Sari la conținut

Accidentul De La Parada Motorrock Ploiesti-2007


CobraArt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce echipament neica...ca 90% eram in tricou, pantaloni scurti, casca si atat.

 

 

eu am avut geaca de piele, casca, manusi d-alea mari si sanatoase , cizme + un mare sentiment de nesiguranta. imi era foarte greu sa imi imaginez ce fac cei din fata spate si lateral. ma vedeam sa zicem cam in bataia pustii.

 

Imi era cam teama sa franez , dar nici sa ii dau gaz....ce mai...haos.

 

mi s-a parut amuzant multimea de scutere cu placut de inmatriculare din imprejurimile ploiestiului : Boldesti, Baicoi Magurele si tot felu de comune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei .... normal e greu sa nu fie accidente ...

 

Dar aici sinele de tramvai au creeat si alte probleme !

In fata mea un om smecher ... cu scuter a cazut , intr-un mod asemanator .

Normal ca nu avea casca ... dar capul tare te salveaza in anumite situatii !

Oricum a injurat furios liniile de tramvai ... normal ca ele poarta toata vina .

 

Ar trebui un tutorial , cum se merge pe sinele de tramvai ... (si probabil cum sa opresti in statii) !

 

In rest a fost fun !

 

Toata lumea sa se faca bine ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rosu pt driver pt a lua pasager golash, rosu pt fata pt a se urca asa pur si simplu pe un motor si in plus pt driver, macar o atentie sporita avand in spate un "asemenea pasager" , la drum si mai ales la linii.

sa ne fie de invatat si sanatate maxima fetei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rosu pt fata pt a se urca asa pur si simplu pe un motor

 

Pt. fata nu e chiar asa fiindca ne-motociclistii nu stiu care sunt riscurile la care te supui cand te urci pe doua roti, unii nici macar nu le estimeaza! Daca nu stiu ei unii motociclisti, ce sa mai zic de necunoscatori intr-ale domeniului!! :)

Motociclistul e de vina ca a luat-o si punct! Pai cand esti singur treaba ta poti sa umblii si in p... goala pe motor daca te tzine, iti rupi gatu' pe raspunderea ta!! Dar cand iei un pasager... raspunzi direct pentru el tata!!

Multa sanatate accidentatilor! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa va spun ce si cum sa petrecut pt k eu ma aflam exact in spatele lui cand a cazut,tipul a incercat sa treaca de pe linia de tramvai (loc un de ma aflam si eu)pe partea de asfalt si intr-o clipita era insirat p jos si el si fata.El a avut casca dar nu stiu exact daca o purta in momentul cazaturi,fata sigur nu avea nimic pt k era o pasagera daia de face cu mana la ia-ma nene sa fiu si eu cool k merg cu cineva cu motoru la parada.cred k prietena ei de la gara de sud care a venit la mine si ma intrebat daca o iau si p ea rade si cu C**U de ea la ora asta.eu sigur nu am acceptat sa mearga cu mine 1 pt k nu am vrut si 2 pt k era cu fratele meu.Fata sa dat de vro cateva ori peste cap si a nimerit cu capul direct de bordura si cred k si de motor,si-a spart capul in ceafa pt k am vazut k de acolo curgea sange (cam mult)si in rest era julita (RAU)p picior si p mana,ce o mai fi avut p dedesubt asta nu stiu sa va spun.imi pare rau k in momentul ala am dat pauza la filmare si nu am reusit sa il surprind cand a cazut.

 

acu daca vreti puteti sa injurati sau sa faceti c vreti dar eu am mers cu casca p mana cam toata parada si fara echipament si eu si fratele meu si nu e neaparat sa patesti ceva daca sti sa mergi si sa te asiguri in oglinzi(ca daia le-au pus aia p ghidon,nu ca sa iti aranjezi freza sau mustata).atent,incet si te poti descurca.

pt cine nu e capabil sa mearga p motor eu zic k ar fi mai bine sa se lase de meserie k sunt satul de tot felul de mascarici care nici macar poligonul nu sunt in stare sa-l faca.

 

Astea fiind spuse io va dosersc asfalt uscat.

