rmg
Membru-
Număr conținut
364 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de rmg
-
OK, nu am vrut sa particularizez. Mai ales ca marca BMW nu are nici o vina. Sa-i spunem "individul conducator de automobil", ok?
-
Prima la mana: apreciez interventia moderatorilor de pe forumul BMW. Sunt user pe ambele forumuri de ceva vreme si mi s-a parut ca efectiv ati scos topicul ca sa nu vina replici mai dure la adresa individului care, din pacate inca mai circula pe strazile Bucurestiului. Au venit acele replici, bine era ca cine a depasit calul sa-i fie sters postul si banat userul dar sa ramana topicul in picioare, ca lumea sa vada de unde a plecat toata povestea. Destul de amunzanta pt "individ". A doua la mana: legat de acest individ. Postul lui legat de acel incident nu spunea nimic legat de cum s-a intamplat accidentul insa spunea un lucru, de care in prostia lui, era mandru: ca a pus 2 motoristi jos si ca ala de la ghidon nu a tinut cont ca el voia sa schimbe banda. Nu m-am legat atat de fapta in sine, ci de obrazul gros si lipsa de responsabilitate care a dat-o individul cu masina. Adica daca eu sunt la volan si ma fac ca intru intr-unul cu motorul si ala se sperie si cade pe jos sau daca ma bag in fata lui si pun frana si ala se varsa, e vina motociclistului! Poate ar fi bine ca moderatorii de pe acel forum sa puna un crampei din postul individului, in care ala spunea ca "motociclistul nu a tinut cont de manevra lui de schimbare banda". Un lucru sa fie clar: ca sunt pe motor sau sunt cu masina, toti, inclusiv individul, trebuie sa ma respecte si sa se asigure. Schimbi banda cand te-ai asigurat si e totul in regula, nu cand vrei tu! Nu-mi da mie nimeni nici un drept sa dau semnal stanga sau dreapta si sa actionez in consecinda doar pt ca am dat semnal! Chiar daca legal, pt ca nu a existat contact in momentul comiterii contraventiei, a fost declarat nevinovat, asta nu inseamna ca individul cu masina nu e vinovat. Cu martori, se putea rezolva si asta. Oricum ar fi, este autorul moral al acelui accident si asta pt ca in mandria lui de posesor de BMW, nu s-a asigurat cum trebuie. Si nici nu sunt destul de barbati astfel de indivizi sa-si asume responsabilitatea pt faptele lor. Asta deranjeaza, nu faptele in sine. Dar cu asta ne-am obisnuit in Romania....
-
S-au miscat repede baietii, au mutat/sters postul cu tembelul ala cu BMW-ul lui cu tot. Pacat ca iau apararea unui bou, unui sofer de duminica care are nesimtirea sa spuna ca motoristul nu a tinut cont de manevra lui de schimbare a directiei. Stiam ca BMW utileaza masinile cu oglinzi dar saracii nu s-or fi gandit la habarnisti ca tristul ala!
-
Pai nu e normal cand radiezi un motor, oriunde te-ai afla pe lumea asta, predai numerele la respectiva autoritate? Sau raman la vechiul proprietar, nu conteaza. La numerele provizorii de afara inteleg, cu toate ca si aici e trasa de par. Ce mama naibii ii intereseaza pe ei de nr. din alta tara? Si fara acea declaratie, nu ai putea inmatricula motorul??? Ma gandesc ca la fel de bine poti da o declaratie pe propria raspundere ca ai luat motorul de la proprietar fara numere... Pe site-ul lor intr-adevar spune de numere, dar nu spune ce numere: provizorii sau alea definitive. Cu toate ca pct L se refera la inmatricularea provizorie! Si atunci normal sa ai si nr. " INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT - IMPORTAT Documente necesare : a)cererea solicitantului. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul In virtutea unui drept legal, altul decat cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita In cerere; b)fisa de Inmatriculare a vehiculului, al carei model este stabilit conform reglementarilor legale, completata cu datele proprietarului si avand viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale. In cazul Inscrierii In certificatul de Inmatriculare si a altei persoane, se va depune si fisa de Inmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia precum si copia actului de identitate. In cazul In care proprietarul vehiculului este o societate de leasing, este obligatorie mentionarea In certificatul de Inmatriculare si a datelor de identificare a utilizatorului; c)documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, In original si In copie; d)actul de identitate al solicitantului, In original si In copie; e)dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, In termenul de valabilitate al acesteia; f)copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, In termenul de valabilitate al acesteia; g)dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, In original sau copie legalizata a acesteia; h)dovada de plata a taxei de Inmatriculare, stabilita potrivit legii; i)dovada de plata a contravalorii certificatului de Inmatriculare; j)dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de Inmatriculare; k)certificatul de autenticitate al vehiculului In termenul de valabilitate; l)documentele de Inmatriculare eliberate de autoritatile straine, In original, precum si placutele cu numarul de Inmatriculare; m)procura speciala, dupa caz. "
-
Mda, fara replica! Respect!
-
Ideea e ca motoarele puternice au cuplul si puterea sus, ori ca sa mergi in oras mereu subturat nu e prea sanatos pt motor. Eu raman la parerea ca pt un naked +160CP sunt prea multi. Dar sunt de acord cu ideea ca e bine sa fie acolo!! Spun lucrurile astea pt ca am avut naked si pana in 120 lucrurile sunt ok, dupa.... viata e pustiu! Pt zona asta de cuplu la ture joase cred ca e mai potrivit un R boxer. Dar ma rog, aste-s pareri personale si nu cred ca-si au rostul pe acest topic. Mai zi-ne despre senzatii. E chiar asa naspa cu parcarile si cu impinsul motoretei?
