Sari la conținut

Atlas rutier Romania


Postări Recomandate

daca nu te descurci cu map24.com, cred ca mai indicate ar fi astea:

 

 

harta romaniei pe judete, fisiere in format jpg si dwg, rezolutie pana la 8900px :scratch:, pentru romania nu am gasit harti mai detaliate decat astea

http://rapidshare.com/files/187612281/Harta_Romania.zip.001

http://rapidshare.com/files/187634261/Harta_Romania.zip.002

http://rapidshare.com/files/187686027/Harta_Romania.zip.003

 

exemplu harta dambovita micsorata de 4x :

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atlasul Roamniei il am si eu, dar pe hirtie, si e foarte bun. Multumim pentru scanari :scratch:

In rest folosesc Mapsource cu RO.A.D. si mai nou Garmin Nuvi 250 cu diverse harti. E simplu pe harta...mai greu cu benzina si banii in viata reala :D

 

Aici e o harta a Romaniei destul de buna http://www.box.net/shared/tksv2ko0xe

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice program de arhivare/dezarhivare pentru zip (sau rar ) eu folosesc 7zip pentru ca e gratuit si simplu - dar trebuie sa descarci toate cele 3 fisiere (vreo 550 mb :D)

M-am chinuit de dimineata sa le trag si nu merg desfacute... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge foarte bine cu 7zip

Cartografia cred ca ii cel mai complet atlas rutier al Romaniei...poate prea complet pentru ca are si drumuri care nu exista(au patit unii). Dar cred ca ii mai folositor pe hartie :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Vizitator _Raul_

Readuc in fata topicul fiindca zilele acestea am mai descoperit inca un atlas interesant.

Dupa C@rtogr@phi@

post-3763-1258670986_thumb.jpg

 

si DiMap (un alt altlas f. bun, la scara mai mare, 1:250.000, despre care stiu sigur ca am mai scris pe undeva pe forum, dar nu am reusit sa gasesc deloc postul si topicul)

post-3763-1258670975_thumb.jpg

 

am intalnit zilele acestea

Atlasul turistic al Romaniei de la Editura All (pe coperta scria ALLFA).

post-3763-1258670846.jpg

 

Ce mi-a placut la el :

- Este printat pe un format mai mare (aproape A4)= muult mai usor de citit si mai plin de detalii (care au putut fi inserate in spatiul mai mare).

- Mult mai plin de insemnari ale obiectivelor turistice

- Culorile folosite sunt mai deschise facandu-l mai lizibil/mai putin obositor pentru ochi.

- Usor upgradat fata de concurenta (Baile Herculane - Petrosani nu apar legate de un sector de drum nici in acesta dar portiunea intrerupta este clar mult mai mica decat in C@rtogr@phia)

 

La minusuri:

- Scara 1:300000. Singurii care au luptat cu aceasta, trecand la 1:250000, sunt DiMap.

- Include o anexa cu harti ale oraselor resedinte de judet, ale statiunilor de la Marea Neagra si a Bucurestiului. Personal, nu cred ca le-as folosi vreodata. Maculatura.

- Fiind A4 este mai greu de carat in tankbag sau alt fel de rucsac. Un inconvenient mic comparabil cu multitudinea de puncte de interes si lizibilitatea paginilor. Personal, nu car nici Cartographia dupa mine ci doar copii xerox pe care le lipesc cu scoci.

 

Pretul este de 53 Ron si l-am gasit la Auchan in TM.

Mesaj completat

Aruncati si voi un ochi pe el. Poate o sa il gasiti interesant, poate nu... :alcy:

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Cartographia (care imi place ca are si drumuri d-alea care apar subtiri de tot pe harta si de fapt ori nu exista ori sunt neasfaltate ;)), o sa arunc un ochi si la ce zici tu ca pare interesant.

Editat de bob66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat si putin cu atlasul cartographic. La index daca apesi pe numar, te duce la harta detaliata a zonei respective. De aici, daca vrei sa navighezi sus-jos, stanga-dreapta, trebuie apasat pe marginea hartii. Daca apesi pe mijloc, te duce din nou la index. Calatorie placuta ;)

 

http://tinyurl.com/cartographia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat si putin cu atlasul cartographic. La index daca apesi pe numar, te duce la harta detaliata a zonei respective. De aici, daca vrei sa navighezi sus-jos, stanga-dreapta, trebuie apasat pe marginea hartii. Daca apesi pe mijloc, te duce din nou la index. Calatorie placuta :)

 

http://tinyurl.com/cartographia

mai jos se poate downloada aceasi chestie numai ca este offline - adica un singur fisier CHM (cum sunt cele help din windows) si care se comporta exact ca siteul mentionat de tine ;)

 

partea proasta e ca trebuie downloadat aproape 550 mb

partea buna e ca se incarca paginile instant si nu iti trebuie legatura la internet

 

link rapidshare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E chestie de mobilitate. Trebuie sa cari cel putin un stick dupa tine si sa ai acces la un computer cu usb. Asa, doar o foaie unde ti-ai notat linkul sau o nota in telefon.

Oricum, eu am impartasit munca mea, cu scopul de a se mai bucura cineva de ea. Ce conteaza a cui e mai mare sau mai mobila? Treaba e sa fie de folos intr-un fel sau altul... parerea mea.

Pot sa arhivez totul la cerere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator _Raul_

Imi cer scuze pentru off-topic:

@cristache:

Ce harta este cea din care ai pus xeroxul cu marcajele?

Mult mai completa decat Cartographia si vad ca la unele localitati are si denumirea in lb. germana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai completa decat Cartographia si vad ca la unele localitati are si denumirea in lb. germana.

Nu chiar. Sunt drumuri pe Huber-Niculescu si nu pe Cartographia, dar si invers. Si pe una si pe alta sunt drumuri desenate care nu exista de loc in realitate, dar si multe drumuri bune in realitare (unele chiar asfaltate, mai de curand sau mai de mult) care nu exista pe harta.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul, e o harta din comert dupa care am facut copie " xerox" si am scanat-o...

 

Parca harta rutiera de Huber-Niculescu

 

http://www.supercarti.ro/carte/harta_roman...si_rutiera.html

 

Cred ca e aproape la fel de buna ca si Cartographia...

 

Eu sunt de parere ca daca ai o harta buna si eventual un GPS sa-ti zica unde esti este suficient sa te descurci...

 

harta asta e 1:600.000. eu am gasit in Real in Deva un fel de atlas rutier foarte detaliat, are scara 1:200.000 si include si drumurile forestiere, plus toate localitatile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit in Real in Deva un fel de atlas rutier foarte detaliat, are scara 1:200.000 si include si drumurile forestiere, plus toate localitatile.

Felicitari. Ai descoperit atlasul Cartografia, despre care se discuta de la inceputul topicului.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...