm

imbus-6mm, 4mm

patent

surubelnita cap PH2/PH3

cheie reglaj amortizor

inelara 32mm

tubulara17/10mm

 

Cam astea sunt toate, am atasat si o poza.

post-76696-0-08334800-1407309565_thumb.jpg

Editat de spawn66s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci spawn. Am inceput sa adun din ele. Oricum nu pot sa bag foarte multe sub sa.

 

Gand la gand cu bucurie. Si-a montat careva sidebags pe gsr? Cum arata si cam cat costa?

» Post actualizat in 07 Aug 2014 08:05

Scartaie daca franez usor. Daca se intampla ceva si trag destul de tare de frana nu le mai aud. Am senzatia ca imi scartaie cea de pe fata. In mod special la prima frana dupa ce plec de pe loc dar si la urmatoarele.

 

Aproximativ aceeasi problema o am si eu. La mine imi scartaie franele si cand merg incet, fara sa apas frama deloc. Am incercat sa pun cateva frane puternice si scartaitul a incetat pentru ceva timp. Dar a revenit. O sa incerc azi cu un brake cleaner. Tu cum ai rezolvat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat cu brake cleaner, dar trebuie sa recunosc ca am fot lenes si am dat doar pe discuri. Nu am demontat etrierul sa vad suprafata placutelor. Din profil par in regula placutele. O sa imi fac timp maine si dau etrierii jos sa vad cum arata placutele.

Ce ma nedumereste este ca scartaie si la viteza mica fara sa ating franele. o sa ma uit si la pistoane sa vad cum arata.

Editat de AherMarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat jos etrierii si am curatat placutele cu brake cleaner. Am curatat si discurile. O zi nu s-a mai auzit nimic. Astazi a inceput iar sa scartaie.

Ma gandesc ca s-ar putea sa mai fie o cauza. Luni am schimbat cauciucurile si e posibil ca baietii de la service sa nu imi fi pus janta pe fata pe aceeasi pozitie ca prima oara si acum placutele sa fie uzate neuniform fata de discuri. Are vreun pic de logica ce zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu cred ... nu prea ma pricep eu ... dar conform logicii mele placuta se freaca de disc. discul se presupune ca e perfect simetric. deci indiferent cum ai pune roata n-ar trebui sa se frece intr-un mod diferit. decat daca discul de frana este stramb ... zic eu :-/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discurile nu sunt strambe. Dar nefiind la prima tinerete, uzura a creat "canale" preferentiale. Placutele erau si ele uzate identic cu acele "canale". Acum daca roata a fos pusa invers, placutele care au fost pe discul stang trebuie sa se obisnuiasca cu discul drept. Inca o data precizez ca este doar o teorie proprie si nu am citit/auzit pe nicaieri asta. Este foarte probabil sa gresesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius, daca ai nevoie de ceva de surubari, de strans un surub, o chestie, orice, da un semn. La fel, ramane valbil daca ai chef de plimbari si alte chestii. Hai ca nu e de speriat, merg linistit, (aproape de mersul de incepator). Ti-ai inmatriculat-o? Te pot ajuta cu sfaturi si vis-a-vis de inmatriculare ca sa nu sustinem industria de melteni care iau comisioane la RAR/inmatricular! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara 5-6, in oras (bucuresti) chiar si 10 in functie de trafic


» Post actualizat in 12 Aug 2014 06:22

se pare ca nu vom avea GSR 1000, ci GSX-S 1000

http://www.motorcycle-usa.com/639/19013/Motorcycle-Article/2015-Suzuki-GSX-S1000-Streetfighter-Spied.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Baieti, priveam cu jind la forum de vreo 2 luni de cand am intrat in randul posesorilor de GSR 600; insa contul abia astazi mi-a fost activat (pfua, ce suparat eram, dar astazi mi-a trecut!).

Sunt si eu ca multii altii de pe aici, foarte incantat de noua achizitie.

 

Poveste motocicletei este una destul de interesanta: productie 2008, cumparata in 2009, prima inmatriculare 2011; 8.500 km si totul este stock pe ea (asa cum mi-am dorit).

A fost achizitionata la reprezentanta Suzuki Romania. Si actualmente se prezinta in conditii excelente.

 

Am avut o gramada de intrebari pe care sa le pun pe aici si probabil ca o voi face pe parcurs.

Incep cu o mica chestie: in talon la model scrie GSR 600A. Ce reprezinta acel "A"? Face vreo diferenta intre modele aparute in ani diferiti? (Asta nu am gasit pe nicaieri). Nu vine de la ABS pentru ca nu are...

 

Si inca ceva, o sa caut un capac stator (asa cred ca-i spune capacului de pe partea stanga, jos), dar daca are cineva asa ceva sh sau nou, sunt dispus sa-l cumpar la un pret sub ce mi-au oferit cei de la kawa motors, 250 euro- nou!

 

In rest, sper sa particip si eu la o ieseala cu baietii cat de curand... :)

 

ps- desi am numar de Tulcea caci acolo am domiciliul stabil, locuiesc de o gramada de ani in Bucuresti! ;)


» Post actualizat in 27 Aug 2014 21:54
Ce ati facut? V-ati vandut motoarele de nu mai posteaza nimeni pe aici...!?
» Post actualizat in 29 Aug 2014 13:27
Pfuuu, tocmai cand am reusit sa-mi fac si eu cont pe aici, nu mai posteaza niciun GSRist..!?! Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt toti in vacanta :)

 

Am cautat si eu de la ce vine A-ul respectiv si trebuie sa recunosc ca habar n-am. Eu n-am talonul la mine, dar ma voi uita de curiozitate daca asta scrie si la mine-n talon. Poate asa se numeste modelul in talon :)

Nu sunt nici baiat si nici din Bucuresti.. asa ca legat de ieseala nu stiu ce sa zic :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt toti in vacanta :)

 

Am cautat si eu de la ce vine A-ul respectiv si trebuie sa recunosc ca habar n-am. Eu n-am talonul la mine, dar ma voi uita de curiozitate daca asta scrie si la mine-n talon. Poate asa se numeste modelul in talon :)

Nu sunt nici baiat si nici din Bucuresti.. asa ca legat de ieseala nu stiu ce sa zic :D

Hai ca astept sa vad ce scrie la tine in talon. Am tot cautat si eu, dar nu am gasit.

Cat de ieseala cu forumisti, ma las pagubas, poate sezonul viitor se mai aduna lumea, in primavara!

Noroc ca am niste amici, baieti si fete, poate ii conving pe ei de cate o ieseala ca singur m-am cam plictisit!

Oricum, acum sunt in concediu, departe de motor... Si ii duc dorul deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...