Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

PT @ VasileBote sincer eu nu as arunca atatia bani(95 euro) pe un gunoi de aprindere care sa ma tina de la ora 12 pana la amiaza.daca tot vrei sa iti montezi aprindere electronica pe ij,comanda 2 aprinderi electronice Gotronic AT 012 cu senzor si iesi mai ieftin( cam 160 lei) si vei fi multumit de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor, din experienta voastra, la un IJ (in speta al meu model 56- 1960 - 350cmc) care e mixul corect de ulei-benzina??? Am gasit aici pe forum 3-4 variante, care e cea corecta?

25/40/100 ml la 2-3-4 L ??

 

La Planeta 5 a mea folosesc 25 ml la 1 litru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 ml ulei la 1 l benzina la motoare mici gen drujba, la motoare mai mari mai mult ulei, cu cat e motorul mai mare, daca e de 600 si e in doi timpi va merge probabil 70 - 80 militri la litru.

 

la 350 ca e ij ca e jawa ca e aprilia ca e forst bike cam 100 ml la 3 litri vine cam 33 ml la litru.

 

pe paharul din rezervorul de ij scrie 100mlambda la 4 lambda unde lambda e rusescul L de la litru

dar la benzina de 75

 

acum benzina e 95 98 şi ulei ul e foarte bun cel la bidon verde jumate de litru. arai parca,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: Buna seara oameni buni. In sfarsit azi a fost ziua cea mare. M-am urcat pe Planeta 5 a mea si Comanesti - M.Ciuc si inapoi. (80 km + 80). Incredibil. S-a comportat exemplar. Toarce frumos, intra in viteze corect, nu se intrerupe nimic, nu curge benzina, mare bucurie. Am indraznit un 95 km/ora, pe vreo 2 km. superb. Am mers fara ulei in telescoapele din fata. Datorita voua am pus-o la punct asa cum trebuie. MULTUMESC TUTUROR !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: Buna seara oameni buni. In sfarsit azi a fost ziua cea mare. M-am urcat pe Planeta 5 a mea si Comanesti - M.Ciuc si inapoi. (80 km + 80). Incredibil. S-a comportat exemplar. Toarce frumos, intra in viteze corect, nu se intrerupe nimic, nu curge benzina, mare bucurie. Am indraznit un 95 km/ora, pe vreo 2 km. superb. Am mers fara ulei in telescoapele din fata. Datorita voua am pus-o la punct asa cum trebuie. MULTUMESC TUTUROR !!!

LA CAT MAI MULTI KILOMETRII.ASFALT USCAT.

» Post actualizat in 10 Oct 2014 20:16

baga ulei in telescoape,ele sunt facute sa functioneze cu ulei nu cu aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA CAT MAI MULTI KILOMETRII.ASFALT USCAT.

» Post actualizat in 10 Oct 2014 20:16

baga ulei in telescoape,ele sunt facute sa functioneze cu ulei nu cu aer.

Curg prin partea de jos si nu pot scoate suruburile. Vreau sa cumpar noi si nu gasesc.

Editat de VasileBote
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pinocchio - la ij se pun 40 ml la kilu de ulei - asa zice cartea. ca va merge o vreme si cu mai putin e una, dar vremea aia e mult mai scurta decat normalul

 

@vasileBote - ti-am mai explicat acum cateva saptamani cum se procedeaza cu o bormasina. da-i bataie cu incredere


» Post actualizat in 11 Oct 2014 09:26

Important referitor la amestecul de ulei.

Procentul de ulei in benzina nu depinde de capacitatea motorului, de cifra octanica a benzinei sau alte chestii de genul asta.

