Sari la conținut

Accidente Cu Scooteru


*adytza*
 Share

Postări Recomandate

nu e bine sa mergi pe banda 1 , asa este...dar daca citim noul Cod Rutier acolo spune ca mopedele trebuie sa circule pe banda 1 si doar in cazuri de genu depasire masina stationata sau incadrare pt a face stanga etc. pot trece pe alte benzi...deci,ideea este ca daca se gaseste un echipaj de politie cu 2 politisti la care nevestele nu lea mai dat ceva de 2 saptamani (deci tipii sunt nervosi si pusi sa gaseasca nod in salcie) si circuli pe banda 2 cu toate ca banda 1 este libera poti sa o iei,adica amenda si iti gasesc ei si altele (aviz pt cei care nu au toate actele in regula)...eu circul pe banda 1 cand este goala si trec pe banda 2 cand pe 1 sunt parcate masini etc...in apropierea intersectiilor cu alte strazi,unde exista pericolul ca un tampit cu conserva sa iasa pina in mijlocul strazii sa se asigure incetinesc preventiv...de aia haste imi spune ca "merg incet" pt ca pierd ceva timp cu mersul preventiv si mi se pare normal sa fac asa,poate sa zica lumea ce o zice,eu unu nu vreau evenimente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 508
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu e bine sa mergi pe banda 1 , asa este...dar daca citim noul Cod Rutier acolo spune ca mopedele trebuie sa circule pe banda 1 si doar in cazuri de genu depasire masina stationata sau incadrare pt a face stanga etc. pot trece pe alte benzi...deci,ideea este ca daca se gaseste un echipaj de politie cu 2 politisti la care nevestele nu lea mai dat ceva de 2 saptamani (deci tipii sunt nervosi si pusi sa gaseasca nod in salcie) si circuli pe banda 2 cu toate ca banda 1 este libera poti sa o iei,adica amenda si iti gasesc ei si altele (aviz pt cei care nu au toate actele in regula)...eu circul pe banda 1 cand este goala si trec pe banda 2 cand pe 1 sunt parcate masini etc...in apropierea intersectiilor cu alte strazi,unde exista pericolul ca un tampit cu conserva sa iasa pina in mijlocul strazii sa se asigure incetinesc preventiv...de aia haste imi spune ca "merg incet" pt ca pierd ceva timp cu mersul preventiv si mi se pare normal sa fac asa,poate sa zica lumea ce o zice,eu unu nu vreau evenimente...

 

 

 

 

nu am citit tot...ca ma grabesc..m`am referit de ce nu e bine sa mergi pe banda 1...adik pe mijlocu`l ei...ca multi merge pe marignea benzii intai...yo intotdeauna merg pe mijlocului ei ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la nici 30 min dupa c l-am luat am intrat k prostu' intr-o caruta cu 75 la ora...vanatai, zgarieturi si umarul dislocat...scuterul e varza...

Fratilor, PURTATI CASCA MEREU!!!

Ai zis 90 pe celalalt topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut si eu : Trebuia sa ajung urgent in buftea si ploua torential , eram pe BD Ion mihalache pe linia de tramvai, din neatentie nu l-am vazut (l-am vazut prea tarziu) pe unu care era in fata mea oprit si vroia sa faca stanga, aveam 70 si ma apropiam f tare de el , am pus frana usor si m-am gandit ca cel mai bine ar fii sa ies de pe linia de tramvai ca sa nu intru in spatele lui , deja eram sigur ca o sa se intampe ceva atunci cand o sa sar linia de tramvai, am ridicat putin roata fata si am trecut cu ea dar roata din spate a alunecat , m-am intors cu scuteru 180 grade si ma aruncat de pe el la 60 Kmh , m-am dus taras pe spate o distanta destul de lunga ( nu stiu exact cat ) si priveam cum scuteru vine ca un titirez spre mine , intr-un final m-am oprit si eu si scuteru , dar nu inainte de a da de 3 ori cu capul de asfalt, damage : eu eram imbracat gros si am avut jeaca putin rupta pe spate si in cot , scuteru avea decat maneta stanga putin zgariata . Nu mi-a venit sa cred , am avut ceva noroc :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ploaie se merge incet,cum ai putut sa mergi cu 70 km\h daca spui ca ploua torential?eu am mers odata pe ploaie torentiala de la serviciu acasa (7km)...vizibilitate 10 m,nu vedeai nimic in oglinzi,totu pe sosea se misca cu 10km\h,eu de asemenea....am zis ca no sa mai merg pe ploaie torentiala niciodata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ploaie se merge incet,cum ai putut sa mergi cu 70 km\h daca spui ca ploua torential?eu am mers odata pe ploaie torentiala de la serviciu acasa (7km)...vizibilitate 10 m,nu vedeai nimic in oglinzi,totu pe sosea se misca cu 10km\h,eu de asemenea....am zis ca no sa mai merg pe ploaie torentiala niciodata....

