Sari la conținut

Accident Mortal Cu Atv 21-05-2007


Laur85
 Share

Postări Recomandate

Am auzit ca ar fi si un filmuletz cu accidentul, filmat de niste prieteni deai lui din spate stie careva linku??

nu exista nici un filmulet...omul nu avea de gand sa faca cascadorii vroia sa se plimbe dar probabil sa crezut singur pe sosea si sigur pe abilitatile lui de sofer de ATV dar nu prea avea experienta..... :drums: :wave: :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

baiatu avea 42 de ani in nici un caz 24 si era insurat , au gresit jurnalistii , ceruse atv-ul sa se duca sa cumpere cva de la magazin , era baut intr-adevar , era colegul meu de birou , marea lui greseala a fost k s-a urcat pe atv sub influenta alcoolului . cask nu l-ar fi salvat cu nimic , dupa cum probabil unii dintre voi l-ati vazut la fatza locului avea gatul rupt rau(eu nici la inmormantare nu m-am dus , nu am putut sa-l vad asa) , in sensul k se misca ca o talanga , deci nu vad cu ce l-ar fi ajutat cask , ma rog , viteza cik nu ar fi avut max 30 km/h cand a virat brusc sa intre pe o stradutza , mai terminati cu comentariile astea de tot rahatul cu "si-a meritat-o" etc , tratati k atare intamplarea si nu mai comentati fara rost , toti sunteti zmei knd vine vorba de altu si nu sunteti implicati in nici un fel, nu va ganditi k spunand altfel de lucruri jigniti si invartiti cutitul in rana, , a facut-o si a platit-o cam scump, cei drept putea sa-si rupa mainile,picioarele si sa scape dar dak ai si un ghinion enorm o mierlesti si stand pe bank in parc . Multi dintre noi nu constientizeaza pericolul la kre se expun mergand cu viteza mare , fara echipament etc , dak ai a doua sansa sigur vei invata cva si te vei potoli dar se pare k nu toti mai avem ocazia sa invatam din greseli. :drums: :wave: Dumnezeu Sa-l Odihneasca !!! :clap: :( :)

 

 

 

P.S- Multi cred k ATV-ul se comporta k masina dar se inseala grav , ATV-ul este mai periculos decat motocicleta , poate intra foarte usor in voblaj si te trezesti grebland asfaltu cu dintii !

As dori si eu link catre reportajul de la televizor dak il gasiti cumva ! Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Dumnezeu sa-l odihneasca! :P

Ramin la parerea ca ATV-urile-s utile doar in offroad (pentru padurari, pescari, vinatori, graniceri etc) si-s muuuuult mai periculoase decit par. :pow: Pe asfalt, chiar si cel mai "sportiv" quad (de ATV-uri nu mai vorbesc...) e mai greu de controlat in situatii extreme decit cea mai nesigura masina! :(

Credeti-ma ca stiu ce spun, am rasturant si eu unul acum citiva ani, noroc ca m-am "azvirlit" suficient de departe ca sa nu ma faca taieztei :wave: (eram totusi echipat complet :drums: ).

Oricum, imi mentin opinia ca ATV-urile sint strutzo-camile care combina dezavantajele motocicletei (te ninge-ploua etc) cu cele ale "conservelor" (nexam strecurare prin trafic). Plus centru de greutate inalt, directie prea... directa :D (nedemultiplicata) s.a.m.d.

Sint distractive, ce-i drept, dar cer acomodare, ceva mai mult de o pereche de neuroni :clap: si ceva experienta (doar permisul B nu-i, din pacate, de ajuns).

post-5405-1179992745.jpg

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca avea doar 30... de unde stii ca avea 30km/h? Ma rog... oricum atv-ul nu e sub nici o forma mai periculos decat motocicleta. Vezi sectiunea de accidente de-aici si cea de pe atvforum (Doamne Fereste)

 

:cheers: Nici vorba ca-i corecta opinia ta, mersul pe motor (si statistic) e clar mai riscant decit pe ATV, dar cel pe ATV cred ca-i mai riscant decit cu masina... parerea mea (hic!) :cheers: .

