Sari la conținut

12.06.2007


BoneS
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Cam tarziu postez, dar m-am luat cu treaba :D

 

Pe 12 luna trecuta ma duceam la munca pe traseul obisnuit...Otopeni-Pipera-Colentina.Stiu drumul ala cu ochii inchisi.Era destul de liber, doua masini in fata mea rulau foarte incet , ma angajez in depasire (nu mai mult de 50km/h) moment in care de pe un drum din partea dreapta, drum fara prioritate, iese un individ cu un Audi A6 ce facea la stanga. A iesit foarte increzator pentru ca soferul masinii din fata (caruia ii urez multa multa sanatate si fericire cata am avut eu in cele 3 saptamani de dupa) i-a facut semn ca e liber , PROSTU nu s-a mai asigurat :finger: daca mai vie ceva si a iesit. Am incercat sa-l evit , eu fiind in depasire dupa cum spuneam, am tras dreapta si nu am reusit decat sa ma infig in roata spate stanga. TLR-ica a inghetzat , eu am zburat peste el undeva in fata masinii.

 

Urmari: un deget rupt - mana stanga si partea cea mai nasoala - am indoit rezervorul cu oole :blink:. Gips trei saptamani la deget si operatie la partea intima :rusinica:

Motoreta este avariata serios , motiv pentru care am sa o scot la vanzare pentru piese.

 

Am stat la pat 3 saptamani ... sunt refacut 90% si sunt iarasi calare pe noua jucarie DRAGSTAR 1100 - am facut trecerea la aceasta clasa nu numai din motive medicale ci si pentru linistea mea.

 

:cheers: ...Aveti grija de voi

 

Ps: Multumesc din inima motociclistului care mi-a sarit in ajutor sa dau motoreta jos de pe masina boului, si tuturor prietenilor care m-au sustinut si mi-au oferit suport :cheers:

post-3127-1184316437_thumb.jpg

post-3127-1184316466_thumb.jpg

post-3127-1184316482_thumb.jpg

post-3127-1184316528_thumb.jpg

Editat de BoneS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca acuma esti ok :finger: ! btw : am si eu un prieten care a indoit rezervorul cu partea intima...:blink:)

 

Dupa lupte cu durerea fizica si cea din suflet ( pt cucul meu - operat :rusinica: ), am reusit sa-l aduc pe calea ce buna si pe vinovat (cam scumpa readucerea la normalitate pt el :cheers: )

 

Multa sanatate si prietenului si fara urmari

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bey tata bey :cheers: ....Cred ca toata lumea care citeste postu asta se tine de oute :cheers: . Le ai de fier ticule de ai reusit sa distrugi rezervoru ala. Sa iti traiasca si sa se rotunjeasca la loc cat mai repede. Insanatosire grabnica si totala 100% :rusinica: .

P.S. Iar pentru nenea capsunica cu masina dotata cu "clima bizonica" ii dorim sa vorbeasca subtire toata viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Doru....d-abia acum te-ai gandit sa povestesti??? :rusinica: Big balls man...big balls! Lasa nene,....bine ca esti ok, cu toate ca....motoreta ta....nu merita asta! :cheers: Oricum...nici monstrul achizitionat acum nu este mai prejos! :cheers: Ce zici de...intrunirea de la Sibiu? te tine??? :finger: facem iarasi echipaj! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa putere de refacere/recuperare! Inteleg ca greul a trecut. Of, ce experienta!... Pacat, foarte pacat ca in loc sa ne bucuram de motoare stam incordati asteptand inevitabilul, momentul in care ni se taie calea sau suntem luati pe sus de ciobanii si de fufele din trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat de motor, arata intr-un mare fel, cu doar putin timp inainte iti facuseshi aerograf pe capacul ala pt locul din spate. il vazui cand ai fost pe la noi pe la Adevarul.

toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu nu inteleg niste treburi. nu vreau sa fiu rau dar cum dracu

 

1. intri in depasire coloana prin localitati?