 

P.S. Eu as da cartonas rosu si fetei si motocilistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa va spun ce si cum sa petrecut pt k eu ma aflam exact in spatele lui cand a cazut,tipul a incercat sa treaca de pe linia de tramvai (loc un de ma aflam si eu)pe partea de asfalt si intr-o clipita era insirat p jos si el si fata.El a avut casca dar nu stiu exact daca o purta in momentul cazaturi,fata sigur nu avea nimic pt k era o pasagera daia de face cu mana la ia-ma nene sa fiu si eu cool k merg cu cineva cu motoru la parada.cred k prietena ei de la gara de sud care a venit la mine si ma intrebat daca o iau si p ea rade si cu C**U de ea la ora asta.eu sigur nu am acceptat sa mearga cu mine 1 pt k nu am vrut si 2 pt k era cu fratele meu.Fata sa dat de vro cateva ori peste cap si a nimerit cu capul direct de bordura si cred k si de motor,si-a spart capul in ceafa pt k am vazut k de acolo curgea sange (cam mult)si in rest era julita (RAU)p picior si p mana,ce o mai fi avut p dedesubt asta nu stiu sa va spun.imi pare rau k in momentul ala am dat pauza la filmare si nu am reusit sa il surprind cand a cazut.

 

acu daca vreti puteti sa injurati sau sa faceti c vreti dar eu am mers cu casca p mana cam toata parada si fara echipament si eu si fratele meu si nu e neaparat sa patesti ceva daca sti sa mergi si sa te asiguri in oglinzi(ca daia le-au pus aia p ghidon,nu ca sa iti aranjezi freza sau mustata).atent,incet si te poti descurca.

pt cine nu e capabil sa mearga p motor eu zic k ar fi mai bine sa se lase de meserie k sunt satul de tot felul de mascarici care nici macar poligonul nu sunt in stare sa-l faca.

 

Astea fiind spuse io va dosersc asfalt uscat.

 

P.S. Eu as da cartonas rosu si fetei si motocilistului.

 

 

Am si eu o intrebare elementara :

 

Tu si fratele tau mergeati fara casti exact pe acelasi traseu (intre sine) ; unu' cu o gagica fara casca in fata voastra a vrut sa iasa dintre sine si in momentul cand a trecut pe sina, au derapat , au cazut si fata s-a lovit nasol la cap . Dupa ce ati vazut faza cu ochii vostri faza intamplata cu o motocicleta dotata cu oglinzi ca si a voastra , avand acelasi traseu si aceeasi viteza mica (de parada) , ce ati facut ? Ati circulat mai departe fara casti pe cap?

 

Atat aveam de intrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rosu pt driver pt a lua pasager golash, rosu pt fata pt a se urca asa pur si simplu pe un motor si in plus pt driver, macar o atentie sporita avand in spate un "asemenea pasager" , la drum si mai ales la linii.

sa ne fie de invatat si sanatate maxima fetei !

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai acu sa nu incep cu casca-cine a purtat si cine nu! ca mai mult de jumatate din bikeri nu aveau castile la ei sau le tineau pe mana.Subiectul principal e altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti sa va spun ce si cum sa petrecut pt k eu ma aflam exact in spatele lui cand a cazut,tipul a incercat sa treaca de pe linia de tramvai (loc un de ma aflam si eu)pe partea de asfalt si intr-o clipita era insirat p jos si el si fata.El a avut casca dar nu stiu exact daca o purta in momentul cazaturi,fata sigur nu avea nimic pt k era o pasagera daia de face cu mana la ia-ma nene sa fiu si eu cool k merg cu cineva cu motoru la parada.cred k prietena ei de la gara de sud care a venit la mine si ma intrebat daca o iau si p ea rade si cu C**U de ea la ora asta.eu sigur nu am acceptat sa mearga cu mine 1 pt k nu am vrut si 2 pt k era cu fratele meu.Fata sa dat de vro cateva ori peste cap si a nimerit cu capul direct de bordura si cred k si de motor,si-a spart capul in ceafa pt k am vazut k de acolo curgea sange (cam mult)si in rest era julita (RAU)p picior si p mana,ce o mai fi avut p dedesubt asta nu stiu sa va spun.imi pare rau k in momentul ala am dat pauza la filmare si nu am reusit sa il surprind cand a cazut.

 

acu daca vreti puteti sa injurati sau sa faceti c vreti dar eu am mers cu casca p mana cam toata parada si fara echipament si eu si fratele meu si nu e neaparat sa patesti ceva daca sti sa mergi si sa te asiguri in oglinzi(ca daia le-au pus aia p ghidon,nu ca sa iti aranjezi freza sau mustata).atent,incet si te poti descurca.

pt cine nu e capabil sa mearga p motor eu zic k ar fi mai bine sa se lase de meserie k sunt satul de tot felul de mascarici care nici macar poligonul nu sunt in stare sa-l faca.

