Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un Simson AWO 425 T Lastendreirad de vânzare pe mobile.de la numai 1000 euro,

 

 

 

și niște Trabanturi prin fundul ogrăzii ...

:crack: am postat si eu un IJ asemanator facut in RO , tipu asta din CALAU cred ca are peste 100 de motociclete mezeuri , simsunuri ,dkv si alte masini trabanturi , wartburg etc . Le cam stringe de prin fosta germanie comunista si are si o gramada de piese si motociclete in orice stare doresti . :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai uzura la telescoapele tale?

am multe telescoape.poate te ajut cu un set.

Daca ai un set in stare buna, ma pun si eu pe lista de doritori. Ale mele nu le am desfacut inca, nu stiu ce o fi uzat, dar au un joc mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai un set in stare buna, ma pun si eu pe lista de doritori. Ale mele nu le am desfacut inca, nu stiu ce o fi uzat, dar au un joc mare.

 

nu promit nimic deocamdata.

daca nui nimic rupt in ale tale se pot bucsa,eu am mai bucsat la citeva si au iesit acepatabil..am de terminat mai multe simson si daca ramina ceva de dat te pot ajuta sau evantual ceva schimburi de piese,prefer schimburile.. sa mai completam din lipsuri...

am multe simsonuri ce astepta sa fie facute de asta prefer sa nu vind piese..numai schimburi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-66134-0-26030400-1318621425_thumb.jpgEu am cumparat cu 40 ron din asta. Se potriveste perfect.

 

 

 

Cu mintea in alta parte, scrii prostii. Decantorul de la rezervor vroiam sa zic (cu comutatorul de la rezerva). (nu stiu de ce, dar in mintea mea erau totuna)

 

In fine, ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Salve!Iti pot trimite,gratis,un robinet original complet de Simson,numai sa-mi lasi o adresa.Desfa unul din telescoape si vezi daca are cele 2 bucse de textolit.Daca e asa ar trebui sa insemne ca cilindrul interior pe care lucreaza bucsele inca mai e valabil.Se merge la un strungar si se fac din Duramid cele 2 bucse.Restul e abureala,e foarte simplu.Refularea uleiului se regleaza usor,e treaba de copii.Am mers cu ij,cz,jawa,minsk,voskod,nipru si alte trotinete dar telescoape asa bune ca la Simson eu nu am vazut.Daca inautru ai sa gasesti bucse de bronz atunci e nasol.Neasteptat de nasol.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua băieți!

Am o mare rugăminte. Am făcut Simsonul funcțional, merg toate sistemele, m-am dat cu el pe șosea, e excelent și m-am apucat să-l desfac în vederea vopsirii.

Vă rog să apelați la arhivele voastre de poze și să le postați aici, pentru că nu pot să mă hotărăsc ce culoare să-l fac, ce dungi să-i trag etc.

Iată un exemplu.

 

 

 

Știe cineva dacă a existat și o variantă militară? Mi-ar plăcea să-l fac kaki, cu cadrul negru sau un kaki mai închis.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua băieți!

Am o mare rugăminte. Am făcut Simsonul funcțional, merg toate sistemele, m-am dat cu el pe șosea, e excelent și m-am apucat să-l desfac în vederea vopsirii.

Vă rog să apelați la arhivele voastre de poze și să le postați aici, pentru că nu pot să mă hotărăsc ce culoare să-l fac, ce dungi să-i trag etc.

Iată un exemplu.

 

 

 

Știe cineva dacă a existat și o variantă militară? Mi-ar plăcea să-l fac kaki, cu cadrul negru sau un kaki mai închis.

 

Variante de coloristica ORIGINALE...mai sunt :

post-28174-0-95615000-1319047129_thumb.jpg post-28174-0-95060200-1319047144_thumb.jpg post-28174-0-99139400-1319048037_thumb.jpg

 

 

Caffe racers 350 post-28174-0-35141600-1319047167_thumb.jpg post-28174-0-54157600-1319048022_thumb.jpg

 

Detalii de vopsire wink.gif :

 

post-28174-0-30103400-1319047263_thumb.jpg

 

post-28174-0-84479800-1319047276_thumb.jpg

 

post-28174-0-15447300-1319047285_thumb.jpg

 

 

Nu cred ca AWO 425 S a avut varianta militara.

