Sari la conținut

Atentie La Piatra Cubica!


teddy
 Share

Postări Recomandate

Mi s-a intamplat si mie vineri in Piata Charles de Galle, un dobitoc de pe banda de langa rond a vrut sa taie toate benzile si a facut dreapta spre Primaverii dar bineinteles ca trebuit sa opreasca pentru ca de pe celelalte benzi veneau masini! Cred ca n-aveam mai mult de 30 la ora dar am franat brusc bineinteles si am blocat roata fata... nu cred ca trebuie sa mai spun urmarea! :cheers:

Bine ca in afara de o vantaie (eram in blugi, dar noroc ca aveam cizme si geaca) nu am avut nimic nici eu nici moto.

Tin sa-i multumesc unui motociclist cu-n BMW-eu rosu F650GS care a a oprit si m-a ajutat!

 

Marti, mai in fata putin, la trecerea de pitoni dintre Herastrau si Primaverii cred, pe bulevardul Aviatorilor un idiot cu-n Land Cruiser a iesit el din coloana, probabil pentru ca nu a mai putut sa franeze, a intrat pe prima banda in fata unei mototcicliste, sau mai bine zis spre ea, dupa care a observat ca era cieva pe trecerea de pietoni si i-a franat brusc in fata. Tipa, la fel ca mine s-a speriat si a blocat fata si hop pe jos saraca julindu-si un Suzuky GS500F nou nout cu doar 20km la bord!

 

Nu-i condamn pe aia cu masinile pentru ca toti mai gresim si cu mototcicleta si cu masina! Doar recomand MARE ATENTIE LA PIATRA CUBICA si neaparat EXERSATI FRANA DE URGENTA!

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie vineri in Piata Charles de Galle, un dobitoc de pe banda de langa rond a vrut sa taie toate benzile si a facut dreapta spre Primaverii dar bineinteles ca trebuit sa opreasca pentru ca de pe celelalte benzi veneau masini! Cred ca n-aveam mai mult de 30 la ora dar am franat brusc bineinteles si am blocat roata fata... nu cred ca trebuie sa mai spun urmarea! :cheers:

Bine ca in afara de o vantaie (eram in blugi, dar noroc ca aveam cizme si geaca) nu am avut nimic nici eu nici moto.

Tin sa-i multumesc unui motociclist cu-n BMW-eu rosu F650GS care a a oprit si m-a ajutat!

 

Marti, mai in fata putin, la trecerea de pitoni dintre Herastrau si Primaverii cred, pe bulevardul Aviatorilor un idiot cu-n Land Cruiser a iesit el din coloana, probabil pentru ca nu a mai putut sa franeze, a intrat pe prima banda in fata unei mototcicliste, sau mai bine zis spre ea, dupa care a observat ca era cieva pe trecerea de pietoni si i-a franat brusc in fata. Tipa, la fel ca mine s-a speriat si a blocat fata si hop pe jos saraca julindu-si un Suzuky GS500F nou nout cu doar 20km la bord!

 

Nu-i condamn pe aia cu masinile pentru ca toti mai gresim si cu mototcicleta si cu masina! Doar recomand MARE ATENTIE LA PIATRA CUBICA si neaparat EXERSATI FRANA DE URGENTA!

 

Toate bune!

 

 

bine ca a fost doar atat si multa atentie in continuare...numai bine :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie vineri in Piata Charles de Galle, un dobitoc de pe banda de langa rond a vrut sa taie toate benzile si a facut dreapta spre Primaverii dar bineinteles ca trebuit sa opreasca pentru ca de pe celelalte benzi veneau masini! Cred ca n-aveam mai mult de 30 la ora dar am franat brusc bineinteles si am blocat roata fata... nu cred ca trebuie sa mai spun urmarea! :cheers:

Bine ca in afara de o vantaie (eram in blugi, dar noroc ca aveam cizme si geaca) nu am avut nimic nici eu nici moto.

Tin sa-i multumesc unui motociclist cu-n BMW-eu rosu F650GS care a a oprit si m-a ajutat!

 

Marti, mai in fata putin, la trecerea de pitoni dintre Herastrau si Primaverii cred, pe bulevardul Aviatorilor un idiot cu-n Land Cruiser a iesit el din coloana, probabil pentru ca nu a mai putut sa franeze, a intrat pe prima banda in fata unei mototcicliste, sau mai bine zis spre ea, dupa care a observat ca era cieva pe trecerea de pietoni si i-a franat brusc in fata. Tipa, la fel ca mine s-a speriat si a blocat fata si hop pe jos saraca julindu-si un Suzuky GS500F nou nout cu doar 20km la bord!