2. cum naiba faceti voi accidente asa nasoale cand aveti 50 la ora?

3. cum intri in depasire coloana cand tu ai 50? lol

 

vina e a ta, pentru ca tu tre sa-ti pazesti rezervorul sa nu se indoaie acolo, stii tu. puteais a te gandesti ca de pe un drum laturalnic poate sa sara unu cand vede ca are timp si aia din fata ta vin ca melcii (caz in care era vina lui), vina lui, ouale si motorul tau.

 

ma dor oole de-aia-i postul asa apasat,...

Editat de spectrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu nu inteleg niste treburi. nu vreau sa fiu rau dar cum dracu

 

1. intri in depasire coloana prin localitati?

2. cum naiba faceti voi accidente asa nasoale cand aveti 50 la ora?

3. cum intri in depasire coloana cand tu ai 50? lol

 

vina e a ta, pentru ca tu tre sa-ti pazesti rezervorul sa nu se indoaie acolo, stii tu. puteais a te gandesti ca de pe un drum laturalnic poate sa sara unu cand vede ca are timp si aia din fata ta vin ca melcii (caz in care era vina lui), vina lui, ouale si motorul tau.

 

ma dor oole de-aia-i postul asa apasat,...

 

 

sa intelegem ca tu faci parte din categoria motociclistilor care urmeaza sa cada .........

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uneori accidentele sunt inevitabile oricum si eu cred ca ai avut viteza putin mai mare de 50.... dar asta nu il scuteste pe cel cu audi-ul sa nu se asigure sa fim seriosi ....Este oare atat de greu sa te uiti 2 sec , nu numai cu coada ochiului ...parca am fi pe circuit......si mai ales cand dau astia pe la stiri numa de accidente ... e groaznic ar trebui facut ceva .....poate ar fi o ideea minunata sa se faca campie TV la fel cum e aia cu "nu consumati grasimi...." desi nu cred

 

Bine ca esti OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa intelegem ca tu faci parte din categoria motociclistilor care urmeaza sa cada .........

 

........si ca tu ai cazut deja cu biticla ta de 125? nice start ! :cheers: ideea e ca ar fi bine sa judecam ce-o sa se intample peste 30 de secunde daca iau decizia asta, nu daca am fost sau nu de vina, daca e cineva de vina, daca pot gasi cuiva vina etc :cheers:

 

propun urmatoarea faza (vezi desenul mai jos), asemanatoare cu cazul asta. masina rosi din stanga sus ( care de data asta nu exista, vrea sa faca dreapta. are cedeaza, asa ca se uita frumos intai in stanga (liber) apoi in dreapta (vede o coloana care se deplaseaza incet, motorul inca nu intrase in depasire). asa ca, omul nostru cu masina rosie se mai uita odata in stanga (liber iara') si-i da drumul sa curga, cu intentia, repet, sa faca dreapta.

 

intre timp vine al meu cu tlr , cu "50km/h" si indoaie rezervorul cu ouale. fac pariu ca ar iesi cu bataie din faza asta, pentru ca nici cei depasiti nici motociclistul nu stiu cine are dreptate in cazul asta. :rusinica:

post-17596-1184346931_thumb.jpg

Editat de spectrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca rosu intra de pe drum cu cedeaza trebuie sa dea prioritate tuturor nu numai celor care vin din stanga. deci si masinii negre si motociclistului, ca de aia e permisa depasirea in intersectiile dirijate. scrie pe undeva prin cod treaba asta, dar codul nu e pentru toata lumea, nu?

deci pentru cei pentru care e codul clar nu iese cu bataie ca se stie cine e de vina.

Editat de doctoroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor...

 

Respect parerea fiecaruia dintre voi...insa nu este trebuie judecat omul pana nu se stiu toate circumstantele.

