Sari la conținut

Lovit Pe Trecerea De Pietoni ...


texx #insane
 Share

Postări Recomandate

Cum e si normal, parerile sunt impartite, tu trebuie doar sa fii impacat cu decizia pe care ai luat-o si sa speri ca cel in cauza a avut de invatat de bine din asta :drums:

Sanatate si numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare poate sa greseasca! nu sti niciodata unde ti-e mintea! am fost pus in situatia asta ... nu accident ...dar oarecum asemanatoare! o prostie ... inconstienta ...teribilism... si mi-am invatat lectia! am avut noroc ca cel care trebuia sa ma "articuteze" m-a lasat sa imi invat lectia si sa nu imi faca rau! desi legal probabil ca acum aveam dosar penal ... proces... in cel mai rau caz chiar inchisoare! ...ideea e ca sunt 2 variante ...

- e un bulangiu ... care terbuia ars sa se invere minte ...

- e un tip de treaba care a avut ghinion!

 

oricum era de bun simt sa iti dea un nr de tel ..sau sa iti ia numarl sa se intereseze de soarta ta...existau sanse sa crapi in 4 ore! si sa nu stie nimeni de tine!

 

macar medicamentele si tratamentul ar terbui achitate de persoana respectiva! asa ..din bun simt ca i-ai facut un bine ....probabil ca nici nu reazileaza inca!

 

multa sanatate! :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa domle, ca uite acuma ai adunat cateva bile albe, prin fapta ta buna. Cine stie, cand umbli cu motoru, si o sa faci si tu la randu tau vre-o greseala, o sa iti prinda bine bilele albe.

 

Daca scuterica era cu gura mare si facea scandal, atuncea pote merita sa il bagi la belele, da daca si el a constientizat greseala ... etc, lasa ca ai procedat bine.

 

Eu am probleme si imi ies din pepeni mai ales cu taximetristii, care dupa ce ca fac o gramada de prostii, abia opresti si nu intri in ei, si dupa aia tot ei fac scandal. Genu astia de oameni ar trebui jecmaniti rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, daca era taximetrist trebuia rupt in bataie si aruncat la puscarie, dar asa, e de'al nostru ... Mi'e sila de voi!Daca nici pe trecerea de pietoni nu mai esti in siguranta, atunci unde?De ce simtiti nevoia de solidaritate cu "unul de'ai nostri" chiar cand a gresit grav?In primul rand suntem oameni, apoi motociclisti.Dau pariu ca daca titlul era"Un taximetrist m'a lovit pe trecerea de pietoni, sunt ok" ar fi iesit deja razboi, v'ati fi strans la arc sa'l cautati si sa'l invatati voi minte.

Ganditi'va ca putea fi un copil, un batran, o ruda de'a voastra.Catva timp pe bara fara permis l'ar fi invatat minte f bine, asta nu a fost o lectie din care sa invete ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu era genul de scuterist de oras (gelat, tricou etc.), avea o geaca motor si casca, posibil si pantaloni de piele n-am retinut, avea pana in 25 de ani.

Cat despre bilele albe sper sa nu le folosesc :drums:

 

Clar, daca era taximetrist trebuia rupt in bataie si aruncat la puscarie, dar asa, e de'al nostru ... Mi'e sila de voi!Daca nici pe trecerea de pietoni nu mai esti in siguranta, atunci unde?De ce simtiti nevoia de solidaritate cu "unul de'ai nostri" chiar cand a gresit grav?In primul rand suntem oameni, apoi motociclisti.Dau pariu ca daca titlul era"Un taximetrist m'a lovit pe trecerea de pietoni, sunt ok" ar fi iesit deja razboi, v'ati fi strans la arc sa'l cautati si sa'l invatati voi minte.

Ganditi'va ca putea fi un copil, un batran, o ruda de'a voastra.Catva timp pe bara fara permis l'ar fi invatat minte f bine, asta nu a fost o lectie din care sa invete ceva

 

Eu l-am iertat in calitate de om pt ca inca nu sunt motociclist. Daca as fi apelat la politie nu se lasa doar cu o suspendare de permis pt ca fapta in sine e mult mai grava decat entorsa mea, zona aceea este supravegheata video.

Nu cred ca un dosar penal l-ar fi ajutat si nu tin neaparat partea motociclistilor, pur si simplu o intindere de ligamente nu echivaleaza cu un dosar penal pentru mine. Totusi imi pare rau ca nu am luat nr de tel, putea sa ma scoata la o bere :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar, daca era taximetrist trebuia rupt in bataie si aruncat la puscarie, dar asa, e de'al nostru ... Mi'e sila de voi!Daca nici pe trecerea de pietoni nu mai esti in siguranta, atunci unde?De ce simtiti nevoia de solidaritate cu "unul de'ai nostri" chiar cand a gresit grav?In primul rand suntem oameni, apoi motociclisti.Dau pariu ca daca titlul era"Un taximetrist m'a lovit pe trecerea de pietoni, sunt ok" ar fi iesit deja razboi, v'ati fi strans la arc sa'l cautati si sa'l invatati voi minte.

