Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

ar fi mai bine sa demontezi carenele laterale pentru a avea acces rapid la suruburi, pentru o centrare mai usoara da si roata jos ;)

 

apropos, daca prinderea ghidonului de jug se face prin cuplaje elastice verifica intai daca cele doua gauri de prindere sunt centrate, adica daca intre prinderi ghidonul este paralel cu jugul :friends:

 

Ai avut dreptate stulewa telescoapele erau descentrate in juguri, si motorul nu se aseza lin pe strada, abia azi am rezolvat corect problema. Merci mult pt. info.

 

Bafta.

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cauciucurile mele au carte si pe motor dimenisiunile

100/90-19 57H

130/80-17 65h

 

i-ar eu am gasit doar

Heidenau 130/80 - 17 M/C K60 Scout

Heidenau 110/80 B 19 M/C K60 Scout

 

Crede-ti ca intra 110/80 B 19 in loc de 100/90-19 57H ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile mele au carte si pe motor dimenisiunile

100/90-19 57H

130/80-17 65h

 

i-ar eu am gasit doar

Heidenau 130/80 - 17 M/C K60 Scout

Heidenau 110/80 B 19 M/C K60 Scout

 

Crede-ti ca intra 110/80 B 19 in loc de 100/90-19 57H ??

 

Da. Eu asa am avut pe fata 110/80 19 si am pus acuma cum zice producatorul in carte 100/90-19 si a mers. Totusi trebuie sa mai fie si camera compatibila cu anvelopa...scrie pe ea ce dimensiuni de anvelopa suporta. La mine a fost.

 

 

Dar gasesti si 100/90-19 la heidenau numai ca nu au  versiunea Scout. Eu asa am pus pe spate Scout si pe fata normal.

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Eu asa am avut pe fata 110/80 19 si am pus acuma cum zice producatorul in carte 100/90-19 si a mers. Totusi trebuie sa mai fie si camera compatibila cu anvelopa...scrie pe ea ce dimensiuni de anvelopa suporta. La mine a fost.

 

 

Dar gasesti si 100/90-19 la heidenau numai ca nu au  versiunea Scout. Eu asa am pus pe spate Scout si pe fata normal.

 

Rar-ul s-au Itp-ul or sa zica ceva ca nu este la fel ca in carte cauciucul ?

mersi frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rar-ul s-au Itp-ul or sa zica ceva ca nu este la fel ca in carte cauciucul ?

mersi frumos !

 

Eu am facut doar identificarea cand am cumparat-o.

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Heidenau K60 am stat chiar mai bine pe curbe si au costat undeva la jumatate. Grip excelent dar se si "duc" in 10k km.

Iar in offroad nu ai ce sa cauti cu Anakee sau Tourance.

Nu stiu acu un an sau doi care a fost diferenta intre heidenau si metzeler tourance,dar in momentu de fata uitate pe anvelopemoto.eu si te vei convinge,diferenta e de 30-40 ron asta la suzuki freewind.

Adevarat,cu tourance nu ai ce sa cauti pe offroad,dar ideea e cat de mult servesti offroad in meniu; si sa faci alegerea cum trebuie ca de pret se poate convinge oricine.

 

Respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi, exact asa o sa fac cand va permite vremea(sper sa permita mai repede). Garnitura o am exact de la romimoto :cheers:

Dupa operatiune voi posta ce? si cum? am gasit si rezolvat.

 

Mare atentie sa asiguri suruburile senzorului (Loctite pt. filete); au fost cazuri cand au cazut prin carter si au facut ravagii !

Ar trebui intai verificat traseul electric al indicatorului de neutral si pe urma demontat capacul ambreiajului.

Editat de sorin 666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, dezmortirea ca a venit caldura...hai sa iesim la o plimbare, hai sa ne vedem pe undeva...pentru Bucuresteni poate stabilim si noi un loc de intalnire, mai povestim, mai ne laudam, mai surubarim ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva posibilitatea sa puna cateva poze cu un crashbar,ca as vrea sa-mi fac unul sa vad daca ies mai ieftin decat pretul de lista de pe net.3-4 poze cum ar arata pe motocicleta si cum sunt prinderile.Daca iese mai ieftin va avea toata lumea(daca e interesata).Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva posibilitatea sa puna cateva poze cu un crashbar,ca as vrea sa-mi fac unul sa vad daca ies mai ieftin decat pretul de lista de pe net.3-4 poze cum ar arata pe motocicleta si cum sunt prinderile.Daca iese mai ieftin va avea toata lumea(daca e interesata).Multumesc.

 

vezi aici, niste baieti de la Cluj parca. eu am vorbit cu ei anul trecut dar acum nu mai am bani, asa ca varianta ta este buna!

iar a doua poza, cred ca se recunoaste singur pe forum si iti da mai multe detalii!

post-15115-0-19626500-1332311989_thumb.jpg

post-15115-0-02650600-1332312002_thumb.jpg

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva posibilitatea sa puna cateva poze cu un crashbar,ca as vrea sa-mi fac unul sa vad daca ies mai ieftin decat pretul de lista de pe net.3-4 poze cum ar arata pe motocicleta si cum sunt prinderile.Daca iese mai ieftin va avea toata lumea(daca e interesata).Multumesc.

 

 

Ai cateva poze la paginile 111,112.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi aici, niste baieti de la Cluj parca. eu am vorbit cu ei anul trecut dar acum nu mai am bani, asa ca varianta ta este buna!

iar a doua poza, cred ca se recunoaste singur pe forum si iti da mai multe detalii!

