Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

ofer spre vanzare , piston cu segmenti ,cota 68,20 la pretul de 200 ron . Pistonul si segmentii sunt originali si noi ( achizitie ,anii 1970 ).

telefon : 0755483229 .

 

cilindru + piston cu segmenti pentru simson awo 425 t.pret 400 roni

 

 

pretul la setul de awo t simson se mai poate neg sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu stiu daca scriu unde trebuie ...dar imi aduc aminte ca am vazut pe forum undeva cateva mofificari ale instalatiei electrice de la 6v la 12v pentru o motocicleta simson 250... erau cateva poze detailate cu flansa care trebuie confectionata si detalii exacte la ce trebuie facut ... puteti va rog sa ma ajutati cu un link ceva... multumesc sau pe email tudor_bilc@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca scriu unde trebuie ...dar imi aduc aminte ca am vazut pe forum undeva cateva mofificari ale instalatiei electrice de la 6v la 12v pentru o motocicleta simson 250... erau cateva poze detailate cu flansa care trebuie confectionata si detalii exacte la ce trebuie facut ... puteti va rog sa ma ajutati cu un link ceva... multumesc sau pe email tudor_bilc@yahoo.com

 

Pozele cu modificarile facute pag.94;95;

Schita cu flansa pag.104

Sunt puse de mine cu toate detaliile.

Spor la modificari!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Eu personal nu vad de ce trebuie inlocuita o treaba pe 6 volti care merge cu una pe 12,bazata pe piese rusesti teribil de nesigure.Cred ca o incarcare de scuter e mult mai buna,daca tot e vorba de flanse.Dar un dinam original de Simson face fata la un bec de 25-30 wati.Problema e ca eu nu sunt capabil sa gasesc un bec bun da far la 6v(halogen,xenon,LED-uri ,etc..),desi stiu ca exista.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Eu personal nu vad de ce trebuie inlocuita o treaba pe 6 volti care merge cu una pe 12,bazata pe piese rusesti teribil de nesigure.Cred ca o incarcare de scuter e mult mai buna,daca tot e vorba de flanse.Dar un dinam original de Simson face fata la un bec de 25-30 wati.Problema e ca eu nu sunt capabil sa gasesc un bec bun da far la 6v(halogen,xenon,LED-uri ,etc..),desi stiu ca exista.Numai bine!

 

Tine cont ca eu am facut modiicarea inainte de marea ingramadeala. Am in far bec halogen de 2x65W. Daca un conservar nu vrea sa treaca pe lumina de intilnire si i-am bagat faza mare in ochi stinge instantaneu. Eu sunt foarte multumit.

In alta ordine de idei(off topic) nu vrei sa ne cuplam pentru intilnirea de comuniste cu atase SIRIU ?

Sl'tare taica si noroc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!Eu personal nu vad de ce trebuie inlocuita o treaba pe 6 volti care merge cu una pe 12,bazata pe piese rusesti teribil de nesigure.Cred ca o incarcare de scuter e mult mai buna,daca tot e vorba de flanse.Dar un dinam original de Simson face fata la un bec de 25-30 wati.Problema e ca eu nu sunt capabil sa gasesc un bec bun da far la 6v(halogen,xenon,LED-uri ,etc..),desi stiu ca exista.Numai bine!

 

 

 

 

Doresc sa va multumesc pentru ajutorul acordat, am sa transmit mai departe schitele si pozele postate de voi unui prieten care are probleme cu instalatia de 6 v.

 

Nu am avut pana acum o asemenea motocicleta sa pot sa ma pronunt daca intradevar functioneaza sau nu bine cu instalatia de6 v dar dupa cum spui si tu mi se pare oarecum "penibil" sa cauti un simplu bec de 6 v si sa nu-l il gasesti... atentie a nu se intelege ca instalatia pe 6v sau motocicleta nu este fiabila...dupa cum am spus ma abtin de la comentarii off topic... multumesc inca odata ...

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In alta ordine de idei(off topic) nu vrei sa ne cuplam pentru intilnirea de comuniste cu atase SIRIU ?

