Sari la conținut

Indian motorcycles


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

Multumesc moderatoriilor, chiar nu stiam cum sa dau search sa gasesc topicul (scuze de off-topic)

 

@foxdesert sunt de acord cu tine, dar daca mi a-si permite unu cu siguranta a-si cumpara si nu mi-ar pasa de problemele pe care le are sau o sa le aiba pentru ca in final la toate apara probleme (mai des sau mai rar asta-i alta discutie). Ideea e ca pe mine personal ma unge la suflet o astfel de bijuterie!

Sa te auda al de sus si sa te unga cu asa ceva :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 359
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

Adevarate bijuterii pe 2 roti care desigur au un renume deosebit, frumoase exemplare @white raven

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Coment!

Polaris, canadian steel... nu are nimic de-a face cu Indianul adevarat...

Era bancul cu "am ultimul model de Indian!"

Raspunsul: "ala din 53 sau 52?"

Daca e sa o luam asa putem zice ca si HD are model facut de Porsche....scuze de off topic!

 

Sa speram ca evolueaza in bine baietii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei ei ei... cum sari tu aiurea. Ma asteptam la altii... dar...

Polaris o cumparat Indian (numele) si a facut Indianul "nou". El NU are nici o legatura cu Indianul vechi!!!!

NICI UNA!

Poate numele!

Nu tin minte sa fi cumparat Porcche Harley-ul sau sa fi motorizat vre-un model. daca te referi la Vrod, mai studiaza istoria modelului si vezi de unde vine.

 

Iar vorba cu Indianul "nou" o au impatimitii Indianului... mie nu mi-or placut niciodata, asa ca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indian s-a terminat in anii 50, dupa care nu lipsea mult sa se duca si HD, daca nu erau bikerii americani 1%, cei care nu voiau sa se dea cu motoretele "politic-corect" ( nesansa japonezilor care nu au inteles mintea de preerie a americanului). Indianul polarizat de acum e ca in cartea lui Eco, parafrazand, in locul sau a ramas doar numele...

 

Mie nu mi-ar displace un HDflathead si un Indian Chief in ograda... Asa, cand vine Sobolanul la o tura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei ei ei... cum sari tu aiurea. Ma asteptam la altii... dar...

Polaris o cumparat Indian (numele) si a facut Indianul "nou". El NU are nici o legatura cu Indianul vechi!!!!

NICI UNA!

Poate numele!

Nu tin minte sa fi cumparat Porcche Harley-ul sau sa fi motorizat vre-un model. daca te referi la Vrod, mai studiaza istoria modelului si vezi de unde vine.

 

Iar vorba cu Indianul "nou" o au impatimitii Indianului... mie nu mi-or placut niciodata, asa ca ....

Ahoi, nu o lua in nume de rau. Adevarul cel mai simplu e faptul ca fiecare dintre investitor vor cate o bucatica din felie asta-i clar, iar detinatorii de procente se joaca si ei cu fel si fel de investitii. Noi doar putem sa speram ca e in mare parte spre placerea noastra.

 

Logic ca Indianul vechi nu are legatura cu cel Nou la fel si cu alte marci de moto, si la HD s-au jucat multi investitori.

La japoneze e concurenta mare ca toti sunt pe o "insula" Honda, Suzuki, Kawasaki si Yamaha......in fine deja sunt off topic rau.

 

Nimic nu mai e cum a fost dar traim cu speranta ca ceeace vine nou poate ne ajuta sa gustam un pic din ceeace inseamna Indian odinioara!

 

Indian s-a terminat in anii 50, dupa care nu lipsea mult sa se duca si HD, daca nu erau bikerii americani 1%, cei care nu voiau sa se dea cu motoretele "politic-corect" ( nesansa japonezilor care nu au inteles mintea de preerie a americanului). Indianul polarizat de acum e ca in cartea lui Eco, parafrazand, in locul sau a ramas doar numele...

 

Mie nu mi-ar displace un HDflathead si un Indian Chief in ograda... Asa, cand vine Sobolanul la o tura...

De acord cu tine la fraza "Mie nu mi-ar displace un HDflathead si un Indian Chief in ograda... Asa, cand vine Sobolanul la o tura..."

