Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Cine imi poate oferi doua fotografii la rezolutie buna a unui ghidon de MZ, cu manetele si mecanismul de accelerare si a unui carburator de Simson Sport (originale)? Multumesc.

 

cobor in atelier si fac foto ;) in afara de chidon la mz sau sismon nui mare diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cobor in atelier si fac foto ;) in afara de chidon la mz sau sismon nui mare diferenta.

 

in afara de ghidon cum spuneam nui mare diferenta:

primele 2 sau folosit pe sport,cel din mijloc mai mult pe awo dupa anul de fabricatie 55, pina in 55 sau folosit modelul cu subarul patrat,ultimul e de mz.se observa diferentele la carb simson sau mz destul de clar.

 

pina gasesti ce ai nevoie pt. a completa ghidonul poti pune de awo sau de ij56,ij49 care sint mult mai bune la material fata de cele de simson sau mz.

vezi in poza exact cum e la ij56,ij49,awo cu mici diferente la manetute,la awo sint din aluminiu la ij metal.

 

gitul face parte din corp la simson,sau mai facut adaptari la modleul de care spui tu..de pe mz puse pe simson..

post-20619-0-15909600-1322254761_thumb.jpg

post-20619-0-71205600-1322254765_thumb.jpg

post-20619-0-66019600-1322254768_thumb.jpg

post-20619-0-01615400-1322254773_thumb.jpg

post-20619-0-52459400-1322254907_thumb.jpg

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chit de reparatie carburator ij 56 se mai gaseste?

 

pt modelul k28 e greu de gasit kit..nam vazut niciodata,se poate face dar trebuie meseriasi bun cu scule destepte....daca te uiti in poza cu carburatoarele cel din mijloc e reconditionat in germania,e facut super adevarat schimbat tot si alt subar facut...dar a si costat ceva 120 de euro.

 

depinde ce ai uzat la k28 ca mai am eu ceva carb. de ij56..dar recomand k65 sau k68 sa vezi ce diferenta mare este,nu se compara cu k28 care din pacate are uzuri mari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt modelul k28 e greu de gasit kit..nam vazut niciodata,se poate face dar trebuie meseriasi bun cu scule destepte....daca te uiti in poza cu carburatoarele cel din mijloc e reconditionat in germania,e facut super adevarat schimbat tot si alt subar facut...dar a si costat ceva 120 de euro.

 

depinde ce ai uzat la k28 ca mai am eu ceva carb. de ij56..dar recomand k65 sau k68 sa vezi ce diferenta mare este,nu se compara cu k28 care din pacate are uzuri mari...

 

stiu Dani ,k65 am pe ij 56 de la tine, dar am 1buc.k28 si un jicov uzate, am intrebat de curiozitate daca se mai gaseste pentru ele ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu Dani ,k65 am pe ij 56 de la tine, dar am 1buc.k28 si un jicov uzate, am intrebat de curiozitate daca se mai gaseste pentru ele ceva.

 

salutarile mele :cheers: .ma prind mai greu,vb. cu multa lume si greu va mai recunosc...

greu de gasit kit pt k28 din pacate..eu caut..am vazut ca se gasesc acuma kituri pt carb.k301 si posibil sa apara si pt k28 kit..cine stie...dar ma indoiesc..buba e la ele ca se uzeaza carcasa si joaca subarul ca naiba... nu te ajuta tare un kit..daca sint uzuri la carcasa si subar..

din 4 carb.k28 abia am resuit sa fac unul, dar nu mege cum trebuie..dar sti cum e..e original si da bine pe moto :)

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....daca te uiti in poza cu carburatoarele cel din mijloc e reconditionat in germania,e facut super adevarat schimbat tot si alt subar facut...dar a si costat ceva 120 de euro.

 

doar vreo 80euro si 3luni costa o resuscitare...dar na,mai uita lumea ;)

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutarile mele :cheers: .ma prind mai greu,vb. cu multa lume si greu va mai recunosc...

greu de gasit kit pt k28 din pacate..eu caut..am vazut ca se gasesc acuma kituri pt carb.k301 si posibil sa apara si pt k28 kit..cine stie...dar ma indoiesc..buba e la ele ca se uzeaza carcasa si joaca subarul ca naiba... nu te ajuta tare un kit..daca sint uzuri la carcasa si subar..

din 4 carb.k28 abia am resuit sa fac unul, dar nu mege cum trebuie..dar sti cum e..e original si da bine pe moto :)

 

multumesc mult Dany :ok: numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar vreo 80euro si 3luni costa o resuscitare...dar na,mai uita lumea ;)

 

sa sti ca asai

le incurc cu pretul la ambelaj.. ca am facut si un ambelaj si ma costat 120 epuroi.