Sl'tare taica si noroc !

Domnule Constantin,as fi onorat sa putem merge impreuna.Problema e ca eu am avut cazatura strasnica cu Simsonasul si l-am cam strambat.Nu prea pot lucra la el, ca nici eu nu m-am refacut total.Daca da Dumnezeu si il indrept va insotesc cu mare drag,stiu ca am ce invata de la dumneavoastra.Alte motive nu am sa nu apar la aceasta Intrunire deosebita.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am nevoie de un electrician din zona Buc care sa-mi adapteze si mie aprinderea la Simson Sport cu magnetou de Voshod. Dar vreau un electrician buc care sa faca toata lucrarea(executarea flansei, trasee electrice, etc).

 

Va rog ajutati-ma daca cunoasteti un astfel de mester.

 

Multumesc.

 

Haideti va rog, fac apel la expertiza si reteaua voastra... recomandati-mi un electrician bun pe Simson din zona Bucuresti.

 

Incerc sa va conving cu proiectul meu de apropae 1 an....

 

Merci

post-66134-0-11583600-1309627810_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am nevoie de un electrician din zona Buc care sa-mi adapteze si mie aprinderea la Simson Sport cu magnetou de Voshod. Dar vreau un electrician buc care sa faca toata lucrarea(executarea flansei, trasee electrice, etc).

 

Va rog ajutati-ma daca cunoasteti un astfel de mester.

 

Multumesc.

 

Haideti va rog, fac apel la expertiza si reteaua voastra... recomandati-mi un electrician bun pe Simson din zona Bucuresti.

 

Incerc sa va conving cu proiectul meu de apropae 1 an....

 

Merci

Nu vei gasi un electricean care sa dea jos motorul sa duca caopacul la frezat sa faca flansa la strungar etc. Este o solutie mai usoara fara modificari ireversibile la blocul motor cu alternator de Jupiter nu trebuie decat o flansa

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, este ceeace vreau. Presupun ca alternator de jupiter gasesc, nu?

 

Thx

 

 

 

Nu vei gasi un electricean care sa dea jos motorul sa duca caopacul la frezat sa faca flansa la strungar etc. Este o solutie mai usoara fara modificari ireversibile la blocul motor cu alternator de Jupiter nu trebuie decat o flansa

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...am un simson sport care nu il mai folosesc de 4ani si este pacat sa stea si sa rugineasca ,precizez ca este modificat stil choper,deh erm si eu mai tinar o sa incerc sa pun niste poze,sa nu credeti ca o sa cer o avere dar las la aprecierea dm..are nr nou si ci dar itp a ecspirat eu sint propietaru. cei care sint interesati ma pot contacta pe forum seara sau la tel 0746037240..

este inca valabil daca nu se da pina in toamna am sa il dezmebrez pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Spune-mi te rog daca conteaza tipul de Ij jupiter?

 

Merci.

 

Ai dreptate, este ceeace vreau. Presupun ca alternator de jupiter gasesc, nu?

 

Thx

 

Domnilor mai am o intrebare.

 

Am gasit sa cumper acte pentru Simson. Este complicat sa scriu seria pe el?

 

Adica cate serii are si cat de complicat este sa le rescriu?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am nevoie de un electrician din zona Buc care sa-mi adapteze si mie aprinderea la Simson Sport cu magnetou de Voshod. Dar vreau un electrician buc care sa faca toata lucrarea(executarea flansei, trasee electrice, etc).

 

Va rog ajutati-ma daca cunoasteti un astfel de mester.

 

Multumesc.

 

Haideti va rog, fac apel la expertiza si reteaua voastra... recomandati-mi un electrician bun pe Simson din zona Bucuresti.

 

Incerc sa va conving cu proiectul meu de apropae 1 an....

