Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

Mi-ar fi placut sa vina critici din partea unuia care a tremurat cu noi in ploaie.Cei care ne-au vazut la televizor imbracati in pijamale si cu botoshei in picioare ar fi bine sa se abtina.

 

:lol: :lol: Chiar eram in pijama si ma uitam la voi..Inca n-am motor:((...Insa felicitari tuturor pentru ceea ce ati reusit sa faceti.Ca va constientiza cineva, ca nu, asta depinde de mentalitatea fiecaruia. Fiecare e stapan(oarecum) pe viata sa.Important e sa nu ia si pe altii "dupe" el.. Cine a avut creieri si urechi sa inteleaga si sa auda ceea ce ati spus voi, foarte bine. Bravo Placebo, bravo DM, bravo Unforg1ven, bravo tuturor!!!!!!!Uite ca usor-usor incepem sa facem ceva, nu doar "tst" pe net si certuri inutile..Poate ca pe moment nu se vor vedea rezultatele a ceea ce ati relizat voi ieri, insa s-a creat un precedent si pe viitor, sper, se vor reduce din accidentele astea nenorocite, iar participantii la trafic(toti!) vor intelege ca nu e nimeni "REGELE SOSELELOR"!!! Inca o data BRAVO!!! :lol: :lol: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

i-ai luat vreunui scuterist fara casca cheile din contact sa i le arunci peste vreun gard, sa-i tragi o plama peste ceafa la semafor unuia fara casca in ideea ca pricepe ca asfaltul doare mai rau,

 

Aici ai exagerat. :lol:

Eu chiar nu cred ca am trecut pe langa un scuterist fara casca fara macar sa-l intreb prin semne une-i casca lui. In multe cazuri in care aveam timp am discutat cu ei (bine, daca aveau ten deschis :lol: ). Nu stiu daca au inteles ceva sau cum merg acum dar daca am face toti asa cred ca o sa-i impulsionam pe catziva sa se schimbe. Acum eu cred ca este mai periculos mersul pe rosu si prostiile pe care le fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am propus in mesajul meu scris pe SBZ niste idei care mi-au venit pe moment si oricare dintre ele mi s-a parut mai productiva decat plimbarea/murarea voastra.

Eu unul as merge cu draga inima la o scoala moto sa le explic scolarilor ca fac parte dintr-un program de reducere a victimelor din accidente moto... etc. Voi initiati programul cu poze shock sau cum credeti mai bine si eu particip (ca sa nu mai zici de lipsa de interes).

 

BR,

R.

 

Gresesti, astfel de campanii s-au facut

 

2005 - /index.php?...c=22489&hl=

post-2950-1181911554_thumb.jpgpost-2950-1181911579_thumb.jpg

 

2006

 

/index.php?showtopic=44304

 

Numai ca Scolile Moto - pauza. Ba mai mult, la cea din 2006 a aparut si un pamflet. Pe pielea altora :lol:

 

Si ca o nota personala: nu te-am vazut implicat nici in prima sau nici in a II-a. Nu e un repros, doar o remarca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag dar daca te uitai la stirile ProTV nu puteai sa multumesti pentru reportaj...a fost putin si de cacao, adica ceva de genu o mare parte din accidentele moto sunt cauza teribilistilor de motociclisti si o parte din vina soferilor....nu zic ca nu au dreptate (foarte multi sunt razna rau) dar este vorba de momentul in care au spus asa ceva si cum au spus...toate televiziunile au facut reportaje ok mai putin ProTV-ul!!

 

 

 

 

 

 

subscriu.

 

nu am fost cu voi pe motor insa nu am avut stare si in drum spre casa, am venit pe traseu, am stat in alveola dinaintea muzeului de geologie, apoi am plecat incet cu masina. spre casa

 

Ajuns acasa, toata seara am defilat pe toate posturile de televiziune...la stirile de la ora 23:00, pe PROtv, printre stirile despre ploaia torentiala (desi s-a spus ca v-a facut sa pareti mai fagili, a avunt un mare impact negativ asupra marsului prin cantitatea sa - la acea ora toate stirile erau cu metroul inundat, pomii cazuti, edn stuf ).... cei de la PROTv au pus accentul pe faptul ca din vina teribilistilor pe doua roti s-au intamplat majoritatea accidentelor.... am interpretat-o ca o palma data actiunii la care ati participat

Pacat,

RUSINE lor ca nu pot fi impartiali. probabil cel care a pregatit materialul o fi vrun frustat care, din cauza marsului, nu a ajuns in timp util sa job

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat tzi-e lene sa copiezi un mesaj din start inteleg si lipsa de interes pentru problemele comunitatii moto altele decat ale tale.

