Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

nu ar fi fost bine ca topicul sa fie undeva "mai la vedere"

poate nu toti bikerii din bucuresti citesc "accidente"

 

Dimpotriva, daca te uiti AICI vei observa ca forumul de accidente (forumul nr 14) este CEL MAI CITIT dintre toate. Aici cred ca este cel mai indicat sa se anunte o astfel de campanie si speram sa atraga si atentia motociclistilor si sa se implice cat mai multi. Daca ne ajuta si admin cu un banner sus e si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@ hebe5p1n - precum a spus si Hellryder am considerat ca motociclistii care doresc sa se implice in aceasta actiune sunt cei care citesc forumul de accidente. Este adevarat ca sunt multi care nu intra pe forumuri dar o comunicare media a evenimentului va exclude elementul de "actiune SPONTANA" ... cel putin asa gandesc.

 

Ar fi bine ca aproape fiecare sa aiba in bord (la vedere) o poza (A4 chiar) a unui motociclist plecat dintre noi.

 

Este ingrijorator cate topicuri de deschid pe saptamana cu accidente moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa fac demersuri pentru a aduce cat mai multa mass-media la fata locului, indeosebi cea de televiziune.

Sper sa reusesc sa aduc PRO si Realitatea, dar nu este exclus nici TVR-ul.

Evident, toti sunt interesati de numarul motociclistilor care vor participa. Cred ca pana la urma se va strange un numar destul de impresionant, care sa fie si pe gustul doritorilor de rating.

Sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru atitudine... sper sa fiu in zona si eu.

 

Parerea mea e ca pe cei din guvern ii doare undeva de noi. Avem un motciclist in fruntea lui si nu cred ca a facut ceva pentru noi... in schimb cand s-a imprastiat i-au dus baietii flori.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa punem pe motoare si sau geci poze alb negru de doliu) cu cei dusi dintre noi. Cel mai bine pe motor ca sa se vada si cand sunt parcate dar si pe spatele gecii este vizibil. Texte nu sta nimeni sa le citeasca dar astfel de poze au impact foarte mare asupra celor din jur.

 

Mie sincer mi s-a frant inima cand am citit de cei din Oradea.

 

De asemenea rog pe toti cei care vor participa sa aiba o conduita corespunzatoare, altfel totul este in van.

 

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stiti se incearca o campanie anti accidente. Cred ca este o ocazie buna sa o dezvoltam si sa purtam tricouri ( purtate peste echipament ) pe care sa scrie " Motociclisti au ales sa traiasca" sau unul din celelalte mesaje care au fost propuse si pentru care exista grafica facuta nu trebuie decat sa le imprimati. Pentru cei interesati /index.php?showtopic=105363

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, sa nu uit, cand se pleaca de la Guvern - plecam toti. Este greu de crezut ca o sa ne dea amenda la toti dar daca raman catziva s-ar putea sa se trezeasca vr'un sef de la circulatie cu pretentii de avansare.

 

Oricum ma astept la filmat motoare si alte sicaneli ... ca doar "motociclisti e periculosi". Desi in ultimul timp vad o atitudine mai OK din partea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De laudat intentiile de sensibilizare a organelor si a celorlalti participanti la trafic si ca o parere personala, as propune ca acesta "adunare" sa aibe loc o data pe luna in perioada mai- octombrie. Suntem 100 - 200 de motoare la Arc in fiecare miercuri, ce e asa greu sa venim in Victoria in liniste si sa stam acolo 10 min neclintiti?

Voi ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam mai devreme, am incercat sa-i constientizez putin pe prietenii mei din mass-media si am reusit, in principiu, pana la acest moment, sa obtin confirmarea de la Realitatea. La 13 iunie, 19:50 o echipa va fi in Piata Victoriei. S-ar putea inclusiv sa intre in direct la jurnalul de la 20, care, am inteles, dureaza doar 5-7 minute. Ulterior, stirea ar urma sa curga si in jurnalele de la 21, 22, 23 ...etc.

Am mai vorbit cu cineva care lucreaza la stirile de la PRO si maine o sa am un raspuns concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Raven2k

 

Felicitari ! si iti multumim mult... ca sa zic asa , punem "mana de la mana" si asa vom reusi sa tragem un semnal de alarma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer as pune pe mobra poza mea! si cu un mesaj de genul: "i'm next?" sau who's next? sau: "AM ALES SA TRAIESC! NU-MI LUA VIATA! ASIGURA-TE(UITA-TE) IN OGLINZI!"

pare sau nu morbid, trebuie sa facem ceva PENTRU VIITOR, tinand cont de TRECUT!

