Sari la conținut

Eroilor 5 Iunie


hebe5p1n
 Share

Postări Recomandate

Era un dobitoc cu jigodia aia cu Clio, care...in timp ce sora ta plangea si o intreba de ce dracu nu a fost in stare sa se asigure ii spune: "-A fost doar un accident! S-a intamplat! Nu mai avem ce face! De ce mai urli acum" In momentul ala...imi venea sa ii musc o casca direct in fata! L-am intrebat cum poate sa gandeasca atat de pueril??? Ca vaca aia a accidentat un OM! A tacut malc...nu a mai comentat nimic! stateau si se uitau ca vitele! Oricum..politia...foarte cooperanta! Ne-au cerut ajutorul pt. a trasa urmele, pt. evaluarea sumara, au vb foarte frumos! Chiar nu i-a deranjat cu absolut nimic numarul destul de mare de motocilisti stransi! Insanatosire grabnica si fara sechele tatalui tau! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

se intampla des aici

cei care din dinspre facultatea de drept si fac stanga au prioritate iar cei care vin paralel cu statia de metro au cedeaza dar unii mai uita asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am avut examenul moto, iar aseara m-a sunat un prieten si mi-a urlat in telefon cum ca imi doreste sa nu iau carnetul sau motorul niciodata. (mda, precizez ca el nu are nici A, nici motor, nici virus). Dupa ce s-a calmat mi-a povestit cum a vazut intregul accident si cum voia si el s-o calce putin in picioare pe coleguta de birou a lui Bavareze.

(oricum, in ciuda "urarilor" lui am luat examenul)

Ma bucur sa aud ca pana la urma motociclistul nu a fost mai grav de atat.

Insanatosire grabnica tatalui!!! :scratch:

Editat de aadaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferita este intamplator o colega de-a mea de birou. sa speram ca va fi mai atenta pe viitor! sanatate motociclistului si alta data sa isi lege casca (am inteles ca i-ar fi sarit de pe cap fiind nelegata).

 

bavareze....scuza-ma ca sunt putin mai mult nervos pe ceea ce ai zis.....dar dak scumpa ta colegutza ar fi stiu ce e aia "Prioritate de dreapta" si ce e aia sa te asiguri,nu cred ca tatalui meu i-ar mai fi sarit casca din cap.aaa....si ce zici de fractura la bazin,si de mana rupta....e din cauza castii????....eu sincer nu cred....si faza nasoala e ca au fost doua persoane accidentate,eu si tatal meu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

equilibrium ... speram sa ne "auzim" doar la pasionati de foto

imi pare extrem de rau de ce vi s-a intamplat ...

multa, multa sanatate si mult, mult respect tatalui tau

tie, vindecare rapida, calm sa iti sustii parintele si rabdare sa mergi pana la capat cu "soferita" - sa-si plateasca greseala si sa si-o asume corect!!!!

toate cele bune sper sa ne mai auzim cu vesti mai bune pe la alte topicuri :scratch:

asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie azi dimineata,una cu un Ford Fiesta,ma vede,o claxonez de cateva ori,se uita la mine,si tot imi i-a prioritatea!!!Ajung langa ea si ii bat in geam s-o intreb daca nu-mi aude claxonul???Imi raspunde foarte linistita,dar ce,tu nu puteai opri??? :scratch:

Incredibil!!!...serios ca o ia lumea razna de la o zi la alta,tot mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut p-acolo la putin timp dupa plecarea salvarii cred, inainte de masuratori. Eram intr-o conserva. Vita era buimacita la momentul respectiv. Dobitocul de era cu ea se baga in seama ca musca pe motzul d fecale. Mi s-a parut ca individul era usor pilit. Sper din tot sufletul meu de copil ca nu era el la volan si s-au schimbat dupa aceea...

Domni politzisti, ca de obicei isi faceau treaba cu o "rutina" de zile mari...

Am inteles ca cei 2 erau deja la spital si ca au fost in viata cand au plecat intr-acolo.

Motocicleta intradevar facuta pilaf, irecuperabila cam 60% cred.

Apropo din ce-am auzit din gura aleia si a insotitorului ei, banuiau ca motociclistul (v. motocicleta) venea din fata lor...

Oricum o conserva lovita in dreapta fata si parbrizul troznit de casca inseamna penal pentru conservar din neacordare de dreapta.

 

Din punctul meu de vedere vina este in mod egal:

-a examinatorilor de i-au pus permisul in mana aleia,

-a medicilor de au dat-o apta de a conduce un vehicul in trafic

-a conducatorului auto de la volanul acelui vehicul ca nu s-a asigurat la manevra de viraj stanga mai ales ca podu' ala este mai inalt un pic si decat atrera de-i venea din dreapta si de cea din fata. Asadar ori nu vede bine, ori nici macar nu a intors capul sa se asigure din cele 2 directii sau si mai grav nu stia exact care sunt vehiculele ce aveau prioritate la intrarea in intersectie in acel moment.