Ganditi'va ca putea fi un copil, un batran, o ruda de'a voastra.Catva timp pe bara fara permis l'ar fi invatat minte f bine, asta nu a fost o lectie din care sa invete ceva

 

 

Sunt de acord cu irascibil, daca era taximetrist era caz de razboi, asa : hai sa fim ingaduitori. Sa speram ca baiatul a invatat ceva. @irascibil: sa stii ca unii chiar constientizeaza si nu mai repeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ cu oarece nedumerire firul apei in topicul asta.

Daca e scuterist trebuie iertat si daca e taximetrist sau sofer auto trebuie ars chiar bagat la puscarie.

Mi se pare cel putin paguboasa si oarecum prosteasca o asemenea gindire.

Daca scuteristul era de fapt un taximetrist iesit la agatat sau si mai bine nu avea acte pe scuter pt ca il ciordise cu o zi inainte?

 

Cit despre tine lovitule, esti cit se poate de fraier.

Daca iti crapa splina din lovitura si intrai la cutit sau un cheag pe neuron ca oricum nu stiai ce era cu tine...

Faptul ca e vb de scuteristi sau de motociclisti nu schimba cu nimic gravitatea faptei.

 

A fost hotarirea ta dar nu te astepta sa te aplaude oamenii de vreme ce ai iesit sifonat destul din treaba asta si iti scrie "fraier" pe frunte.

 

Cu timpul o sa inveti ca nici o fapta buna nu ramine nepedepsita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

:lol: :o te admir!!! :wink: :lol: :lol:

problema e ca manevra facuta de el e ilegala.....dar,e bine k nu ai patit ceva!! :drums:

te felicit k a ai suflet......si eu acum o saptamana tot ceva de genu am patit....state-am la o trecere de pietoni......pietonii treceau, eu admiram :P fetele, de pe trecere....(erau multi)..si dintr-o data..intr-o fractiunde de secunda, numai ma trezesc cu un golf.....s-a bagat in spatele meu , de am sarit peste scuter :D :) a fost misto faza...toti se radeau!!eu nu am patit nimic ma ridic, iau scuteru, trag pe dreapata si o chem pe tantii sa traga pe dreata !!!!

toti ziceau...dai cu casca in cap ...si delea.....

scuteru era ok, (mici zgarieturi)...in fine

sa dat tanti repede jos,...tremura toata....sincer va zic mi s-a facut mila....a vrut sa ma duca la sital si delea :P ...eu sunt ok...

Am intrebat-o de ce a facut asta., si a zis k a scapat piciorul de pe ambreaj...in fine.....un preten era prin preajma si a vrut sa sune la pol.. da nu avea rost....

mi-a multumit tanti pt bunatate si a plecat!!! :wave:

eu zic ca mai bine ar fi sa fim toti iertatori...si cum se cuvine..nu sa tragem piele de pe oameni, kiar dak ei sunt de vina... :rose: :lol:

 

Amice nu uita ca e greu sa faci un bine ... Rau iti face orice ratat ...

rau este peste tot....nine numai in suflet bun!!!

iarta si veii fi iertat@@@@!!!111 :clap: :( :)

 

Accidentatule, esti varza rau.

Toti te lauda ca l-ai acoperit pe scuterist eu nu pot sa-ti zic decit ca esti un mare fraier.

Fiecare e pe spinarea lui pe lumea asta iar daca te loveste unul pe trecerea de pietoni in culpa si in neregula cu scuterul trebuie sa il pui sa plateasca.

Conform legii.

Daca tu crezi ca ai facut o fapta buna mai gindeste-te.

auzi...

pune-te tu il locul scuteristului...tot asa sa se intample, numai tu sa ramai fara pic de frana.....ai dat peste un pieton...el nu a patir rau.....si el sa faca cum zici tu...sa cheme politia, si tu sa intri la puscarie.... :rose: sa vezi ce misto e....atunci sigur iti va parea rau :pow: :D

Dumenzeu te va ietat daca si tu ierti :D :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul oricarui accident in care esti lovit, trebuie neaparat facute consultatii la medic...

si eu am facut aceeasi greseala, eram pe motor cu fata, a intrat una cu masina in noi de ne-a aruncat cat colo, imediat dupa impact nu simti absolut nimic daca nu ti-ai rupt vreun os, am declarat la politie ca nu avem nimic si ziua urmatoare fata nu putea sa coboare din pat zicea ca o doare coloana... iti dai seama ce panica mi-a intrat in oase am inceput sa alerg pe la spitale, radiografii, tot meniul... si in ziua de azi, dupa vreo 8 luni de la accident pe ea tot o mai doare uneori cu toate ca medicii au zis ca nu are nimic...

asa ca am invatat si eu lectia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice om merita inca o sansa pt ca nu suntem animale si a gresi este uman, mai ales atunci cand nu a fost ceva foarte grav.

 

Ai procedat foarte bine si sper ca pe viitor sa aprecieze si el gestul tau si sa fie muult mai prudent.

