Sari la conținut

wabit

INACTIV
  • Număr conținut

    588
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de wabit

  1. De remarcat calmul "pilotului" dupa ce a facut motorul praf...
  2. He he...grabit baiatu'! Ii trebuia in tufis, sa ude florile
  3. Sunt de acord cu tine. Tocmai de aia am si zis "merita-ca scuter", nu in comparatie cu motocicletele.
  4. 4T nu mai consuma ulei. Il schimbi la un anumit numar de km. Intr-adevar se uzeaza mai greu. Dar in timpul in care un 4T face o revolutie, un 2T face doua. 2T sunt mai "sprintene" dar in acelasi timp au si consumul mai mare. Pentru cilindree de A1, 2T merg numai bine; dar depinde si de ce vrea fiecare de la motorul lui.
  5. Ai uitat de Derbi, Malagutti, Yamaha, Suzuki, Honda etc. si chiar si cele chinezesti. E greu de decis, sunt multe ... dar sa zicem Aprilia Leonardo 500 Ditech (as mai avea de asteptat un pic dar cred ca merita-ca scooter)
  6. Da, asa e si la mine. Curatat la 3000 (adica speli buretele si dupa il ungi cu un pic de ulei de motor inainte sa il pui inapoi). Doar daca buretele e in stare proasta (gaurit) sau daca vrei unul sport (filtru complet sau doar burete), il schimbi. Cred ca asa e si la DNA.
  7. dead_man_walking, avand in vedere ca nu e foarte departe de Bucuresti, cred ca e o idee buna. Totusi, (poate stiai asta deja) iti recomand sa nu tii motorul "blana" si sa faci pauze dese (mai ales ca ai racirea pe aer la ludix si nu ai indicator de temperatura). Bafta si drum bun! Sa ne spui si noua cum a fost! Sunt curios de astfel de experiente cu toate ca nu am mers niciodata si as vrea si eu.
  8. Ouch! La banii ashtia nu pui shi un avertisment..."DO NOT SCRATCH!" ...kiddin' Super fain!
  9. Un scuter de 50cc poate avea intre 75 si 100kg, aproximativ. Dar e cam greu sa-l urci pe scari. In doi si drept mai merge cumva, dar urcatul chiar ca e aiurea. Nu ai interfon, sa-l "securizezi" cumva in scara blocului?
  10. Frumos, frumos !!! Cam cat costa asa o lucrare?
  11. wabit

    Ajutati-ma un pic

    Ar fi mai probabil sa fie copiat dupa ceva japonez (n-or venit chinezii pana in Europa sa fure schitzele de la italieni ). Ca sa ti se potriveasca un set (daca la asta te referi prin kit) trebuie ca alezajul si cursa sa fie aceleasi la tine ca la modelul pentru care este facut acel set, dar nu sunt 100% sigur ca daca este indeplinita aceasta conditie se va potrivi. La o toba de exemplu, daca e pentru alt model, trebuie sa te apuci sa modifici galeria.
  12. Frumoase motoare! Legat de OCC...cred ca pasiune cu adevarat la constructia unui chopper e cand il faci pentru tine...sau cum e australianul Scotty (l-am vazut pe Discovery la world biker buildoff 2004). A facut un chopper folosind aliaj de aluminiu, dar partea inedita ca sa zic asa, e ca a facut intai matrite din lemn peste care a prelucrat tabla de aliaj. Intr-adevar unic! Si din tot motorul, doar cadrul este vopsit. Restul este aluminiu lustruit.
  13. Bai DAS, vezi ca exista un motiv pentru care s-au inventat nickname-urile! Si daca tot ai chef de scris, de ce nu imi explici tu cum functioneaza vitezometrul ca sa nu mai am nici un dubiu !? Poate ca tu esti de parere ca sunt minor (desi nu mai sunt) dar tu esti ala care se comporta de parca ar fi! Si cu "partziitoarea" mea imi fac treaba foarte bine, poate mai bine decat mi-as face-o cu un CBR.
  14. wabit

