Sari la conținut

In Seara Asta Catre Poiana Brasov, Bz-50-flo Fugitzi De El


mihalceai
 Share

Postări Recomandate

Seara buna :welcome:

dupa mai multe ture prin Brasov azi, simbata, zic hai sa merem si pina in Poiana Bv. ca sa mai admiram privelistea etc, poze, un cadru doua pe camera video etc :blbl: ; eram ofticat ca nu s-a mai tinut parada de la intrunirea de la Brasov si hai sa ne plimbam pe unde apucam.

 

Intru pe drumul de Poiana, relax frumos la deal 50 - 60 -70 la ora, trec de zona belvedere si incep curbele, frumos in a III-a la deal 40-50 la ora si urc si urc, la un moment dat intr-o curba la stinga cam de

~ 180grade intru in ea fain (numai pe banda mea) si cind sa ies din curba fara sa imi dau seama ma pomenesc cu un logan visiniu in dreapta mea care vroia sa ma depaseasca pe: linie continua, curba deosebit de periculoasa si prin partea dreapta :thanks: ........... ca sa continui eu ma redresez si tipul cu loganul accelereaza si ma atinge cu aripa lui spate stinga de ghidonul meu dreapta :agree: , ma dezechilibreaza putin, aveam viteza mica oricum 30-40 la ora, mi s-au taiat picioarele si mie si nevestei, vad ca totul e OK, imi revin si in gindul meu Niezeii si Ranitzii ma iau dupa el cu bubuitoarea trag de gaz in a III-a si a IV-a si blana dupa el, il prind rapid, depasesc (statea cu mindra in dreapta si ea il tinea de git si ii facea masaj in par, un pustan de 18 ani) ma bag in fatza lui mai merg putin si frinez incet in mijlocul drumului pina opreste si el, sar de pe motor sa ma duc la el se da si nevasta jos, mai (cuvant jignitor) esti nebun etc :crack: el isi da seama ca daca ma duc la el ii rup gitu, accelereaza de pe loc si o loveste pe nevasta cu oglinda si fuge spre Poiana. GATA zic, fugi sa-ti rupi gitu si la revedere, ne revenim cu totzii din soc, ne calmam ca zic ca nu e bine ce fac eu sa ma iau dupa el si restul :hug: pelcam incet spre Poiana, ajungem OK, si cautind un loc unde sa ne schimbam de haine dau peste Loganul visiniu BZ-50-FLO, ma duc exact la el, calm, si zic omule nu vreau sa-ti rup gitul cum imi venea acum 15min, dar uita-te pe unde si cum mergi ca ne faci belele pe strada :funny: si puteam suferi amindoi dintr-o asemenea situatie care putea fi evitata c uusurintza. El im izice, pai am crezut ca mi-ai facut semn sa te depasesc prin dreapta, zic distractie placuta in Poiana.

 

 

CONCULZIA MEA:

pe drumurile catre statiunile montane pe unde umbla multi copii cu masini de la mama si tata, mai mult sau mai putin scumpe, cu chef de distractie sintem mereu in pericol; mi s-a mai intimplat o situatie asemanatoare cu 3 sapt. in urma in Predeal unde 2 masini nu mi-au dat prioritate; pe viitor o sa calc mai rar pe aici. :10:

 

Asfalt uscat si cascati bine ochii la cei din jur. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

chiar ca a scapat usor...oricum....daca il luai mai tare cre ca se pierdea cu firea....fiind si tanar...da pana la urma i-ai aratat ca ai fost baiat gigel...si nu l-ai dus la politie....ca a fost chiar n****tit....daca a vazut ca a lovito cu oglinda putea macar opri sa vada daca a patit ceva....daca era ceva mai grav....doamne fereste....aia se numea fuga de la locul accidentului...da oricum...bine ca sa terminat cu bine...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihalceai

 

imi pare rau pentru cele intamplate :thanks:

 

si voi vitejilor lasati-o mai usor cu dreptatea facuta cu mana voastra ca nu suntem in Precambrian, cu calm se rezolva totul :welcome:

 

...ma rog parerea mea...bine ca nu a lovit-o rau pe sotia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, esti trist.....

