Sari la conținut

Accident La Intersectia Vatra Luminoasa Cu Mihai Bravu 07.05.2007 - Bu


tudvio
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.

Idiotul responsabil de accident venea dinspre muncii si a facut la stanga spre Bikers pe Matei Voievod. Pepsimanu venea dinspre Obor pe banda I. Nu a avut nici o sansa. A franat si a claxonat si apoi a facut buf. Urmele de franare de la motocicleta se vedau pe cand ale celui cu masina nu. Am ajuns la 10 minute dupa ce m-a sunat Adi de pe capota masinii dar fusese luat deja de salvare. Acum e inca la spitalul SF. Pantelimon. Are muschii de la piciorul stang destul de rau loviti si il dureau destul de tare. Mai are si o cusatura la glezna unde a avut o rana destul de urata. Daca avea ghetele in picioare nu mai avea nevoie de cusaturi. Oricum o sa isi ia pumni pe treaba asta dupa ce isi revine.

E bine ca nu are nimic rupt dar impactul a fost destul de violent. E plin de vanatai.

Idiotul care l-a lovit a fost aseara la spital cand eram si noi acolo. A vorbit cu doctorul apoi a plecat linistit ca scapa de penal. Un jegos. Incearca sa se scoata.

In rest motocicleta este bine. Nu are nimic foarte grav. Motorul este ok, radiatorul nu e stramb. Mai exact are semnalele sparte, rezervorul indoit, ghidonul la fel, saua este sfasiata, plastice indoite pe stanga, scarita pasagerului indoita, carcasa de la turometru sparta, lampa spate sparta. Cadrul nu are nimic si nici furca.

 

Sper sa se faca bine repede si sa nu aiba probleme cu politia din cauza spagilor domnului avocat vitezoman.

Ma duc mai tarziu pe la el sa vad cum se mai simte si sa il pun la curent cu ultimele noutati. Am luat si noi legatura cu un avocat si sa speram ca nu va fi nevoie de el.

 

Aveti grija cum mergeti ca sunt multi vitezomani in libertate.

Multumiri pentru suport lui RaveBoy.

Referitor la afirmatia ca "idiotul" , scapa de penal, nu cred ca e corecta. Conform legii, vatamarea corporala din culpa se pedepseste penal, adica si inchisoare, chiar daca ii da cu suspendare. Daca pe certificatul medico legal sunt mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale, atunci se va sesiza si procuratura si va fi parte in proces, incorpore cu cel accidentat.

Ce tre sa stie Pepsi Man e ca dupa externare, tre sa urmeze recuperare, fizioterapie, totul insumandu-se la zile de ingrijiri medicale, cu cat mai multe, cu atat mai bine da la proces, daca se va ajunge acolo.

El sa fie sanatos, ca restul se rezolva incet incet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Idiotul responsabil de accident venea dinspre muncii si a facut la stanga spre Bikers pe Matei Voievod. Pepsimanu venea dinspre Obor pe banda I. Nu a avut nici o sansa. A franat si a claxonat si apoi a facut buf. Urmele de franare de la motocicleta se vedau pe cand ale celui cu masina nu. Am ajuns la 10 minute dupa ce m-a sunat Adi de pe capota masinii dar fusese luat deja de salvare. Acum e inca la spitalul SF. Pantelimon. Are muschii de la piciorul stang destul de rau loviti si il dureau destul de tare. Mai are si o cusatura la glezna unde a avut o rana destul de urata. Daca avea ghetele in picioare nu mai avea nevoie de cusaturi. Oricum o sa isi ia pumni pe treaba asta dupa ce isi revine.

E bine ca nu are nimic rupt dar impactul a fost destul de violent. E plin de vanatai.

Idiotul care l-a lovit a fost aseara la spital cand eram si noi acolo. A vorbit cu doctorul apoi a plecat linistit ca scapa de penal. Un jegos. Incearca sa se scoata.