 

 

Daca e sa o luam asa putem zice ca si HD are model facut de Porsche...

 

Care-i modelul ala ?

V-Rod

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IceLord , V-Rod este la fel de Harley Davidson ca oricare alt model. Expertiza Porsche a intervenit ca si consultanta la proiectarea sistemelor de admisie - evacuare , pentru a pastra nivelul mare de performanta dar in acelasi timp pentru incadrarea motorului in normele de poluare in nici un caz la proiectarea motorului. Aceasta expertiza a fost dorita deoarece modelul V-Rod a fost initial tintit catre piata europeana. Motorul V-Rod este proiectat de fabrica din VR-1000 , faimoasa motorizare de curse Harley Davidson. Este un HD pur sange. Harley au mai colaborat cu Porsche inca din anii 70 pe diferite probleme de proiectare , luand in considerare vasta lor experienta in proiectarea de motoare de performanta racite cu aer.

 

V-Rodul este la fel de Porsche cum este "Indianul nou" adevaratul Indian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa traim si o sa vedem ce surprize ne mai ofera viata!!!

Poate peste ceva ani modelul asta o sa fie ceva iesit din tipar.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu fim carcotasi. Cati dintre voi ar calari si s-ar mandri cu modelul asta de Harley? Este de vanzare la vreo 20000, piesa istorica, daca se gasesc doritori. :) Sa nu uitam ca Harley este cotat la bursa si, teoretic, orice chinez indian sau mai stiu eu ce carnat ar putea deveni actionar majoritar.....

 

 

 

 

 

 

post-230-0-85462400-1366627818_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa traim si o sa vedem ce surprize ne mai ofera viata!!!

Poate peste ceva ani modelul asta o sa fie ceva iesit din tipar.

 

V-Rod a fost ceva iesit din tipar din prima zi cand a fost scos pe poarta fabricii. De fapt , acum la 10 ani de la lansare este inca iesit din tipar si din punctul meu nici acum nu are rival pe segmentul din care face parte.

 

Si on topic , aici puteti gasi un topic deschis la sectiunea clasice , unde @basty isi prezinta Indianul Scout. O motocicleta incredibila.

 

/index.php?/topic/694352-indian-motocycle-corner/

Editat de DeChamp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, asa cum nu mi-as cumpara un snowmobile facut de o firma de motoare:

 

http://thekneeslider.com/images/2012/07/amf-harley-sled.jpg

 

asa nu mi-as cumpara un motor facut de o firma de snowmobile ... e doar o preferinta personala.

 

Doi la mana, cine are actiuni in firma, este complet neesential, chiar daca ma incalzeste la culme sa existe o coincidenta de nume intre firma si apropitar. In schimb, nu inteleg, daca tu, ca firma de motoare cumperi un nume, ce legatura o sa existe intre Indianul produs de fabrica veche (disparuta de peste 60 de ani) si motorul scos de tine pe liniile de fabricatie ale motoarelor tale.

Acuma hai sa fim seriosi... Harley-ul e "legenda", dar Indianul, care exista doar in aier (fierul am vazut cine il face) vreti sa spuneti ca e ceva veritabil.

 

O firma de motoare este muuuuuuult mai mult decat un nume - imi place mie sa cred. Hyosung sa fie, si tot e importanta traditia fabricii, liniilor de productie, inginerilor si cercetatorilor, designerilor, etc... chiar vechimea unui model e importanta, dar deviem prea tare... ce sa zic de scamatoria de a scoate totul dintr-un buzunar: TADAAAAAAAAAAAAAA.... o-nviat Indianu'!

 

Pana una alta, Indianul asta nou e la fel de Indian cum e Drifterul (chiar daca nu o sa-l vezi pe Ancalagon sa se laude cu Indianul veritabil din garaj, oricat de mandru ar fi de frumosul angrenaj), singura diferenta e de nume. Eu le doresc sa fie reusita scamatoria asta noua (aia cu motorizarea S&S a fost esecoasa tare) si sper ca Victory sa produca motoare bune si frumoase!

DAR, ultimul Indian a fost produs in '53.

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...