Ala era sa va omoare (daca venea ceva din fata?) si tu-i urezi distractie placuta in Poiana?

I-ti admir calmul si stapanirea de sine, dar macar puteai sa-l reclami la Politie, aveai si martor.

Nu stiu da' sa puna in pericol sanatatea sotiei mele un mucos , .... cred ca s-ar fi impiedicat putin cu moaca de masa ! :D

 

In concluzie daca tot ai postat mergi pana la capat si fa-i reclamatie cu fuga de la locul faptei.(Ai oprit, a fugit etc etc). Ai martor ca te-a depasit prin partea dreapta lucru INTERZIS de Codul Rutier.

 

Bafta si bine ca a-ti scapat !!!

 

P.S.

"si voi vitejilor lasati-o mai usor cu dreptatea facuta cu mana voastra ca nu suntem in Precambrian, cu calm se rezolva totul"

Eu foarte calm ii recomand pustiului cu Logan-ul sa stea acasa ca nu-i nici o pierdere, macar 90 zile (exista si transport in comun) :welcome:

Editat de Clau_C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper ca omul respectiv sa fi invatat ceva din chestia asta cum am facut si eu. :welcome:

In privinta razbunarii merita putin speriat dar pierdeam si o gramada de timp la politzie etc

Pe nevasta nu a lovit-o, numai i-a atins rucsacul cred ca era cu spatele la el si atunci a dat sa fuga :thanks: deci n-a fost lovitura; putea sa isi ceara scuze sa zica ca sint incepator prost sau tigan borit de buzau si il intelegeam. :D

 

Duminica placuta si asfalt uscat sau rahat pe ghidon :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, a fost o mare greseala ca te-ai bagat in fata lui si l-ai silit sa se opreasca. Nu ai facut decat sa restabilesti egalitatea cu faptul ca el te-a depasit pe dreapta. Asa ca orice plangere la politie cum ca idiotul ti-a lovit pasagerul ar fi fost privita cu suspiciune. "Cand? Dupa ce l-am silit sa opreasca..."

Poate cel mai bun lucru ar fi fost sa te tii dupa el si, dupa ce el oprea, in functie de starea in care erai:

1. Fara nici o discutie, un cap in gura.

2. In timpul discutiei dar dupa ce ai aflat ca a crezut ca i-ai facut semn sa treaca prin dreapta, un cap in gura.

3. Intreaba un prieten.

 

Asfalt uscat si incearca sa-ti stapanesti nervii cand rulezi cu pasager. Dupa ce pasagerul a descalecat in siguranta, rupe-i.

 

P.S. Daca nu-l pocneam cred ca urlam la el de-i cadea parul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, a fost o mare greseala ca te-ai bagat in fata lui si l-ai silit sa se opreasca. Nu ai facut decat sa restabilesti egalitatea cu faptul ca el te-a depasit pe dreapta. Asa ca orice plangere la politie cum ca idiotul ti-a lovit pasagerul ar fi fost privita cu suspiciune. "Cand? Dupa ce l-am silit sa opreasca..."

Poate cel mai bun lucru ar fi fost sa te tii dupa el si, dupa ce el oprea, in functie de starea in care erai:

1. Fara nici o discutie, un cap in gura.

2. In timpul discutiei dar dupa ce ai aflat ca a crezut ca i-ai facut semn sa treaca prin dreapta, un cap in gura.

3. Intreaba un prieten.

 

Asfalt uscat si incearca sa-ti stapanesti nervii cand rulezi cu pasager. Dupa ce pasagerul a descalecat in siguranta, rupe-i.

 

P.S. Daca nu-l pocneam cred ca urlam la el de-i cadea parul.

:welcome: :thanks:

esti super tare frate Semaca

sunt intr-u totul de acord cu tine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna :welcome:

dupa mai multe ture prin Brasov azi, simbata, zic hai sa merem si pina in Poiana Bv. ca sa mai admiram privelistea etc, poze, un cadru doua pe camera video etc :blbl: ; eram ofticat ca nu s-a mai tinut parada de la intrunirea de la Brasov si hai sa ne plimbam pe unde apucam.

