-
Număr conținut
601 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de _Tex_
- Anterioară
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Următoarea
-
Pagina 5 din 17
-
A fost o plimbare frumoasa atunci. Multa lume a comentat de ritmul alert, ce sa-i faci, cu herghelia din dotare asa m-am obisnuit. Doar de-aia treceam la bulgari, ca sa-i dau fara frica de radar. Acum mi se pare prematur drumul la Balcic, si bulgarii au avut cod de ninsori, cred ca drumurile sunt pline de nisip si sare. O sa ies sambata, nu stiu inca unde, sa vedem ce variante sunt, Doru propunea o excursie la Chiciu, dar parca ar merge ceva mai lung / virajat. Ce-o fi cu Mihai Varadero, e inca la hibernare, ca nu vad sa mai dea vreun semn?
-
Trebuie vazut daca mizeria aia numita optimist bac circula in conditii normale, acum, cand Dunarea e crescuta. Eu am fost anul trecut, cand Dunarea era la nivel minim, de puneau scanduri si dulapi ca sa dea tirurile jos. Era sa ma insir pe acolo, am coborat si urcat in diagonala, am zis ca e mai intelept de acum incolo sa evit tigania de la Chiciu.
-
Sau daca vrei sa fii 100% sigur ca e cum vrei tu, mai dai cateva sute de euro pe suspensie activa
-
Exista un site etis.ford.com unde se introduce numarul de identificare si se poate vedea intreaga configuratie a masinii. Nu stiu daca acolo sunt introduse si datele referitoare la revizii si istoric de reparatii, eu inca nu am ajuns in service, deoarece am revizie o data la 2 ani. O masina provoaca sau nu nemultumiri in functie de cum a fost intretinuta si exploatata. Asa cum zice si Niko, o masina de care ai grija, nu iti face nici un fel de surprize. Nu cred ca e cazul sa punem etichete de bun sau rau pe o marca, s-au dus timpurile cand calitatea era sigura la Mercedes si opusul la Dacia. Fiecare are preferintele sale, de aceea mi se pare ca parerile sunt subiective. Eu am S-max nou, cu motor 210 CP si echipare Titanium, adica acelasi model ca si cel blamat de Bigfoot, vechi admirator PSA. Ce pot sa spun, din punctul meu de vedere e o masina perfecta in privinta spatiului, performantelor, dotarilor. Am cumparat-o trecand pe la toti producatorii care vand acest tip de monovolum si am ales-o fara nici un dubiu. Ca idee, a inlocuit o Mazda 6 2014, care are o presa mult mai buna si pot sa spun ca ii da clasa in toate privintele. Am avut multe masini cumparate numai noi, de la o gramada de producatori si n-am avut probleme tehnice cu nici una. Nu sunt fan al vreunei marci, sunt strict un consumator care alege cea mai buna oferta la momentul achizitiei (valabil si la motocicleta). Deci nu pot decat sa sper ca masina pe care ai luat-o sa fi fost exploatata corect, din punct de vedere al conceptului este exact ce iti trebuie. Sa o stapanesti cu placere.
-
Statul este partea cea mai mizerabila a unui neam de ticalosi (adica 95% din populatie). N-ai ce pretentii sa ai, cat timp nu se bate un cui fara sa dai o spaga. Suntem bolnavi ca natie, este imposibil sa se schimbe ceva. Orice intentie buna se transforma intr-o afacere mizerabila cu firme de partid, hai sa nu ne starnim acum pe tema asta. » Post actualizat in 02 Aug 2017 17:29 Ba chiar a avut-o de cateva ori.
-
Am scris ca nu am intalnit-o niciodata asa ca usurel cu afirmatiile, ca n-aveam cum sa las pe cineva in strada cand nu sunt de fata.
