Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

se poate rezolva cu ceva distantiere dar nu pot explica exact ce sa faci..dar se poate face..

la telefon e mai simplu..eu tot la telefon am facut prima cutie cu aceiasi buba :laugh:

am facut mai multe cuti cu aceiasi problema la demaror..e uzura si trebuie montate niste distantiere pe un anumit ax dar e joaca si mina fina..

 

:laugh:

 

Cand m-a hotarasc sa desfac te sun :D , numa bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Totusi, mai stie cineva alte siteuri? Poate gasesc mai ieftin.

 

www.mzsimson.de

aici se ocupă dl. Gunter Six. Dacă nu are pe site piesa pe care o vrei, ia legătura cu el și-ți face rost de orice. Mai umblă prin târguri.

 

sau www.ost2rad.de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, caut bloc de lumini si manete originale de Simson AWO 425S. Sunteti buni sa-mi aratati ceva poze cu aceste piese. Va multumesc.

 

in foto de mai jos ai modelele ce sau folosit la simson

-model cu prindere cu colier din tabla cromata

-model asemantor cu prindere cu rusub care trece porin ghidon carcasa din aluminiu.

-model mai patratos si mai mic cu carcasa din tabla.

 

daca te uiti atent e semnul de la simson si pe manete si pe blocurile ce schimba fazele si claxon.

 

spor :)

post-20619-1301304732_thumb.jpg

post-20619-1301304737_thumb.jpg

post-20619-1301304740_thumb.jpg

post-20619-1301304744_thumb.jpg

post-20619-1301304747_thumb.jpg

post-20619-1301304750_thumb.jpg

post-20619-1301304754_thumb.jpg

post-20619-1301304758_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, caut bloc de lumini si manete originale de Simson AWO 425S. Sunteti buni sa-mi aratati ceva poze cu aceste piese. Va multumesc.

Salve!Am fotografiat intrerupatorul de pe Simsonasul meu.Stiam ca tre sa mai am asa ceva prin micutul meu garajel,dar n-am gasit decat ce se vede.Numai bine!

post-27549-1301566388_thumb.jpg

post-27549-1301566413_thumb.jpg

post-27549-1301566428_thumb.jpg

post-27549-1301566446_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simsonul are blocuri de lumini pe ambele manere ale ghidonului? Sau sunt modele diferite?

 

are exact ce vezi in foto de mai sus atit.

ce vezi tu schimba faza lunga si claxon,restul din contact:pozitie,faza scurta.

 

nu mai are alte nebuni pe ghidon,asta in cazul in care vrei tu sai pui cum e la ij sau alte moto, dar original are doar ce vezi in foto de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
fresh one

Salve!Lipsesc intrerupatorul original,scaunul original atas,stanta de pe seaua spate,manerele originale,jack-ul original alimentare atas,sticla originala far,oglinda,curelele scaun atas....,.E prea mult insistat cu masina pe atas.Stiu ca asta se face pentru a ascunde indoituri,rupturi..ale a

luminiului.Nu se vad bine toba,prinderile,nucile..si nu ma pot pronunta.Usita de la atas falfaie,sau poate ca asa vad eu dupa vreun kil de coniac.

Nu tre sa te superi,am recunoscut ca esti cel mai bun din tara,si te felicit.Pacat ca nu vrei sa te apuci si de rasul meu,pe care l-am distrus carand fiare.Se pare ca in curand voi pune laba pe un fier serios,peste Zundapp 750.Poate ca ma vei ajuta la restaurarea lui,ca nu am cu ce,si nici nu ma prea pricep.Ma opresc ca aproape nici nu mai ginesc ecranul campulatorului.Numai bine,prietene!

Mesaj completat

Nu vad nici pompa originala,nici aparatorile rezervorului..Ma opresc,sunt foarte obosit...Oricum,e cel mai frumos Simsonas vazut de mine...