Ce am realizat? ... In primul rand ne-am aratat noua inshine ca suntem inca o comunitate unita; le-am aratat celor care nu mai sunt decat in inimile noastre ca nu i-am uitat; poate, le-am aratat soferilor ca nu toti suntem indisciplinati si ca fiind uniti sarim unul pentru celalalt in cazul unei probleme; le-am aratat autoritatilor ca suntem deschisi la colaborari pentru campaniile de prevenire a accidentelor in care sunt implicate motociclisti.

Ce vrei mai mult? ... vrei statistici ... efectele nu se vad imediat si acesta nu este sfarsitul ci inca un punct de plecare ...

 

bravo Placebo! ai zis bine ce ai zis!

 

oameni buni nu e bai cu banii! da-i incolo, banii se fac! ce e mai important e ca oamenii sa inteleaga ce s-a vrut cu comemorarea de pe 14 iunie! VREM sa fie inceputul unei

campanii ANTI-ACCIDENTE! Cum am spus in ultimul meu post! Eu doar am avut bulan sa am ceva relatii sa pot deschide niste usi! Pentru aceasta campanie este nevoie de toti motociclistii care constientizeaza ca viteza in Bucuresti nu este buna! Chiar nu ai ce cauta cu viteze mai mari de 70-80km/h! E greu uneori sa te stapanesti! Calaresc o vitezana si inca una care cere gaz! Dar am invatat ca viata asta si asa scurta si de multe ori de cacao, MERITA TRAITA! Parintii mei au fost ieri la arc! Au stat cu noi in ploaie! Au venit cu nepotica mea de 2 ani care este ahtiata dupa moto! ARE MOTORETA EI PE BENZINA, (ok cu roti ajutatoare)! :lol: Nu vreau ca parintii mei sa primeasca intr-o zi un tel de la politie sau prieteni, "stiti, veniti pana la morga sa va identificati copilul!"

 

VITEZA UCIDE!

recunosc ii dau gaz pe autostrada! sunt dati in care vreau sa mai eliberez bestia, ii dau pana la fundulea, sunt 30km, intorc la pod si ma duc acasa! Asta e, fiecare cu pasaricile lui! Dar NU MAI gonesc prin Bucuresti!

 

cei care au mai participat la astfel de campanii, care au idee, cei de la DM, alte cluburi, trebuie sa avem o comunicare deschisa, fara orgolii! toti trebuie sa punem osul la munca!

ok, recunosc am orgoliu totusi! vreau sa dau peste nas celor carcotasi care spun ca oricum nu se va schimba nimic!

 

NU VEZI SCHIMBARILE DECAT IN TIMP! exact ca la o firma! bilantul se face la sfarsit de an! atunci vezi rezultatele!

la sfarsitul anului vom vedea si noi rezultatele! daca numarul de accidente a scazut semnificativ, ma duc si ma imbat 3 zile!

 

http://www.ultima-ora.ro/articles.php?cate...article_id=3300

 

completare. am citit despre accidentul de la miorita!

 

mesajul lui reverse:

 

"Am ajuns primii cred imediat dupa ce a plecat ambulanta , militienii ne spuneau sa plecam ca nu e parada moto blink.gif si nu vroiau niciunu sa ne spuna la ce spital o sa-l duca.Intrebam daca la urgenta?ei : nu stiu , nu cred... intrebam cum se simte "nu stiu habar n-am.." ..Pana la urma a traversat un motopolitist si ne-a zis ca era taiat grav la gat,plin de sange ..fuga repede la urgenta , aia la intrare ne povesteau ca medicii de pe salvare strigau sa se faca loc ca moare,era balta de sange pe targa etc... nici nu pot descrie ce sentimente ne incercau , nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva ... Am stat p-acolo ,nimeni nu zicea nimic,asteptam ca prostii ...pana la urma a venit o doctorita sa ne zica ca e bine ,am intrat si noi putin pe "neve" si dupa ce ne-a vazut pow a inceput sa zambeasca ...

Urata senzatie te incearca cand trebuie sa-i suni mama si sa-i spui , stiti fiul dumneavoastra a avut un accident,e la spital...nu stim in ce situatie e exact dar e bine ,va rog sa veniti aici ...iar tu sa nu stii exact cum e si sa treci peste povestile cu balta de sange si moartea ptr a nu speria parintii...

 

Aveti grija,pow asta era omu "reactie" , daca nici el n-a putut evita inseamna ca ... ce pot sa zic , grija mare ochii cat cepele si atenti 120% !!!

 

bafta tuturor"

 

GANIDTI-VA LA PARINTI CAND BAGATI MANA IN GAZ DACA NU LA VOI!!! pow din fericire a patit-o la viteza micasi din pacate a fost grav si asa!!! cu 125cmc!!!!!!!!! ganiti-va la un 600cmc cu mai multa viteza!!!

