Sari la conținut

Accident La Iesirea Din Timisoara Spre Lugoj - 27.07.2007


Cristi T
 Share

Postări Recomandate

Acum vreo 30min a avut loc un accident la iesirea din Timisoara spre Lugoj in care au fost implicate o motocicleta Suzuki (cred:ceva galben de viteza)si un taxi Dacia care se pare ca a intors peste lina continua taind astfel calea motociclistului.Mai multte nu stiu,asta mi-a spus un coleg care venea la servici,eu am vazut 2 ambulante veniind dinspre acel loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 30min a avut loc un accident la iesirea din Timisoara spre Lugoj in care au fost implicate o motocicleta Suzuki (cred:ceva galben de viteza)si un taxi Dacia care se pare ca a intors peste lina continua taind astfel calea motociclistului.Mai multte nu stiu,asta mi-a spus un coleg care venea la servici,eu am vazut 2 ambulante veniind dinspre acel loc.

 

 

 

L-am vazut si eu , venind spre lucru azi dimineatza ,e groaznic, nu a mai ramas mare lucru, farul era desprins de la locul lui ,rezervorul era spart in mod sigur , imi imaginez ce puternic a fost impactul ,i-au zburat si papucii din picioare !!!

 

sofer dobitoc nu vede ca mai circula si altii pe langa el si chiar daca ii vede nu ii pasa!!!! :)

 

 

 

--- Mesaj completat în 27 Jul 2007 11:00 -------------

L-am vazut si eu , venind spre lucru azi dimineatza ,e groaznic, nu a mai ramas mare lucru, farul era desprins de la locul lui ,rezervorul era spart in mod sigur , imi imaginez ce puternic a fost impactul ,i-au zburat si papucii din picioare !!!

 

sofer dobitoc nu vede ca mai circula si altii pe langa el si chiar daca ii vede nu ii pasa!!!! :cheers:

 

cine a fost de vina ??? taximetristul care mergea pe sens pe banda 1 catre lugoj ,motociclistul venea dinspre lugoj pe banda a 2 a ,se termina pilonii aia ,taximetristul intoarce brusc direct pe banda a 2 a si gata accidentul !

 

dupa cum am vazut eu !

poate ma insel dar zilnic vad macar un accident nasol pe sosea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, e un coleg de lucu :) - Suzuki GSX 600 F (albastru). Are motor de vreo 4-5 ani, merge zilnic cu motorul, vara si iarna. Accidentul s-a produs chiar in fata firmei unde lucram.

 

Venea pe banda a II-a si se indrepta spre Lugoj/Ghiroda, unde urma sa intoarca la giratoriul cel nou de la aeroport. Taximetristul a lasat pasager pe dreapta (tot spre Lugoj era indreptat) si a facut o intoarcere peste linia continua (4 benzi, chiar unde se termina parapetii de beton).

 

Motorul a intrat in portiera soferului si motociclistul a fost aruncat in cap pe capota si a ajuns in santul de pe sensul opus.

 

Din fericire se pare ca nu a patit nimic grav, avea julituri la barbie si o contuzie la ochi. Purta casca integrala si echipament - plasa de protectie.

 

Dupa accident era OK, mergea pe picioare - a avut chiar o tentativa de bataie cu taximetristul, dar nu l-au lasat colegii. Totusi, a oprit un alt motociclist, a vazut care-i miscarea, i-a tras taximetristului o talpa in spate si a demarat ....

 

L-a luat salvarea pentru investigatii, politie, masuratori, martori, ProTV, etc.

 

Norocul lui este ca unul dintre colegii nostrii venea cu masina din spate si a vazut accidentul si a dat declaratie la politie. A mai fost un om de bine de la o firma alaturata care a fost in parcare si a vazut si el accidentul. Binenteles, taximetristul - un nene la 50-60 ani - nu a vazut nimic, nu stie nimic, el mergea linistit catre aeroport cand a auzit o bufnitura si s-a trezit acolo :bigstar: (taxiul era oprit pe contrasens dupa accident, perpendicular pe drum).

 

Acum colegul meu e la spital, asteptam sa se intoarca - speram cu nu sunt leziuni interne. Motorul e destul de busit, furca stramba, capacul motor spart. Nu mi-am dat seama daca si cadrul are ceva.