Mesaj completat

Am vrut sa plec la culcare,dar m-am sucit..Mai lipsesc prinderile nu mar de pe aripa fata si guma de la volanta.Butonul rusesc de pe ghidon e pus intr-o pozitie de-a-ncreasta.Piulitele prinderi atas si suruburile din zona sunt neoriginale.Prinderile de prelata din aluminiu sunt asimetrice,desi nu e posibil.La telescoapele fata lipsesc neste gume,asa vad eu.Pedalele de picioare ale pasagerului(pasagerei,stim noi)stau nasol si mai au si alte defecte.Prezoanele prinderi motor sunt neoriginale,facute de nea spirica,vesnicul strungar autohton.Arcul de la cric e e Dacia,total neoriginal.Finalul de toba( ala care nu poate fi reprodus)e negru?Stii ca ma sperii usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spirit de observatie domle!demn de un rege al simsoanelor :P nu mai bea Adriane de dimineata ca nu e bine.am zi io ca e perfect?nu cred.te asigur ca nu falfaie usa aia si sta foarte bine,am lasat-o mai lejer ptr ca intentionam sa-i pun cheder.scaunul nici nu are cum sa fie original,ci e facut in totalitate dupa original,in schimb rama cu arcuri e originala.e adevarat ca mi-a cam fost lene sa merg la tara sa sparg alte simsoane ca sa iau piese de pe ele iar priza de atas chiar nu aveam alta dar mi-a convenit ca avea 3 pini si astfel i-am pus si bec de stop pe atas.de ce stanta pe sea zici,ca n-am ochelari la mine?de care protecti pe rezervor povestesti?adevarat ca nici aerul din roti nu e nemtesc :moron:

Adrian,nici daca-mi dai panzerul ala cadoo tot nu pot sa-ti repar vreun simson,in plus,vezi si tu,ca le mai scrantesc si io si tu perfectionist cu esti,cu siguranta nu ti-ar placea.Poate daca n-ai mai umbla sa dezgropi potcoave de cai morti,ti-ai face timp sa-ti restaurezi singur motoreta,sa nu mai umbli cu bobina de ind. sub sea si cu tzeava aia de AG7 pe post de esapament :D .cand o sa prezinti si tu vreunul intro stare apropiata mai discutam :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spirit de observatie domle!demn de un rege al simsoanelor :P nu mai bea Adriane de dimineata ca nu e bine.am zi io ca e perfect?nu cred.te asigur ca nu falfaie usa aia si sta foarte bine,am lasat-o mai lejer ptr ca intentionam sa-i pun cheder.scaunul nici nu are cum sa fie original,ci e facut in totalitate dupa original,in schimb rama cu arcuri e originala.e adevarat ca mi-a cam fost lene sa merg la tara sa sparg alte simsoane ca sa iau piese de pe ele iar priza de atas chiar nu aveam alta dar mi-a convenit ca avea 3 pini si astfel i-am pus si bec de stop pe atas.de ce stanta pe sea zici,ca n-am ochelari la mine?de care protecti pe rezervor povestesti?adevarat ca nici aerul din roti nu e nemtesc :moron:

Adrian,nici daca-mi dai panzerul ala cadoo tot nu pot sa-ti repar vreun simson,in plus,vezi si tu,ca le mai scrantesc si io si tu perfectionist cu esti,cu siguranta nu ti-ar placea.Poate daca n-ai mai umbla sa dezgropi potcoave de cai morti,ti-ai face timp sa-ti restaurezi singur motoreta,sa nu mai umbli cu bobina de ind. sub sea si cu tzeava aia de AG7 pe post de esapament :D .cand o sa prezinti si tu vreunul intro stare apropiata mai discutam :P

Nici vorba,nu sunt in stare..Daca s-ar face un podium pentru pacatosi n-am cum sa-l ratez..Chiar cred ca am pregatita vreo diploma..Pe seaua spate tre sa fie un vultur.Pe rezervor e o husa de protectie.Sa nu ma contrazici ca mai beau un kil de coniac.Daca asa fi acolo as gasi mai multe.Dar,orice as zice eu,esti bun.Cel mai bun,si te respect pentru ceea ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa mergi sa te culci.sper sa te trezesti ca altfel nu mai ai scuza :P .aaa,sa nu uiti sa-mi arati si mie o sea din aia cu vultur ca husele alea de pe rezervor erau accesori si-ti pot prezenta cateva originale in eventualitatea ca vei dori sa-i pui la al tau dupa restaurare.noapte buna.

Mesaj completat

Uite aici o încercare umilă:

 

io personal am spart o punga de seminte la vizionare.merita :P .cel putin a fost interesant de vazut cum rezolva si altii problemele cu care si eu m-am confruntat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... a fost interesant de vazut cum rezolva si altii problemele cu care si eu m-am confruntat.

 

Te rog dacă e posibil, un detaliu la cric, mă interesează cum se pune arcul. M-am apucat ușurel de Simsonul fiicei mele iar cricul și scărițele șoferului sunt niște făcături.

Și alt detaliu în ceea ce privește traseul tijei la frâna pe spate.

Mulțumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere as fi pus mai multe poze si in detaliu insa de ieri si-a gasit un nou proprietar.

