Sari la conținut

Ucis De Motocicleta Primita Cadou


andrei_c
 Share

Postări Recomandate

Teribilismul face din ce in ce mai multe victime. Pe de-o parte e bine ca se face o selectie naturala, dar oare chiar e nevoie ca sa actioneze natura in cazul acestor inconstienti. Orice idiot care are 18 ani(in unele cazuri nici atat-vezi scuteristii) si destui bani isi poate lua bolid(masina motor atv...) si sa faca victime sau sau sa devina ei insisi victime. Nu dati vina pe parinti ca le dau bani ci pt ca nu sunt in stare sa explice odraslelor la ce pericole se expun. Exista si motoare mici, exista casti, exista echipamente, exista limitatoare, exista scoli de soferi, exista dosare penale si puscarii pt nemernici.

Chiar atat de idiot poti sa fii incat sa nu-ti dai seama ca o motocicleta de capacitate medie de ex 500-600 cu gazul tras la maxim te poate da peste cap? chiar atat de idiot poti sa fii incat sa nu-ti dai seama ca tb intai sa faci cateva ture cu motorul ca sa te obisnuiesti cu el, pana sa bagi mana in gaz?

 

Ai dreptate. Condoleate familiei si sa se odihneasca in pace.

 

Nu spun ca nu sunt zdrucinat ca in ultimele zile fratilor, au murit motociclistii pe capete. Dar uite ca si inconstienta face victime. Cum sa te urci pe motor cand tu nu prea ai experienta cu asa ceva, nu ai permis si in primul rand nu ai protectii. Uite ce minuni putea sa faca o casca buna in momentul asta. Asa sunt multi. Mi-au dat parintii bani si vreau sa-mi iau motor. Eu habar nu am cu ce sa mananca motociclismul dar ma duc si imi iau R6 sau Ninja sau GSX-R 600 ca e tare motorul. Cum dracu sa incepi direct cu 100 si ceva de cai? Si mai ales cand tu stii ca daca ai pus mana pe asa ceva, vrei sa o duci la limita.

 

Imi pare rau pt el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

SELECTIE NATURALA - nu inteleg efectele pozitive ale acestei selectii... si implicit nu sunt de acord cu ea. Nu sunt de acord ca trebuie sa moara un om ca alti 3 sa-si dea seama ca NU E BINE !. TURMA"

 

selectia naturala nu presupune sa moara unu ca sa invete altii

selectia naturala presupune ca daca esti neviabil (prost, slab, inadaptat, bolnav) sa dispari, adica sa crapi ca sa nu mai incurci pe altii si cel mai important -> inainte sa transmiti niste gene de cacao unor boraci care nu vor face altceva decat sa incurce rasa mai departe.

(vezi clar in cazul parintilor lui -> singuri au facut gestu de a elimina odrasla si in felu asta generatia urmatoare va avea un exemplar mai putin din rasa alora cu buzunaru' meo poate si baiatu meu poate sa faca orice ca il scapa tata :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu motocicleta ucide, prostia ucide....

pe transalpul pe care il cumpar eu scrie mare pe rezervor cu galben, exact langa buson, (radeam cand citeam ieri) "always wear a helmet, missusing this vehicle can cause serious damage, please read the instructions before starting the engine" motocicleta aia are 16 ani si nimeni nu a scos stickerul ala de acolo... pe motoarele noi nu scrie asa ceva???

 

n-am cuvinte, e ca si cum unu isi ia revolver si probeaza tragaciul cu teava indreptata spre cap, e strigator la cer!

sa se odihneasca linistit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte!

E nevoie cit mai repede de o campanie nationala de avertizare a pericolului de pe moto si auto. Cred ca ati observat si voi ca nu e saptamana sa nu fim informati sau sa citesti pe forum de accidente cu moto sau cu auto cu tineri de pana in 20 de ani. Mor ca mustele. E inadmisibil. Nu mai are nici o importanta ca a primit moto de la parinti, de la prieteni sau de la Mos Craciun. Toti vor sa se vada cit mai repede pe moto cu mana in gaz la max si pletele in vant. E o nebunie!

