Sari la conținut

Accident Langa Touche Bikers Club


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

A incercat sa vireze la stanga si l-a lovit unu' din spate. E un Suzuki GSX R, negru cu rosu, cu nr. B13AIL.

In prezent este la Spitalul Floreasca. Motorul este in Bikers acum. Eu i-am luat cheia, casca si manusile si i le-am dat lui Ursu, sa le tina in Bikers pana vine proprietarul sa si le ia inapoi. Evident l-am anuntat si pe proprietar de unde poate sa si le recupereze. I-am spus ca poate sa ia legatura cu oricine din Dac Motors ca sa isi recupereze tot. Daca am inteles bine, se numeste Ilie Alexandru. Am facut ceva poze, pe care am sa incerc sa le pun maine aici. Am fotografiat si nr. masinii care l-a lovit. Era perfect constient, nu sangera, insa avea ceva dureri de spate. I s-a imobilizat gatul, scos casca dupa ce i-a fost imobilizat gatul si a fost urcat pe targa si apoi in salvare cu destinatia Floreasca. Nu cred sa fie grav, motorul era in stare buna, nu am prea vazut avarii. Nici masina care l-a lovit nu era avariata, cred ca nu au avut viteza prea mare. Dupa cum ziceau cei de la fata locului, din impact, a fost proiectat pe contrasens, in alta masina care circula regulamentar. Nici acesta nu avea viteza, din fericire.

 

 

P.S. Mare parte din detalii au fost Later Edit.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vinovat cu nimic, dar cu ABSOLUT nimic daca A OPRIT pe sensul lui de mers ca sa faca stanga (dand inainte prioritate traficului de pe contra sens). "Desteptul" care l-a lovit, l-a lovit din spate cand a oprit sa faca stanga pe o straduta laturalnica.

Edit: post simultan cu legionaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zici la faze de genu asta ........ putem sa purtam arme la noi si sa ii impuscam ???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.dacmotors.ro/xoops/html/modules...542&forum=3

 

Baiazid, nu are cum sa fie vinovat motociclistul daca a dat semnal si franat usor. Citeste ce a scris Kombat in link-ul de mai sus.

 

Eu am vorbit doar in prisma celor relatate de ambidextru, unde nu reiese ca ar fi oprit.

 

Daca era oprit, e alta mancare de peste!

 

Citez:

 

A incercat sa vireze la stanga si l-a lovit unu' din spate. E un Suzuki GSX R, negru cu rosu, cu nr. B13AIL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerca sa intre in parcarea barului ... a fost o coincidenta ca se plimba pe acolo. Motociclistul mi-a dat telefonul sa-l sun pe prietenul lui sa vina urgent. Motociclistul era constient si putea sa miste si mainile si picioarele dar il durea spatele. Cred ca a avut notoc ca avea un rucsac in spate. Oricum era full de protectii. Motorul din cate am vazut nu era tavalit rau ... de altfel nici nu prea m-am uitat la el. Bine ca erau politisti si apoi si noi ca se stransese doua duzini de negriciosi ... stiti ce specimene sunt pe langa barul lu' ursu si de altfel in orice zona de case vechi. Motociclistul era speriat sa nu-i fure ceva ... tinea manusile strans in mana.

Nu am fost de fata la accident dar cum au relatat dacii este ce ne-a spus motociclistul.

post-2444-1181635437_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit doar in prisma celor relatate de ambidextru, unde nu reiese ca ar fi oprit.

 

Daca era oprit, e alta mancare de peste!

 

Citez:

 

A incercat sa vireze la stanga si l-a lovit unu' din spate. E un Suzuki GSX R, negru cu rosu, cu nr. B13AIL.

 

 

Baiazide, cand am zis ca nu aveau viteza prea mare, ma refeream la conservari. Asa este, am omis sa precizez ca motociclistul era oprit si semnaliza stanga, venind dinspre B-dul Mihai Bravu. Barul lui Ursu este pe partea dreapta, cand vii din directia aceea si este la vreo 100 de metri dupa straduta pe care a vrut el sa vireze. Nu venea la Ursu, mi-a lasat impresia chiar ca nu cunostea barul. Scuze de eventuale omisiuni, dar eram foarte obosit si nu am realizat ca am omis sa precizez ca era oprit si semnaliza ca vireaza stanga.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.dacmotors.ro/xoops/html/modules...542&forum=3

 

Baiazid, nu are cum sa fie vinovat motociclistul daca a dat semnal si franat usor. Citeste ce a scris Kombat in link-ul de mai sus.