La tija de frana nu e nimic complicat,chiar se poate reproduce usor din bara de 6mm.

post-19117-1303989682_thumb.jpgpost-19117-1303989742_thumb.jpgpost-19117-1303990431_thumb.pngpost-19117-1303992137_thumb.jpg

 

Arcul se prinde cu capatul lung pe stiftul din lateralul cutiei de viteze iar celalalt capat in gaura din traversa cricului.Mai jos,o poza cu unul original,ca pe al meu scria Dacia,dupa cum vad unii dupa un kil de cognac...

post-19117-1303991224_thumb.jpg

 

Nu gasesc inca pe net o lista cu piese de schimb ptr.Simson dar o sa desfac in curand un altul si o sa fac poze la cric,scarite si boltul cu piulita aia cu umeri de blocaj care e f.importanta.

Poate va ajuta cu ceva poza de mai jos numai ca cricul e o varianta ca la Awo T folosit pana in '57 si pe sport.

http://www.ostmotorrad.de/simson/awo/bed/index.html

post-19117-1303992747_thumb.png

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcul se prinde cu capatul lung pe stiftul din lateralul cutiei de viteze iar celalalt capat in gaura din traversa cricului

 

Mulțumesc pentru timpul acordat. M-am prins și eu după ce m-am uitat mai cu atenție. Acum problema e arcul. Ai vreun înlocuitor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu am dar probabil se poate face unul din ceva asemanator.Nu prea se merita efortul,costa doar 5,90e.

http://cgi.ebay.de/Feder-f-Hauptstander-Ki...126758000841812

 

Am extras dintr-o lista de piese ptr. Awo T piesele care tin cricul.Bineinteles,cricul nu e ptr. sport dar restul de piese sunt la fel.

post-19117-1304000207_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,nu am dar probabil se poate face unul din ceva asemanator.

 

Mulțumesc pentru informații.

Am rezolvat așa: asistat de calculator, am proiectat și construit un belciug lung de 80 mm din sârmă de oțel de 1,5 mm care să încapă printre cutia de viteze și cadru și l-am prelungit cu un arc spiră lângă spiră din arhiva de arcuri. Merge perfect.

Pe lângă niște piese de ES 250, o să mai primesc din Germania arcul original de Simson și cricul lateral, absolut necesar pentru că fiică-mea îl ridică pe cricul central cu destulă dificultate.

 

Cu remorca aia nu știu ce să zic. E destul de rezistent capacul acela pentru a susține motocicleta cu ataș? Dacă da, ai putea face niște suporți de lemn cum am făcut eu la remorca mea.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu remorca aia nu ?tiu ce să zic. E destul de rezistent capacul acela pentru a sus?ine motocicleta cu ata?? Dacă da, ai putea face ni?te supor?i de lemn cum am făcut eu la remorca mea.

 

initial ma gandeam sa fac un sistem ptr. o moto solo de a o pune pe capacele remorci,mai ales ca exista in capac si ceva intarituri...de lemn :blbl: .cea cu atas vreau sa o introduc in remorca printr-o rampa in A (neavand oblon in spate) sau sa-i fac o extensie pe latura din spate cu un oblon care se lungeste si se deschide.laterale oricum le voi inalta cu tabla de alu. cca.95cm folosind capacele actuale ca si acoperis.idioti se cheama astia cu idei prea multe? :P

post-19117-1304251820_thumb.jpg

 

incalzit usor,mergea lungit un capat al arcului.se decalea doar capatul lungit unde nu ar fi nevoie de elasticitate.

 

 

tija lunga awo cea scurtz sport.

pe tija de la sport mai vine o tablita mica care sustine un arculet pt actinarea stop spate :P

 

invers dany,pe aia de awo e tablita!

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

No, cine are de vanzare un dinam original si bun + releu de incarcare + bloc de lumini. As fi interesat si de ghidon + sistem de acceleratie. Alea originale.

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

No, cine are de vanzare un dinam original si bun + releu de incarcare + bloc de lumini. As fi interesat si de ghidon + sistem de acceleratie. Alea originale.

Multam.

Salve!Eu folosesc pe Simson Sport un astfel de dinam.Acesta e neverificat,din lipsa timp.Din blocul de lumini original am doar ce se vede.Ghidon si acceleratie originale se gasesc.Numai bine!

post-27549-0-94437600-1304800486_thumb.jpg

post-27549-0-51164400-1304800523_thumb.jpg

post-27549-0-82992800-1304800632_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...