In rest motocicleta este bine. Nu are nimic foarte grav. Motorul este ok, radiatorul nu e stramb. Mai exact are semnalele sparte, rezervorul indoit, ghidonul la fel, saua este sfasiata, plastice indoite pe stanga, scarita pasagerului indoita, carcasa de la turometru sparta, lampa spate sparta. Cadrul nu are nimic si nici furca.

 

Sper sa se faca bine repede si sa nu aiba probleme cu politia din cauza spagilor domnului avocat vitezoman.

Ma duc mai tarziu pe la el sa vad cum se mai simte si sa il pun la curent cu ultimele noutati. Am luat si noi legatura cu un avocat si sa speram ca nu va fi nevoie de el.

 

Aveti grija cum mergeti ca sunt multi vitezomani in libertate.

Multumiri pentru suport lui RaveBoy.

 

Cum il cheama pe muistul de avocat? Poate ii facem o vizita sa nu mai fie asa de bucuros ca a scapat de penal?

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Sa urmariti ce se intampla, pentru ca ala cu masina va face tot ce poate ca sa scape de partea penala. E avocat....asta inseamna ca daca e condamnat definitiv pe legea penala, chiar si cu suspendarea pedespsei, ramane fara dreptul de practica, este suspendat definitiv din Barou. Chiar si asa, pe durata cercetarii penale, la solicitarea organelor de CP, Baroul il suspenda temporar...Va dati seama ce si cum va trage de pile si de sfori. Nu trebuie lasat sa scape... cu siguranta daca scapa se va repeta iar si iar ceea ce a patit Pepsi.

 

Parerea mea!

 

PS!!! SUNT SASTISIT PANA IN GAT DE CACANARI CARE CRED CA AU LUAT DE LA BMW ODATA CU MASINA SI DREPTUL DE STAPANIRE EXCLUSIVA A TUTUROR STRAZILOR!!!

 

Si eu sunt fan BMW...da' asa ma apuca o scarba cand vad chestii de astea...

 

 

PS2: Daca venea dinspre Muncii, si Pepsi dinspre Obor... eu imi amintesc ca verdele e simultan la ambii... Asa ca e si idiot individu'... daca Pepsi a trecut pe rosu, si el a trecut pe acelasi rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma ingrozesc cacatii astia care cred ca daca au bani au putere :D :rock: :rock: :rock:

Omule suntem langa tine cu sufletul sa te faci bine si de cacatul ala de avocat o sa aibe grija cineva de el daca nu DUMNEZEU poate alti :lol: :moto:

 

Apropo domnule avocat mata ce face? poate trec o data pe la ea sa o calc pe cap cu minimobra :P :P :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai nu te mai lua de masa ... de nevastasa ca e buna rau :D a venit si ea la vro 20 min dupa incident

Bun atunci... sa ne luam toti de nevasta-sa !!! :rock: Sa plateasca ea toate "pagubele"...

Editat de Fire929
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul depinde acum de cate zile de ingrijire medicala ii va acorda IML-ul. Sunt trei variante:

 

-de la 1 la 10 zile inclusiv, nu se considera fapta penala si dosarul de urmarire penala deschis de politie se inchide din oficiu. In acest caz il mai poti da in judecata doar pe partea civila.

-de la 10 la 60 de zile inclusiv, se considera fapta penala insa cu posibilitate de intelegere amiabila, adica daca te intelegi cu cel implicat sa te despagubeasca financiar, iei banii, dai o declaratie ca nu mai ai pretentii si dosarul se inchide.

-peste 60 zile de ingrijiri medicale, este fapta penala din oficiu, adica se sesizeaza automat si Procuratura, indiferent daca tu ai zice ca nu vrei sa-i faci belele. Cu dosar penal si tot tacamul.

 

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul depinde acum de cate zile de ingrijire medicala ii va acorda IML-ul. Sunt trei variante:

 

-de la 1 la 10 zile inclusiv, nu se considera fapta penala si dosarul de urmarire penala deschis de politie se inchide din oficiu. In acest caz il mai poti da in judecata doar pe partea civila.