 

Astea fiind spuse io va dosersc asfalt uscat.

 

P.S. Eu as da cartonas rosu si fetei si motocilistului.

 

io am alta intrebare. voi ati continuat drumul mai departe doar cu supararea ca n-ati putut filma nu? well done mate!

lui i-as ridica permisul de motor pentru restul vietii. ea a fost o inconstienta, dar riscurile si responsabilitatea e de datoria motociclistului sa fie estimate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand e vba de circ si spectacol toti uitati de casti. asa se cade si pe magheru, si la iesirea din everest... asa se mai si moare din cand in cand...

 

si atunci cand moare un scuterist pt ca nu a purtat casca -nu motociclist! SCUTERIST!- toti va bagati ... in el ca e un dobitoc ca uite cum merge.

ala nu stie nici legislatie, poate are doar 16 ani sau CHIAR mai putin. dar voi care ati sustinut un examen?...

mai bine dati un exemplu, si puneti alea-n cap. SI MAI ALES LA PARADE, PT CA LUMEA VINE SA VADA MOTOARELE, NU PE VOI!!!

uratilor. :scratch: pe unii chiar va ajuta castile, estetic vbind :)

 

sanatate maxima vitejilor accidentati la motorrock, ca au fost mai multi din pacate. unii beti, altii inconstienti, neatenti...

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STUPIZI.... ce vina are fetita aia care nu stie pe ce lume e ? vreoia si ea sa mearga pe motocicleta..cum poti sa o acuzi pe ea. . ala e idiot, daca avrut sa o impresioneze, treuia macar sa-i dea o casca , sa n-o omoare. ca nu era nici o crima daca vroia sa impresioneze cu motorul. a nu se i ntelege ca incurajezcrosetatul mai ales la parada.

am mers tot timpul cu morcovul in fund, sa nu intre vreun viteaz. fara casti era multi. treaba lor. e inutil ca parada e parada se merge usor, daca to vrei sa te rupi in impresii. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT CA LUMEA VINE SA VADA MOTOARELE, NU PE VOI!!!

uratilor. :) pe unii chiar va ajuta castile, estetic vbind :moron:

 

 

 

:scratch: :) :)

 

asa e te-ai uitat la ... da mai bine nu dau nume. majoritatea sunt urati :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap intradevar interesant subiect de discutie dar cred k ar trebui sa invatzam din patania fetei pe care a cam mancat-o putin da asta e , cat despre sofer ce sa zic inconstient omu trebuia totusi sa fie atent ....si sunt de acord cu ce s-a scris mai sus logic k lumea nu vine sa vada fetzele motociclistilor....chiar cred k ar fi mult ami tare daca ai avea o casca smekera s iai purtao decat sa-ti arati fatza

 

Asfalt uscat si fara evenimente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand, insanatosire grabnica fetei, si daca s-ar putea fara nici un fel de semn pe corp.

 

in rest, dupa parerea mea, vinovat de accident e desteptu de motociclist, care ar fi trebuit sa stea la locu lui daca tot are pasager, iar daca tot vrea sa depaseasca sau sa face diverse exchibitii, sa citeasca un pic chiar aici pe forum, ca sunt o gramada de cazuri in care lumea a cazut gramada din cauza sinelor de tramvai, si in situatii de astea trebuie sa casti ochii cat cuprinde.

 

in concluzie, daca tot ai pasager, si e complect neechipat, macar ai grija de el, si nu incerca sa faci ceva mai deosebit decat cei din jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare elementara :

 

Tu si fratele tau mergeati fara casti exact pe acelasi traseu (intre sine) ; unu' cu o gagica fara casca in fata voastra a vrut sa iasa dintre sine si in momentul cand a trecut pe sina, au derapat , au cazut si fata s-a lovit nasol la cap . Dupa ce ati vazut faza cu ochii vostri faza intamplata cu o motocicleta dotata cu oglinzi ca si a voastra , avand acelasi traseu si aceeasi viteza mica (de parada) , ce ati facut ? Ati circulat mai departe fara casti pe cap?

 

Atat aveam de intrebat.

 

Auzi da vreau si eu sa te intreb ceva,nu crezi k era mai bine daca ma dadeam jos de pe motor si il luam de ghidon numai pt k un natarau in fata mea a cazut??