 

Intru pe drumul de Poiana, relax frumos la deal 50 - 60 -70 la ora, trec de zona belvedere si incep curbele, frumos in a III-a la deal 40-50 la ora si urc si urc, la un moment dat intr-o curba la stinga cam de

~ 180grade intru in ea fain (numai pe banda mea) si cind sa ies din curba fara sa imi dau seama ma pomenesc cu un logan visiniu in dreapta mea care vroia sa ma depaseasca pe: linie continua, curba deosebit de periculoasa si prin partea dreapta :thanks: ........... ca sa continui eu ma redresez si tipul cu loganul accelereaza si ma atinge cu aripa lui spate stinga de ghidonul meu dreapta :agree: , ma dezechilibreaza putin, aveam viteza mica oricum 30-40 la ora, mi s-au taiat picioarele si mie si nevestei, vad ca totul e OK, imi revin si in gindul meu Niezeii si Ranitzii ma iau dupa el cu bubuitoarea trag de gaz in a III-a si a IV-a si blana dupa el, il prind rapid, depasesc (statea cu mindra in dreapta si ea il tinea de git si ii facea masaj in par, un pustan de 18 ani) ma bag in fatza lui mai merg putin si frinez incet in mijlocul drumului pina opreste si el, sar de pe motor sa ma duc la el se da si nevasta jos, mai (cuvant jignitor) esti nebun etc :crack: el isi da seama ca daca ma duc la el ii rup gitu, accelereaza de pe loc si o loveste pe nevasta cu oglinda si fuge spre Poiana. GATA zic, fugi sa-ti rupi gitu si la revedere, ne revenim cu totzii din soc, ne calmam ca zic ca nu e bine ce fac eu sa ma iau dupa el si restul :hug: pelcam incet spre Poiana, ajungem OK, si cautind un loc unde sa ne schimbam de haine dau peste Loganul visiniu BZ-50-FLO, ma duc exact la el, calm, si zic omule nu vreau sa-ti rup gitul cum imi venea acum 15min, dar uita-te pe unde si cum mergi ca ne faci belele pe strada :funny: si puteam suferi amindoi dintr-o asemenea situatie care putea fi evitata c uusurintza. El im izice, pai am crezut ca mi-ai facut semn sa te depasesc prin dreapta, zic distractie placuta in Poiana.

CONCULZIA MEA:

pe drumurile catre statiunile montane pe unde umbla multi copii cu masini de la mama si tata, mai mult sau mai putin scumpe, cu chef de distractie sintem mereu in pericol; mi s-a mai intimplat o situatie asemanatoare cu 3 sapt. in urma in Predeal unde 2 masini nu mi-au dat prioritate; pe viitor o sa calc mai rar pe aici. :10:

 

Asfalt uscat si cascati bine ochii la cei din jur. :D

 

 

 

Pentru calmul de care ai dat dovada,te admir! :cheers: Dar gandeste-te, ca poate acum in loc sa ne spunem parerea despre cele intamplate,iti ziceam insanatosire grabnica sau si mai rau,RIP...(doame fereste).Cum era? :bigstar: Parerea mea este ca trebuia sa-l lasi descult in gura!Cu siguranta nu a invatat nimic din calmitatea ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rudele de gradul I nu pot fi martori

 

Spune-mi si mie, te rog, unde scrie in Codul Rutier sau Regulament treaba asta?

 

Hmmm :D ..... adica daca ala e cu o parasuta in masina, incalca legea si-mi pune in pericol integritatea corporala a mea si a sotiei, daca fac reclamatie inseamna ca o sa fim 2:1 ???

Adica parasuta poate fi considerata martor, iar sotia nu??? :agree:

 

Pai atunci fratilor, ori va plimbatzi numai cu prietenele, sau amantele (dupa caz), sau, inainte de a va prezenta la Politie intentati divort :thanks: . Hai ca e culmea :welcome: !

 

Bafta, si eu zic sa apelam pe cale legala sa-i oprim pe toti inconstientii de pe sosele.

 

Asfalt uscat si fara incidente :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe curbe, ai doua solutii, ori mergi incet si pe dreapta sa le dai voie la masini sa te depaseasca, ca altfel te vor forta ca ei au impresia ca e loc suficient, ori, mergi un pic tare, si eventual depasesti tu tot ce misca.