-de la 10 la 60 de zile inclusiv, se considera fapta penala insa cu posibilitate de intelegere amiabila, adica daca te intelegi cu cel implicat sa te despagubeasca financiar, iei banii, dai o declaratie ca nu mai ai pretentii si dosarul se inchide.

-peste 60 zile de ingrijiri medicale, este fapta penala din oficiu, adica se sesizeaza automat si Procuratura, indiferent daca tu ai zice ca nu vrei sa-i faci belele. Cu dosar penal si tot tacamul.

 

Multa sanatate.

 

Varianta optima cred ca e 2.

In locul tau asa as proceda: merg frumusel la balneologie, spun ca ma doare groaznic glezna si spatele..Asta inseamna cel putin 14 zile ingrijiri medicale, chiar daca sunt doar proceduri balneologice...care, in paranteza fie spus, chiar sunt utile dupa orice cazatura, accident, etc.

Cu respectiva recomandare mergi la IML, apoi fuga la organul de CP... apoi la negociere cu nemernicul.

 

Daca vrei sa fii rau, poti merge si pe varianta 3..dar aici nu mai e loc de intelegere - ma gandesc ca ideea este totusi sa iti scoti cat de repede banutii sa refaci mobra... plus daune pentru tine ..stres, etc etc.

 

Bafta.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si bafta maxima cu "procedurile".... ai mare grija la e poate face ala cu BMW-ul ... fiind si avocat... de urgenta ar trebuii sa obtii o hartiuta de la IML prin care sa certifici ca ai nevoie de cel putin 15 zile de spitalizare si tratament post traumatic !!!

 

( acum ma gandesc ... vineri ai stat la masa cu noi... si acum... asta.... )

Sanatate multa si recuperare rapida.... hai pana imi iau motoru din reprezentanta sa te faci bine, ca tu te-ai dus la bar si nu ai asteptat un pic sa imi "cinstesti " motoru... asa ca cum te faci bine grupul din Balta Alba si eu si sotul te asteptam sa "udam" motoru si cu tine... !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa...sper sa se rezolve...sa vedem intai ce se rezolva pe cale legala, dar ma mir sa nu scape avocatu lu peste basma curata, asa ca, alexrulz_20, trecem pe la baieti sa vorbim exact detaliile legate de nenea avocat :D stii tu...

 

insanatosire grabnica Adi si incerc sapt viit cum ajung in buc sa trec pe la voi :rock: BAFTA

 

PS: un numar al BMW-ului, ceva?

 

PS2: si Adita tata, ai grija cu procesele astea...sa fii precaut, mai ales ca ala e avocat si e vulpoi batran...vb mai in detaliu cu alexrulz_20(tipul cu care am venit la tine atunci de a cump casca) de procese, ca e satul de dastea si stie care e smecheria...apropo...Alexe, daca il castigi pe al tau te asteptam cu bere :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

 

In primul rand am ajuns acasa, home sweet home!

 

 

Deci sa o luam in ordine...

Scap luni de la scarbiciu si o iau usurel spre casa, aglomeratie mare nebunie mare...

Pe la Obor ma gasesc cu Raveboy in aglomeratie ne salutam reciproc si ne continuam drumul fiecare cum putem in aglomeratia de masini cu o viteza de max 5-10 km/h.

Trec de Iancului, si ajung aproape de Vatra Luminoasa cu o viteza de max 40/h. In fata la vreo 15-20 de metri vreo 3-4 masini traversau intersectia, in stanga intersectiei masini in asteptare care aplicau regula "Prioritatii de dreapta" deoarece faceau stanga catre Matei Voievod. Eu pe banda 1 in stanga intru in intersectie pe verde, m-am uitat de 3 ori in semafor inainte sa trec, prima masina nu a mai avut rabdare si s-a bagat exact in calea mea, da-i claxoane, da-i frana, inca odata claxon lung si frana cat a putut pt a evita impactul. Din ce imi mai amintesc, am intrat direct in aripa din fata, motocicleta s-a rasucit si m-am trezit direct pe portbagaj precum o broasca testoasa pe spate. Nu mai simteam nimic din corp decat mainile, automat am bagat mana in buzunar am scos telefon si l-am sunat pe Ozzy sa vina repede sa recupereze motorisca, apoi mi-am sunat nevasta i-am explicat faza ca sa nu-si faca griji.