Am citit de "selectie naturala"! Daca se discuta in felul asta dupa parerea mea mai bine inchidem forumul si lasam "selectia" sa-si faca treaba. Sau mai bine punem pe cineva resposabil si ii dam niste Zyklon B sa fie mai eficient.

Cred ca m-am aprins, dar sa spui de un tanar de 20 de ani ca a fost "selectat natural" mi se pare o oroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P :( :P :rose:

ce a fost de spus s-a spus.... totusi sa te urci din prima pe motoreta si sa tragi si tare de gaz...

Oare a fost prima data cand s-a urcat pe ea? sau s-a ma dat de cateva ori? ca daca a fost din prima, chiar ca e pacat si de el si de motoreta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam si in alt topic, cred cu tarie ca virgula- principala cauza a deceselor celor de pe motoare este PROSTIA.

E o prostie sa te urci din prima pe un motor puternic, fara macar sa iti pui o casca si fara pic de experienta sau carnet.

O alta prostie din partea cealalta, a conservarilor- ca nu iau in seama motoarele, sau NU VOR sa ia in seama motoarele si ucid motocilisti intr-o clipita...

 

nu mai e inconstienta, e pur si simplu PROSTIE dusa la extrem...

 

pacat ca in ro avem o mentalitate de rahat.. mai ales in cercurile de asa-zisi prieteni sau gasti de cartier..

De ex in DE - am iesit intr-o seara cu niste amici la o discoteca in afara orasulu..

io obisnuit cu stilul din ro - nu mi-am pus centura, imediat am fost "taxat" si sfaturi ca e spre binele meu sa port centura, da daca vine altu si ne tamponeaza si alte bla-bla..

Apoi cand mergeam pe drumuri nationale - am prins cativa care mergeau mai incet.. io am depasit ca romanul.. aia iarasi nu s-au lasat impresionati si au tinut sa precizeze ca sunt cam imprudent, ca ei prefera sa mearga cu 70 decat sa depaseasca, ca una dintre cauzele principale ale accidentelor e chiar depasirea altor autovehicule etc. La ei de mici sunt obisnuiti sa fie prudenti, sa puna VIATA si SANATATEA pe primul loc iar teribilismul pe ultimul.. La noi din pacate daca nu esti "jmeker" - de multe ori cei din anturaj te catalogheaza "fricos, cacacios" ... Va mai trece multa apa pe mures pana se va schimba nitel mentalitatea asta din randul tinerilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai e inconstienta, e pur si simplu PROSTIE dusa la extrem...

 

Ai pus cuvintele exact invers!

 

Nu e prostie, e pur si simplu INCONSTIENTA dusa la extrem... prostia e a parintilor.

 

La 20 de ani ti se pare ca tot ce zboara de mananca. Greseala este a parintilor care nu au fost in stare sa il tina departe de o asemenea motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pacat ca in ro avem o mentalitate de rahat.. mai ales in cercurile de asa-zisi prieteni sau gasti de cartier..

De ex in DE - am iesit intr-o seara cu niste amici la o discoteca in afara orasulu..

io obisnuit cu stilul din ro - nu mi-am pus centura, imediat am fost "taxat" si sfaturi ca e spre binele meu sa port centura, da daca vine altu si ne tamponeaza si alte bla-bla..

Apoi cand mergeam pe drumuri nationale - am prins cativa care mergeau mai incet.. io am depasit ca romanul.. aia iarasi nu s-au lasat impresionati si au tinut sa precizeze ca sunt cam imprudent, ca ei prefera sa mearga cu 70 decat sa depaseasca, ca una dintre cauzele principale ale accidentelor e chiar depasirea altor autovehicule etc. La ei de mici sunt obisnuiti sa fie prudenti, sa puna VIATA si SANATATEA pe primul loc iar teribilismul pe ultimul.. La noi din pacate daca nu esti "jmeker" - de multe ori cei din anturaj te catalogheaza "fricos, cacacios" ... Va mai trece multa apa pe mures pana se va schimba nitel mentalitatea asta din randul tinerilor.