 

Daca dai semnal si franezi usor cum zici tu nu inseamna ca trebuie sa se incoloneze toti ca sa treci.

Dai semnal, te asiguri si ASTEPTI pana cand poti trece.

Motociclistul are cum sa fie vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai semnal si franezi usor cum zici tu nu inseamna ca trebuie sa se incoloneze toti ca sa treci.

Dai semnal, te asiguri si ASTEPTI pana cand poti trece.

Motociclistul are cum sa fie vinovat.

 

Motociclistul a fost lovit DIN SPATE in timp ce ASTEPTA sa treaca cel de pe contrasens, caruia trebuia sa ii acorde prioritate. Cel din spate trebuia sa opreasca, daca nu avea loc sa treaca prin dreapta lui (si in zona aia clar nu avea loc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai semnal si franezi usor cum zici tu nu inseamna ca trebuie sa se incoloneze toti ca sa treci.

Dai semnal, te asiguri si ASTEPTI pana cand poti trece.

Motociclistul are cum sa fie vinovat.

 

Ori n-ai inteles nimic din posturile de pana acum, ori ti-ai luat carnetul pe bani, ori amandoua. Adica daca eu vreau sa fac stanga, tre' sa ii las pe toti DIN SPATE sa treaca? WTF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai semnal si franezi usor cum zici tu nu inseamna ca trebuie sa se incoloneze toti ca sa treci.

Dai semnal, te asiguri si ASTEPTI pana cand poti trece.

Motociclistul are cum sa fie vinovat.

 

:lol: Nu prea inteleg ce doresti sa expui dar se intelege total aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate...nu mai faceti ceva urat pe voi ca ar fi vinovat motoristul ca a oprit. Stiti ce inseamna accident din spate???? Cel cu conserva nu a pastrat distanta REGULAMENTARA!!! Aceea care tre sa o pastrezi in cazul in care iti sare un pieton in fata si tu pui frana brusc si masina din spate sa nu intre in tine. Intrebati asta orice politist la toate tamponarile de genul asta e vinovat cel din spate k nu a pastrat distanta MINIMA NECESARA evitarii unui accident

Asa ca nu mai dati in sus si in jos ca motociclistul trebuia sa semnalizeze cu 500 m inainte sa faca stanga, sa incetineasca viteza in 400 de metri, sa se asigure urmatorii 300 m in fata-spate-diagonala si apoi in 100 m sa opreasca, ce dracu'!!!!!

 

LE: Moooamaaa.....5 posturi pana am apucat sa il scriu eu pe asta - si mai scriu si repejor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm ... unii dintre noi au probleme cu regulile de circulatie.

in trafic nu prea mai ai timp sa despici firul in patru, asa ca, grija mare. :lol:

 

(pe la altii, la care legislatia rutiera e pentru a face ordine in trafic, regula nr. 1 e "cine loveste din spate e vinovat", asa ca ....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este evident ca motoristul e nevinovat.

 

Invatatura este alta:

 

Omul a avut protectii pe el destule.

Omul a avut zile( ambele vehicule nu aveau viteza mare, in special dacia de pe contrasens).

Omul a avut noroc atat cu politistul motociclist, cat si ( sau mai ales) cu motociclistii si URSU, in ceea ce priveste stabilirea vinovatiei, respectiv mutarea motocicletei la loc sigur.

Sanatate motoristului.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex lucreaza parca undeva pe Matei Voievod sau Tepes Voda, probabil mergea la firma. Oricum cunoaste bine zona si este foarte experimentat deci nu cred ca a gresit cu ceva. Bou a fost cel din spatele lui.

 

Sanatate multa lui Alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca stii totusi despre cine e vorba. Nu ne poti da detalii despre starea lui?

 

Ar mai fi de zis ceva. Nu mai fiti asa sceptici in ceea ce priveste stabilirea vinovatiei. Unu' dintre cei de pe margine de la fata locului, chiar tigan-apropos, a dat declaratie ca martor la unul din politisti, si varianta lui nu era diferita de ce ajunsese si la urechile mele ca s-ar fi intamplat. Deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectiile i-au fost de mare ajutor. In seara asta a fost omul la barul lui Ursu, sa isi motorul. Am inteles de la baietii de la bar ca il durea un pic spatele si pieptul parca, dar nu avea nimic rupt. Totusi, nu s-a urcat el pe motor, a venit cu un amic care i-a luat motorul. Bine ca a scapat ieftin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...