 

Insanatosire grabnica! ...si inapoi pe 2 roti (in tandem)!

 

Iata si pozele pe care le-am putut obtine de la fata locului, cu precizarea ca langa casti era sange acolo pe asfalt, iar cei doi sunt cei din conserva:

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut p-acolo la putin timp dupa plecarea salvarii cred, inainte de masuratori. Eram intr-o conserva. Vita era buimacita la momentul respectiv. Dobitocul de era cu ea se baga in seama ca musca pe motzul d fecale. Mi s-a parut ca individul era usor pilit. Sper din tot sufletul meu de copil ca nu era el la volan si s-au schimbat dupa aceea...

Domni politzisti, ca de obicei isi faceau treaba cu o "rutina" de zile mari...

Am inteles ca cei 2 erau deja la spital si ca au fost in viata cand au plecat intr-acolo.

Motocicleta intradevar facuta pilaf, irecuperabila cam 60% cred.

Apropo din ce-am auzit din gura aleia si a insotitorului ei, banuiau ca motociclistul (v. motocicleta) venea din fata lor...

Oricum o conserva lovita in dreapta fata si parbrizul troznit de casca inseamna penal pentru conservar din neacordare de dreapta.

 

Dupa cum am mai zis...tata nu a avut nici un moment de incostienta,si nici eu,din pacate pentru noi romani,capitala e plina de gropi si de denivelari (chiar si in curtea spitalului) astfel incat tatal meu (pe care il durea toata parte stanga) a avut de suportat multe chinuri in drum spre spital.Motocicleta,da,e facut praf (se vede in pozele facute de Ioghy)....dar sincer in momentul de fatza chiar nu ma intereseaza motocicleta...are toate asigurarile...Si fara suparare,"soferitza" a declarat ca s-a asigurat....si acum sa aud ca a zis ca "banuia" ca noi veneam din fatza....in primul rand noi veneam dinspre cotroceni (da,veneam din fatza) dar pana cand noi eram pe la 50 m cand ea a hotarat sa fie cu 60% din masina pe strada careia vroia sa mearga....deci trebuia sa ne dea prioritate de dreapta....

 

Si imi cer scuze,dar mai sus eu am declarat ca masina era un renault clio negru...acum vad ca era albastru....dar cand s-a petrecut accidentul era noapte si nu am observat prea bine culoarea masinii,si sincer sa fiu nici nu m-a interesat....

Editat de equilibrium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si usoara domnului Stefanescu. Imi pare rau pentru accidentul suferit. Suntem oarecum colegi si de abia astazi am aflat ca a suferit un accident. Este un om puternic si sper sa se refaca repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bavareze....scuza-ma ca sunt putin mai mult nervos pe ceea ce ai zis.....dar dak scumpa ta colegutza ar fi stiu ce e aia "Prioritate de dreapta" si ce e aia sa te asiguri,nu cred ca tatalui meu i-ar mai fi sarit casca din cap.aaa....si ce zici de fractura la bazin,si de mana rupta....e din cauza castii????....eu sincer nu cred....si faza nasoala e ca au fost doua persoane accidentate,eu si tatal meu....

 

 

Chiar asa,Bavareze,ca motociclist si ca utilizator al acestui forum,nu ne spui si noua ce parere are colega ta de birou despre fapta ei? Si poate ca nu ar strica sa-i stim si noi numele....,ca fapt divers,nu altceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi tare curios sa aflu vreo parere de-a unui retard d-asta care in marea lui frustrare sau nesimtire crede ca are mai mereu intaietate inaintea celorlalti.

Cum povestea cineva mai sus despre ("cuvant urat" -nu te mai obosi sa-l schimbi :scratch: ) nulitatea aia, zero barat ce e, neuronless, primitiva aia care spunea ca motoristul ar fi trebuit sa opreasca - asa stie ea legea, asa a facut ea "21 din 22" de vreo 15 ori, pana a inteles ca trebuie sa o s*ga pt a lua examenu' - e plin traficul de "roboti"...

Ii doresc tipei si celor ca ea sa dea peste unul de-ai lor intr-o situatie de genul asta.

 

Cat despre victime, multa sanatate !!

Exemplul tatatui tau imi va mentine treaza ideea de a fi parinte. Transmite-i tatalui tau multa sanatate si faceti-va bine amandoi.

 

Bafta!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate la puterea a 3-a tatalui tau si tie!

Sunteti niste eroi sa traiti in Bucuresti,orasul fantoma!