 

 

Morala: echipamentul salveaza, viteza redusa salveaza ... dar in Romania te poti astepta la orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"... dar in Romania te poti astepta la orice"

 

multe accidente trebuie sa se mai intimple in zona aia pana sa faca in fras parapeti pina la sensul de la aeroport?

Sanatate multa colegului! Daca e nevoie si ar ajuta la ceva as sta cel putin o zi pe saptamana sa fotografiezi retardati iresponsabil care fac manevre de astea. Ar trebui sa le ia carnetul pe viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

S-a intors de la spital, are ceva copci la barbie si il mai dor una-alta, dar per ansamblu e bine.

 

Protectia de la umar e distrusa, daca nu o avea se lasa cu fracturi urate => purtati echipamentul ala, chiar daca e cald.

 

Cat despre drumul cu pricina, la noi in firma a devenit o scuza obisnuita "am intarziat c-a fost accident pe calea lugojului".

 

Autoritatile nu au o gandire proactiva, ci reactiva: un mort - un parapet, inca un mort - inca un parapet, un accident - 1 saptamana radar, doua accidente - limitare de viteza. Simplu ca bunaziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca o scapat asha ushor... Oricum, sa-l arda pe taximetrist pana se c.a.c.a ala pe el... Sa scoata de pe el cel putzin banii de reparatzie a motorului.. Chiar daca are RCA... Ca o sa ashtepte dupa banii de la RCA cel putzin 3-4 luni.. Shi oricum nu va primi suficient....

 

Shi avand in vedere ca taximetristu' o incercat "sa se scoata", sa nu-l ierte deloc!!!

 

Insanatoshire grabnica shi bafta la reparatzii....

 

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem Compara acest caz cu cel mortal din iashi in legatura cu echipamentul de protectie ( asta avea si casca si protectii ) -----( ala avea Casca nelegata, tricou si adidasi ) cat despre ce ia facut taximetristului Bravo lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci inca odata spuma tarii,cavalerii strazilor,taximetristii! :) Afara un taximetrist este un exemplu,este cineva de la care poti invata ceva,sunt niste oameni foarte competenti!

Licenta de taximetrist,doar pentru un singur oras,nu este deloc usor de obtinut(Germania),te muti in alt oras,alta licenta,prompt!

Aici,este intr-adevar o minune cum pot obtine toti cocalarii aceasta licenta?Si nu numai pentru un oras,ci este universala!Weekendul trecut,pe litoral,foarte multi loganisti taximetristi din Buc,preluasera controlul pe strazile din Constanta,Mamaia etc.

Cred ca daca il intrebi pe un taximetrist,gogule,au nevoie de voi in Australia,te bagi?Iti va raspunde pe moment,da sefu,daca iese banu... :blink:

As vrea cu aceasta ocazie sa mai critic si scolile de motociclisti de aici,sa faci niste opturi si sa mergi cu o mana ridicata,asta-i examenul,mi se pare foarte ridicol! :wave:

Nu era nici o aluzie la tine,accidentatule,am inteles ca aveai deja experienta,dar mi se pare foarte trist sa vrei sa-ti arati parerea,si sa mai fii tinut si de _colegi_! :bigstar:

Iti doresc sanatate maxima,si nu mai avea incredere in nimeni,pe strazile din RO! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intors de la spital, are ceva copci la barbie si il mai dor una-alta, dar per ansamblu e bine.

 

Protectia de la umar e distrusa, daca nu o avea se lasa cu fracturi urate => purtati echipamentul ala, chiar daca e cald.

 

Cat despre drumul cu pricina, la noi in firma a devenit o scuza obisnuita "am intarziat c-a fost accident pe calea lugojului".

 

Autoritatile nu au o gandire proactiva, ci reactiva: un mort - un parapet, inca un mort - inca un parapet, un accident - 1 saptamana radar, doua accidente - limitare de viteza. Simplu ca bunaziua.