-
Mda, eu naked-urile le vad ca niste motoare cu care sa mergi in oras sau afara la vreo 80-100km la ora, la munte, pe viraje, admirand peisajul. Ori motorul ala de pe R e rau tare!! 163de cai degeaba. Eu la naked nu as pune mai mult de 100cai. Uitati-va la americani. E o motocicleta incomoda la viteze mari. Ori motorul ala asta cere! Ma refer in general la naked in general ca e incomod.
-
De ce nu ti-ai luat S?
-
@strumfulica: Chiar 250! Noaptea! Ziua nu bag mana in foc, ca mi-e frica! Si on-topic: e super motor, dle sensei! E adevarat ca-mi place mai mult S-ul dar gusturile nu se discuta! Oricum, cam aceeasi tehnica. Cred ca R-ul placea mai mult daca avea faruri mai "ordodoxe", probabil chestia asta e: ori iti plac de mori ori nu-ti plac deloc! Dar exceptand farurile, motocicleta e lucrata impecabil: uitati-va la detalii: bascula, bordul, motorul, etc. Pana la urma, motocicleta era nou-nouta la banii aia sau era ff putin mearsa? Ca e ff tare pretul... Chiar fiind in Germania, fara adaosurile de rigoare.
-
Yamaha Thundercat Sau Honda Cbr 600 F3
topic a răspuns lui rmg în tibi_lukacsul Motociclete de viteza
Lasa bre, ca-i bun si tramvaiul ca-i pe shine!! Nu e TGV, nici Fastech 360Z (n-a ca au facut japonezii ce au facut si i-au luat si la asta pe francezi) dar mere bine! Poate si Pilot Power-ul sa aiba ceva cuvinte de spus.... who knows?? Se aseaza bine si Thundercat-ul pe curbe, trage bine de jos iar pe la 10000-11000 ti se zburleste pielea! Cam greu pt oras. Nu prea zici ca e de 600, la cum arata zici ca e de 1000. -
Cum Se Curata Si Unge Lantul De La A La Z
topic a răspuns lui rmg în tudvioul Service si intretinere curenta
Nu va apucati sa dati cu toate mizeriile pe lanturi cu o-ring-uri ca apoi plangeti dupa lanturi! Incercati un WD40 sau in cel mai rau caz motorina pt curatat si apoi uns cu produs special de uns lanturi! -
Mai baieti, voi n-ati obosit? Pe unde va intalniti, va luati la ciufuleala! Nu se poate face ceva, vreo intalnire de grad 0 la o bere, sa lamuriti problemele? Sau macar s-o faceti in zona de caterinca?? E pacat de topicuri si in plus, sunt convins ca in afara de mistouri chiar puteti veni cu pareri avizate si obiective!
-
Bey.... care ati votat cu Honda??
-
Kawa in nici un caz, pozitie prea sport, motor greu. Intre F3 si Thunder se pare ca Thunder e mai touring, mai linistita, honda iti arata mereu cu cat mergi, vibreaza mai mult in turatii. Honda e mai usoara, Thunder are spre 220kile. Nu prea le simti in mers, mai degraba la manevrele pe loc. La Honda s-au schimbat 3 generatii intre '96-'01, Thunder din '96 pana in '01 nu a modificat nimic. Tovarasul strumfuadi ar trebui sa-si spuna parerea mai avizata: le-a avut pe amandoua!
-
@road: iti zic eu ca se aude betoon! Stai la Etrusco si-l auzi de la Piata Alba Iulia! Super tare....
-
Iata ce puteti gasi pe drumurile patriei noastre!!! Merita bagat in puscarie.... La un moment dat, cand ne adunam dupa necaz, vedeam masinile care urcau panta si derapau pe ulei. Parerea mea e ca fost numai si numai chestie de noroc, Baiazid a luat-o pe exteriorul curbei, eu pe interior. Daca as fi aplicat regulile generale de intrare/iesire in curba as fi facut la fel ca bungee si sigur as fi cazut si eu. Stau sa ma gandesc daca pata era pe sensul de coborare?! In mod sigur erau masini care s-ar fi infipt in parapetul de pe contrasens. Pentru mine a fost ca un dus rece, cand am realizat ce bulan am avut!!!
-
Foarte misto excursia!!! Drumul de la Tg. Jiu spre Sebes/Sibiu nu-l recomand, e virajat dar peticit ca draq! De la Sebes la Sibiu drumul e o placere insa plin de radare. Nu va aventurati pe Sibiu-Fagaras-Brasov, se lucreaza pe drumul ala, e plin de semafoare, drumul e decupat.
-
Salut! Confirm participarea, indiferent de traseu! Lung sa fie.... Marius.
-
Baja - Porboly - Batszek - Furkotelep - Dunaszeckcso - Bar - Mohacs - Udvar (frontiera)- Knezevo - Beli Manastir - Jagodnjak - Ugljes - Darda - Bilje - Osijek - Cepin - Dakovo - Vrpolje - Velika Kopanica - Zagreb. De asta zici?
-
Am enumerat insulele alea pt ca acolo mi-a gasit agentia cazare. Din Pecs, merg spre Zagreb? Ca pe harta nu vad decat drumuri nationale... Cum te poti distra in Croatia? Plimbari, scufundari, excursii, ceva de genul asta, pescuit, etc.
-
Da, am citit topicul ala. Ma gandesc ca si prin Budapesta - Zagreb si apoi pe coasta ar fi o varianta. Pe la Pecs mi se pare ca se trece cu bac-ul peste Dunare, poate ma insel... Nu as vrea sa risc... Poate e cineva pe aici care a facut traseul...
-
Adica sa evit Serbia - Muntenegru - Bulgaria! Sa ies la unguri si de acolo sa cobor direct la croati? Croatii nu cer viza?