 

la aia 80 daca pui transportul se ajunge pe la 100 epuroi daca nu mai bine,in cazul meu am fost norocos.. ca nam mai platit transportul in plus..sti tu mai bine, ca doar tu lai dus la facut ;)

 

sa sti ca asai

le incurc cu pretul la ambelaj.. ca am facut si un ambelaj si ma costat 120 epuroi.

 

la aia 80 daca pui transportul se ajunge pe la 100 epuroi daca nu mai bine,in cazul meu am fost norocos.. ca nam mai platit transportul in plus..sti tu mai bine, ca doar tu lai dus la facut ;)

am platit pt.2 chei de contact 9 euro transportul,pt un carb. era mult mai scump sigur..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chit de reparatie carburator ij 56 se mai gaseste?

 

sau chit carb.jicov

 

Ai o poza aici

/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=622050

cu un carburator K-28 reparat romaneste acum ceva ani buni. Bucsat cu fier si in interior si in exterior (am si unul bucsat cu bronz - doar in interior - dar are o uzura mai mare). Deci se poate si la noi in tara numai ca trebuie sa gasesti strungarul potrivit si trebuie sa-l motivezi indeajuns incat sa-ti faca o astfel de lucrare.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai o poza aici

http://www.motocicli...ttach_id=622050

cu un carburator K-28 reparat romaneste acum ceva ani buni. Bucsat cu fier si in interior si in exterior (am si unul bucsat cu bronz - doar in interior - dar are o uzura mai mare). Deci se poate si la noi in tara numai ca trebuie sa gasesti strungarul potrivit si trebuie sa-l motivezi indeajuns incat sa-ti faca o astfel de lucrare.

 

Stiu lolo ca se poate.dar meseriasii de astazi sunt putini, vor bani multi si munca putina.Eu am un var in bucuresti ,are strung,freza dar nu sunt racordate la curent.Este meserias bun face orice, este inginer(turbini si pompe hidraulice),proiecteaza carturi, le face cu mina lui, asta este pasiunea lui in timpul liber.cind racordeaza utilajele nu duc lipsa de meserias.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia Zilei Naționale, mulțumesc Guvernului României pentru neimplicarea în realizarea acestui proiect!

 

Alternator in loc de dinam.

 

 

 

Te rog sa-mi spui si mie unde ai facut Toba si cit a costat.

Multumesc !

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia Zilei Naționale, mulțumesc Guvernului României pentru neimplicarea în realizarea acestui proiect!

 

 

 

 

Asta cu neimplicarea Guvernului e cea mai putin dureroasa parte,cea mai complicata este ca ne si incurca in viata de zi cu zi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Te rog sa-mi spui si mie unde ai facut Toba si cit a costat.

Multumesc !

 

Nu știu unde a fost făcută, dar ieri când am polișat-o, m-a uimit ce bine a fost făcută. E din inox și așa am cumpărat-o, cu motoretă cu tot.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alternator in loc de dinam.

 

 

 

Te rog sa-mi spui si mie unde ai facut Toba si cit a costat.

Multumesc !

 

Domnul Constandin incercati la cei care lucreaza inoxul.Eu am un prieten care face orice din inox, meserias care pune suflet pentru ceia ce face, este tinar dar pune in genunchi 5 meseriasi batrini.Am o toba facuta de el de nota 10.Din pacate este plecat din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alternator in loc de dinam

sal.. am folosit si eu acelasi tip de alternator la un simson aum vre o 15 ani eate OK dar stiu ca am modificat si conul la stator ca stas eur nu se potrivea cu cel rusesc si eu am luat la strung si postamentul de prinderea platinei pana la carbuni ca sa pun o garnitura cat mai subtire la capac si asa am facut una de 8 mm(din placaj) ,an rest da performante bune eu am trecut si platina la bat de 5A de jawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. am folosit si eu acelasi tip de alternator la un simson aum vre o 15 ani eate OK dar stiu ca am modificat si conul la stator ca stas eur nu se potrivea cu cel rusesc si eu am luat la strung si postamentul de prinderea platinei pana la carbuni ca sa pun o garnitura cat mai subtire la capac si asa am facut una de 8 mm(din placaj)

 

Da am modificat si conul.La mine acea garnitura are 2mm si am taiat-o cu traforajul din tabla de aluminiu.Citeva nituri de aluminiu si nici nu se cunoaste diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa-mi spui si mie unde ai facut Toba si cit a costat.

Multumesc !

 

M-am interesat. Toba a fost făcută la MFA Mizil, pe vremea când exista.

 

Cu aprinderea merg la două capete. Pun și o bobină separată, să fie. În timpul probelor, mi s-a părut că magnetoul original nu prea lucrează în parametri.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai testat magnetou? Al meu face o scanteie decenta cand il invart cu mana. Am presupus ca este destul ca sa merge si pe motor.

 

Cine stie o metoda pentru montaj arcuri la supape? Nu o unelta dedicata, si nu prea reusesc sa comprim arc si sa pun jumatati de con (sau cum sa numesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...