Pun un desen cu faza care s-a intamplat.

Cei '50km/h' cum scria un confrate au fost reali, iar impactul poate se lasa fara vatamare daca aveam timp de reactie mai mare sau daca cel din Audi s-ar fi uitat de 2 ori.

Poate am si eu o parte din vina insa aveam tot dreptu sa depasesc pentru ca am facut-o in conditii normale fara sa incalc vreo regula...deci...

Daca viteza mea de deplasare era mai mare probabil ca asi fi lovit masina in partea din fata nu in roata spate stanga. Aici trebuie sa va ganditi cat de hotarat a iesit individul.

Dupa accident am aflat de la el ca cel din prima masina i-a facut semn sa iasa, insa asta nu il scuteste sa intoarca sfecla de 2 ori :cheers: .

Sunt sofer de aproape 8 ani si am experienta destula , stiu cum se abordeaza astfel de situatii, iar ca motociclist am ceva experienta si cateva zeci de mii de kilometrii la activ (nu fac greseli usor :cheers: )

Daca par deplasat in ceea ce scriu va rog sa-mi trageti una dupa ceafa ....

 

Am invatat multe dupa faza asta...

Va doresc sa va pastrati momitele intregi :finger: , si mintea la fel...chiar daca durerea fizica si cea mentala este inimaginabila

 

:rusinica: Va salut si va respect

post-3127-1184360427_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ma bucur ca ti-ai revenit si esti din nou in sa. Meriti o nota de respect ptr. = Poate am si eu o parte din vina=. Putini au taria de a-si spune in gind, nu public asa cuvinte. Ai grija de tine. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma asteptam sa apara unu care sa zik...e vina ta,nu ai avut 50 km/h,nu aveai cum sa indoi rezervorul etc. Tata a avut accident la 30 km/h si a stat aproape 2 sapt cu piciorusele varza .Il cunosc pe Doru si nu e genu care sa mearga cu viteza in oras sau sa inklce regulile...de cate ori ma prinde imi spune sa fiu atenta si sa merg cu grija...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Dorule,bine ca ai scapat :finger: si eu am avut o cazatura mai serioasa tot cu TLR si am ajuns tot la cruiser. :cheers:

 

PS;schimba avataru ca nu mai corespunde. :rusinica:

Bine ai venit in clubul choperistilor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu nu inteleg niste treburi. nu vreau sa fiu rau dar cum dracu

 

1. intri in depasire coloana prin localitati?

2. cum naiba faceti voi accidente asa nasoale cand aveti 50 la ora?

3. cum intri in depasire coloana cand tu ai 50? lol

 

vina e a ta, pentru ca tu tre sa-ti pazesti rezervorul sa nu se indoaie acolo, stii tu. puteais a te gandesti ca de pe un drum laturalnic poate sa sara unu cand vede ca are timp si aia din fata ta vin ca melcii (caz in care era vina lui), vina lui, ouale si motorul tau.

 

ma dor oole de-aia-i postul asa apasat,...

 

 

Frate ? Tu unde ai dat de carnet ? La fabrica de mobila ? De fapt ai carnet ? Daca da, du-te si preda-te singur.....

 

@ Bone S : Tata, esti tare-n..... Sanatate. :rusinica:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vina e a ta, pentru ca tu tre sa-ti pazesti rezervorul sa nu se indoaie acolo, stii tu. puteais a te gandesti ca de pe un drum laturalnic poate sa sara unu cand vede ca are timp si aia din fata ta vin ca melcii (caz in care era vina lui), vina lui, ouale si motorul tau.

 

ma dor oole de-aia-i postul asa apasat,...

 

 

Frate ? Tu unde ai dat de carnet ? La fabrica de mobila ? De fapt ai carnet ? Daca da, du-te si preda-te singur.....

 

poate pricepi si tu cand te trezesti din betie, ca doar n-ai scris postul asta treaz (??) :rusinica: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...