Apoi mi-am dat seama ca este mai grav,am vazut lumea agitata in jurul meu in special la piciorul meu stang, fiecare ma ajuta cu ce putea. Cineva a donat o esarfa parca pt a face un garou ca nu mai imi curga sange de la glezna

Cineva a sunat la 112, am impresia ca cel care m-a accidentat, ambulanta a sosit imediat, politia la fel.

Cativa din cei care m-au ajutat imi pareau cunoscuti, l-am recunoscut pe adrian_bonciu si pe Raveboy. :rock:

Am lasat actele la un politist si m-au saltat cei din ambulanta parca dupa ce mi-au imobilizat gatul.

In ambulanta unul se ocupa de picior, unul imi lua singe altul imi lua datele. Am ajuns destul de repede in camera de garda a Spitalului Sf. Pantelimon (era cel mai aproape) unde mi-au fost acordate ingrijirile medicale de urgenta.

Apoi trimis la radiografie, adus inapoi in camera de garda pt diagnosticuri,in timpul asta a venit si politia am stat un pic de vorba si am suflat in alcooltest unde a rezultat 0 (zero) trimis apoi la ortopedie sa-mi coase rana la picior si apoi cazat in saloanele de "lux" ale spitalului.

Am numarat aproape toate neoanele cat timp am fost imobilizat pe targa :moto:

Dai cu calmante, dai cu analize, dai cu medicamente.

Din fericire nu am avut fracturi, daca aterizam pe carosabil sigur era mai grav.

M-am ales cu o entorsa la glezna stanga, o rana destul de urata la aceeasi glezna care a necesitat doua cusaturi (destul de dureroase), corpul plin de vanatai, o mica contuzie la cap-asta am aflat dupa ce am facut tomografia la Floreasca (daca nu aveam casca eram praf), dureri musculare la ambele picioare si la spate din cauza impactului.

Radiografiile au iesit ok, tomografia iarasi ok mai ramane sa-mi fac si rmn-ul cat de curand.

Azi m-au externat dupa 4 zile de spitalizare intr-un spital unde conditiile lasa mult de dorit.Urmeaza 15 zile de concediu medical si in functie de evolutia mea vedem ce si cum. Tot astazi am fost la politie pt a da declaratia mea in legatura cu accidentul, acolo inca un frate de suferinta. :rock:

Mi-am recuperat permisul si talonul si sunt asteptat cat de curand la sediul politiei pt a vedea in ce conditii continuam mersul acestei povesti. Adica pe cale amiabila sau la proces.

Ma deplasez cu dificultate, depind de altii, am piciorul stang in ghips, ma dor toti muschii. Am trecut pe antibiotice si pe niste pastile prescrise de cei de la neurochirurghie. Iau pastile ca gascanul :rock:

Urmeaza peste ceva timp sa revin la controale, sper sa fie ok ca m-am saturat de medici.

Sper sa se termine cat de curand povestea destul de neplacuta.

Am primit nenumarate telefoane,oferte de ajutor si urari de bine din partea tuturor.

Multumesc din suflet !!!

Sper sa ne vedem cat de curand la plimbarica

:D

 

 

P.S. - Luni dimineata inainte sa plec la scarbiciu am privind ghetele si le-am lasat acasa...Fara comentarii :P

 

Maine urmeaza partea a -II- a, acum sunt destul de obosit :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. - Luni dimineata inainte sa plec la scarbiciu am privind ghetele si le-am lasat acasa...Fara comentarii :rock:

 

Maine urmeaza partea a -II- a, acum sunt destul de obosit :rock:

 

sa vezi ce ciomageli iti iei pt asta :rock:

 

oricum ombre, ma bucur ca esti bine, si cum ti-am spus, incerc sa ajung la voi pe sapt viit, dupa ce termin programu...insanatosire grabnica, si documenteaza-te inainte sa te exprimi legat de decizia proces-amiabilitate...