-
Desi stiu ca o sa iau 1 milion de injuraturi, imi exprim si eu parerea. Cred ca sunt obiectiv pentru ca nu aveam nici o tangenta cu ea. Imi pare rau in egala masura pentru ea ca si pentru orice alt motociclist al carui deces nu a generat nici pe departe atata agitatie pe forum - numai pentru ca o stiati foarte multi si e normal sa fie asa. Nu scriu foarte des, insa urmaresc constant zona de excursii, intalniri si evenimente. Ca urmare stiam de userul Northern Fredja. Exact asa cum a scris cineva acum cateva pagini, si eu aveam un presentiment relativ la faptul ca ulciorul nu merge de multe ori la apa. Parerea mea sintetizata referitoare la ea, inainte de incidentul de sambata era cam asa: o fata cu pasiune peste medie, care s-a hotarat ca motociclismul este implinirea ei. Fara sa tina cont ca era pe jos mult mai des decat era cazul (spun din amintite excursie pe la o zimbrarie, multe incidente relatate de persoane diferite de pe forum etc) a perseverat, ceea ce in continuare nu este de condamnat. Numai in topicul asta gasesc vreo 3 - 4 incidente la fel de grave ca cel care i-a adus sfarsitul, dar a avut sansa (vezi povestea lui Beatrice). Ceea ce mi s-a parut anormal, este faptul ca dupa vreun an-doi de cand si-a luat carnetul, deja ne invata pe toti cum se conduce motocicleta. Acum vreun an parca se punea intr-o competitie inutila, in urma unei excursii cu Ianachim, si exemplele pot continua. Mi s-a parut ca o astfel de atitudine deja inseamna ca nu mai ai respect si teama fata de pericolele care pot aparea. Din pacate, aceasta impresie a mea s-a adeverit in modul cel mai trist cu putinta. Sunt 100% convins ca a mers si mai aiurea ca de obicei fiindca brava pe filmare. Imi pare rau sa o spun, dar atunci cand te consideri zmeu si incetezi sa tratezi orice calatorie cu precautie uitand de propriile tare, dovedite anterior, consecintele sunt cele care se vad. Scuze daca am jignit pe cineva.
-
Jantele sunt foarte reusite, saua e mai bine neagra. » Post actualizat in 30 Jul 2017 22:33 Am deja 9000 km, cauciucurile nu mai tin mai mult de 2000 - 3000 km. Mi-e clar cu ce o sa le inlocuiesc, Pilot Road 4 GT, intrebarea este unde? Cei cu modelul acesta, la cine ati mers?
-
O sa incerc sa o cantaresc cumva odata. Cred ca are mai mult de 332 cat scrie in carte. GTR avea 315, deci teoretic pe aproape. In nici un caz nu ma opinteam atat sa o manevrez cu motorul oprit .
-
Dupa o excursıe de 5000 km prın zona Alpılor, am revenit cu ımpresii foarte bune despre alegerea facuta. Sunt extrem de multe amanunte marunte care ıtı dau satısfactıe atunci cand le descoperi, pe masura ce aı nevoie de ele. İata o parte dın ele, pe care mı le amıntesc: - ın deplasare, pe ploaıe puternıca, ramaı aproape uscat: apa vıne doar pe casca, degetele de la maını (putına) sı varful cızmelor. Ierı, pe Valea Oltuluı, pe ploaıe torentıala nıcı nu m-am obosıt sa pun costumul de ploaie. - marche arrıere este ındıspensabıl, nu vad cum m-as fı descurcat fara, maı ales ın parcarıle dın zona de munte; - ınformatiile de pe calculatorul de bord sunt precise sı de ıncredere: bazandu-ma pe ele am constatat ca pot traversa Ungarıa fara realımentare, ın condıtııle consumuluı rıdıcat de autostrada (6,5 l la suta cu cruıse control pe 136 kmh); - consumul ın regım de admırat peısajul este ınfım, medıa a ıesıt la 5,6 l la suta, pe toata excursıa - franele sı dırectıa sunt fenomenale ıar motorul trage lınıar ındıferent de turatıe; - confortul adus de ınchıderea centralızata sı GPS-ul ıntegrat ın bord te scapa de toata rutına cu ıncuıerea bagajuluı, asıgurarea GPS-uluı, cheı prın buzunare sau la gat etc - suspensıa Dynamıc ESA asıgura un confort de vıs, se ajusteaza sıngura ın functıe de calıtatea suprafeteı de rulare; - motorul are 3 setarı, corelate sı cu suspensıa, ıar rezultatul este modıfıcarea fundamentala a comportamentuluı sı zgomotuluı ın functıe de optıune: dynamıc, road sı ın specıal raın. Exısta