 

necazu e ca daca mergi incet, soferii de pe masini, isi inchipuie ca au de aface cu un scuterica si te scot din decor.

 

in situatia ta, daca te tine, trebuia macar un pumn in geam sau o oglinda rupta si se invata minte. Da bineinteles cu conditia ca fizic soferu de pe masina sa fie inferior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man

cel mai frumos si fara pierdere de timp din partea ta

dat fiind ca nu a fost vatamare corporala

dupa ce i.ai gasit masina ii taiai toate anvelopele

si plecai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate solutii de rezolvat cazuri de astea aveti... :welcome: , fiecare cu stilul lui.

Daca eram in locul tau, 2 rezolvari aveam:

1-tras pe dreapta pe dobitoc si batut, sau

2-oprit si incercat sa explic ce a facut si sa nu mai faca niciodata in viata lui , pe urma tot batut , stii de ce, unii oameni nu invata decat cu forta anumite lucruri.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu violenta e solutia. imho ai procedat bine ca nu i-ai rupt gura boului de buzau. chiar daca o faceai, pana la urma isi revenea si precis il tavalea mai rau pe alt motociclist, asa, din razbunare.

 

pe de alta parte e cineva (cu exceptia mea :moto: ) care n-a atins in viata lui oglinda unei masini oprita la semafor? cum ar fi fost daca soferul se dadea jos cu ranga si facea putina "educatie"?

 

intr-adevar, unii nu inteleg cum stau lucrurile decat atunci cand ii doare. la propriu. insa daca rezolvam totul doar prin administrarea de dureri nici n-o sa mai apucam sa ne civilizam dracului odata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca traiam eu asta, as fi incercat sa-i "rezolv" masina putin! :rock:

Aici depinde de atitudinea lui, daca nevasta il ierta scapa ieftin, daca nu... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man

cel mai frumos si fara pierdere de timp din partea ta

dat fiind ca nu a fost vatamare corporala

dupa ce i.ai gasit masina ii taiai toate anvelopele

si plecai

 

Crezi ca asta ar fi rezolvat problema? Nu faceai decat sa te cobori la nivelul lui si adunai si mai multa ura la adresa motociclistilor. :moto: Think again!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper ca omul respectiv sa fi invatat ceva din chestia asta cum am facut si eu. :lol:

In privinta razbunarii merita putin speriat dar pierdeam si o gramada de timp la politzie etc

Pe nevasta nu a lovit-o, numai i-a atins rucsacul cred ca era cu spatele la el si atunci a dat sa fuga :drink: deci n-a fost lovitura; putea sa isi ceara scuze sa zica ca sint incepator prost sau tigan borit de buzau si il intelegeam. :rock:

 

Duminica placuta si asfalt uscat sau rahat pe ghidon :drink:

 

Speri mata, dar speri degeaba !!!!! :rock:

 

Iti zic eu ce a invatat, ca poate sa faca asa ceva si sa scape cu bine !!!!! :D

 

Eu ma consider un om relativ linistit, dar daca este cazul sunt foarte tupeist (cred ca din cauza a multi ani in sala de forta, si la kick boxing) :lol:

 

O singura data mi sa intamplat ceva de genul asta, dar la.....giul a invatat ce efecte are o manusa cu protectoare de carbon asupra abdomenului sau (a avut nevoie de 2 minute sa se ridice de pe bordura) :lol:

 

Daca e cazul o sa procedez la fel si data viitoare !!!

 

Asfalt uscat

 

 

Cate solutii de rezolvat cazuri de astea aveti... :wink: , fiecare cu stilul lui.

Daca eram in locul tau, 2 rezolvari aveam:

1-tras pe dreapta pe dobitoc si batut, sau

2-oprit si incercat sa explic ce a facut si sa nu mai faca niciodata in viata lui , pe urma tot batut , stii de ce, unii oameni nu invata decat cu forta anumite lucruri.

:moto:

 

:wink:

 

Cine dracu mai are timp de explicatii ??????

 

Sa ramanem la versiunea nr. 1 !!!! este mai drastica si mai simpatica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...