Instinctul patern e de admirat si exista la toti tatii inca de la nasterea fiilor lor!

Sanatate multa! :)

 

Cat despre "doamna",n-am cuvinte!Huooooooooooo! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

equilibrium ...impresionant ce ai scris...si mai impresionant ce a facut tatal tau..multa sanatate tie si tatalui tau...intr'o societate mai buna, traiesc mai multi oameni precum el...

 

iar aleia care am inteles ca data viitoare trebuie sa fie mai atenta...da..mai atenta sa nu o ia prin puscarie peste tot... :scratch: :) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va multumesc tuturor pentru tot ce ati scris....si sunt sigur ca si tata va multumeste.Astazi,tatal meu a fost operat la mana in jurul orei 12.Operatia a decurs bine fara nici o complicatie.....A avut dureri mari cand i-a dat artera jos de la mana si acel ham care ii tine bazinul pentru a se suda fractura....i-au facut anestezie locala la mana si i-au dat calmante pentru durerea de bazin....acum tata s-a trezit,poate sa vorbeasca,nu il mai doare mana desi in continuare nu poate sa si-o miste si bazinul a fost din nou pus in acel ham.....Diseara o sa trec pe la el sa vad ce face si o sa-i transmit toate urarile aduse de voi.....Va multumesc inca o data....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va multumesc tuturor pentru tot ce ati scris....si sunt sigur ca si tata va multumeste.Astazi,tatal meu a fost operat la mana in jurul orei 12.Operatia a decurs bine fara nici o complicatie.....A avut dureri mari cand i-a dat artera jos de la mana si acel ham care ii tine bazinul pentru a se suda fractura....i-au facut anestezie locala la mana si i-au dat calmante pentru durerea de bazin....acum tata s-a trezit,poate sa vorbeasca,nu il mai doare mana desi in continuare nu poate sa si-o miste si bazinul a fost din nou pus in acel ham.....Diseara o sa trec pe la el sa vad ce face si o sa-i transmit toate urarile aduse de voi.....Va multumesc inca o data....

 

De la noi, multa sanatate! de la el... mi-ar placea sa fiu inconjurat de oameni ca tatal tau, asa ca mai "culege" cate ceva si impartaseste-ne! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si am citit toata treaba asta si nu imi vine sa cred ca nici macar o secunda nu s-a gandit vreunul ca poate motocicleta a trecut pe rosu? sau poate nu a avut lumini se semnalizare? mie imi este greu sa cred ca un sofer, care lasa masinile sa treaca, ar face o gafa de acest fel si sa nu lase o motocicleta...

dar pur si simplu nu puteti sa va ganditi ca nu intotdeauna un sofer de autoturism este de vina. aruncati cu vorbe si aratati cu degetul in necunostinta de cauza.

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te invit la o plimbare si vedem de cite ori ni se taie calea doar pt ca suntem pe o motocicleta. chiar se uita la noi si-si zice"las ca nu o intra in mine, si daca intra el se face zob". ASTA DACA SE ASIGURA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea,

stiu motorul ala. era nou noutz si in stare ireposhabila, luat de la reprezentanta, deci plimba in alta parte treaba cu semnalizarile care nu functionau, iar daca citeai cu atentie cum spui ca ai facut, ai fi vazut ca tatal baiatului avea prioritate. trei la mana , daca nu ai habar de caracteristicile tehnice ale unui cruiser mic de 125 CMC taci din gura. acela nu e un moto cu care sa fortezi semaforul pe roshu, e chiar destul de puturos. deci proasta aia ar fi avut destul timp de reactie daca ar fi avut ochii beliti cum trebe si si-ar fi adus aminte de una din regulile principale in circulatie:asigurarea.

 

Am stat si am citit toata treaba asta si nu imi vine sa cred ca nici macar o secunda nu s-a gandit vreunul ca poate motocicleta a trecut pe rosu? sau poate nu a avut lumini se semnalizare? mie imi este greu sa cred ca un sofer, care lasa masinile sa treaca, ar face o gafa de acest fel si sa nu lase o motocicleta...

dar pur si simplu nu puteti sa va ganditi ca nu intotdeauna un sofer de autoturism este de vina. aruncati cu vorbe si aratati cu degetul in necunostinta de cauza.

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motocicleta ar fi trecut pe rosu inseamna ca si soferita a facut manevra pe rosu. E penal, oricum ai da-o.

 

Motorul era mai mult decat ok. Asa ca.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motocicleta ar fi trecut pe rosu inseamna ca si soferita a facut manevra pe rosu. E penal, oricum ai da-o.

 

Motorul era mai mult decat ok. Asa ca.. :scratch:

 

Din cate imi aduc eu aminte, la acel semafor, se pune mai intai rosu la cei ce vin din fata, special pt ca cei aflati in postura de a face stanga pe pod sa poata trece.