Sunt curier , eram in intarziere 30 de minute.....trebuia sa ajung urgent la buftea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe forummul acesta este vreun scuterist care locuieste in Berceni, zona Resita (Bucuresti) ? Daca da, si daca are habar, il rog sa-mi spuna si mie de ce la intersectia de pe str. Resita, in dreptul Restaurantului OMAR, nici unul dintre "micii" conducatori de scuter, nu acorda prioritate pietonilor ?

 

Ma aflam sambata seara la terasa restaurantului de mai sus (unde dupa orele 22:00 esti nevoit sa pleci deoarece in local isi face aparitia o formatie de manelisti) si aveam o super priveliste... mai exact... vedeam tot ce se intampla la acea nemernica intersectie... (uite, imi pare ca nu am avut aparatul foto la mine). Trecerea de pietoni este foarte prost amplasata, pentru ca acolo, drumul face o mica curba... iar in cazul in care vii cu viteza dinspre P-ta Resita si mergi catre Straja, nu prea mai ai timp sa opresti... Soferii auto, care cunosc traseul, au grija sa incetineasca, pentru ca stiu ca se apropie dupa curba o "Zebra" insa scuteristii NICIODATA.

 

Intrebarea mea este...

 

Daca ai scuter nu esti obligat sa cedezi trecerea ?

 

Din fericire nu s-a inregistrat nici un accident in acea seara (cel putin cat am stat eu.. aproximativ o ora si jumatate), dar nu putine au fost cazurile cand, culmea... nu soferii auto au "gresit" pe acea trecere, ci... motoristii... De regula acestia nu poarta casca, pentru ca e mai complicat sa ai si gagica in spate si echipament de protectie.

 

Uite, astora le-as da amenzi uriase daca as fi politist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 23 Aug 2007 22:27 -------------</small><br/>

... care au argumente sa posteze sunt curios de ce "nu e bine sa mergi pe mijlocu` benzii " - nu conteaza care banda....

 

Salut. Hai ca-ti spun eu de ce nu este bine sa mergi pe mijlocul benzii, pe mijlocul oricarei benzi, atunci cand nu ai vizibilitate in fata cel putin 30-40 de metri.

 

Sa ne gandim la urmatorul scenariu. Mergi pe banda 1, intri intr-un pasaj, in fata ta se deplaseaza cu 40km/h un autovehicul (poate fi de orice fel, autoturism, duba, etc) tu ca tot omul iti faci anumite calcule, daca mergi cu 40km/h asta inseamna 11,(1) m/s deci in conformitate cu regula celor doua secunde ar reiesii o distanta de siguranta de aproximativ 11,(1)x2=22,(2) metri. Tu ca un sofer prudent ce esti lasi 25 de metri distanta fata de autoturismul din fata, ca deh nu sti ce se poate intampla... si uite asa in pasaj, unde este dunga continua, se gaseste un meserias cu o masina sa faca el slalom printre vehiculele aflate in miscare, ca deh era grabit omul, si iti ia fata. In momentul respectiv ma uit in oglinda si vad un dubagiu grabit in spatele meu, gata sa se suie pe mine, apas de 3-4 ori usor pe frana, dupa care incep procedura de franare, la care idiotul se gandeste evident sa ma depaseasca incalcand dunga continua si intrand pe banda 2. Tipul u s-a gandit nicio secunda la mine sa-mi faca loc sa franez sau ceva asemanator, el se grabea. Am reusit sa reduc viteza, dar intre timp am luat o groapa care era cat pe ce sa ma tranteasca pe jos. Am avut noroc cu viteza de 30 de km/h cu care circulam in urma impactului, pentru ca daca mergeam o idee mai incet ma faceam pasta de mici, daca nu de la cazatura atunci de la impactul cu celelalte masini care circulau prin pasaj, ca deh cand mergi prin pasaj trebuie sa-i dai cel putin suta, ca altfel nu mai poti sa mai urci :P

 

Am zis eh asta e, a fost o adunatura de circumstante nefavorabile, am avut noroc si am scapat ieftin ... La vreo 2 luni insa istoria se repeta, mergeam pe Delea Noua, inspre intersectia cu Calarasi si exact inainte de cele doua spalatorii auto drumul face un S, exact la 4-5 metri dupa iesirea din S-ul cu ultima curba la dreapta, surpriva, o alta groapa, tot asa mascata de masina din fata care a luat-o intre roti, eu fiind inclinat pe curba si cu pasagera in spate. Nici nu stiu cum am reusit sa indrept scuterul si sa ii salt fata. Atunci nici nu am avut timp sa mai franez si bine am facut pentru ca mergeam cam cu 30-35 poate si daca mai si franam sigur pupam asfaltul.