o sıngura chestıe care ma pune pe gandurı sı la care trebuıe sa fıu extrem de atent. Pe certıfıcatul de ınmatrıculare scrıe clar, masa reala a motocıcleteı 415 kg. Eu am 90 kg, ımbracat cu toate echıpamentele 100, pasagera 55, decı 60, bagaje vreo 40 kg. Rezulta masa de peste 600 kg. In mers nu se sımte, ınsa aceasta greutate este fenomenal de perıculoasa la manevre ın jur de 5 kmh. Nu trebuıe sa aı nıcı o ezıtare la oprıre sau pornıre, nu trebuıe sa te balbaı, pentru ca motocıcleta nu te va ıerta. Orıce ezıtare duce sıgur la cadere, este ımposıbıl sa o tıı daca ıntra ıntr-o ameteala de pe loc. Eu sunt un tıp puternıc, ınsa ımı dau seama ca nu e nıcı o sansa sa o controlezı daca facı o manevra gresıta la vıteze ın preajma oprırıı. Ca sfaturı pentru altı dorıtorı de K1600: nu trebuıe ıesıt dın asfalt decat daca e neaparta nevoıe sı nu cu vıteza mıca, orıce manevra trebuıe gandıta clar, nu ıntratı pe ıarba, sleaurı (chıar sı cele ın asfalt), nu facetı manevre cu spatele decat daca stıtı clar ca nu sunt gropı sau denıveları. » Post actualizat in 16 Jul 2017 14:26 O poza cu ceva zapada. » Post actualizat in 16 Jul 2017 14:33 . » Post actualizat in 16 Jul 2017 14:33 .
-
Un manual de service unde pot gasi?
-
Seawolves Bike Fest 10 - 9/11 Iunie 2017 - Camping S, Mamaia Nord
topic a răspuns lui _Tex_ în Seawolvesul Intalniri moto in Romania
Eu am inteles totul foarte bine, insa mi-am expus punctul de vedere, care, surpriza, nu coincide cu al tau. Foarte bine ca ai fost multumit, atat tu, cat si amicii tai. Eu am venit cu sacul la pomul laudat, tocmai de aceea aveam asteptari mai mari. Mi-am exprimat opinia referitoare la ziua de vineri - daca vezi data postarii. In afara de faptul ca toata zona de mese, cea din fata scenei si iarba verde se transformasera intr-o mare de noroi, a mai fost si seara rebuturilor (pardon, tributurilor), mi s-au parut niste urlete patetice. Repet, e strict opinia mea. Sambata s-au mai retras apele, s-a putut sta pe plaja, au cantat niste trupe care au legatura cu muzica, deci situatia s-a imbunatatit sensibil. Nu dau sfaturi, insa ma astept cand strangi la un loc mai multi oameni decat la orice alta intrunire, sa alegi un spatiu mai potrivit. Poate organizatorii au tras niste concluzii, succes pe viitor. -
Seawolves Bike Fest 10 - 9/11 Iunie 2017 - Camping S, Mamaia Nord
topic a răspuns lui _Tex_ în Seawolvesul Intalniri moto in Romania
Nu vreau sa spun in amanunt ce parere mi-a lasat prima zi a mult laudatei intalniri de la mare, fiindca n-am chef de polemici inutile cu diversi necunoscuti. In orice caz, cei care ati ales sa faceti orice altceva in acest week end ati procedat corect. Iar daca e sa bei intr-atat incat sa faci abstractie de ce-i in jur, poti sa te vezi cu amicii acasa, nu e nevoie sa faci deplasarea intr-un camping ingramadit, supraevaluat si inundat. -
Seawolves Bike Fest 10 - 9/11 Iunie 2017 - Camping S, Mamaia Nord
topic a răspuns lui _Tex_ în Seawolvesul Intalniri moto in Romania
Merge cineva din Bucuresti cu masina si poate lua 1 cort si 2 saci de dormit, ca nu incap pe motocicleta? » Post actualizat in 07 Jun 2017 20:42 Am rezolvat, am gasit o bojdeuca in apropiere. -
La masini, functia start stop nu utilizeaza electromotorul pt repornire. La oprire motorul este franat totdeauna in aceeasi pozitie bine stabilita, cu un cilindru in compresie maxima. La repornire "frana" este eliberata si motorul reporneste, fara electromotor. Tocmai de aceea repornirea dureaza cateva zecimi de secunda. Bateiile de start stop sunt speciale prin faptul ca pot sustine mai bine consumul electric in perioada in care motorul nu functioneaza. Unele masini, cum am avut eu Mazda 6, sunt prevazute si cu un condensator care se incarca in timpul franei de motor. Acela mai ajuta bateria cand motorul e oprit. Tehnologia start stop nu este nicidecum echivalenta opririi motorului din cheie, ci se bazeaza pe principul descris mai sus.