 

Nu-i condamn pe aia cu masinile pentru ca toti mai gresim si cu mototcicleta si cu masina! Doar recomand MARE ATENTIE LA PIATRA CUBICA si neaparat EXERSATI FRANA DE URGENTA!

 

Toate bune!

 

la fel mi s-a intamplat si mie frate. Noroc ca era politia acolo si l-au oprit pe ala. A luat amenda si puncte de penalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare atentie si la cauciuce :cheers:

 

eu zilnic trec pe acolo cand ma duc la serviciu si inapoi si am fost si eu nevoit sa franez mai brusc

 

numai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe piatra cubica sau asfalt ud lasa distanta mare fata de cel din fata...

N'o sa opreasca nimeni, niciodata daca nu a fost coliziune indiferent ca te'a dat p jos sa nu, o sa treaca mai departe daca masina lui e neatinsa....mie de doi ani de cand ma dau cu mobra mi'au franat cativa intentionat in fata...unele cu scartz...vreo 2 tot din cauza pietonilor si a faptului ca forteaza depasiri in apropierea trecerilor.Daca incerci sa'i anticipezi si e si Dumnezeu cu tine scapi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe piatra cubica sau asfalt ud lasa distanta mare fata de cel din fata...

N'o sa opreasca nimeni, niciodata daca nu a fost coliziune indiferent ca te'a dat p jos sa nu, o sa treaca mai departe daca masina lui e neatinsa....mie de doi ani de cand ma dau cu mobra mi'au franat cativa intentionat in fata...unele cu scartz...vreo 2 tot din cauza pietonilor si a faptului ca forteaza depasiri in apropierea trecerilor.Daca incerci sa'i anticipezi si e si Dumnezeu cu tine scapi :cheers:

 

 

Ba sa stii ca la tipa cu Suzuki a oprit ala care-i taiase fata! Era cam cu gura mare... dar ce sa faci, nu a fost impact... nu stiu ce sa zic si ea mergea foarte incet pe acolo cu vreo 30-40km/h maxim, dar mergea linistit pe prima banda, problema a fost ca s-a speriat si a blocat fata. ala i-a dat asigurare, copie talon, a zis ca daca politia zice ca a gresit el se prezinta acolo, ce sa zic a fost ok cat de cat ca putea sa mearga in continuare. Si in afara de mine a mai oprit un tip, avea un Ford Ka, bravo lui.

 

La mine nu a oprit nimeni, in afara de tipul cu BMW-ul F650GS rosu caruia ii multumesc din nou, ba ma si injura unul, parca taxi avea, ca sa-mi iau mototcileta de acolo! Dar nu m-am impacientat, mi se pare tipic pentru Romania asa ca...

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teddy, tu ai patit asta vineri, adica cu o zi inainte sa ne vedem cu schimbul de sei?

 

imi pare rau, oricum, bine ca nu ai patit nimic.

a... si mi-a fugit si mie fata de 2 ori acolo, dar venind dinspre primaverii, si la viteza foarte foarte mica, asa ca n-am scapat-o pe jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Atentie mare in piata sus numita intrucat indicatoarele de cedeaza trecerea sunt formale. Replica astazi de dimineata la intrebarea "nu ati vazut indicatorul cedeaza trecerea?" a fost "mai opreste si tu, ca i-am lasat pe destui sa treaca" :cheers: . ABS-ul in astfel de cazuri este mai mult decat indicat.

 

Bafta.

 

A

Editat de golum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca veni vorba de piatra cubica de pe aviatorilor: mare grija la herastrau in curba, datorita vitezei se poate sa apara teama de a va apleca si intrati pe alta banda. eu tot timpul incetinesc destul acolo; mai e si o trecere de pietoni chiar dupa curba spre pod. de asemenea la statuia aviatorilor sunt masini care intra in trafic de pe strazile paralele, cascati bine ochii.

 

sa ne vedem fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa ne zdruncinam creierele pe piatra cubik..mai bine o luam usurel si frumos pe trotuar..chiar daca nu e indicat..macar acolo nu ne taie nimeni fata si nu suntem asa expusi pericolelor de genu asta.(DOAR DACA TROTUARUL E GOL) e super aiurea piatra cubik acolo mai ales ca de la caldura si de la frig dea lungul timpului sau dilatat zici ca sunt stafilopozi;)) mare grija !! asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wellcome to the club man.

Acum o luna in aceeasi intersectie am cazut si eu.Nu cred ca aveam mai mult de 10km/h pt ca tocmai vroiam sa ma asigur.Nu stiu cum s-a intamplat, dar mi-a fugit roata din spate si ...buh..pe jos.