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot o ardeti cu chestia asta comunista gen "despre morti numai de bine"? O vad mereu p'aici... plangeti toti cocalarii care s-au dat jos din X5, s-au urcat pe un R1 si au murit.

Ar fi bine daca am reusi sa invatam din greselile altora. Omu' a fost mai nervos... s-a luat cu masinile la intrecere cu toate ca nu avea dreptate. Si a platit.. ce-i drept cam scump.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, pacat, dar si mai pacat este ca nu chiar toti dintre cei care scapa cu o anumita ocazie trag si o concluzie buna. Sunt destui care dupa un accident in care sunt de vina, dar au avut noroc sa scape usor un timp se cumintesc, dar dupa ce timpul trece incep sa uite si au impresia ca daca au avut o data noroc vor avea si a doua oara.

 

:cheers:

Editat de the_beast
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P era vecinul meu si in fiecare dupa amiaza se dadea printre blocuri cu viteza... ce sa-i facem...

 

 

Frate nu vb aiurea se dadeau mereu cu el fratii ce il au in proprietate baiatu cu pricina nu l-am vazut niciodata pe atv.

 

Cu un utilaj care prinde 78km/h maxim... credeti ca s-a luat la intrecere?

Stiu ca s-a luat cu un peugeot caruia ia luat fata la iesirea pe strada si care il claxona in continuu in momentul in care a tras de ghidon dupa relatarea martorilor acuma nu stiu dak nu cumva ia dat gaza sa poata scapa de soferul respectiv. Asta era prima strada la dreapta dupa cea pe care a intrat pe Sebastian acum nu stiu ce sa zic nu vreau sa vb aiurea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Eu am o mica problema cu cei care cred ca ATV-ul in Bucuresti este o fitza!!!!

 

Sunt posesorul unui atv momentan si nu inteleg de ce ar fi o fitza! de exemplu mie imi plac la nebunie motocicletele insa problema mea este TATAL MEU care decat sa imi ia o mototcicleta a preferat sa imi ia un atv avand in vedere ca are 4 roti si pare un pic mai stabil !

 

nu toti care se dau cu atv-ul prin bucuresti inseamna ca sunt niste FITZOSI!

 

asa ca sper sa ne vedem la o :cheers: ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Eu am o mica problema cu cei care cred ca ATV-ul in Bucuresti este o fitza!!!!

 

Sunt posesorul unui atv momentan si nu inteleg de ce ar fi o fitza! de exemplu mie imi plac la nebunie motocicletele insa problema mea este TATAL MEU care decat sa imi ia o mototcicleta a preferat sa imi ia un atv avand in vedere ca are 4 roti si pare un pic mai stabil !

 

nu toti care se dau cu atv-ul prin bucuresti inseamna ca sunt niste FITZOSI!

 

asa ca sper sa ne vedem la o :cheers: ! :cheers:

 

ATV = All Terrain Vehicle, sau ma insel eu? E off-road, adicatelea, te scoate din situatii din situatii grele cand dai de bolovani in fata. In Bucuresti esti ca si cu o masina decapotabila, nu poti sa te strecori printre celelalte vehicule in inghesuiala, plus ca trebuie sa porti casca si te coci.

Deci utilitate ZERO.

Bine, fie ca tine, nu e fitza. Dar mai bine iti cumparau ai tai un scuter, era mai util :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Eu am o mica problema cu cei care cred ca ATV-ul in Bucuresti este o fitza!!!!

 

Sunt posesorul unui atv momentan si nu inteleg de ce ar fi o fitza! de exemplu mie imi plac la nebunie motocicletele insa problema mea este TATAL MEU care decat sa imi ia o mototcicleta a preferat sa imi ia un atv avand in vedere ca are 4 roti si pare un pic mai stabil !