Depinde doar de tolerantele si materialele folosite in onstructia interna a motorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care te intereseaza am multe piese de ij, si de jupiter maj cutii viteza, furca mixta aer/ulei pt planeta 5/jupiter, roti 18, roti 19, cuti laterale m cadru complet cu furca aripa spate stop semnale bascula si amortizoare spate ,rezervor modificat, coturi lungi de inox pt planeta ij 56/49

fara cele doua piese furca si coturile , care vrei vi cu o dubita sau dacie papuc , la un pret de 500 ron iei tot, uitasem de un cilindru ij 56 pe cota 0 cu uzura superminima :)) deci dau tot ce inseamna piese de ij/jupiter, cu exceptiile specificate mai sus , furca 250 ron ,coturile 200 ron

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la raportul ulei/benzina, nu o conta oare si faptul ca astazi sunt alte uleiuri de amestec? Tin minte ca pe vremea cand aveam Jupiter si puneam 40ml la litru am facut rost de ulei strain, e, atunci s-a schimbat treaba! La aceeasi cantitate nu se mai accelera cum trebuie, "da in nas"......am bagat 25 parca si era alta viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la raportul ulei/benzina, nu o conta oare si faptul ca astazi sunt alte uleiuri de amestec? Tin minte ca pe vremea cand aveam Jupiter si puneam 40ml la litru am facut rost de ulei strain, e, atunci s-a schimbat treaba! La aceeasi cantitate nu se mai accelera cum trebuie, "da in nas"......am bagat 25 parca si era alta viata!

am folosit de la mineral pin la sintetic :) texaco am bagat mereu acea-s doza 35 mll la litru , diferenta era ca la amestec cu sintetic nu mai scoate fum pe toba decat foarte putin, si ai camera de ardere mai curata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu comparam volumul unei carter de drujba volumul unui motor cel putin de ij.

de unde ulei din 25 ml la atita suprafata

 

Hai ca esti tare nene, mai te lauzi ca ai experienta. cum de unde? pai ce ...tu crezi ca IJ-ul trage pe admisie aceiasi cantitate de benzina ca si drujba? daca fabricantul da un dozaj de 25ml/L la un motor cu cilindrul cat galeata....stie el de ce....nu trebuie sa-ti bati capu cu nimicuri.

 

ce a spus @Zidu mai sus e perfect corect si trebuie tinut cont de ce spune.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care te intereseaza am multe piese de ij, si de jupiter maj cutii viteza, furca mixta aer/ulei pt planeta 5/jupiter, roti 18, roti 19, cuti laterale m cadru complet cu furca aripa spate stop semnale bascula si amortizoare spate ,rezervor modificat, coturi lungi de inox pt planeta ij 56/49

fara cele doua piese furca si coturile , care vrei vi cu o dubita sau dacie papuc , la un pret de 500 ron iei tot, uitasem de un cilindru ij 56 pe cota 0 cu uzura superminima :)) deci dau tot ce inseamna piese de ij/jupiter, cu exceptiile specificate mai sus , furca 250 ron ,coturile 200 ron

Salut, ai cumva cric central, cilinru cu aripioare ok sau set motor , cutia electrica si cheia de contact pentru ij 49 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ai cumva cric central, cilinru cu aripioare ok sau set motor , cutia electrica si cheia de contact pentru ij 49 ?

nu mai am :) dar cred ca-ti pot face rost de un motor intreg de ij/49 cu cilindru DKW,este alezat ,nu mai stiu cota dar are si piston si segmenti , daca-l mai are iti comunic

 

il are :) maine aflu cat vrea pe el :)

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de ajutorul vostru.

Am reusit sa-l inmatriculez pe Ivan. Si am iesit in sfarsit pe drum. Toate bune si frumoase, la relanti sta cuminte, se tureaza ok, intra frumos in viteza, dar cand ii dau si gaz parca ramane fara vlaga, parca accelerez in gol, fara sa aiba nici un efect. Stiu ca sunt cele 2 suruburi de la carburator (unul cumva in sus si unul orizontal) din care trebuie sa reglez, dar nu stiu cum ar trebui sa fie. Sfaturi, idei? (motor cald/rece, relanti, amestec benzina, etc...)

Si 2) legatura intre cot si toba: ce pot sa pun/sa fac ca sa nu mai scoata fum si pe acolo?

 

problema cu acceleratia continua. Am pus 33ml ulei/l benzina, am ridicat cuiul la a 2-a linie de jos (din 5 in total) si tot nu vrea sa accelereze. Cu socul tras merge la relanti, dar cand il las moare instant. Parca nu trage aer destul. Iar acceleratia e lesinata, parca nu lucreaza. Am incercat sa plec de pe loc cu socul tras si tot nimic. Ma poate ajuta cineva cu reglajele la carburator (cred ca de acolo e buba) ? Moto e in zona Hala Traian...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...