 

daca un om, asa cum spune reverse, cu reflexe si indemanare, nu a putut evita!!! un incepator pe o vitezana, NU ARE NICI O SANSA!

acum dadeam cu RIP!!!

pe urmatoarele flyere care le facem sigur punem un mesaj de genul legat de "tel rosu catre parinti"!!!

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, AM GASIT O CHEIE DE MOTOR LANGA DUBA CU APA. ARATA, IN MARE, CA IN POZA ATASATA, NU ARE MARCA SCRISA PE EA. Am plecat ultimul de la TNB in ideea ca o sa vad cine nu poate pleca, dar... au plecat toti :lol: Prin urmare, cine a pierdut o cheie poate sa dea un PM si daca se potriveste ii dau cheia de nevasta si jumatate din imparatia mea :lol:

 

Aia daca nu ma insel este o cheie blank cel mai probabil pentru un model de Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost cu voi pe motor insa nu am avut stare si in drum spre casa, am venit pe traseu, am stat in alveola dinaintea muzeului de geologie, apoi am plecat incet cu masina. spre casa

 

Ajuns acasa, toata seara am defilat pe toate posturile de televiziune...la stirile de la ora 23:00, pe PROtv, printre stirile despre ploaia torentiala (desi s-a spus ca v-a facut sa pareti mai fagili, a avunt un mare impact negativ asupra marsului prin cantitatea sa - la acea ora toate stirile erau cu metroul inundat, pomii cazuti, edn stuf ).... cei de la PROTv au pus accentul pe faptul ca din vina teribilistilor pe doua roti s-au intamplat majoritatea accidentelor.... am interpretat-o ca o palma data actiunii la care ati participat

Pacat,

RUSINE lor ca nu pot fi impartiali. probabil cel care a pregatit materialul o fi vrun frustat care, din cauza marsului, nu a ajuns in timp util sa job

 

Mai uite-te odata la reportaj, vezi ca sunt link-uri pe topic.

 

Nu au spus absolut nimic neadevarat, inconstienta motociclistilor este o problema la fel de grava ca si incosntienta soferilor. Macar au prezentat ambele "situatii", si de fapt chiar au insistat mai mult pe constientizarea soferilor decat pe temperarea motociclistilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e. Ambele "tabere" au partea lor de vina. Iar reportajul mai mult ca sigur a fost scris chiar de Amalia Enache, care este scuterista si prezenta si pe forum (aseara, chiar dupa eveniment si pana sa intre in emisie sa prezinte stirile de la 23:30, am vazut ca citea reactiile). Deci e constienta de ce se intampla pe strazi, de partea ambelor "tabere". Ok, in mare parte ne-a luat fata inundatiile din Bucuresti (la intoarcere chiar am trecut printr-o astfel de zona si ma rugam sa nu imi intre apa la carburatoare, ca imi ajunsese apa aproape de jumatatea chiulaselor), dar totusi, nu e nimic neadevarat din ce a spus Amalia. Think about it...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am dat bani de apa :lol: pentru ca am adus cu mine.

 

Si eu am adus cu mine, deoarece am aflat prea tarziu ca vine si duba cu apa...insa am dat si bani. Sa fim seriosi, 10-20 de lei nu mai reprezinta aproape nimic. Dar sa trebuiasca sa scoti cateva milioane din buzunar dupa ce te-ai si zbatut atat, mi se pare....

 

In alta dezordine de idei, felicitari tuturor celor implicati in acest eveniment, organizatori si participanti deopotriva. :lol:

 

Sper sa fi enervat cat mai multi soferi datorita problemelor de trafic pe care le-am creat aseara si mi-ar palce sa repetam faza la fiecare accident in care soferul e de vina. Poate asa, macar de frica blocajelor in trafic datorita manifestatiilor noastre, sa fie conservarii mai atenti, daca de sanatatea noastra oricum nu le pasa...

 

Hai noroc, asfalt MULT mai uscat decat ieri si inca odata felicitari...noua :lol:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu.

 

nu am fost cu voi pe motor insa nu am avut stare si in drum spre casa, am venit pe traseu, am stat in alveola dinaintea muzeului de geologie, apoi am plecat incet cu masina. spre casa

 

in alveola aia am fost si eu.

eram noi si loganul cu radarul. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spuneam asta este startul campaniei anti-accidente! trebuie sa incepem sa punem osul la munca

 

/index.php?...mp;#entry773713

 

cum am zis si in acest post. trebuie sa mergem in poligon la ilioara! am fost acum o luna, doua sa vb cu un instructor pentru un prieten. si am ramas uimit de cati cursanti sunt! nu mai au loc in poligon! mergem 10 oameni acolo, impartim fluturase si incercam sa stam de vorba cu ei despre riscurile pe doua roti si toate aspectele privind prevenirea accidentelor!