 

Vorba aia, este usor sa faci un rau si greu sa faci un bine... se putea intampla oricui daca nu cumva chiar li s-au intamplat si acum comentaza aiurea de pe margine, chiar nu au scrupule bai nene, ce uameni. :drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu criticile, fiecare are dreptul la opinie, uni au inteles decizia mea altii nu insa ma deranjeaza faptul ca sunt catalogat de uni drept fraier. In primul rand vrea sa va spun ca am stat 15-20 min cu omu de vorba dupa accident, atunci am constatat ca nu am nici o problema grava si nu are rost sa implic politia. In al doilea rand in cazul in care se intampla ceva mai grav dupa puteam sa ma duc linistit la politie sa cer caseta din data accidentului, respectiv ora accidentului, dupa cum am spus zona este supravegheata video.

Cum ati fi reactionat daca as fi spus ca am chemat politia si i-au facut aluia dosar si pe deasupra i-am cerut si paguba n milioane iar eu doar o intindere de ligamente si niste hematoame?

Editat de texx #insane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu criticile, fiecare are dreptul la opinie, uni au inteles decizia mea altii nu insa ma deranjeaza faptul ca sunt catalogat de uni drept fraier. In primul rand vrea sa va spun ca am stat 15-20 min cu omu de vorba dupa accident, atunci am constatat ca nu am nici o problema grava si nu are rost sa implic politia. In al doilea rand in cazul in care se intampla ceva mai grav dupa puteam sa ma duc linistit la politie sa cer caseta din data accidentului, respectiv ora accidentului, dupa cum am spus zona este supravegheata video.

Cum ati fi reactionat daca as fi spus ca am chemat politia si i-au facut aluia dosar si pe deasupra i-am cerut si paguba n milioane iar eu doar o intindere de ligamente si niste hematoame?

 

 

Exact. Daca faceai ce ai zis, toti astia care te critica acum, te criticau si mai mult. "Cum frate. Vrei sa fii motociclist si nu ai iertat pe unul dintre noi. Se poate asa ceva.......etc etc" Tineti-va argumentele pt voi. Aveti dreptul la opinie, dar si voi daca era-ti in locul lui si vedeati cat de speriat era scuteristul, cand stie ca tot viitorul lui este in mainile celui accidentat. Puneti-va si voi in locul celui cu scuterul.

 

Intelegeti acum de ce mai tre sa mai iertam? Datele trebuie luate, telefon. Pe loc nu simti nimic. Dupa cum stiu multi care au cazut cu motoarele sau pur si simplu s-au lovit, pe moment nu simti nimic. Dupa ceva timp incepe sa te doara. De asta ar fi trebuit sa iei datele. Alta data sa te inveti minte.

 

Dar nu il mai catalogati ca fraier. Nu stiu cati din voi, ar putea sa faca asta. Sa fie aruncat 10 metri mai incolo si sa ierte. Dati-va cu parerea, dar intelegeti-l si pe el. E super gestul facut de el si nu multi sunt in stare de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te iei la carta cu nimeni mane, iti spui parerea ca doar d`aia este forum :cheers:

 

pana la urma parerile sunt impartite :cheers:

 

eu apreciez gestul lui, altii nu... sunt oameni si oameni

 

Da, man, da' nu toata lumea e asa rationala ca tine. Asa ca in ultima vreme incerc sa discut doar cu cei care am vazut ca merita.

Oricum, daca voi pati vreodata ca scuteristu' ala sper sa fiu tratat la fel, iar daca voi pati vreodata ca pietonu' asta sper sa scap la fel de usor sau chiar mai bine si sa fiu in stare sa iert daca cel in cauza merita sau sa-i sparg fata si sa-l bag in puscarie daca e un idiot nesimtit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In ce lume traim...

Am citit vreo 20 de afirmatii de genul "fraiere" "trebuia ars scuteristul" si altele de genul asta.

Celor ce au scris rahaturile astea le doresc sa se puna 10 minute in postura scuteristului, cum e sa dai declaratii pt vatamare corporala, cum e sa te stii dator cu cateva zeci de milioane daune, cum e sa stai TOATA VIATA CU CAZIERUL PATAT!

SA RIDICE PIATRA CINE N-A GRESIT!

Daca toti am fi sanctionati pt fiecare gresala bat pariu ca 90 la suta dintre noi n-am mai avea permisul in buzunat.

Pentru neacordare de prioritate la trecere se ia permisul.Va propun ca in cazul in care luati fata unui pieton pe trecere, si nu sunteti sanctionati, sa va duceti la politie si sa va predati permisul. Sau se merge pe principiu "nu m-a prins sunt smecher" ?

Sa va fie rusine pt ce ati scris. Puneti mana pe dictionar si cautati sensul cuvintelor: iertare, mila, sansa.

texx#insane: te felicit pentru felul in care ai procedat.

p.s. - nu prea sunt genul care "invie topicuri vechi" dar asemenea atitudini justitiare trebuie combatute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jos palaria pentru ce ai facut.

ai dat dovada de caracter intr-un moment critic si nu ti-ai pierdut cumpatul, chiar daca tu ai iesit cel mai sifonat din accident... (trebuia totusi, cum au spus si ceilalti, datele lui si un numar de telefon)...

mult noroc in noua viata de motociclist :scratch: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...