 

Am mai luat de atunci un canal fara capac, tot asa mergand ca boul pe mijlocul benzii, la 10 metri de masina din fata, n-am cazut nici atunci dar am zis GATA! Si de atunci merg numai pe banda1, pe partea stanga, spre banda 2, pe trasa rotilor masinii din fata. De atunci n-am mai avut probleme cu idioti care ie cu toata masina ca sa "dea prioritate" daca-si mai aduc aminte, cu canale fara capac.gropi de pe mijlocul benzii, sau cu idioti care de vad ca mergi pe dreapta si te depasesc pe aceeasi banda, fara semnal si te baga-n bordura, ca deh ei au loc pe langa tine si nu mai semnalizeaza ca nu trec cu jumatate de masina sau mai mult pe cealalta banda.

 

Tot ce trebuie sa mai faci este sa fi atent la idiotii care se baga sa te depaseasca prin dreapta, ca oricum ei au loc si trec foarte repede si nu te incurca :agree:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai zis 90 pe celalalt topic!

 

 

Academicianule, am zis k am mers cu 90 cu el....nu ca am intrat cu 90 in caruta.... :D

 

Eu am zis k aici poate putem vb si cere sfaturi de la cei mai experimentati, da' vad ca n-am cu cine...deja incepeti cu mistouri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe forummul acesta este vreun scuterist care locuieste in Berceni, zona Resita (Bucuresti) ? Daca da, si daca are habar, il rog sa-mi spuna si mie de ce la intersectia de pe str. Resita, in dreptul Restaurantului OMAR, nici unul dintre "micii" conducatori de scuter, nu acorda prioritate pietonilor ?

 

Ma aflam sambata seara la terasa restaurantului de mai sus (unde dupa orele 22:00 esti nevoit sa pleci deoarece in local isi face aparitia o formatie de manelisti) si aveam o super priveliste... mai exact... vedeam tot ce se intampla la acea nemernica intersectie... (uite, imi pare ca nu am avut aparatul foto la mine). Trecerea de pietoni este foarte prost amplasata, pentru ca acolo, drumul face o mica curba... iar in cazul in care vii cu viteza dinspre P-ta Resita si mergi catre Straja, nu prea mai ai timp sa opresti... Soferii auto, care cunosc traseul, au grija sa incetineasca, pentru ca stiu ca se apropie dupa curba o "Zebra" insa scuteristii NICIODATA.

 

Intrebarea mea este...

 

Daca ai scuter nu esti obligat sa cedezi trecerea ?

 

Din fericire nu s-a inregistrat nici un accident in acea seara (cel putin cat am stat eu.. aproximativ o ora si jumatate), dar nu putine au fost cazurile cand, culmea... nu soferii auto au "gresit" pe acea trecere, ci... motoristii... De regula acestia nu poarta casca, pentru ca e mai complicat sa ai si gagica in spate si echipament de protectie.

 

Uite, astora le-as da amenzi uriase daca as fi politist.

Sincer eu le acord prioritate pietonilor.Cand ma apropii de trecere incetinesc dar nu stiu din ce motiv lumea se sperie de scuter si se opresc la jumatatea trecerii si se uita la mine. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma apropii de trecere incetinesc dar nu stiu din ce motiv lumea se sperie de scuter si se opresc la jumatatea trecerii si se uita la mine. :)

 

pentru ca pietonii sunt obisnuiti cu masinile, care franeaza de la 15 m de trecere... cu scuteru incepi franarea de la doar 7-8 m :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati posesori de scuter si mopede

Daca mi se permite un sfat

NU VA UITATI DUPA FUSTE SCURTE SI TZATZE LA VEDERE CA VA TAVALITI PE JOS ca si subsemnatul

Valea Lunga, cald afara, cucoana buna de tot, cam foarte "la vedere" masina in fata, privire luga dupa ea (inte noi fie spus cred ca si soferul daciei se uita dupa ea ca era senzatie) frana dacia, frana si eu dar prea tarziu. Final: subsemnatul tavalit putin (aveam maxim 30 km/h), scuterul usor de tot zgariat, dacia nu a patit nimic ptr ca am incercat sa o lovesc in carlig.

