Sari la conținut

Postări Recomandate

va salut, transalpistilor, ce melic are motoreta la roata spate.......a vazut cineva una frumoasa merge foarte bine motorul [engine] dar face urat in mers , ceva de la roata spate, am citit pe undeva ca nu stiu ce anume se duce pe acolo.........multumesc anticipat, se poate face, costa mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic la roata spate decat rulmenti pe un ax si o frana cu disc si un pinion cu lant. In rest nimic. Nu stiu ce ar putea face urat, eu unu nu am pomenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut, transalpistilor, ce melic are motoreta la roata spate.......a vazut cineva una frumoasa merge foarte bine motorul [engine] dar face urat in mers , ceva de la roata spate, am citit pe undeva ca nu stiu ce anume se duce pe acolo.........multumesc anticipat, se poate face, costa mult?

Lanțul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am pierdut un capacel de plastic (piesa 13 - CAP, PIVOT din poza de mai jos) ce acopera shurubul ce tine swingarm-ul.

post-25230-1245754189_thumb.png

 

In afara de www.bike-parts.fr mai stie cineva pe unde pot sa gasesc un astfel de capac ? Sau cu ce pot sa-l inlocuiesc ? Cunoasteti pe cineva pe la dezmembrari sau care are unul in plus ?

 

Cine a mai pierdut piesa asta cum s-a descurcat ? Presupun ca pot sa o las si asa , fara . Dar mi-e frica sa nu se umple de mizerie si sa se corodeze shurubul.

 

Este cineva care vrea sa faca comanda pe www.bike-parts.fr in curand ? Vreau sa ma combin si eu pt capacul asta. Nu are rost sa fac comanda doar pt un rahat de plastic de 10 eur pt care costa mai mult transportul.

 

 

Merci mult si Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am pierdut un capacel de plastic (piesa 13 - CAP, PIVOT din poza de mai jos) ce acopera shurubul ce tine swingarm-ul.

post-25230-1245754189_thumb.png

 

In afara de www.bike-parts.fr mai stie cineva pe unde pot sa gasesc un astfel de capac ? Sau cu ce pot sa-l inlocuiesc ? Cunoasteti pe cineva pe la dezmembrari sau care are unul in plus ?

 

Cine a mai pierdut piesa asta cum s-a descurcat ? Presupun ca pot sa o las si asa , fara . Dar mi-e frica sa nu se umple de mizerie si sa se corodeze shurubul.

 

Este cineva care vrea sa faca comanda pe www.bike-parts.fr in curand ? Vreau sa ma combin si eu pt capacul asta. Nu are rost sa fac comanda doar pt un rahat de plastic de 10 eur pt care costa mai mult transportul.

 

 

Merci mult si Bafta.

 

Vezi pe Transalp.ro, era un baiat care dezmembra un Transalp. Poate le mai are:

 

Parerea mea e ca fara el sau ce el e acelasi lucru, e vorba doar de estetica. Pune ce vrei. Alte suruburi - de ex. de la axul rotii sau link-age-ul amortizorului - nu au nici un capacel si nu au nici pe dracu. Nu se corodeaza nimic. Oricum capacul ala nu etanseaza, e pus de frumusete.

 

vezi aici http://www.transalp.ro/forum/vand-transalp-avariat-t242.html - pana la urma a facut-o bucati.

 

 

stie cineva unde as putea gasi membrane ptr.carburatoare,noi sau second (necoapte) si eventual un pret?

http://www.transalp.ro/forum/membrane-carb...anite-t521.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut !

 

Fara suparare ... o mica intrebare: Vrea cineva sa ii dau 4 cilindrii pe 2 ? ... tot V, bineanteles. :)

 

Daca e cineva pe care il bate gandul ... cititi semnatura si poate ajungem la un acord !

 

Cu bine ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut ceva vreme anuntul invers si intre timp m-am razgandit... oricum e prea scumpa pt moto a mea si bugetul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut ,

Ajutor cu Trasalp xl600, am nevoie de CDI de transalp 600 imprumut cateva zile.

Azi sambata 4iulie, am ajuns la Sibiu, stau la un prieten, merg spre TM. Si ma lasat un CDI aici, ii refacusem lipiturile acum ceva vreme si a mers ok pana aici.

daca aveti unul de imprumutat pana sa ajung la TM (am programare RAR luni la 8...) va rog ajutati-ma.