 

p.s. ma gandesc ca cei care ne-au vazut in trafic in numar atat de mare, poate constientizeaza si ei ca nu mai sunt singuri pe sosele. mai sunt si motociclistii! nu doar conservarii!!!

daca 10-20 din cei care ne-au vazut ieri, se vor uita de acum inainte mai des in oglinda, s-ar putea sa insemne, 2-3 accidente evitate! inseamna mult cu un efort destul de mic!!!

cand vom pune osul la treaba atunci sa vezi nenicule rezultate :lol:

 

am citit un post al lui schuberth. man, daca cei care sunt ahtiati dupa flame-uri ar baga la cap cum scrii ce bine ar fi! diplomat si obiectiv! cuvinte de lauda pentru tine schuberth!

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai uite-te odata la reportaj, vezi ca sunt link-uri pe topic.

 

Nu au spus absolut nimic neadevarat, inconstienta motociclistilor este o problema la fel de grava ca si incosntienta soferilor. Macar au prezentat ambele "situatii", si de fapt chiar au insistat mai mult pe constientizarea soferilor decat pe temperarea motociclistilor.

 

 

nu spun ca au spus ceva neadevarat... departe de mine gandul acesta.

multe accidente s-au intamplat din cauza vitezei si a impresiilor...

... nu vreau nici sa tin partea motociclistilor pentru ca eu am motocicleta si mi-am dorit... etc etc,

DAR.... este bine de stiut ca in enunturi... de orice natura ar fi ele - prezentari, stiri, discursuri...etc - sunt cuvinte care au rezonante diferite si care raman in memorie mult mai puternic decat intregul mesaj, mai mult ordinea in care sunt spuse anumite idei conteaza .... face mesajul mai puternic sau nu

 

putem face analiza pe mesajul "un far inseamna o viata",

nu suna mai...puternic, sa spunem, decat "un far este o viata", sau "un far e o viata"...

 

...sau "un far reprezinta o viata" - asta parca face sa se piarda si mai mult din sensul cuvantului viata...

 

ei bine, din aceste considerente cred ca mesajul de la PROTV nu este tocmai corect.

... dar cei care lucreza in presa au un anumit format al unei stiri... daca nu ma insel finalul de numeste lied - care trebe scris si in care ... are asha un fel de rol de incheiere :lol:

 

cat despre link, am incercat sa-l accesez pe cel de la rotv si nu mai e acolo stirea :lol:

 

 

 

in alveola aia am fost si eu.

eram noi si loganul cu radarul. :lol:

 

 

 

eram cu un clio alb inscriptionat....

:lol: si am iesit din masina cand au trecut pe langa noi

 

 

 

@unforg1ven

... am citi intr-un post pe aici ca mai faci tricouri. vreau si eu. cand crezi ca sunt gata?

 

 

PS:

acum am ascultat reportajul de la arc inainte de plecare. in postul meu ma refeream doar la stirea de la ora 23:00... care, credeti-ma suna cu totul altfel

Editat de duncan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce doar la Ilioara. Sunt zeci de poligoane moto in Bucuresti asa cum sunt zeci de scoli de soferi. Doar Dinu are 3 poligoane moto , plus Bidi ,plus Angi etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos si felicitari pt tot ce ai facut si vei face in continuare pt un scop nobil . Miercuri la Arc 50 ron de la mine ca nu am avut cum sa mai stau si nu am mai donat plecand primul de la TNB . :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

oameni buni nu e bai cu banii! da-i incolo, banii se fac! ce e mai important e ca oamenii sa inteleaga ce s-a vrut cu comemorarea de pe 14 iunie! VREM sa fie inceputul unei

campanii ANTI-ACCIDENTE!

 

NU VEZI SCHIMBARILE DECAT IN TIMP! exact ca la o firma! bilantul se face la sfarsit de an! atunci vezi rezultatele!

la sfarsitul anului vom vedea si noi rezultatele! daca numarul de accidente a scazut semnificativ, ma duc si ma imbat 3 zile!

 

Ref la rezultate, ai dreptate Unforg1ven! Daca e asa eu platesc bautura ! :lol:

Tot respectul pentru energia de care dai dovada tu si ceilalti care s-au implicat ! :lol:

O sa vb si eu cu cei din Cluj sa-i conving sa facem si noi acelasi lucru!

Aseara am fost la P-ta Victoriei, pe jos din pacate :lol: tocmai pentru a fi cu voi si a face poze pentru cei din tara, sa fie un exemplu, sa aratam ca se poate !