 

Foarte bine punctat! Lipsa de educatie, de respect, de responsabilitate, de valori... :P

 

... restul cuvintelor e de prisos...

 

Foarte gresit!! Comentariile nu sunt de prisos. Trebuie sa afle toti smecherasii inconstienti care viseaza la rachete DE CE s-a intamplat oroarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte gresit!! Comentariile nu sunt de prisos. Trebuie sa afle toti smecherasii inconstienti care viseaza la rachete DE CE s-a intamplat oroarea asta.

sorry de off topic : Din pacate lipsa informarii si inconstienta se platesc foarte scump... iar un "smecheras care viseaza la rachete" nu da 2 bani pe ce se agita sa-l invete cei cu experienta si patiti ... Daca ar avea capul pe umeri, ar intreba pe ici-colo cam cu ce se mananca motociclismul si nu ar ajunge la 2m sub pamant (cel putin nu din vina lui)

 

R.I.P. :P :(

Editat de Mystyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Intr-un final m-am decis sa scriu si pe forum, imi pare rau ca incep cu rubrica de accidente. Intotdeauna purtati echipament de protectie si aveti grija de viata voastra ca aveti doar una. Sa ne dea Dumnezeu gandul cel bun si sa aibe grija de noi pe strazile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte!

E nevoie cit mai repede de o campanie nationala de avertizare a pericolului de pe moto si auto. Cred ca ati observat si voi ca nu e saptamana sa nu fim informati sau sa citesti pe forum de accidente cu moto sau cu auto cu tineri de pana in 20 de ani. Mor ca mustele. E inadmisibil. Nu mai are nici o importanta ca a primit moto de la parinti, de la prieteni sau de la Mos Craciun. Toti vor sa se vada cit mai repede pe moto cu mana in gaz la max si pletele in vant. E o nebunie!

Am citit de "selectie naturala"! Daca se discuta in felul asta dupa parerea mea mai bine inchidem forumul si lasam "selectia" sa-si faca treaba. Sau mai bine punem pe cineva resposabil si ii dam niste Zyklon B sa fie mai eficient.

Cred ca m-am aprins, dar sa spui de un tanar de 20 de ani ca a fost "selectat natural" mi se pare o oroare.

Parerea mea este ca respectivul tanar asta si-a dorit.La 20 de ani ar trebui sa fii capabil sa intrevezi ce pericol poate constitui mana in gaz, pe un asemenea motor si FARA CASCA.

De parintii lui....ce sa mai zic!!! Sa ii faci cadou o asemenea masinarie, in conditiile in care el nu avea permis....!!!! No comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand citesc aceasta parte a forumului "accidente" am ajuns la o concluzie sper sa nu fie adevarata !!!

sunt 2 tipuri de accidente:

1 accidente care se produc din cauze care implica vina ta si a celorlalti participanti (jumi-juma vina) sau din cauza unor obstacole aparute pe strada (cel mai recent caz este de la iasi, din cate am citi a fost un baiat de treaba si foarte experimentat, DUMNEZEU S-AL ODIHNEASCA IN PACE) in aceasta categorie se poarta costum de protectie, se merge regulamentar, se merge cu viteza mica, ;

2. accidente de genul selectie naturala, unde sunt implicati factori gen: nebuie, prostie, inconstienta si teribilism (ultimul fiind acesta) aici se testeaza motoare intre stalpi, masini si pomi sau se merge cu superviteze prin oras, mai era cineva aici care spunea ca motoarele sunt facute sa mergi tare cu ele, corect ai spus dar nu in oras !!!;

daca sar face educatie rutiera in scoala generala si liceu si sar prezenta poze cu accidente cu biciclete, motociclete si masini poate numar accidentelor de tipul 2 sar reduce, dar nu se face !!!

daca era cu capu pe umeri acest tanar de 20 de ani poate testa si el motorul pe un drum din afara localitatii care este mai rar circulat si fara obstacole pe marginea drumului, daca era pe un drum in afara localitati poate scapa cu niste julituri si o baie in santul de pe marginea drumului, in ce categorie sa bagi un asa om ???

cati motociclisti au murit de la inceputul anului ??? stie cineva ?????

