Sari la conținut

Ce Poti Modifica La Un Moped?


b4i4t_unic4t
 Share

Postări Recomandate

tuneaza-l,da.gaseste un tun si trage o ghiulea in el.

 

:ok: :cheers: :crack: :crack: :blink: :ok: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mare jmecher ai si u o coarja de aprilia si gata. Si, stiu ca eu nu am motor...dar macar stau in banca mea. Asteapta sa ne intalnim pe strada sa vezi ce sari santuri cu mobra ta de motocross :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :cheers: :crack: :crack: :blink:

Mare jmecher ai si u o coarja de aprilia si gata. Si, stiu ca eu nu am motor...dar macar stau in banca mea. Asteapta sa ne intalnim pe strada sa vezi ce sari santuri cu mobra ta de motocross :lol:

Dale pace mah,,,,,,, :lol:

Las' k ii am eu pe lista pe toti mucosii astia de pe aici si tii rezolv eu numai s-a ma intalnesc pe rand cu ei.. :lol: ....... Numa fitze si fumuri de mucusi o sa iasa din ei. :ok:

:lol: :lol: --- primu sti tu the doctor 46. :lol: :

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baluba , daca tot esti Hitman , am si eu cativa de rezolvat ,care e tariful ?

Depinde de gravitatea faptei si de timpul necesar rezolvari "problemei" :crack: :crack:

In fine acum serios ca :blink: "porcii astia de guinea" :ok: :cheers: si-au luato tare in cap cu mistourile adresate celor cu scutere mai ieftine ca sa zicem.. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de gravitatea faptei si de timpul necesar rezolvari "problemei" :crack: :crack:

In fine acum serios ca :blink: "porcii astia de guinea" :ok: :cheers: si-au luato tare in cap cu mistourile adresate celor cu scutere mai ieftine ca sa zicem.. :ok:

cred ca te agiti cam mult si cam aiurea. Eu am avut moped fb si pot sa-ti confirm ca partea cu datul foc devine la un moment dat o optiune atragatoare...Sfatul meu e sa o iei mai incet cu atacurile la persoana, pana la urma pe forum pot exista multe opinii si chiar daca unele sunt un pic exagerate au o baza reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da asprii sunt unii la 19 ani; urecheaza si aranjeaza pe toata lumea, chiar daca nu stiu despre cine este vorba.

 

Era doar o observatie.

OOOOOOO...Domnul @adir.....respecte!!!!sunt foarte fericit ca am prilejul sa vb cu DUMNEAVOASTRA :blink: :ok: :lol:

Invata-ne sa ne comportam :lol: :lol:

Cum sa nu postezi si tu unde postez eu :ok: :cheers: toti avem nevoie de cat mai multe posturi :lol: :lol: Sigur tu habar ai despre ce e vorba!!! :lol: fie!!!! :crack: :crack:

 

 

cred ca te agiti cam mult si cam aiurea. Eu am avut moped fb si pot sa-ti confirm ca partea cu datul foc devine la un moment dat o optiune atragatoare...Sfatul meu e sa o iei mai incet cu atacurile la persoana, pana la urma pe forum pot exista multe opinii si chiar daca unele sunt un pic exagerate au o baza reala.

:lol: Cam asa :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATILOR EU ZIC ASA SI SPER SA FITI SI VOI DE ACORD... :cheers: :blink: :ok: :crack: :lol:

 

 

:ok:

 

 

ca sa-sa nare rost sa ne mai certam (ca pe micosi cu nasu pe sus am s-a ma ocup de ei personal..) e problema mea.... :lol: :crack: :lol:

 

Salutari din partea mea pt toti d pe aici!!!! :lol:

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut! in primul rand rog pe cei care nu au mers pe acest model de moped sa se abtina de la comentarii rautacioase...ciclomotorul cityflex este de fapt o varianta actualizata a lui hero ankur (am auzit ca ar fi fost filiala honda, nu dati cu pietre in mine). iti dau eu raspunsuri concrete: raportul de compresie la modelul asta e de 5:1, poti rectifica chiuloasa si sa maresti raportul la maxim 8:1. iti sugerez sa faci calcule precise inainte sa te pui pe treaba. poti schimba jiglerele si poliza canalurile de la admisie, insa va trebui sa repeti operatiunea de 50000 ori pana ajungi la raportul corect combustibil-aer. poti incerca sa faci rost de un cooler si sa il montezi in spatele filtrului de aer si sa il conectezi de ex la faza lunga; asigura racire suplimentara si introduce aer fortat. apoi se poate da o gaura in partea de jos a tobei (atentie ca are niste tablite decupate prin care circula gazele de esapament, sa nu faci praf vreuna. si ar mai fi cateva chestii dar: scurtezi mult viata motorului; daca gasesti componente performante pentru ankur intrebarea e merita investitia la un scuter de 22,5 mil?; daca nu ai facut rodajul la 30km/h si i-ai dat blana de cum l-ai luat sau ai mers in coasta nu mai discut cu tine, ai facut cea mai mare prostie posibila (diferenta dintre scuterul rodat si cel forjat e enorma)... eram si eu pus pe treaba apoi am gandit putin si am inteles ca merge foarte bine scuterul asa cum este si tuning pe el e ca tuning pe dacie. cel mai bine curata filtrele umfla anvelopele foloseste benzina cu ulei 2T in amestecul specificat de ei (3%) si iti garantez ca vei ajunge in linie dreapta cel putin in dreptul cifrei unitatilor la indicatorul care iti arata cati kilometri ai rulat (aprox 70 km/h)... personal am facut liniutze cu 3 euroscootere si i-am lasat mult in urma...merg tare dar am grija de el si are si el grija de mine :cheers: :D bafta :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! in primul rand rog pe cei care nu au mers pe acest model de moped sa se abtina de la comentarii rautacioase...ciclomotorul cityflex este de fapt o varianta actualizata a lui hero ankur (am auzit ca ar fi fost filiala honda, nu dati cu pietre in mine). iti dau eu raspunsuri concrete: raportul de compresie la modelul asta e de 5:1, poti rectifica chiuloasa si sa maresti raportul la maxim 8:1. iti sugerez sa faci calcule precise inainte sa te pui pe treaba. poti schimba jiglerele si poliza canalurile de la admisie, insa va trebui sa repeti operatiunea de 50000 ori pana ajungi la raportul corect combustibil-aer. poti incerca sa faci rost de un cooler si sa il montezi in spatele filtrului de aer si sa il conectezi de ex la faza lunga; asigura racire suplimentara si introduce aer fortat. apoi se poate da o gaura in partea de jos a tobei (atentie ca are niste tablite decupate prin care circula gazele de esapament, sa nu faci praf vreuna. si ar mai fi cateva chestii dar: scurtezi mult viata motorului; daca gasesti componente performante pentru ankur intrebarea e merita investitia la un scuter de 22,5 mil?; daca nu ai facut rodajul la 30km/h si i-ai dat blana de cum l-ai luat sau ai mers in coasta nu mai discut cu tine, ai facut cea mai mare prostie posibila (diferenta dintre scuterul rodat si cel forjat e enorma)... eram si eu pus pe treaba apoi am gandit putin si am inteles ca merge foarte bine scuterul asa cum este si tuning pe el e ca tuning pe dacie. cel mai bine curata filtrele umfla anvelopele foloseste benzina cu ulei 2T in amestecul specificat de ei (3%) si iti garantez ca vei ajunge in linie dreapta cel putin in dreptul cifrei unitatilor la indicatorul care iti arata cati kilometri ai rulat (aprox 70 km/h)... personal am facut liniutze cu 3 euroscootere si i-am lasat mult in urma...merg tare dar am grija de el si are si el grija de mine :cheers: :lol: bafta :D

 

 

 

dumbass :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe inteleg dar p'asta chiar nu o inteleg, ce palaria mea aveti mah cu omu ?! daca el vrea sa-si puna reactor pe moped sa faca ce vrea el ca-s banii lui... dar asa-i romanu nesmtit si nu o sa scapam de specimene dastea niciodata e plina romania de manelisti, inculti si nesimtiti ... si mai zicem ca tiganii ne strica imaginea cand de fapt noi romanii o facem ...

daca nu aveti cum sa-l ajutati cu o informatie dc dracu postati asa ca sa va dati rotunzi ? sunteti niste carnati de plescoi :cheers: expirati ....

rusine ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! in primul rand rog pe cei care nu au mers pe acest model de moped sa se abtina de la comentarii rautacioase...

am avut deci comentez

 

.. poti incerca sa faci rost de un cooler si sa il montezi in spatele filtrului de aer si sa il conectezi de ex la faza lunga; asigura racire suplimentara si introduce aer fortat.

de-asta am zis dumbass

 

multe inteleg dar p'asta chiar nu o inteleg, ce palaria mea aveti mah cu omu ?! daca el vrea sa-si puna reactor pe moped sa faca ce vrea el ca-s banii lui... dar asa-i romanu nesmtit si nu o sa scapam de specimene dastea niciodata e plina romania de manelisti, inculti si nesimtiti ... si mai zicem ca tiganii ne strica imaginea cand de fapt noi romanii o facem ...