 

 

din pacate ,chiar daca suna aiurea si la noi la lucru a devenit o scuza obisnuita " a fost inca un accident pe lugojului "

 

zilnic cred ca vad macar un accident, daca nu il vad cand vin la lucru, atunci in mod sigur il vad cand plec de la lucru :)

 

sanatate multa colegului tau :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca nu a patit nimic

in privinta banilor de la RCA, cel mai bine e sa contacteze un avocat

cel putin in italia e totul in mana avocatilor ..numai asa se obtin bani de la asigurari..

eu iau 3000 ptr un motor cotat la 1500

 

solutia ...evitati strada ..dar unde mai mergeti atunci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in data de 27.07.2007 mergeam ca tot omul la servici. ma deplasam pe calea lugojului cu motocicleta suzuki gsx din 2001(superba) stre sensul de la aeroport pentru a intoarce legal...

 

viteza 60, 70 km la ora.banda 2(banda 1 fiind ocupata cu vama , etc)Iintre hotel Senator si Elster Rom un taxi de pe banda 1 imi taie calea perpendicular pe directia de mers la maxim 20 m in fata mea . Criminalul a tasnit pentru a intoarce pe sensul celalalt. Am mai gandit ceva de genul ce dracu face asta...Iar apoi pe spate in santul de pe contra sens ma luptam sa nu lesin, auzeam voci , dar nu mai vedeam nimic. Dupa o perioada de timp, nu stiu exact ,timp in care au aparut colegi mei(le multumesc), am inceput sa vad din nou ...miam miscat maini , picioare , spate, iar sub stres am sarit sa l caut pe cel care m-a lovit . Martori spun ca am fost imobilizat , apoi imi amintesc , doar ca eram in salvare , urgente, nu stiu cum au trecut vreo 4 ore prin spital. Din fericire , singura problema doar o spartura mica la barbie ...Si azi dupa o zi am dureri in tot corpul , rezervor indoit cu piciorul stang,etc.

Nu a necesitat sa raman internat, pot sa spun ca nu am nimic grav. Desi inca nu ma pot obisnui cu gandul ca era sa mor, sau mai rau sa am urmari grave...

 

Am vazut pozele de la locul accidentului: Taxiul era lovit in stalpul central de la usi , praf ca si suzuki-ul meu(sunt necesare daune totale)

 

AM PURTAT CASCA OMOLOGATA AKIRA, manusi piele cu carbon ,PLASA CU PROTECTI care a fost aproape perforata in zona umarului drept...Daca eram in tricou eram extrem de grav.Am mers regulamntar si ca viteza si ca manevre....

 

Inca nu am fost la politie, luni merg pentru declaratie. Criminalul taximetrist a declarat ca nu stie de unde am aparut si nu stie nimic. La spital imi spunea ca a depasit un camion aflat pe banda 1 si ca a auzit o bufnitura, Desi EL A intors in fata mea. Sper sa nu existe probleme cu politia ...

 

Sfat: Purtati protecti, aveti grija de voi ca nimeni nu va protejeaza. Sper sa imi revin curand si sa imi inlocuiesc motorul ,pacat de el...

post-21950-1185633385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simpatica politista din imagine :) ...ai scapat ieftin tataie,io zic asa,il pui pe fraier sa plateasca ca astia cu taxiurile is si idioti si cu bani,daca zice ca are familie acasa tu transmite-i in calduros `sugi p***` si un pumn in dinti dupa care il dai in judecata,eu i-as spanzura,daca ai stii cati dinastia feresc zilnic sa nu ma faca praf pe asfalt..doamne fereste ca astia is mai idioti decat negrii aia din jungla..refacere rapida :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate eu am avut 2 accidente in care trebuia sa iau bani de la rca-uri. au fost niste sume ridicol de mari pt ce avea motocilcleta...adica julituri pe carene mansoane semnale tobe, etc dar nimic important am circulat cu ea zgariata fara probleme pana am reparat-o.

 

la unul din accidente reparatiile au costat cam 1500 de E la serviceul ducati si la al doilea cam 1700 de E...mi-am luat absolut toti banii de la firmele de asigurari pana la ultimul leu de pe facturi.

 

deci poti sa mergi pana in panzele albe daca iti fac figuri aia de la firmele de asigurari...si daca ai orice prolema suni la CSA (comisia de suprveghere a asiguratorilor) si te vor ajuta ei.

Editat de Out of Control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...