Ce a fost mai nasol ( in afara de moto care a avut ceva avarii ) este ca toate lumea s-a strans ca la urs insa nici unul nu a pus mana sa ma ajute sa o ridic.Noroc cu niste turisti strini care m-au intrebat daca am nevoie de ajutor.Halal tara :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teddy, tu ai patit asta vineri, adica cu o zi inainte sa ne vedem cu schimbul de sei?

 

imi pare rau, oricum, bine ca nu ai patit nimic.

a... si mi-a fugit si mie fata de 2 ori acolo, dar venind dinspre primaverii, si la viteza foarte foarte mica, asa ca n-am scapat-o pe jos...

 

 

Salut! Al dracu ghinion am patit-o exact dupa ce m-am despartit de tine! Nu puteai sa ma mai tii un pic de vorba!? Sau sa fi intarziat mai mult? :P

Asta e, bine ca n-am patit nimic. Nici nu stiu cum de motocicleta n-are nici o zgarietura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe piatra cubica merg cu 20 la ora poate chiar si 30 numai pe prima banda pe langa trotuar...era sa o patesc si io la fel si de atunci incerc sa evit piatra cubica cat mai mult. La arc cand e, o iau pe 1 Mai, numa sa nu dau de piatra aia nenorocita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija cand treceti pe langa coloana de masini in intersectiile aglomerate, se mai gaseste cate unul sa schimbe din senin traseul. In dimineata asta am scapat la milimetru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am vazut foarte multe incidente de genul blocare roata fata.Ce am mai observat de cate ori sunt in trafic cu masina si vad motociclisti, majoritatea pun frana doar pe roata din fata pana se opresc si tin picioarele atarnate in lateral, probabil pentru stabilizare cred eu.Ok, baieti , tin sa va sfatuiesc sa folositi tot timpul si frana de spate.Mai ales la viteze de 30 km/h si exact inainte de a opri folositi numai frana de spate.Chiar va rog sa incercati asta si o sa vedeti ca aveti mai multa stabilitate.Cand se merge incet in coloana nu folositi frana fata.DIn cauza asta se cade.Inainte de oprirea motocicletei si cand opriti puneti prima data numai piciorul de la schimbator, cu dreptul franati si lasati frana de fata neatinsa.NU stiu de ce majoriataea nu folosesc frana de spate.Cred ca si la scoala te invata sa le folosesti pe amadoua in proportie de 70%-30%.Asta este sfatul care pot sa vi-l dau.NU ca as fi mai cunoscator,Eu asa am invatat la scoala si am facut-o nu cu fosti piloti ci cu fosti politisti motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am vazut foarte multe incidente de genul blocare roata fata.Ce am mai observat de cate ori sunt in trafic cu masina si vad motociclisti, majoritatea pun frana doar pe roata din fata pana se opresc si tin picioarele atarnate in lateral, probabil pentru stabilizare cred eu.Ok, baieti , tin sa va sfatuiesc sa folositi tot timpul si frana de spate.Mai ales la viteze de 30 km/h si exact inainte de a opri folositi numai frana de spate.Chiar va rog sa incercati asta si o sa vedeti ca aveti mai multa stabilitate.Cand se merge incet in coloana nu folositi frana fata.DIn cauza asta se cade.Inainte de oprirea motocicletei si cand opriti puneti prima data numai piciorul de la schimbator, cu dreptul franati si lasati frana de fata neatinsa.NU stiu de ce majoriataea nu folosesc frana de spate.Cred ca si la scoala te invata sa le folosesti pe amadoua in proportie de 70%-30%.Asta este sfatul care pot sa vi-l dau.NU ca as fi mai cunoscator,Eu asa am invatat la scoala si am facut-o nu cu fosti piloti ci cu fosti politisti motociclisti.

 

 

Cred ca este foarte corect ce spui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine e pe incercate si am vazut diferenta.Franarea numai pe fata nu te opreste mai repede decat franarea cu ambele roti.Fratele meu era sa o tranteasca pe a lui la numai 10 km/h. De `ce ? a frantat pe fata si ghidonu putin intors.Abia a tinut-o sa nu o tavaleasca. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fericire la mine merge bine abs-ul... si desi mi s-a intamplat sa intre doar o singura data pe fatza, probabil ca m-as fi tavalit nitzel...

 

pe spate, insa, mi s-a intamplat mai des, mai ales pe suprafete mai alunecoase, sau franari mai violente, cand se lasa motocicleta mult pe fatza, si implicit mai scade din aderenta pe spate...

 

imediat dupa ce terminasem scoala moto, nu franam aproape deloc cu spatele, fiind obisnuit cu frana mai slaba si ineficienta de pe mountain bike, plus ca imi era teama sa nu o blochez... acum insa franez destul de mult si cu spatele, dar am ABS-ul pe post de "safety net", si nu prea mi-e frica de blocat spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...