 

Referitor la comportament in trafic va spun ce fac eu si AJUTA:

Incerc sa fiu cat mai simpatic, salut pe cei care schiteaza un gest de evitare, sau i-mi fac putin loc, si schimb cateva vorbe daca e coloana si daca cel de langa mine are geamul deschis. Nu e greu, un "Buna ziua", "O zi buna", lucruri simple insa efectul este fantastic NE UMANIZEAZA pentru cei din masini. Ei vad niste roboti care par duri prin infatisare (cu casca nu aratam tocmai friendly, mai ales daca e cu design "Diabolic" etc), cu costum de piele si cu niste masinarii care fac muult zgomot, insa un simplu salut ii fac sa inteleaga ca suntem din carne si oase ca si ei. Poate aberez insa asta e experienta mea :finger:

Mai mult eu ma simt mai bine dupa aceea, cand vad in oglinda un zambet de la volan, si ..... NU NE COSTA NIMIC!!!

 

Gata nu mai fac pe desteptul, dar incercati sa fiti umani si nu mai bagati in sperieti automobilistii pentru ca se tem de .... necunoscut (e ca intunericul, daca nu stii ce e acolo ti-e oarecum teama).

 

Multa bafta si Asfalt uscat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce doar la Ilioara. Sunt zeci de poligoane moto in Bucuresti asa cum sunt zeci de scoli de soferi. Doar Dinu are 3 poligoane moto , plus Bidi ,plus Angi etc

 

perfect. atunci vom merge la toate poligoanele din bucuresti! si asta ar trebui sa faca fiecare in orasul lui!

problemele legate de campanie le discutam aici sa nu ne ametim in topice!

 

/index.php?showtopic=108323

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar. Un mare bravo organizatorilor si unu cel putin la fel de mare, bravo celor care au participat.

Nu s-a dat nimeni in stamba si toata lumea a respectat ce li s-a spus. Eh.. miroase a civilizatie.. sper sa nu fie foc de paie.

 

Marea majoritate ne-am strans la locul fetzei (arc) cand inca mai era uscat si ploaia doar ne ameninta sa navaleasca.

 

Primul mesager de pe "campul de batalie" a fost Survolaj. Noi toti ne holbam la el, a venit ud fleasca, precum un sol care vine de prevesteste tavalugul, si apoi cade rapus de o sageata. Eh Survo nu a cazut rapus de sageata, dar a stors ceva apa din tzoale.

 

Apoi s-a pus pe noi, potop, toata lumea s-a ascuns care cum a putut. Pana la urma ne-am resemnat cu totii cum ca nu aveam unde fugi si cum sacpa de napasta, asa ca am ne-am acceptat soarta de moment.

Nu ma asteptam sa ramanem uniti. Chiar am fost surprins sa vad ca nimeni nu a plecat. Bravo fratilor. Iacata de data asta am dovedit ca suntem si pe teren la fel de uniti ca si in "taste".

 

S-a organizat pleacrea dupa o intarziere datorata faptului ca inca nu era goala parcarea de la Victoriei. Politia a dirijat toata circulatia intr-un mod exemplar pe toata durata evenimentului. Foarte amabili si politicosi in ciuda faptului ca din cauza noastra stateau in ploaie. Ce-i drept pt. asta sunt paltiti, dar la noi .. mai rar asa angajament.

 

A fost omor de ambreiaje. 10 kmh, 5 kmh, motoarele tusheau saracutzele dar se supuneau cu stoicism.

 

Mergeam incolonati catre Victoriei, linistiti si cumintei pe kisselef pe banda I. Se auzea numai huruitul motoarelor, precum focul care ardea mocnit. Era o atmosfera apasata si parca din cer au curs astazi peste noi toate lacrimile celor dragi ramasi in urma lor, a lor, cei ce au plecat acolo Sus.

 

S-a ajuns in Victoriei, s-a umplut parcarea cu motoare.

Am fost felicitati de catre politisti pentru disciplina etalata. Ne-a crescut rangul clar.

S-au aprins candele si lumanari, si apoi s-a pornit catre Universitate, unde la TNB s-a oprit valul motorizat. S-au donat banuti si apa cetatenilor dintr-un sat vasluian in care panza freatica a scazut dramatic.

 

Speram la un plus de imagine de aceasta data si poate acum.. o sa fim cautati prin oglinzi de catre mai multi dintre participantii la trafic. (macar cei care i-am blocat in trafic la momentul respectiv)

 

Urmeaza faza cu poligoanele. E tare ideea.