    Ajutati-ma un pic

    E bine ca ai zis ca e 4T. In cazul asta varianta cu toba cu con de expansiune pica (functioneaza doar la 2T), itzi va trebui o toba sport de 4T (fara con). Cred ca ti-am mai scris intr-un topic, trebuie sa te doocumentezi sa afli dupa ce este copiat. Eu la al meu am aflat abia dupa 1 an in care am tot cautat piese de tuning (care s-ar potrivi) si am aflat inamplator, am dat peste niste poze in care era prezentata o transmisie care arata exact ca a mea. Le-am scris celor de la site-ul respectiv si mi-au raspuns, dupa care am verificat si specificatiile tehnice. Oricum, scuterul meu si Yamaha Vino (dupa asta e copiat) nu au nici o asemanare estetica (cu exceptia rotilor), acesta din urma avand un aspect retro. Ideea este sa "sapi" adanc pentru ca aparent nimeni nu stie.
  15. wabit

    DNA big brother

    UncleFester, pai si la DNA i se zice scuter si nu are pozitia la condus de care ziceai. E adevarat ca are roti mai mici Da, asemanarea cu scuterul vine de la transmisie.
  16. Ce ziceti de Gilera Ferro (prototip/concept) ? Are motor de 850cmc V2 la 90 si transmisie automata de Burgman. A fost prezentat si intr-un numar Motolife.
  17. Sunt posesor de Geely si nu ma plang. De mers merge ok, de consumat consuma in functie de setea mea (de viteza ). De stricat, nu s-a stricat nimic major la el (1 an- 2900Km; un microintrerupator de la frana; 2 becuri). Am schimbat doar un cauciuc si in rest curatat bujie, reglat amestec etc. chestii obisnuite pentru orice 2T). Accesul la piese se face relativ usor (comparativ cu alte scutere). Si e si manevrabil prin oras. Nu zic ca e cea mai buna alegere, dar nici cea mai proasta nu este.
  18. O sa zici ca sunt carcotas...dar atunci daca faci un burn-out iti indica 100Km/h (sa zicem) ??? sau nu neaparat burnout...poate nimeresti in noroi si itzi patineaza roata...
  19. wabit