 

Dani

0724 222539

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pic de offroad in jurul blocului...

 

 

Am filmat si din fata cu aparatul fixat pe ghidon, dar a tremurat asa tare ca e greu de vizionat. Trebuie sa ma gandesc la un amortizor de aparat sau de o camera mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am filmat si din fata cu aparatul fixat pe ghidon, dar a tremurat asa tare ca e greu de vizionat. Trebuie sa ma gandesc la un amortizor de aparat sau de o camera mai mica.

Pai nu stiu ce aparat ai, dar filmeaza bine, are sunet stereo, basii sunt la locul lor...

Deci nu schimba aparatul

In schimb ai putea sa te gandesti la un dispozitiv de prins pe casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu ce aparat ai, dar filmeaza bine, are sunet stereo, basii sunt la locul lor...

Deci nu schimba aparatul

In schimb ai putea sa te gandesti la un dispozitiv de prins pe casca

:blink: gâtul este un amortizor excelent la vibrații

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul meu, la 1,70 nu ai ce probleme sa-ti faci, poti sa-l manevrezi fara probleme. Sa vezi o doamna ghid in Germania, avea cam 1,60 pe varfuri si mergea cu Transalp bine de tot, de vreo 10 ani..

Asa e cu orice capra, cu talpile amandoua jos nu ai cum sa stai, o sa te obisnuiesti, o sa vezi.

Daca vrei sa umbli la amortizor, cel mai usor e sa scoti roata spate cu motocicleta pusa in cric central sau stander. Piulitele le desfaci ori cu surubelnita babana si ciocanul, ori cu o cheie speciala, care habar nu am unde se gaseste.

Daca vrei din fata, desfaci cele 8 piulite care sustin telescoapele in jug, si le ridici putin mai sus, cat iti permite ghidonul.

Confirm, la 1,70 nu ar trebui sa ai probleme. Mai umblati un pic si va imprieteniti.

In acelasi spirit ca Belbody, tipa de la care am luat eu motorul (tot un 650 dar din 2003) avea cam 1,60m. L-a scapat o data pe o parte la semafor mai pe la inceputuri, dar asta e cam tot ce a patit in 20.ooo de km.

 

le: ma scuzati, sunt un pic in urma cu topicul dar il prind eu din urma :blink:

Editat de M a v e r i c k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, referitor la reglat inaltimea, eu de curand am lasat telescoapele furcii 4-5mm in sus (adica le-am impins in sus in jug) si acum ajung cu toata talpa. desfacut toate suruburile, batut cu un ciocan de cauciuc si cu un lemn in jug pana au coborat, strans la loc si gata. E alta viatza! Pot sa dau cu spatele acum in orice parcare calare pe ea. :blink:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pic de offroad in jurul blocului...

 

 

Am filmat si din fata cu aparatul fixat pe ghidon, dar a tremurat asa tare ca e greu de vizionat. Trebuie sa ma gandesc la un amortizor de aparat sau de o camera mai mica.

Filmarea ca si filmarea dar am observat un dispozitiv foarte periculos prins pe ghidon.Protectia o ai dar in caz de impact frontal risti o gaura in ochi. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmarea ca si filmarea dar am observat un dispozitiv foarte periculos prins pe ghidon.Protectia o ai dar in caz de impact frontal risti o gaura in ochi. :blink:

Da, chestia aia e pentru fixat aparatul si e demontabila... nu stiu cat de tare m-as lovi de ea, la greutatea mea la impact frontal zbor peste... ca sa ma lovesc de chestia aia ar trebui sa dau intai cu capul in parbriz, ceea ce e putin probabil, sunt destul de inalt. Oricum, in mod normal chestia arata asa:

 

IMG_5897.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totzi suntem interesatzi da n-avem bani :)

interesați

 

am observat un dispozitiv foarte periculos prins pe ghidon.Protectia o ai dar in caz de impact frontal risti o gaura in ochi. :lol:

La impact frontal viteazul zboara in față, nu dă cu capul de ghidon

Bara aceea e pusă din două motive:

1. să rigidizeze ghidonul ( fiind mare, vibrează)

2. în caz că sari cu motorul, la aterizare există posibilitatea ca viteazul să dea cu gura de ghidon

Belbody nu e viteaz, deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...