-
Si la noul esapament, gaura centrala are functia de baza. Celelalte 2 gauri nu sunt strict ornamentale, exista niste mici gauri si in ele. Dupa parerea mea, din ele se regleaza zgomotul tobei si presiunea gazelor. La mine in carte da un singur ulei 5W40, asa ca nu am optiuni. De la revizie a sosit cu nivelul o idee sub jumatate, asa ca am cumparat 1 litru si am completat 200 ml, intotdeauna mi-a placut sa fiu cu uleiul spre maxim. Foarte scump uleiul, tinand cont ca e un Shell rebrand-uit. Nu ca nu mi-l permit, este doar o constatare. Daca intri in hora, asta e, trebuie sa joci. » Post actualizat in 31 May 2017 20:14 Sunt cate 6 gaurele in fiecare teava, 3 pe stanga / 3 pe dreapta, in total 24 gaurele. Pe un topic de USA scriu unii ca s-au pus cu bormasina pe largit gauri si s-a schimbat sunetul, ba cei mai hotarati au reusit sa faca rost si de explozii in evacuare. Mi se pare ca la tobele anterioare era un numar diferit, Oricum sunetul a fost modificat semnificativ, asa cum am scris mai inainte. » Post actualizat in 31 May 2017 20:17 Poze cu tevile
-
La mers propriu-zis nici nu este. In orice caz, pot afirma cu certitudine ca un drive test de 2 ore, cum am facut eu, nu este edificator, atunci cand obiectele sunt oarecum similare. Am fost foarte indoit daca sa fac acest pas sau nu si m-am hotarat mai mult pentru ca ramasesem fara motocicleta. GTR-ul l-am vandut fix din rutina de a rula cadrele. Aflat la momentul deciziei, din cauza optiunilor limitate in clasa rutierelor mari si a introducerii Euro 4, variantele erau 3: - acelasi GTR, Euro 3, fabricatie 2016, la un super pret. - Yamaha FJR, parca ma intorceam cu 15 ani inapoi, am exclus-o cand am parcat GTR-ul langa ea. Nu mai zic ca era aproape 20000 - K1600GT. A ramas K-ul, fiindca GTR avusesem si doar nu era sa imi iau acelasi lucru. Abia dupa ce m-am obisnuit cu noua achizitie, pot afirma ca am luat decizia corecta. Diferentele sunt mici, dar foarte importante din punct de vedere al confortului si sigurantei. Avantaje, pentru mine: - inchiderea centralizata, ma scapa de potrivit chei in coburi - GPS integrat in bord, pe care nu il mai scot la orice oprire - cruise control - cel mai mare progres - o mai mare siguranta la aplecarea in curbe - frana duala mai previzibila - marsarier, ma ajuta enorm, chiar destul de des - probabil un mai bun comportament pe drumuri stirbite, datorita Dynamic ESA, dar nu sunt diferente majore. - ambianta la nivel 2017, calitatea finisajelor, aspect si informatii bord. - nu mai trebuie sa reglez inaltimea farului in functie de incarcatura Poate o mai fi ceva, dar, dupa cum vezi, sunt chestii mai mult legate de confort. Referitor la dezavantaje, la modelul 2017 au pus tobe mult mai zgomotoase, ceea ce probabil sunt pe gustul multora. La GTR, zgomotul era intotdeauna corelat cu ce ii cereai. La K, mi se pare prea multa galagie cand nu vrei nimic de la ea. De asemeni, eu schimb viteza dupa ureche si am tendinta sa schimb la turatie mult mai mica decat o faceam la GTR, tocmai pt ca mi se pare ca o chinui, cand de fapt urla doar tobele. Probabil ca ma voi obisnui si cu acest aspect, mai ales ca am scapat de perioada de taraie-brau din prima mie de km. In concluzie, GTR-ul te indemna sa fii mai sportiv, aici accentul e pus pe confort si siguranta. » Post actualizat in 21 May 2017 05:39 Ca sa nu fie discutia pe uscat, iata si cateva poze.
