Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Nu inteleg de ce toata lumea ii catalogheaza pe cei cu ss-uri oameni fara creier care se dau pe bulevarde intre semafoare. Chiar nu pricep.

Aici ai pus punctul pe T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

I-ati Busa daca asta vrei si iti place.Problema e ca daca vorbim peste 2 sezoane tot atata o sa stii despre moto cat stii acum.Direct pe motor mare inveti foarte greu sa mergi.Daca esti cerebral te gandesti mai mult cum sa faci sa nu cazi decat sa simti cum merge mobra.Daca pleci de jos inveti mult mai repede.Orice iti cumperi sfatul meu e sa o duci intr-o parcare goala si sa inveti sa franezi.E cel mai important.Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata stima celui care ne-a impartasit aceste informatii, cunostinte !!!

Sa speram ca astfel de informari si sfaturi sa fie cat mai multe si cat mai bine mediatizate, pt ca nu?! toti dorim acelasi lucru sa ne bucuram de viata dar si de pasiunea noastra >

Inca o data felicitari !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Motocicleta trebuie sa fie ce ti se potriveste nu ce iti place.

Am cunoscut persoane care au murit la primul accident mai grav si alti care au cele noua vieti .(Au scapat cu bine din acidente foarte grava.)

Ex a cazut in ripa de 100m si doar si-a luxat umarul putin.L-au scos din ripa cu elicopterul.

PS. cum spunea colegul mai sus trebuie sa sti cum sa ii dai drumul la motocicleta si cum sa ii dai drumul pentru a scapa cu bine.

Mai pe inteles sa sti sa culci motoreta din mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

As dori sa achizitionez o motocicleta in perioada asta, dar as avea o mica nelamurire. Ce mi-ati recomanda daca as avea de ales intre o Yamaha VIrago din '95 max 2000 sau un suzuki marauder din 2004-2006 (precizez faptul ca bugetul se invarte in jurul sumei de 1500 de euro). Sunt constient ca sunt importante si alte detalii dar ma intereseaza daca ar trebuie sa aleg motocicleta cu un an de fabricatie cat mai recent.

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg... Daca ai un mega-moto, mori mai repede?

Nu mai repede, ci cel mai repede...

 

Am cunoscut persoane care au murit la primul accident mai grav

Le-ai zis si tu RIP si ai tras concluzia cu culcatul mobrei la viteze mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Ar trebui sa dai mai multe detalii cu privire la ambele mobre, asta ca sa nu existe dubii. Presupun ca e' vorba de virago 535 vs marauder 125.

Pentru inceput, cel mai bun sfat ar fi sa le testezi, numai asa iti dai seama ce ti se potriveste.

Anul de fabricatie este oarecum relativ si nu are nimic in comun cu intretinerea motorului respectiv,de aceea este recomandat, atunci cand o cumperi, sa te duci cu cineva care se pricepe.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) vezi ce model iti place cel mai mult. (ergonomie si aspect)

2) cauta un exemplar cat mai bine intretinut.

nici anul nici numarul de km nu sunt relevante in mod direct - mai ales la clasa pe care o vrei tu.

 

o motoreta folosita cu bun simt poate avea multi ani si km dar sa se prezinte foarte bine. pe de alta parte un fier incaput pe mana mesterilor poate fi varza in maximum 2 ani.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum eu am la vânzare un Marauder 250 si stiu despre ce e vorba iti recomand acest model. Cu Virago nu am mers, așa ca nu ma hazardez sa îmi dau cu presupusul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu un shadow 600 ca prima moto. Am mers 2 ani cu ea si pot spune ca a fost ideala, foarte fiabila si de incredere in multe situatii. Acum o am la vanzare pt ca mi-am luat Vulcan 1600 .

Mult succes in alegerea facuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Virago si ce Marauder, ce capacitati? Banuiesc ca Marauderul e capacitate mica, 125 sau 250.

Marauder e mono-cilindru, Virago e V2. Ambele racite pe aer, la Virago iti spun sigur ca nu are probleme cu racirea nici macar in Bucuresti in toiul verii.

Tu ce inaltime si greutate ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu un shadow 600 ca prima moto. Am mers 2 ani cu ea si pot spune ca a fost ideala, foarte fiabila si de incredere in multe situatii. Acum o am la vanzare pt ca mi-am luat Vulcan 1600 .

Mult succes in alegerea facuta!

ce pret are shadow.ul? Editat de sile7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut ,

De curand m-am hotarat sa revin la vechea mea pasiune , motocicletele , ceva ce nu am mai condus de ceva timp (fac 20 de ani in vara deci sunt inca tanar , presupun). Inca de cand aveam vreo 15-16 ani mi-am dorit un motor , conducand motoarele prietenilor mei si plimbandu-ma pe locul din spate aproape in fiecare zi .DIn pacate parintii mei sunt adeptii masinilor asa ca nu au vrut in ruptul capului sa ma lase sa dau de carnet pentru A si, implicit sa imi iau un motor. Acum , ca am mai crescut putin am decis sa incep scoala pentru A2 si sa imi cumpar singur unul din urmatoarele modele : Ducati Monster 620 , Yamaha MT03 , Kawasaki ER6N , Honda Hornet(limitat pentru a2 , bineinteles) . Sunt , de asemenea interesat daca pot limita o motocicleta cu o putere mai mare in asa fel incat sa se incadreze in 35 kw , legal ! Precizez ca am undeva la 1.90 si 70 kg . Astept parerile voastre , multumesc mult ! :D

Edit : Imi trebuie ceva de oras si , ocazional sa merg de la Bucuresti la Constanta .

Editat de Cristi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii cum stai pe unu dintre modelele alea, pui ala pe prima pozitie si restul pe a 2 -a, a 3-a .Si iti dai seama daca o sa ai picioarele mai stranse mai ....

 

Ideea e sa ai ceva cu ce sa compari altfel cycle ergo e un pic de neajutor:) Cel putin asa o fost in cazul meu:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...