daca nu aveti cum sa-l ajutati cu o informatie dc dracu postati asa ca sa va dati rotunzi ? sunteti niste carnati de plescoi expirati ....

rusine ...

ia-o mai incet domnu' vecin de cartier. Eu postez cum m-i se scoala fara sa ma gandesc la atatea chestii. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ok am inteles care-i treaba si pe mine m-a cam luat valul DAR..chestia cu coolerul s-a facut si se spune chiar ca a avut rezultate uimitoare (viteza maxima 120 km/h sustinuta pe perioade lungi, NU pe modelul asta) http://twowheelers.tripod.com/MFans.html convinge-te singur...cat despre aspect o masca+far de tomos a35 sunt suficiente. bafta :o app daca tot vrei pepsi da o tura prin moreni si fac eu cinste vezi ca organizeaza niste baieti o plimbare pana la targoviste marti :cheers:

Editat de TheDarksider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ok am inteles care-i treaba si pe mine m-a cam luat valul DAR..chestia cu coolerul s-a facut si se spune chiar ca a avut rezultate uimitoare (viteza maxima 120 km/h sustinuta pe perioade lungi, NU pe modelul asta) http://twowheelers.tripod.com/MFans.html convinge-te singur...cat despre aspect o masca+far de tomos a35 sunt suficiente. bafta :o app daca tot vrei pepsi da o tura prin moreni si fac eu cinste vezi ca organizeaza niste baieti o plimbare pana la targoviste marti :cheers:

 

 

Nu am vazut nicaieri in linkul dat de tine vreun cooler. Mopedul care prinde 120 are kit de 90. Iti sugerez sa studiezi "the basics" ( http://science.howstuffworks.com/two-stroke1.htm de exemplu), si o sa intelegi de ce un cooler nu poate imbunatati performantele unui motor. Mai mult, motoarele in doi timpi nu se impaca bine nici cu turbinele adevarate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut nicaieri in linkul dat de tine vreun cooler. Mopedul care prinde 120 are kit de 90. Iti sugerez sa studiezi "the basics" ( http://science.howstuffworks.com/two-stroke1.htm de exemplu), si o sa intelegi de ce un cooler nu poate imbunatati performantele unui motor. Mai mult, motoarele in doi timpi nu se impaca bine nici cu turbinele adevarate.

Tipul din link a luat un ventilator cu o plasa pe post de filtru si l-a pus pe un tomos targa lx, ma mira cum de nu remarci. dar din moment ce tu ai mai multa experienta (ai o Jawa 350 TS si Suzuki DR650) nu am sa ma mai contrazic cu tine, mai ales ca devine enervanta atata polemica pentru un mic ventilator, sfatul asta pica. in schimb ar trebui sa admiti ca am fost singurul care a dat niste sfaturi aplicabile care chiar pot mari puterea mopedului; mentionez din nou ca NU sunt de acord cu tuningul pe un moped care nu a fost conceput pentru viteza, i-am zis celui care a deschis topicul ca cel mai bine ar fi sa il intretina si mopedul va merge bine. (si in mare parte stiu chestiunile de baza, am dezmembrat si reasamblat mopedul singur, lucrez la masinile parintilor etc) bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

si e o mare diferenta intre mopedul din link si mopedul FB. nu cred ca gasesti pe nicaieri piese aftermarket de tuning pentur modelu ala. mai bine iei un Ciao. pentru ala gasesti si sunt mult mai fiabile, si la pret il iei mult mai bine.

 

 

 

si e o mare diferenta intre mopedul din link si mopedul FB. nu cred ca gasesti pe nicaieri piese aftermarket de tuning pentur modelu ala. mai bine iei un Ciao. pentru ala gasesti si sunt mult mai fiabile, si la pret il iei mult mai bine.

 

 

 

si e o mare diferenta intre mopedul din link si mopedul FB. nu cred ca gasesti pe nicaieri piese aftermarket de tuning pentur modelu ala. mai bine iei un Ciao. pentru ala gasesti si sunt mult mai fiabile, si la pret il iei mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa il tunezi cat vrei da tot no sa arate bine... adica nu cred... ai grija sa nu iti iasa un kitch (adica cu flacari din bazar si cu dungi cu banda izoler si alte kkturi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

salut....ce combinatie de culori ar merge la acxest moped...am si eu unu lafel...si modificarile pe care le-am facut si sa simtit ceva sunt: scoatere doape de la filtru de aer..are pe orificiile filtrului niste doape care micsoreaza gaurile...si am schimbat arcurile la ambreaj pentru o plecare de pe loc mai rapida

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...