-
Eu am fost ieri la revizia de 1000 km, habar n-am ce ulei au bagat, pe factura scrie ULEI MOTO FULLSYN 4T 5W40. In mod evident, fluidele inlocuite au alta consistenta decat cele cu care a venit din fabrica, sunetul s-a modificat. In carte scrie 5W40, eu consider ca acesta trebuie pus. Daca in cartea obiectului pe care il ai in proprietate scrie 10W50 atunci, de acord, pui in el 10W50. » Post actualizat in 20 May 2017 16:52 Si pe Louis, pt K1600: https://www.louis.eu/artikel/castrol-power1-racing-4t-hc-synthetic-5w-40-fuer-bmw-k-1600-gt-euro-4/10038390?filter_bike_id=3502&list=325408395
-
bucuresti - balcic , duminica 9 aprilie
topic a răspuns lui _Tex_ în magarusulmariusul Evenimente, excursii
Pina in 4 ore, parca pe la 1 ne-am asezat la masa. Se putea si mai bine Eu m-am intors cu un grup via Vama Veche / Eforie / A2 si la 7 eram acasa. Am si oprit de vreo 3 ori la benzinarii, ca GS-urile goleau rapid rezervoarele la viteza de croaziera GTR. -
bucuresti - balcic , duminica 9 aprilie
topic a răspuns lui _Tex_ în magarusulmariusul Evenimente, excursii
Doar pe hartie proprietar, sunt in asteptare inca vreo 3 saptamani. Apoi rodaj, deci pot reveni la vechile metehne de prin iunie. -
bucuresti - balcic , duminica 9 aprilie
topic a răspuns lui _Tex_ în magarusulmariusul Evenimente, excursii
Tare v-as fi alergat si acum, dar nu mai am cu ce... -
Deci merge si cu touring, nu doar cu KLE. Cand am fost catre Muntenegru am mers pe malul sarbesc, la momentul respectiv, 2012, am fost sfatuit sa evit malul romanesc. Practic inteleg ca pot face un fel de bucla, care ma intoarce catre Drobeta. Spre Targu Jiu nu cred ca are rost sa o iau, e consum inutil de suspensii.
-
Vreau sa ajung si eu pt 2 zile in zona Clisurii, venind din Bucuresti. Nu mu-e clar, odata ajuns in preajma Chipului lui Decebal, are rost sa mai continui pe langa Dunare catre Moldova Veche sau e drumul prost? Eu vreau sa mai includ in aceasta tura si bucata Bigar Iablanita Bozovici, dar nu stiu din ce parte e mai bine sa ajung la ea.
-
Am fost azi, totul in regula cu exceptia lipsei unor bucati de asfalt (decupaje patrate) la limita Buzaului cu Covasna. Si Cheia e din ce in ce mai valurit, cred ca e ultimul an cand mai merita parcurs. Succes!
- Anterioară
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Următoarea
-
Pagina 5 din 17