 

Merci

 

 

o asfel de adaptare fac eu la simsonul meu

 

am avut anterior alternator de ij iar acum ii pun alternator de aprilia fara carbuni {gen japoneza }

 

daca ai nevoie de sfaturi sau indrumari ma poti suna 0721 888 403

poate facem adaptarile impreuna

 

salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant, insa sincer nu sunt atat de specializat in electronica. Aprinderea electronica este cu siguranta mai performanta decat clasica, insa e si mult mai pretentioasa si mai sensibla mai ales la montaj.

 

Actual m-am hotarat sa-i pun alternator de jupiter si poate in viitor ma convertesc la digi...

 

Poate ne auzim sa vedem dc facem schimb de piese....

 

thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant, insa sincer nu sunt atat de specializat in electronica. Aprinderea electronica este cu siguranta mai performanta decat clasica, insa e si mult mai pretentioasa si mai sensibla mai ales la montaj.

 

Actual m-am hotarat sa-i pun alternator de jupiter si poate in viitor ma convertesc la digi...

 

Poate ne auzim sa vedem dc facem schimb de piese....

 

thx

incarcarea nu are nimic aface cu electronica, iar ceeace propun eu este mult mai simplu

la alternatoru aprilia ai sator rotor releu occidental

iar la alt. de ij ai staor rotor carbuni care se tocesc, releu inacarcare rusesc , dacia sau altceva auto, punte redresoare iar instalatia e un pic mai complexa.

 

salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine cont ca eu am facut modiicarea inainte de marea ingramadeala. Am in far bec halogen de 2x65W. Daca un conservar nu vrea sa treaca pe lumina de intilnire si i-am bagat faza mare in ochi stinge instantaneu. Eu sunt foarte multumit.

In alta ordine de idei(off topic) nu vrei sa ne cuplam pentru intilnirea de comuniste cu atase SIRIU ?

Sl'tare taica si noroc !

Salve!Am cautat un nr de tel dar nu am gasit.Astept un tel de la dumneavoastra.La cat ajungeti in Barlad?0748.982858.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Simson Sport completa dar demontata si multe multe alte piese (motor, cutie de viteze, piese de la inca o cutie, doua chiulase, un piston nou si multe altele)Cei interesati se sune la nr 0764447215 sau mail alin.voicu@yahoo.com

 

De unde esti ? Niste preturi ,poze. Nu cumva esti alintuna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sunt alintuna

Sunt din Petrosani iar ca si pret m-am gandit la de 2000 lei pentru tot ce am (simsonul complet plus celelalte piese, care provin de la un simson pe care l-am dezmembrat si pise gasite pe la fosti proprietari)

Poze nu am dar simsonul este 100% original, fara modificari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Vreau sa cumpar un SIMSON cu atas.

Daca aveti sau stiti pe undeva, dati de stire.

Sa fie in stare de functionare, si sa aibe acte.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut

 

Vreau sa cumpar un SIMSON cu atas.

Daca aveti sau stiti pe undeva, dati de stire.

Sa fie in stare de functionare, si sa aibe acte.

 

Multumesc

 

simson sport,an fabricatie 1959 e modelul fara tampoane pe motor,seriile identice,stare de functionare.

cu atas stoye 1200 euro cu atas panonia 1000.

am certificat vechi la el.

post-20619-0-28196300-1312007795_thumb.jpg

post-20619-0-89648200-1312007798_thumb.jpg

post-20619-0-12253400-1312007805_thumb.jpg

post-20619-0-30018800-1312007810_thumb.jpg

post-20619-0-87851400-1312007813_thumb.jpg

post-20619-0-36492200-1312007819_thumb.jpg

post-20619-0-27579000-1312007824_thumb.jpg

post-20619-0-07630800-1312007830_thumb.jpg

post-20619-0-83347900-1312007836_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze de OFF

 

dar trebuie sa stie toata lumea mai ales simsonarii , pt ca cel in cauza cauta piese de simson

 

Dl. BACIU RADU CATALIN, nr de tel. 0763482272. , cu adresa str. Gen Traian Mosoiu nr. 28, din Cluj, NU este om de cuvant si nu faceti afaceri cu el decat daca vireaza banii innainte

 

scuze inca o data pt off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...