 

.. Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este pentru prima data cand, pe un topic, 99.99% dintre useri au aceeasi parere (0.01% e reprezentat de domnul numaistiucum SBZ). Tin sa spun ca multe persoane din jurul meu (ma refer la membrii familiei, prieteni, colegi de munca) au tinut sa ne felicite pt actiune. Cu toate ca, de cand ma stiu motociclist, mi-au marturisit ca sunt mai atenti in trafic la cei pe 2 roti, acum mi-au marturisit ca aceasta actiune i-a sensibilizat si mai mult. Faptul ca am indurat ploaia si implicit frigul pt unii dintre noi, i-a impresionat. Sunt sigur ca, la fel ca si la mine, fiecare are persoane din anturaj care a auzit sau a stiut de actiune si sunt sigur ca au inteles ca trebuie sa fie mai atenti in trafic. Si deja lucrurile incep sa se miste. Parerea mea, hac :lol: . Cum a zis si unforg1ven, speram ca la sfarsitul anului, sa vedem un rezultat pozitiv. Eu recunosc ca atunci cand sunt pe motor, ma gandesc numai la fi-mea, viitoarea fiica si la nevasta-mea. In general port la gat o esarfa a lu' fi-mea, ca sa fiu sigur ca nu uit sa ma gandesc la ele atunci cand sunt pe motor. Si credeti-ma, are efect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copy-paste la o discutie de pe mess

 

NO COMMENT!

 

 

 

Th1nkp1nk: pentru ca l-am vazut azi pe unu in trafic

Th1nkp1nk: chiar pe Pantelimon

Th1nkp1nk: PURTA TRICOUL

Th1nkp1nk: a crosetat masinile la stop

Th1nkp1nk: a trecut ca imbecilul pe linia de tramvai

Unforgiven: 

Th1nkp1nk: cred ca a intrat pe rosu in intersectie la Delfinului

Th1nkp1nk: 

Th1nkp1nk: purta casca si ATAT

Th1nkp1nk: blugi si tricou

Unforgiven: ce gen de moto avea?

Th1nkp1nk: sigur, nu ma astept sa se schi8mbe nimic din vechile obiceiuri intr-o zi

Th1nkp1nk: dar......

Th1nkp1nk: era verde...dar mai mult decat ca era sport nu stiu sa-ti spun

Th1nkp1nk: nu are relevanta

Th1nkp1nk: nu o sa ii cautam acum ca sa ii pedepsim sau sa-i dam exemple de "asa nu"

Unforgiven: o sa incerc sa mai atrag atentia pe forum

Th1nkp1nk: nu stiu

Th1nkp1nk: sunt demoralizante mizeriile astea

Unforgiven: am acelasi sentiment acum

Unforgiven: chiar nu se pot abtine

Th1nkp1nk: si DA! mi-a venit sa-i sparg dintii cand il vad

Th1nkp1nk: mi s-a facut un gol in stomac.... si aproape ca imi doream sa se izbeasca de unul.TARE!

Unforgiven: nu dori raul nimanui

Unforgiven: indiferent ce a facut

Th1nkp1nk: nu se creeaza la mine reflexele asa

Th1nkp1nk: dar

Th1nkp1nk: esti tampit, mori pe barba ta, amice!

Th1nkp1nk: si mi-e ciuda ca vor fi unii care sa te planga

Unforgiven: trebuie fiecare sa constientizeze la nivelul cerebelului ca el in trafic este un exemplu pentru ceilalti motociclisti

Unforgiven: si la noi cel mai repede prinde din pacate exemplul negativ

Th1nkp1nk: o sa mai moara multi vara asta, bebe scump

Th1nkp1nk: o simt!

Unforgiven: eu simt ca NU!

Th1nkp1nk: in ritmul in care evolueaza numarul accidentelor

Th1nkp1nk: gandeste-te!

Th1nkp1nk: uneori nu e vina lor

Th1nkp1nk: corect!

Th1nkp1nk: merg tare... dar se asigura si poate chiar au bulan

Th1nkp1nk: dar nu e nevoie decat de un moment de neatentie din partea automobilistului

Unforgiven: miercuri la arc o sa incerc sa ridic problema, fiecare cum , cand poate sa se duca in poligoane, sa impartim fluturasi si sa stam de vorba cu scolarii

Th1nkp1nk: sa nu se uite o fractiune de secunda in oglinda

Th1nkp1nk: si aia e!

Unforgiven: daca ne miscam repede cu campania avem toate sansele sa mai salvam cateva vieti!

Th1nkp1nk: asta simt si eu.... trebuie demarat rapid!

Unforgiven: trebuie sa facem si multe manifestari de constientizare!

Th1nkp1nk: altfel vor lancezi lucrurile.... vor stagna actiunile si va scadea motivatia lor

Unforgiven: altfel o sa ploua cu lacrimi

Th1nkp1nk: dar eu zic altceva

Unforgiven: vorba aia, bate fierul cat e cald

Th1nkp1nk: eu zic ca un exemplu puternic pentru astia mici nu sunt decat prietenii lor

Th1nkp1nk: nu prea ii induiosaza ca un motorist cu experienta il ia de chica si-l scutura

Th1nkp1nk: ba ii mai da sa si citeasca un flyer ...