 

Oare cele din poza de mai sus protejeaza si rezervorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva posibilitatea sa puna cateva poze cu un crashbar,ca as vrea sa-mi fac unul sa vad daca ies mai ieftin decat pretul de lista de pe net.3-4 poze cum ar arata pe motocicleta si cum sunt prinderile.Daca iese mai ieftin va avea toata lumea(daca e interesata).Multumesc.

 

Daca iese ceva mai ieftin ma inscriu si eu pt un crashbar...la un cric central nu te-ai gandit ?s-au ai deja... ?!

Asfalt uscat si bafta cu "proiectul" !

 

Am si o intrebare pt detinatori de Freewind ...care este viteza voastra medie cu care va deplasati sa zicem pe autostrada ?

Si ce ulei de motor folositi ?

mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iese ceva mai ieftin ma inscriu si eu pt un crashbar...la un cric central nu te-ai gandit ?s-au ai deja... ?!

Asfalt uscat si bafta cu "proiectul" !

 

Am si o intrebare pt detinatori de Freewind ...care este viteza voastra medie cu care va deplasati sa zicem pe autostrada ?

Si ce ulei de motor folositi ?

mersi !

 

Ulei folosesc Motul 5100 semi 10w/40. Pe autostrada nu am ajuns deoarece mi se pare plictisitor sa merg mult timp pe drum drept dar ar fi 110-120/h. Mai mult de 140 nu am mers niciodata.

 

Si pe mine m-ar interesa un crash bar mai ieftin.

 

 

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cele din poza de mai sus protejeaza si rezervorul?

 

In principiu da. Pentru ca daca pica pe jos se sprijina in ghidon si in crash bar si rezervorul nu mai atinge asfaltul.

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iese ceva mai ieftin ma inscriu si eu pt un crashbar...la un cric central nu te-ai gandit ?s-au ai deja... ?!

Asfalt uscat si bafta cu "proiectul" !

 

Am si o intrebare pt detinatori de Freewind ...care este viteza voastra medie cu care va deplasati sa zicem pe autostrada ?

Si ce ulei de motor folositi ?

mersi !

 

 

Detalii despre un cric central ai la pag 104 , iar pt handguard la 137.

Ulei am pus la ultimul schimb Motul 300v , 10w40 Factory, scump dar bun :). Pana acum foloseam Motul 5100 ,10w40 si fac schimbul la 10 000 km.

Bafta!

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu da. Pentru ca daca pica pe jos se sprijina in ghidon si in crash bar si rezervorul nu mai atinge asfaltul.

 

Apropo de ghidon. Voi de care aveti? Al meu cred ca e din aluminiu si s-a strambat al naibii de usor la o simpla cazatura pe dreapata aproape de pe loc si pe pamant. Si nu am reusit nici pana acuma sa-l indrept perfect.

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din Bucuresti, hai sa ne vedem si noi cu totii intr-o seara pe undeva... Si acum sa va spun problemele mobrei mele ca am fost cu ea la o constatare: Placute fata, fitre, ulei, lichid frana. Ceea ce e necesar si costisitor: cauciuc fata(e din 2006, la fel ca cel pe de spate Metzeler Tourance, dar cel de pe fata e copt, am inteles ca e bine sa le schimb pe amandoua in acelasi timp, dar din lipsa de fonduri ma gandeam sa schimb doar fata. E recomandat? nu o sa mai am o tinuta de drum ok? ), amortizorul spate plange, pierde ulei... Am auzit ca e in jur de 400 euro, voi ce stiti?? astept raspunsuri. Multumesc

 

http://www.wemoto.ro/bikes/suzuki/xf_650_v_w_freewind/97-99/picture/hagon_monoshock/ amortizor spate la 390 euro

Editat de JustJackJJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placute fata 125ron

filtru ulei 17 ron

ulei motorex 50 ron/litru

lichid frana 50 ron schimbarea cu lichidul meu :P

 

amortizorul spate se poate servisa in teorie, dar nu sunt sigur pana nu il vad. am un freewind la garaj, ma uit la ala... oricum duce vreo 170-200euro lucrarea :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai cateva poze la paginile 111,112.

Dintre toate variantele a ta e cea mai buna,e cel mai solid crashbar; si celalt e bun dar la o cazatura ai sansa sa-ti distrugi radiatorul.

Multumesc la toti pt poze si timpul acordat.

 

placute fata 125ron

filtru ulei 17 ron

ulei motorex 50 ron/litru

lichid frana 50 ron schimbarea cu lichidul meu :P

 

amortizorul spate se poate servisa in teorie, dar nu sunt sigur pana nu il vad. am un freewind la garaj, ma uit la ala... oricum duce vreo 170-200euro lucrarea :friends:

Si al meu pierde ulei si se simte la mers;daca se poate face ceva te rog dane de stire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placute fata 125ron

filtru ulei 17 ron

ulei motorex 50 ron/litru

lichid frana 50 ron schimbarea cu lichidul meu :P

 

amortizorul spate se poate servisa in teorie, dar nu sunt sigur pana nu il vad. am un freewind la garaj, ma uit la ala... oricum duce vreo 170-200euro lucrarea :friends:

 

 

Dar un filtru de aer? Ca am gasit pe unele site/uri niste preturi absolut....demente

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...