 

Eu sunt sofer de autoturism, si va asigur, ca in niciun caz nu sunt pe sosea cu gandul "las ac daca ma loveste el se face zob si eu nu" - dimpotriva, sunt mult mai atent la pietoni/biciclete/motociclete/etc, care sunt mult mai predispusi la accidente grave.

 

DA, intr-adevar, sunt multi soferi care nu au ce cauta pe carosabil, dar, nu generalizati.

 

Motorul era nou nout, in stare ireprosabila.. nu am zi ca era stricat... dar...poate nu avea farul aprins?

Nu stiu.. ce vroiam sa va zic este sa luati mai multe in calcul inainte de a trage o concluzie si de a arunca cu pietre.

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si am citit toata treaba asta si nu imi vine sa cred ca nici macar o secunda nu s-a gandit vreunul ca poate motocicleta a trecut pe rosu? sau poate nu a avut lumini se semnalizare? mie imi este greu sa cred ca un sofer, care lasa masinile sa treaca, ar face o gafa de acest fel si sa nu lase o motocicleta...

dar pur si simplu nu puteti sa va ganditi ca nu intotdeauna un sofer de autoturism este de vina. aruncati cu vorbe si aratati cu degetul in necunostinta de cauza.

 

Insanatosire grabnica.

 

Ma bucur ca ai citit tot ce am scris.....da,adevarul e ca nu am stat sa zic toate detalile.....cand noi am trecut de semafor,era verde....tata a observat ca soferitza nu avea de gand sa opreasca in dreptul florariei....i-a dat flashuri si....nimic....da,la intersectia dinainte eroilor am prins rosu,am asteptat,s-a pus verde,si find motocicleta am plecat primii....cand am avut accidentul,masinile de la semaforul anterior erau in spatele nostru la aproximativ 20-30 m.....in fata noastra nu era nici o masina.......si da,uite k un sofer neatent si nepasator poate sa faca o asemenea gafa....si scuza-ma,dar cel care este in necunostinta de cauza esti tu....Mersi pentru urare

Si scuza-ma sa te anunt,dar in tara noastra scumpa si draga,ROMANIA,exista asa numitii "soferi" care urmaresc motociclistii neincetat pana ii arunca de pe motociclete (cunosc cazuri).....ACEASTA AFIRMATIE NU S-A INTAMPLAT SI IN CAZUL NOSTRU......aaa,si la aceasta motocicleta farul se aprinde in momentul in care se pune contactul.....

Editat de equilibrium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc eu aminte, la acel semafor, se pune mai intai rosu la cei ce vin din fata, special pt ca cei aflati in postura de a face stanga pe pod sa poata trece.

 

Eu sunt sofer de autoturism, si va asigur, ca in niciun caz nu sunt pe sosea cu gandul "las ac daca ma loveste el se face zob si eu nu" - dimpotriva, sunt mult mai atent la pietoni/biciclete/motociclete/etc, care sunt mult mai predispusi la accidente grave.

 

DA, intr-adevar, sunt multi soferi care nu au ce cauta pe carosabil, dar, nu generalizati.

 

Motorul era nou nout, in stare ireprosabila.. nu am zi ca era stricat... dar...poate nu avea farul aprins?

Nu stiu.. ce vroiam sa va zic este sa luati mai multe in calcul inainte de a trage o concluzie si de a arunca cu pietre.

 

O zi buna!

 

Alo..taticu'. Ca sa zic asa, ciocu mai mic si joc de glezne. Pot sa te intreb, politicos de altfel, ce cauti pe site?

Sunt gramezi de situri si forumuri pt conducatori auto. Ca sa nu existe dubii, eu am A din '95 si B din '90. Si, apropo, ca tot veni vorba... mergi si te uita in acea intersectie... poate te lamuresti mai bine. Nesimtita aia pur si simplu a ignorat motocicleta, ASTA e realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

castile erau.. se vede in poza din postul meu de mai sus, motocicleta un chopper cu 2 pers pe ea (pilot experimentat/ fiu) - cat de tare puteau merge?

 

din pozitia consevarului va spun ca eu dupa ce vizualizez intersectia (in postura aleia) din fata si din dreapta, plec de pe loc numai dupa ce am vazut si oglinda din stanga, iar odata verificat spatele revin la a mai vedea odata fatza si dreapta..

 

..doar ca individa avea o singura oglinda si aia era in poseta.

 

Un singur lucru ii doresc in cel mai politicos mod cu putinta doamnei: urmatorul "nu l-am vazut" sa-i fie pentru un stalp de beton! :lol: :lol:

Editat de high_dive_eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...