Sari la conținut

Silicon


Postări Recomandate

Nu ti-ar fi buna o pasta rezistenta la peste 300 grade C (Universal Sealing Compound)? Nu stiu sigur daca e silicon, eu am folosit-o la capacul de la alternator in loc de garnitura, se intareste relativ repede. Se numeste Reinzosil si am dat parca 30 de lei pe ea. Intreaba la magazin inainte sa o cumperi daca e buna si la ce-ti trebuie tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In capul cilindrilor sunt temperaturi mai mari de 300 de grade.

 

Silicoanele universale (in special ala rosu care se gaseste peste tot) sunt pentru etansarea bailor de ulei, pompelor de apa etc. si pe unele chiar scrie ca nu se pot folosi la chiulase.

 

 

Pentru chiulasa cel mai bine e sa cumperi garnitura noua si sa planezi suprafetele. In situatia asta nu e nevoie de nici un fel de silicon.

 

Daca nu, exista atat paste speciale cat si niste spray-uri cu continut de cupru care se aplica pe suprafata de contact. Nu stiu de unde se cumpara pentru ca am mers intotdeauna pe var. 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu, exista atat paste speciale cat si niste spray-uri cu continut de cupru care se aplica pe suprafata de contact. Nu stiu de unde se cumpara pentru ca am mers intotdeauna pe var. 1.

 

 

asta vroiam sa shtiu , siliconu ala rosu 1l pun la chiulasa baietii ca sa mai manance si ei o paine. Eu as vrea sa scap fara garnituri noi pt ca sunt o gramada de bani pe care nu-i am momentan..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La chiulasa nu se pune silicon. Se pune garnitura noua deoarece ea are o grosime calculata, care daca lipseste se modifica raportul de comprimare al motorului(cu foarte putin) si se poate sa nu-ti mai mearga bine.

Mai bine cumpara o garnitura noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ezista vre-un silicon ceva care e recomandat la garnitura de chiulasa?

daca mai ai garnitura veche si nu e rupta/zgariata/crapata pune-o tot pe aia ca nu are nimic.

la ce garnitura de referi, la garnitura capacului chiulasei sau la imbinarea cilindrului cu carterul? La unele motociclete intre capacul chiulasei si chiulasa se pune un strat fin de silicon si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ambele garnituri ma refeream, dar la chiulasa e problema mai mare din cauza temperaturilor si mai e si racire pe aer. Ambele garnituri sunt din otel si 1n stare buna...

Intr-adevar la unele motoare la care chiulasa e racita calumea cu apa am vazut garnituri de cauciuc la chiulasa si cred ca doar la alea poti sa pui silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ambele garnituri ma refeream, dar la chiulasa e problema mai mare din cauza temperaturilor si mai e si racire pe aer. Ambele garnituri sunt din otel si 1n stare buna...

Intr-adevar la unele motoare la care chiulasa e racita calumea cu apa am vazut garnituri de cauciuc la chiulasa si cred ca doar la alea poti sa pui silicon.

n-am aici manualul de DR600, motor racit cu aer.... sub capacul chiulasei nu se pune nimic decat foarte putin ceea ce numesc ei "suzuki gasket kit" in strat foarte fin... nu se pune nici o garnitura... daca zici ca ai garniturile vechi de ce nu le pui tot pe alea??

 

 

la DR, intre carter si cilindru se pune o garnitura destul de groasa(aproape 4mm) din metal+altceva dar care nu vad cum ar putea cineva sa o strice asa usor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garnitura de chiulasa se schimba de fiecare data cand demontezi chiulasa cu una noua, iar cea de la capacul de chiulasa daca e in stare buna se poate refolosi, eventual daca ai avut mici scapari de ulei pe acolo foloseste silicon rosu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

Stiu ca topic-ul e mort dar nu vreau sa deschid unul nou. Am desfacut motorul pentru ca scapa un pic de ulei pe la garnitura de la blocul motor, cea de chiulasa e ok, compresia e buna. Nu vreau garnituri noi, vreau sa fac asta (click aici), dar nu gasesc produsul nicaieri la noi, nici macar echivalent.

aveti idee unde pot gasi in afara de amazon si ebay ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...