 

voi merge sa aprind o lumanare alaturi de voi pe 13, dar o voi aprinde si pentru mine! Am ajuns sa avem mai multe sanse sa ramanem in viata daca mergem in irak in plin razboi, decat sa iesim cu motoarele in Bucuresti pe sosele.

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va sprijin din Timisoara! mergeti cat mai multi, cine vrea grafica de bannere sau pentru tricouri si stickere dati un mail la motorangel@gmail.com s . Modelele sunt pe forumul de campanie anti-accidente. Primul banner a fost deja motat in Timisoara ( vezi poze).

 

Bafta! Daca vine si televiziunea e perfect. Bravo DAC motors!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important:

- sa iasa de 100 de ori mai bine decit acum doi ani (si cei care au fost atunci stiu ce bine a iesit)

- sa avem luminari suficiente si sa pregatim o tabla sau ceva de genul asta ca sa nu mai ramina ceara pe jos la nenea aia in parcare

- daca mai aveti pe acasa poze(portrete) de la diverse comemorari, propun sa le atasam pe motociclete ca sa dam si o "fatza" la comemorare

- cautat locatie alternativa in caz de parcare ocupata sau neincapatoare.

 

apropo de lumanari putem lua din alea in recipiente de tabla fiindca din alea nu curge ceara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Princz: nu e un impediment faptul ca vii pe scuter. Dimpotriva. Sau chiar pe jos. Nu o sa stea nimeni sa numere cate motoare sunt si cati oameni. Plus ca SOLIDARITATEA e importanta, deci chiar si persoane fara permis, dar simpatizanti ai fenomenului moto ar fi binevenite. Bineinteles ca e de preferat sa fim cati mai multi motociclisti prezenti si sa respectam linistea si sa nu raspundem la provocari, caci presimt ca tot se vor trezi 1-2 cocosi conservari care sa ne injure.

 

PS: dar vad ca tu esti din Cluj... Daca esti in Bucuresti, te asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cit de cit legala cred ca inseamna ca nu avem aprobare de la primarie& stuff dar pentru a ne stringe undeva nici nu e mare nevoie ( a se vedea Arc, Everest, si alte locuri de intilnire). sigur o sa ne dea tircoale politistii dar daca nu facem taraboi, suntem la fel de siguri ca un ambuteiaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu! O sa port si o banderola neagra pe mana... Nu am oglinda insa sa pun prosop. Dar voi veni! Si sper sa mai iau inca 2 - 3 prieteni cu mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sugestie: Daca tot o sa aveti presa prezenta, ar fi bine ca cineva sa pregateasca un comunicat, un scurt "discurs" care sa cuprinda scopul adunarii si cateva din cele mai importante lucruri pe care motociclistii le vor schimbate in atitudinea partenerilor de trafic, in legislatie etc. Cineva sa iasa totusi in fata, nu ca lider ci ca reprezentant, sa-i zicem de PR, si sa faca o declaratie constienta si coerenta a scopului adunarii. Faceti-va auzita vocea, nu mai lasati presa sa spuna de capul ei o poezie pe care nu o stie mai deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa iasa bine, cea mai buna metoda de comunicare o ai tot fatza in fatza. propun sa ne strangem duminica eventual chiar la arc pe la pranz, sa cadem de acord cu forma de organizare.

 

sugestie: pentru un impact vizual mai puternic ar fi bine ca toti sa purtam un tricou negru ca in imaginea atasata cu un mesaj imprimat. La magazinul unirea se pot face repede si nu costa mult.

 

Timpul este scurt si trebuie organizata bine aceasta comemorare. Ideea cu discursul e bun, dar am putea sa facem totul intr-o tacere deplina lasand discursul imprimat pe o coala A4 laminata, langa pozele celor decedati alaturi de lumanari. Daca va fi presa vor filma locul si sigur vor citi ei pe post declaratia noastra.

post-11155-1181291205_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca este bine sa postez pe acest topic dar ar trebui pe langa campania de comemorare de miercuri sa aducem la cunostinta si faptul ca pustanii aceia inconstienti care merg cu scutere, mopeduri si chiar motoare mai puternice, fara sa aiba habar de reguli elementare de circulatie, produc din ce in ce mai multe accidente

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...