Asa ca beliti ochi pe unde mergeti!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati posesori de scuter si mopede

Daca mi se permite un sfat

NU VA UITATI DUPA FUSTE SCURTE SI TZATZE LA VEDERE CA VA TAVALITI PE JOS ca si subsemnatul

Valea Lunga, cald afara, cucoana buna de tot, cam foarte "la vedere" masina in fata, privire luga dupa ea (inte noi fie spus cred ca si soferul daciei se uita dupa ea ca era senzatie) frana dacia, frana si eu dar prea tarziu. Final: subsemnatul tavalit putin (aveam maxim 30 km/h), scuterul usor de tot zgariat, dacia nu a patit nimic ptr ca am incercat sa o lovesc in carlig.

Asa ca beliti ochi pe unde mergeti!!! :scratch:

scz de offtopic: Valea Lunga? vorbim de comuna din judetul Dambovita? esti din zona? daca da, da-mi un pm poate aranjam o plimbare ceva, nu mai stiu pe nimeni din zona pe forum. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scz de offtopic: Valea Lunga? vorbim de comuna din judetul Dambovita? esti din zona? daca da, da-mi un pm poate aranjam o plimbare ceva, nu mai stiu pe nimeni din zona pe forum. :)

 

 

omu a cazut p'aici pe unde stau eu :scratch: langa str mohorului :what: adevaru e ca pe valea lunga parca s-a spart conducta cu fete frumoase :-L

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut si eu acum vreo .. 3 saptamani cred ..

Era 11 noaptea , mergeam sa cumpar niste alune.. Nu prea erau masini pe strada.. aveam vreo 60.

, vad magazinul . erau usile inchise ma gandesc , e inchis , ma duc la Non Stop . Franez fara sa blochez roata pe asfalt mai merge jumate de metru. Si in timp ce roata se invartea , a prins nisip , sa blocat direct . Eu pana mi-am dat seama ca fuge , eram jos :scratch: :what: ( nu eram atent , dupa nisip ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut si eu acum vreo .. 3 saptamani cred ..

Era 11 noaptea , mergeam sa cumpar niste alune.. Nu prea erau masini pe strada.. aveam vreo 60.

, vad magazinul . erau usile inchise ma gandesc , e inchis , ma duc la Non Stop . Franez fara sa blochez roata pe asfalt mai merge jumate de metru. Si in timp ce roata se invartea , a prins nisip , sa blocat direct . Eu pana mi-am dat seama ca fuge , eram jos :scratch: :what: ( nu eram atent , dupa nisip ) :)

si ai patit ceva? :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara un prieten de a meu a cazut cu scuterul si a patit ca la bicicleta,cand sta roata dreapta in fata ghidoanele stau in dreapta.Cum se pot pun coarnele klumea?Este cumva un surub sub bord acolo?

pui pe cricu central,desfaci acolo sub bord in cazu meu si e un surub unu tine roata dreapta unu tine ghidonu drept si strangi surubu pui la loc capacu si aia e :scratch:

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia imi cumparasem scuterul de 30 de minute :) , avusesem inainte ciclomotor cu pedale care mi-a fost furat , stiam sa merg .Nu aveam casca pentru ca am facut rata in CARREFOUR si nu credeam ca mi-l da in aceiasi zi.Il aduceam acasa.

M-a sunat tata la telefon,am tras pe dreapta pe trotuar ,am vorbit cu el la telefon si dupa ce am incheiat convorbirea,i-am dat GAZ direct ca smecheru`.In fata mea era o groapa la vreo 3 metrii de mine pe care nu am vazut-o cat timp am vorbit la telefon.M-am dus direct , am vazutt-o in ultima clipa, am franat si vazand ca nu pot s-o evit m-am aruncat de pe scuter.Scuterul are o foarte mica zgarietura abia se observa.Eu am cazut rau si m-am harjait cu fata de asfalt in barbie am avut o gaura prin care se vedea osul barbiei.Am avut noroc ca era acolo o farmacie mi-am cumparat o apa oxigenata pansamente cu rivanol si o PUDRA CUTANATA care mi-a oprit sangele si a facut coaja.Acum sunt in regula aproape ca a trecut.

A fost stupid rau de tot , pe trotuar , singur si la 10 km/h imi vine sa si rad.

Acum daca vad un tir in spate trag pe dreapta si il las sa se duca apoi imi reiau drumul cu mare precautie.

Asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...