Ne-am facut un obicei sa fim plecati in fiecare an 5-6 saptamani cu motorul pe afara.
1-2 drumuri prin Grecia, insule.
10-12 zile prin Antalya (unde aia nu inteleg cum, daca avem bani sa stam la hotelul lor de 5 stele, nu am avut bani si de avion... )
Si 3 saptamani prin Europa, care trec invariabil prin Munchen pe la un prieten (norocosul, de la el in maxim 1000km atingi 80% din Europa!)
Asta inseamna macar 14-15 etape de peste 700km/zi pe an, restul pana pe la 20 000 mai mici.
Cu un BMW K 1200 GT, pasagera si cutiile din dotare.
Superb!
Dar, pozitia fiind un pic spre sport, stai aplecat in fata pe ghidon si in timp iti amortesc articulatiile, podul palmei si degetele de la maini.
Doamne fereste, nu ma plang! Am tempomat si se rezolva usor.
Ce vreau sa spun este ca pozitia de pe BMW R-uri este mai comoda un pic pentru distante lungi.
Acum, la Koln m-am suit pe noul GTL.
Pozitia este perfecta, pentru mine si pentru genul de drumuri pe care le fac.
Ar trebui sa vina saptamana asta!
Da, am facut-o!
Abia astept.
Mesaj completat
Am trecut ieri pe la BMW sa intreb cand apare GTL-ul. Acum este clar, inainte de SMEB.
Dar cea mai interesanta parte a fost ca Stefan, (de la BMW) a facut un test ride cu ele, evident invitat de uzina.
Ah, ce meserii au unii!
Evident ca o juma' de ora a trebuit sa-mi povesteasca...
Bicicleta, neutra, liniara, fara nicio vibratie, super confortabila.
Merci Stefan.