Th1nkp1nk: cel mult se hlizeste

Th1nkp1nk: dar daca reusim sa racolam din randul lor alti tineri care sunt cuminti, disciplinati in trafic, care vor sa participe cot la cot cu voi in campania asta....

Th1nkp1nk: se schimba lucrurile

Th1nkp1nk: ideea e sa nnu priveasca totul ca pe o "EDUCARE"

Th1nkp1nk: daca vine de la prietenul lui cu care se mai alearga din cand in cand va incepe sa-si ridice semne de avertizare

Th1nkp1nk: asadar

Th1nkp1nk: eu zic sa nu fie luata prea in serios chestia cu astia micii

Th1nkp1nk: ce s-a rezolvat cu educatia sexuala in scoli... de exemplu?

Th1nkp1nk: multe mame minore

Th1nkp1nk: multi copii bolnavi de SIDA

Unforgiven: iubita trebuie batut toba pe "VITEZA UCIDE!" pentru ca, de fapt, 90% din accidente se intampla datorita vitezei!

Th1nkp1nk: si eforturi se fac de ani de zile!

Th1nkp1nk: eu nu spun ceva diferit de tine!

Th1nkp1nk: dar insist ca acest mesaj sa fie emis de cei care le sunt apropiati

Unforgiven: cand vor intelege sa-si tempereze mana dreapta, sa nu mai traga de gaz in traficul din bucuresti, vor scadea si numarul accidentelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca prin domnul numaistiucum SBZ te refereai la mine. Eu inainte de SBZ activam pe forumul asta si pe pro-bike. Certurile de aici si discutiile proaste m-au indepartat.

Am citit majoritatea replyurilor voastre si imi dau seama ca prin neincrederea mea am minimizat eforturile voastre. Imi pare rau pentru asta. Poate e si din cauza ca in comunitatea asta a noastra lucrurile au mers din prost in mai prost. N-am vazut nimic bun, numai certuri si nasoleli. Din cauza asta m-am indepartat un pic de gashtile si cluburile in care am activat. Am participat la actiuni d-astea si nu am vazut nici o schimbare care sa fi meritat ambreiajul, benzina sau banii dati.

Romanii nu stiu de vorba buna. Majoritatea nu stiu. De asta cred ca pe incepatori numai politia poate sa ii tempereze cu niste sanctiuni grave pt motoare puternice. La fel de rele ar trebui sa fie sanctiunile si pt casca. Noua nu ni se poate intampla... pana ni se intampla. Soferii mai devreme sau mai tarziu o sa aiba cate un frate/cumnat/nepoata/sotie care sa mearga cu mobra si atunci sigur o sa fie mai atenti. Suntem in urma la capitolul asta dar crestem repede.

Deci cred ca noi tre sa ne temperam si pe taximetristi tre' sa ii educam si atunci o sa supravietuim mai multi.

 

Bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O faza din timpul marsului, de care era sa uit: fiind in coloana, am vazut cum de pe strada de langa Muzeul Taranului dadea una sa intre peste coloana, asa ca am tras motocicleta in fata ei si a masinii de langa, ca sa creez un scut ptr ceilalti din coloana. Cel de langa tipa asta (ma refer la masina de langa), era un taximetrist, probabil in afara programului (era masina mai luxoasa de taxi, dar cu caseta scoasa). Tipul a lasat geamul jos si mi-a zis sa fiu atent la aia ca vrea sa intre peste noi si sa nu imi fac griji din cauza lui ca nu intra peste noi. Vazand asta, am mutat motocicleta mai in spate cu un metru, avand grija doar tipei. Cat faceam semne celor care veneau din spate sa ma depaseasca, am schimbat 2-3 fraze cu respectivul taximetrist. Pe scurt: "Ptr ce manifestati?", "Nu manifestam, e o comemorare", "Ce incercati sa faceti? Sa atrageti atentia asupra voastra ca sunteti in trafic?", "Da, exact", "Bravo." Pe mine m-a lasat masca. Mai multe griji mi-am facut din cauza celor care erau in spatele lui si ne claxonau, sa nu se trezeasca vreunu sa o ia pe langa tipa pe care o blocam eu, ca aveau loc. Deci macar un taximetrist a inteles mesajul. Si sunt sigur ca nu numai el... Deci ce ziceti? A meritat sau nu? Eu zic ca da...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca prin domnul numaistiucum SBZ te refereai la mine. Eu inainte de SBZ activam pe forumul asta si pe pro-bike. Certurile de aici si discutiile proaste m-au indepartat.