 

sa ne tii la curent :D (putea sa se intample oricui, pt ca la prioritate de dreapta suntem campioni, pt ca romanu cu masina smechera se gandeste ca se baga repede, si uite unde se ajunge....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap avocatu a inceput cu amenintari etc. ....

interesant...cand vin in bucale, incepe distractia ca am chef de nebunii :angry: ai grija de tine Adi :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

La aproape 3 luni de la accident revin pe acest topic.

 

Am zis sa nu scriu aici (ca sa nu fac valuri aiurea) pana nu se finalizeaza totul dar se pare ca nu am de ales si apelez la prietenii motociclisti

In ceea ce priveste sanatatea sunt cat de cat ok, rana s-a inchis de tot si se vindeca incet incet. Entorsa aproape a trecut, ma mai doare la diferite miscari bruste. Pot merge cat de cat dar nu pot alerga :bigstar:

Cu cel care m-a accidentat din pacate nu am reusit sa ajung la nici o intelegere, dar asta nu inseamna ca ma voi lasa calcat in picioare de el.

L-am sunat de nenumarate ori pentru a discuta concret, ori nu raspundea la telefon, ori imi dadea mesaj ca nu este in Bucuresti si vb peste 2-3 zile. Peste 2-3 zile la fel si tot asa pana s-au facut doua luni. Bineinteles si alte scuze una mai penibila ca alta.

Intr-un final sa ma anunte ca refuza sa-mi semneze actele de la asigurare (nu-l costa nimic) si sa-si plateasca greselile. Omul inca sustine sus si tare ca el este nevinovat, asta dupa ce Politia Rutiera-Accidente Grave l-a gasit vinovat de producerea accidentului. Nu stiu inca concret ce sanctiuni i-au aplicat

Saptamana trecuta s-a intors (dupa 2 luni si ceva) dosarul de la Parchet la Cercetari Penale sector 2 si au ridicat in sfarsit de la IML , expertiza medico-legala de unde au rezultat 8-9 zile de ingrijiri medicale (real am 4 de internare si 35 de medical). In concluzie dosarul penal se va inchide deoarece nu am minim 10 zile de ingrijiri medicale si pot continua pe cale civila pentru recuperarea daunelor.

Am luat legatura cu o avocata specializata pe astfel de cazuri si vom demara procedura de a-l da in judecata pe respectivul…

Eu am avut toata bunavointa de a ma impaca cu el pe cale amiabila dar se pare ca nu am cu cine sa ma inteleg.

Mai exista alta cale (mai rapida) in afara de proces de a-mi recupera paguba????

Nu vreau decat sa-mi recuperez ce am pierdut in perioada cat am stat pe bara, daunele morale pentru vatamarea mea corporala si sa repar motorisca.

Daca este posesor de Bmw si a absolvit Dreptul nu-i da nimeni dreptul sa ma omoare in trafic

A gresit trebuie sa plateasca…

 

 

Asadar va rog sariti cu sfaturi.

Merci!

 

 

Edit: In Romania mori cu dreptatea in mana dar chestia asta ma face sa merg pana in panzele albe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipic...

Un om intzelept a zis candva:

"Rupe-i picioarele ca sa priceapa capu"

 

Daca nu potzi de unu singur, s-or gasi p-aci catziva crestini care sa te ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipic...

Un om intzelept a zis candva:

"Rupe-i picioarele ca sa priceapa capu"

 

Daca nu potzi de unu singur, s-or gasi p-aci catziva crestini care sa te ajute

il sustin pe cristi

iar tu stai linistit pepsiman ca ne-om gasi cativa ca sa-l convingem ca nu are dreptapte.

iar metode de convingere sunt destule slava domnului..... :bigstar: :)

il facem sa regrete ca e magar si sa vada si el cum e ....... :blink:

Editat de tudvio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tipic...

Un om intzelept a zis candva:

"Rupe-i picioarele ca sa priceapa capu"

 

Daca nu potzi de unu singur, s-or gasi p-aci catziva crestini care sa te ajute

 

Intru si eu in hora. PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...