Normal k mi-am continuat traseul fara casca,nu ma sperie chiar asa de tare niste julituri si nici macar sinele de tramvai.

 

io am alta intrebare. voi ati continuat drumul mai departe doar cu supararea ca n-ati putut filma nu? well done mate!

lui i-as ridica permisul de motor pentru restul vietii. ea a fost o inconstienta, dar riscurile si responsabilitatea e de datoria motociclistului sa fie estimate

Imi pare rau k nu am putut filma k sa vedeti ce sa intamplat,nu k m-ar fi incalzit p mine cu ceva filmul ala.

si da mi-am continuat drumul mai departe pt k altcineva de acolo tot facea semne disperate sa plecam de acolo.sincer tot c am putut face a fost sa fac semn celor din spatele meu sa opreasca k sa nu mai dea si altcineva peste ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, echipamentul e de vina...ca nu a fost minima casca.

In al doi-lea rand, oricum stiti foarte bine ca la cazaturi pasagerul o pateste cel mai rau...si aici ar fi 2 variante:

1. nu anticipeaza cazatura,

2. nu stie sa cada (valabil mai ales la sexul frumos)

 

Ca si eu m-am tavalit pe sina de tramvai (dar fara pasager) si am scapat cu bine cu toate ca traiectoria pe care m-a aruncat (cand s-a agatat roata spate, care era in derapaj lateral, de o dala de beton) a fost in cap.

Rezolvare si circumstante atenuante:

1. casca,

2. pantaloni de piele,

3. un rucsac gol in spate (care s-a polizat bine),

4. o saritura a leului de vre-o 4 metri reusita.

 

Dar cel mai important a fost minimul de echipament...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte de acord cu purtarea castii de protectie in orice situatie. Si sotia mea si-a dat geaca jos in timpul paradei ca era caldura mare dar din momentul ala am devenit paranoic chiar daca avea casca pe cap. Am mers cu cea mai mare atentie.

Sinele de tramvai sunt cea ma pacatoasa capcana din asfaltul romanesc. Poti tu sa le negociezi cat vrei daca in momentul in care te pregatesti sa treci peste ele vine un destept si iti ia fata. Din instinct vei pune frana exact pe sina metalica si buf. Ori virezi sa il eviti si te trezesti exact in santul dintre sina si beton si iar buf.

Sinele de tramvai sunt o loterie pentru motociclisti. Te intrebi de fiecare data daca vei reusi sa treci de ele.

O alta problema este conduita motociclistilor in timpul paradei. Nu au nici o logica in ce fac. Schimba benzile haotic merg cu viteza eventual si pe o roata. E adevarat ca motociclistii cu experienta ii evita dar mai exista un numar mare de incepatori care sunt pusi in pericol.

Nu scriu aceste randuri cu speranta ca as putea schimba ceva. Vreau doar sa schitez o imagine de ansamblu sa intelegem cum s-a produs accidentul.

E regretabil ca nu ne putem tine mandria in frau nici macar cand suntem intre noi.

Nu stiu cati din cei care au participat pe la paradele din romania au vazut cum se desfasoara o parada in alte tari.

Eu am vazut la Tv cum erau aliniati doi cate doi pe banda cum luau virajele impreuna. Era ceva impresionant si in acelasi timp extrem de sigur pentru participanti. La noi nu e de ajuns sa fii motociclist ca sa participi la o parada trebuie sa fii circar si la propriu si la figurat.

Nici nu mai aduc vorba de scuteritii care mergeau haotic si care nu aveau nici un drept sa se bage in parada. Mergeau fara maini mai ales cei cu mopede. Ei nu se gandesc ca o motocicleta nu este la fel de manevrabila la viteze mici asa cum este bicicleta lor de max 50 de kg.

Daca vor parada sa faca parada scuteristilor. Iese o cacofonie teribila si nu se mai intelege nimic. Nu am nimic cu scuteristii dar ne pun in pericol in asemenea situatii.

Deci atentie mare la parade ca totul e haotic si toti vor sa fie primii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. nu stie sa cada (valabil mai ales la sexul frumos)

 

cum se cade? n-am facut judo si chiar imi puneam problema asta, daca e sa cad, cum fac sa nu ma ranesc prea rau?

mersi!

 

(groaznice poze. sper sa nu vad asa ceva live sau sa fiu in situatia aia vreodata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...