 

nu toti care se dau cu atv-ul prin bucuresti inseamna ca sunt niste FITZOSI!

 

asa ca sper sa ne vedem la o :cheers: ! :cheers:

 

aia s o crezi tu..un ATV e de cateva ori mai instabil decat un scuter/motocicleta...mai bine iti lua taticu' un scuter...in fine...sa ai grija si sa ne vedem cu bine :cheers: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentarii aiurea , pana la urma fiecare merge cu ce vrea si cu ce isi permite , ce tot va freaca grija de altii cu ce merg ,k merg fara casca , cu viteza etc, ESTE STRICT PROBLEMA LOR !!! Instabil , neinstabil asta a vrut omu sa isi ia asta conduce , All Terrain Vehicle inseamna k stie sa mearga si pe asfalt bine mersi. Pana la urma si motorul este de fitze :cheers: , si lasati-o mai moale cu sfaturi de "experti" si mielushei kre o ard pe magheru sau prin alte zone cu viteza etc , bine k vedeti paiu din ochiul altuia dar barna din ochii vostrii nu o vedeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma si motorul este de fitze :cheers:

 

Cu motorul te strecori in trafic, si asta conteaza pentru cei care traiesc si/sau muncesc in centru.

 

Eu fac grosul km pe motor mergand la munca, nu am scarite de pasager si nu merg ce el la terasa (pt ca :cheers: ).

 

Cu un ATV/quad ce dreaq faci in oras ??? Ma rog, ai dreptate, fiecare merge pe ce pofteste, nu e treaba noastra. Dar pe de alta parte nu ne obliga nimeni il bocim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un ATV/quad ce dreaq faci in oras ??? Ma rog, ai dreptate, fiecare merge pe ce pofteste, nu e treaba noastra. Dar pe de alta parte nu ne obliga nimeni il bocim.

 

Offtopic: Mai pui o roata pe trotuar, te mai strecori, hai sa fim seriosi, te strecori si cu atv-ul. Locul lui este totusi prin padure, da' merge si in oras, mai ales la ce gropi avem prin asfalt. Cat despre cat e de instabil, vai vai, ce nasoale e atv-urile, merg astia ca nebunii, da' despre o mana scapata'n gaz cand esti pe 2 roti si n-ai habar, ce ziceti? Da' o talpa in acceleratie cu tractiune pe spate la 150+ cai? Depinde de capul pe care-l ai pe umeri si totul e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ATV = All Terrain Vehicle, sau ma insel eu? E off-road, adicatelea, te scoate din situatii din situatii grele cand dai de bolovani in fata"

 

inseamna ca un quad e ok pt oras?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ATV = All Terrain Vehicle, sau ma insel eu? E off-road, adicatelea, te scoate din situatii din situatii grele cand dai de bolovani in fata"

 

inseamna ca un quad e ok pt oras?

Atv-ul e OFF-ROAD..deci trebuie folosit pe drumuri accidentate, pe la munte, unde chiar sunt folositoare.. mie nu imi plac pentru ca se aud ff tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P RIP :(

 

in alta ordine de idei, trebuie sa inteleaga toata lumea ca ATV-urile nu sunt concepute pntru a le forja in oras. Ca au motoare puternice, e adevarata, dar pentru a avea cuplu sa te scoata din mocirlele in care te bagi cu el pe vai si pe rape.

Au garda la sol mare, nu au aerodinamca, nu au aderenta (pe asfalt), au suspensii facute pentru off-road... un cocktail mortal pentru a face figuri cu el prin oras. Corespondentul ATV-ului pt oras este Kart-ul, ati vazut ce diferenta e intre astea doua? Daca vreti sa luati curbe la viteze ametitoare luati-va kart-uri si dati-va cu ele in oras, sigur nu se rastoarna... singura problema e ca se vor urca manelistii pe voi cu jeep-urile, ca nu or sa va vada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...