 

post-28174-0-25353000-1319048724_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=THArtdqwgSg

 

 

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,

 

Uitati cateva poze si din partea mea. Personal, as opta pentru negru cu dungi albe ca in poza nr 1. Lateralele rezervorului le-as face gri metalizat sau cromate. Cercurile rotilor negre. Cat mai aproape de orignal.

 

Numai bine si mult succes la restaurare.

post-61548-0-30197700-1319052683_thumb.jpg

post-61548-0-82961600-1319052692_thumb.jpg

post-61548-0-69552300-1319052700_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Variante de coloristica ORIGINALE...mai sunt :

Nu cred ca AWO 425 S a avut varianta militara.

Mulțumesc.

 

 

Uitati cateva poze si din partea mea.

 

Numai bine si mult succes la restaurare.

 

Ți tie la fel. Cum mai stai cu RT-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc.

 

 

 

Ți tie la fel. Cum mai stai cu RT-ul?

 

Buna ziua,

 

Cu RT-ul treaba avanseaza incet dar sigur. Este complet demontat cu responsabilitate, cu piesele puse in cutii, suruburile originale care nu sunt decalibrate puse deoparte.

 

Cadrul a avut urechea ce prinde cutia de scule/baterie rupta asa ca a fost refacuta una identica si pusa pe pozitie cu sudura TIG, niturile care tin placuta cu seria motociletei scoase, asemenea si placuta deoarece era foarte deteriorata, deci se impune una noua...

 

Am gasit o cutie de baterie acceptabila deoarece cea originala era ruginita pana la perforare.

 

Urmeaza sablarea pieselor si apoi astuparea tot cu tig, sau petice de tabla ale micilor gauri.

 

Va rog sa imi spuneti cum ati facut dumneavoastra; cadrul si piesele mici le-ati vopsit electrostatic sau normal? Imi puteti recomanda un vopsitor bun?

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa imi spuneti cum ati facut dumneavoastra; cadrul si piesele mici le-ati vopsit electrostatic sau normal? Numai bine

Bună,

Dacă vrei să vorbim despre RT, hai pe topicul MZ.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dany_oldmoto@

 

Salut.

Cum stai cu carburatoarele de Simson. Din ce am eu a mai ramas doar sertarasul, cuiul si capacul cu piulita. Gasesc un corp complet pe la tine? Stii tu, jigloare, plutitor si corpul... Am un Simson in bucati, o sa fac un inventar cu ce exista si o descriere a starii lor (plus poze), poate ne-om intelege la ceva schimburi.

Toate cele bune.

 

post-4365-0-17023400-1319400029_thumb.jpg

 

Ce rama cu sticla si oglinda pot sa pun la oala asta de far... De la ce s-ar putea adapta sau potrivi...Poza e cam jalnica.

post-4365-0-54242100-1319400223_thumb.jpg

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dany_oldmoto@

 

Salut.

Cum stai cu carburatoarele de Simson. Din ce am eu a mai ramas doar sertarasul, cuiul si capacul cu piulita. Gasesc un corp complet pe la tine? Stii tu, jigloare, plutitor si corpul... Am un Simson in bucati, o sa fac un inventar cu ce exista si o descriere a starii lor (plus poze), poate ne-om intelege la ceva schimburi.

Toate cele bune.

 

post-4365-0-17023400-1319400029_thumb.jpg

 

Ce rama cu sticla si oglinda pot sa pun la oala asta de far... De la ce s-ar putea adapta sau potrivi...Poza e cam jalnica.

 

la rama de simson nu prea se potriveste de la nici o comunista din pacate ce ai tu nevoie..eventual sa modifici o rama de ij (taiata si sudata ca sa poti micsora cercul respectiv..)sau in germania e ieftina din ce am vazut..undeva la 20 de euro e o rama noua daca nu ma insel.

am o lada de carburatoare de simson originale...dar din pacate nici unul nu merge cum trebuie din cauza uzuri...eventual de trimis in germania la refacut..te ajunge cam 120 de euro si iese ca nou..

la simson daca nu ai carburator bun umbli cu cheia de buji in buzunar..sa nu mai zic ca in celalalt tre sal ai ocupat cu buji...din cauza uzuri ineaca..afuma..relantiu pauza...lista continua..greu de gasit un carb de simson fara uzura..de aia recomand un jicov sau k65

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...