    Ajutati-ma un pic

    Piesa despre care vorbesti tu nu este un variator ci un Boost-bottle (100%; cu toate ca arcul este asemanator cu cel dintr-un variator). Rolul "jucariei" este de a scadea consumul printr-o optimizare a folosirii amestecului si de a creste acceleratia la viteze mici (nu stiu in ce masura). Functioneaza intr-o stransa legatura cu carburatorul (de aia are si furtune in poza, pe care de altfel nu le gasesti intr-un variator).
  20. Ruba, scuterele astea chinezesti de obicei sunt copiate dupa un model japonez. Cel mai indicat ar fi sa afli care este acel model si iti va fi mai usor sa gasesti piese pentru tuning (si sa nu te lasi inselat de carenaj, conteaza partea tehnica; in principiu cmc, cursa, alezajul). Legat de filtrul de aer, eu zic ca nu iti strica unul sport, dar probabil doar in "combinatie" cu altceva o sa-ti imbunatateasca performantele. mdkbgdn, tuningul ca sa fie legal ar trebui omologat (sa iti schimbe si in CI si in talon cmc, puterea, viteza maxima etc) dar din cate stiu eu, RAR-ul nu este prea dotat in aceasta privinta, asa ca... Pe unele cutii de seturi de exemplu chiar scrie "illegal tuning" iar pe alte piese "for race only". Atata timp cat seriile corespund... "don't worry, be happy"
  21. La service sunt intotdeauna reticenti in privinta delimitarii (cel putin asa au fost la mine). Ar fi mai indicat sa gasesti p cineva care se ocupa de modificari la motoare/scutere. unnamed, am intrebat d shaiba aia pt ca shi eu shtiam cva d ea shi vreau sa vad dc nu cumva am shi eu pe al meu, sa o scot. Mersi.
  22. Se poate sa aiba si pe cablul de acceleratie, sa nu deschida complet admisia. unnamed, la variator tzi-au scos tzie shaiba (de la curea) ?
  23. Personal, am participat la intrunirea MC TRUST 2004 ca spectator. Am fost in toate zilele, dar nu am auzit nimic despre vreo bataie (adevarul este ca nu am stat in fiecare zi pana la 00 00), pana am vazut acest topic aici pe forum. In primul rand as vrea sa subliniez si eu, asa cum ati facut-o si voi ca este regretabil ca se intampla asa ceva intre motociclisti (batai, injuraturi, amenintari etc.). Probabil adevarul "adevarat" nu se va afla niciodata, ci doar versiuni mai mult sau mai putin fidele realitatii ale unor martori, unii aflati probabil sub influenta alcoolului.Initiativa de a participa si invitati straini a fost poate buna, dar asta nu inseamna ca romanii nu se pot distra si singuri (intr-un mod civilizat). De asemenea, parerea mea e ca acest gen de comportament nu trebuie generalizat asupra unor intregi comunitati (membri MC TRUST, nemti, belgieni, timisoreni, rockeri, motociclisti etc.). Faptul real este ca imaginea motociclistilor a fost fals (de cele mai multe ori) denigrata de filme, sau cea a romanilor de faptele unora in strainatate etc.Exista astfel tendinta formarii unor curente de opinie ca toti membri unei comunitati sunt intr-un anumit fel, dar sa nu uitam ca "orice padure are uscaturile ei" (nu incerc aici sa justific cele intamplate), dar se poate lua atitudine pentru schimbarea lucrurilor in bine, si asta trebuie sa incercam impreuna, indiferent de localitatea unde ne avem domiciliul. Ceea ce m-a deranjat cel mai mult, si sper ca aici sa gresesc, este invidia ascunsa sub acuze adresate tuturor banatenilor de unii dintre voi ("tot Banatu-i fruncea...") sau initiativa unora de a profita acest prilej pentru a propune absenta intrunirilor moto in Timisoara (aici chiar voi, cei care spuneti asta, dati dovada de lipsa spiritului fratesc de care se vorbeste de atata timp).Da, desigur, fiecare are dreptul sa fie mandru de ceea ce este atata timp cat nu jigneste pe altcineva (fie el bucurestean, clujean sau timisoarean). Cine face astfel de afirmatii cred ca este mai bine sa mearga pe un stadion sa se manifeste acolo, unde deja este dezvoltata aceasta idologie din pacate (printre unii) si apoi sa posteze pe forum. La fel, puneti-va intrebarea cum ati fi reactionat daca s-ar fi intamplat acest eveniment la o intrunire din Cluj sau Bucuresti. Tot asa de vehement ati fi vociferat pentru absenta intrunirilor ? Sau tot ateatea injuraturi si jigniri ati fi adus membrilor clubului implicat? Si cu toate ca nu am fost martor, ma deranjeaza injuriile aduse acelora care nu au intervenit. Nu cred ca fiecare participant la o intrunire vrea sa ajunga acasa cu vanatai. Sau fiecare dintre voi sare imediat in bataie cand vede una? Acesta este si un factor care duce la asemenea evenimente, implicarea martorilor, fara sa stie despre ce este vorba. Sincer, voi sareati in bataie fara motiv? Cred ca o mare problema a unor motociclisti romani este discriminarea. Multi dintre noi nu iau in calcul spiritul motociclistic, ci de cele mai multe ori spunem ca un individ este "mai motociclist" daca are un motor mai nou, sau cu mai multi CP, sau cu mai multi cmc. Eu de exemplu am fost clasificat drept "scuterist" (chiar la parada MC Trust cand am fost trimis in coada plutonului) si nu cred ca este corect (mi-a schibat impresia fata de eveniment, care altfel mi se parea ok, pana am citit acest topic) sa ne clasificam dupa astfel de criterii. La urma urmei, toti ne simtim bine pe doua roti, nu? Inchei aici sperand ca nu am jignit pe nimeni si ca mi-am exprimat punctul de vedere astfel incat sa fie bine inteles de cat mai multi. PS: imi pare rau si imi cer scuze ca mai scriu intr-un topic pe care unii l-ar vrea inchis, dar am tinut sa-mi exprim parerea in acest sens (in fond, pentru asta suntem pe forumuri nu? ) Ma bucur ca problema s-a solutinat cu bine si sper sa nu se mai intample...vreau sa merg si anul acesta cel putin la intrunirile din Timisoara si vreau sa ma intorc intreg acasa . Drum uscat tuturor si sa ne vedem cu bine! Si in Timisoara!
×
×
  • Creează nouă...