Am citit majoritatea replyurilor voastre si imi dau seama ca prin neincrederea mea am minimizat eforturile voastre. Imi pare rau pentru asta. Poate e si din cauza ca in comunitatea asta a noastra lucrurile au mers din prost in mai prost. N-am vazut nimic bun, numai certuri si nasoleli. Din cauza asta m-am indepartat un pic de gashtile si cluburile in care am activat. Am participat la actiuni d-astea si nu am vazut nici o schimbare care sa fi meritat ambreiajul, benzina sau banii dati.

Romanii nu stiu de vorba buna. Majoritatea nu stiu. De asta cred ca pe incepatori numai politia poate sa ii tempereze cu niste sanctiuni grave pt motoare puternice. La fel de rele ar trebui sa fie sanctiunile si pt casca. Noua nu ni se poate intampla... pana ni se intampla. Soferii mai devreme sau mai tarziu o sa aiba cate un frate/cumnat/nepoata/sotie care sa mearga cu mobra si atunci sigur o sa fie mai atenti. Suntem in urma la capitolul asta dar crestem repede.

Deci cred ca noi tre sa ne temperam si pe taximetristi tre' sa ii educam si atunci o sa supravietuim mai multi.

 

Bafta in continuare

 

cbr-ica ai mare dreptate in ce spui tu. intr-adevar multe din discutiile de aici nu sunt deloc constructive. sunt topicuri care sunt umplute doar de dragul postarii. nu vreau sa intru cu nimeni in polemica. dar sunt si topicuri de unde ai ce invata! cand trebuie facut ceva constructiv, multi dau inapoi. la tampenii se vor gasi multi mereu!

vorba aia, "e mai usor sa faci rau decat bine" asta se aplica in cazul unora.

nu in bucuresti inveti sa mergi cu motorul, nu e pista de circuit. multi nu inteleg asta, vrei sa inveti du-te in excursii, e mai safe. du-te cu un prieten care stie. haosul care este acum in buc, cu motorul a devenit periculos pentru unul care nu are experienta. mai ales ca un incepator, nu are reflexul de a se asigura format. si cand te gandesti ca uneori 3-5 milimetri este de ajuns sa invarti maneta de gaz sa-ti pierzi viata. unde se grabeste toata lumea sa ajunga? cu ce pret?

 

O faza din timpul marsului, de care era sa uit: fiind in coloana, am vazut cum de pe strada de langa Muzeul Taranului dadea una sa intre peste coloana, asa ca am tras motocicleta in fata ei si a masinii de langa, ca sa creez un scut ptr ceilalti din coloana. Cel de langa tipa asta (ma refer la masina de langa), era un taximetrist, probabil in afara programului (era masina mai luxoasa de taxi, dar cu caseta scoasa). Tipul a lasat geamul jos si mi-a zis sa fiu atent la aia ca vrea sa intre peste noi si sa nu imi fac griji din cauza lui ca nu intra peste noi. Vazand asta, am mutat motocicleta mai in spate cu un metru, avand grija doar tipei. Cat faceam semne celor care veneau din spate sa ma depaseasca, am schimbat 2-3 fraze cu respectivul taximetrist. Pe scurt: "Ptr ce manifestati?", "Nu manifestam, e o comemorare", "Ce incercati sa faceti? Sa atrageti atentia asupra voastra ca sunteti in trafic?", "Da, exact", "Bravo." Pe mine m-a lasat masca. Mai multe griji mi-am facut din cauza celor care erau in spatele lui si ne claxonau, sa nu se trezeasca vreunu sa o ia pe langa tipa pe care o blocam eu, ca aveau loc. Deci macar un taximetrist a inteles mesajul. Si sunt sigur ca nu numai el... Deci ce ziceti? A meritat sau nu? Eu zic ca da...

 

incep sa inteleaga astia cu masinile si o iau razna motoristii?

 

Th1nkp1nk: pentru ca l-am vazut azi pe unu in trafic

Th1nkp1nk: chiar pe Pantelimon

Th1nkp1nk: PURTA TRICOUL

Th1nkp1nk: a crosetat masinile la stop

Th1nkp1nk: a trecut ca imbecilul pe linia de tramvai

Unforgiven: 

Th1nkp1nk: cred ca a intrat pe rosu in intersectie la Delfinului

Th1nkp1nk: 

Th1nkp1nk: purta casca si ATAT

Th1nkp1nk: blugi si tricou

 

de ce ma incearca un sentiment de neputinta?

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, degeaba s-a suparat lumea pe ce a spus Amalia Enache in reportaj... Asta dovedeste ca a fost chiar foarte fair-play. Exact conversatia care ai avut-o cu prietena ta pe messenger mi-a amintit de faza cu taximetristul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...