 

DUMNEZEU SAI IERTE PE TOTI MOTOCICLISTI CARE AU MURIT IN SAPTAMANA ACEASTA !! :P :( :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam si in alt topic, cred cu tarie ca virgula- principala cauza a deceselor celor de pe motoare este PROSTIA.

E o prostie sa te urci din prima pe un motor puternic, fara macar sa iti pui o casca si fara pic de experienta sau carnet.

O alta prostie din partea cealalta, a conservarilor- ca nu iau in seama motoarele, sau NU VOR sa ia in seama motoarele si ucid motocilisti intr-o clipita...

 

nu mai e inconstienta, e pur si simplu PROSTIE dusa la extrem...

 

pacat ca in ro avem o mentalitate de rahat.. mai ales in cercurile de asa-zisi prieteni sau gasti de cartier..

De ex in DE - am iesit intr-o seara cu niste amici la o discoteca in afara orasulu..

io obisnuit cu stilul din ro - nu mi-am pus centura, imediat am fost "taxat" si sfaturi ca e spre binele meu sa port centura, da daca vine altu si ne tamponeaza si alte bla-bla..

Apoi cand mergeam pe drumuri nationale - am prins cativa care mergeau mai incet.. io am depasit ca romanul.. aia iarasi nu s-au lasat impresionati si au tinut sa precizeze ca sunt cam imprudent, ca ei prefera sa mearga cu 70 decat sa depaseasca, ca una dintre cauzele principale ale accidentelor e chiar depasirea altor autovehicule etc. La ei de mici sunt obisnuiti sa fie prudenti, sa puna VIATA si SANATATEA pe primul loc iar teribilismul pe ultimul.. La noi din pacate daca nu esti "jmeker" - de multe ori cei din anturaj te catalogheaza "fricos, cacacios" ... Va mai trece multa apa pe mures pana se va schimba nitel mentalitatea asta din randul tinerilor.

 

Intr-adevar mare dreptate ai! Am fost si eu in DK cu un danez la volan pe o banda de sosea lata (cam cat 2 la noi) si crede-ma ca in 45 min (cam 30 km) nu am vazut o depasire (bine sa nu exagerez, poate una- 2 dar nu ca la noi 50 in 10 min) .Toti mergeau in sir indian, parca nu se grabea nimeni domle...si bine`nteles cu 70-80 ora,indiferent de ce bolid conduceau! La noi romanu cand vede curba si tiru din fata ca vine, nu conteaza tata, ii da gaz ca el are A8 sau CLK de franeaza ala din fata...ca parca in astea nu se moare....Ori suntem prea prosti sa constientizam ori nu ne pasa!

PS Dumnezu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e si-a facut-o cu mana lui! Exact ca baiatul din Bobocica din toamna parca tot asa deabea se inscrisese la scoal de soferi si parintii i-au luat R6! No comment selectie naturala! Condoleante familiei pana la urma vad ac forumul asta e degeaba nu prea invata lumea din greselile altora e mai usor asa dar dak ei nu vor..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un copil mic moare otravit ca a baut din solutia de spalat aragazul pe care a lasat-o maica-sa la indemana strigati tot "Slectie naturala!", "A murit de prost!", etc?

La 20 de ani nu mai e copil mic, dar nici pericolul pe care il prezinta motocicleta nu este foarte evident daca nu ti-a spus nimeni.

 

A murit pentru ca niste persoane complet iresponsabile, adevaratii vinovati pentru aceasta tragedie, i-au dat pe mana o chestie extrem de periculoasa pe post de jucarie. In cel mai probabil caz nici n-a stiut ce l-a lovit.

 

Nu poti sa cataloghezi ca prostie lipsa de cunostinte intr-un domeniu. Nu poti sa iei decizii corecte cand n-ai toate datele problemei indiferent cat de inteligent sau calculat esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...