Jump to content
Blaster

Goldwing Owners

Recommended Posts

Care spuneai că Goldwing nu are parbriz electric 😁

» Post actualizat in 08 Oct 2017 13:01

Viața de artist! Ziua vesel noaptea trist!

Sunt curios de ce a ajuns acest topic in sectiunea "Motociclete de strada", printre Bandit, SV650, FZ6N etc. Locul lui este la "Cruiser & Power cruiser" unde ne-am obisnuit cu el.

Mie imi place asta si pe design-ul asta cred ca o sa merg, doar ca o sa fie un pic altfel.

discurile pe fata sunt kitsch-oase rau pe motocicleta asta.

Sunt curios de ce a ajuns acest topic in sectiunea "Motociclete de strada", printre Bandit, SV650, FZ6N etc. Locul lui este la "Cruiser & Power cruiser" unde ne-am obisnuit cu el.

Habar nu am dar poti intreba un Admin :) si pana la urma de ce ar fi un Power Cruiser ? ca putere nu are poate doar un pic de cuplu dar cam atat :P

Salutari .

Am dat de necaz! S-a stricat autobuzul .

Problema motocicletei GL1500 ,1989 este data de uzura furcii de schimbare a vitezelor 4,5. Stiu ca este o problema clasica la acest model pina in 1997 ,cand ,se pare ca a fost rezolvata . 

Intreb daca exista cunoscatori ai acestui necaz si rezolvarea . Ma intereseaza in ce masura se potriveste o cutie de viteze (ambele trenuri de pinioane ) de la un model post 1997.

Peste ocean s-ar gasi SH de la modele mai noi (SC34) tot de 1500, la un pret convenabil,toata transmisia . Mult mai convenabil decat pretul furcii, pinioanelor ,sincronului luate ca piese noi.

Eu te sfătuiesc sa nu te gândești la piese noi, chiar dacă prin absurd le-ai găsi la același preț cu cutia SH. Motivul este ca nu găsești meseriași sa îți închege cutia și după aia crapa iar. Eu sunt pățit cu asa ceva. Cauta o cutie SH, deși o sa fie greu, la Goldwing au adus des modificări modelului. 

Cu ce te pot ajuta: iti dau mai tarziu un telefon de la service-ul din Austria unde am dus eu autobuzul la lucrari. Poti obtine o parere avizata. Foarte simpatic si amabil jupanul.

Citat

Eu te sfătuiesc sa nu te gândești la piese noi, chiar dacă prin absurd le-ai găsi la același preț cu cutia SH. Motivul este ca nu găsești meseriași sa îți închege cutia și după aia crapa iar.

Eu nu cred ca e asa greu sa inchegi o cutie de viteze de motociclete. Important e sa identifici corect piesele uzate si sa le schimbi pe toate.

Anul trecut am avut un FJR cu probleme la cutie, treapta a 2-a. L-am dus la SKR, l-a desfacut bucati, am cumparat piese noi de aproape 1000E , l-a montat la loc si am facut 15kkm cu el fara absolut nici o problema. 

Parerile despre SKR sunt foarte impartite dar la motorul meu a lucrat foarte bine. Iarna asta avea un GL1800 desfacut in atelier, tot cu probleme la cutie.

Mie mi se pare riscul mai mare sa cumperi o cutie sh, mai ales de la un model cunoscut cu astfel de probleme si sa te trezesti ca dupa un nr mic de km problema revine chiar daca totul a fost asamblat corect.  Manopera pt reparat o cutie de Gl probabil ca e cam cat piesele noi, daca nu chiar mai mare, parerea mea e ca nu merita riscul cu piese sh decat atunci cand poti fi absolut sigur ca provin de pe o motocicleta cu f putini km.

Eu sunt pățit, am pierdut aproape 1000 cu aventura asta. Am luat una SH din Germania, omul a fost atât de atent încât în cutia în care era ambalata a pus o foaie pe care mi-a scris mare cu rosu sa nu uit sa pun și ulei în ea după ce o arunc pe motor. 

Dar ai și tu dreptate, poți da de un mecanic bun. Eu nu l-am găsit si m-a costat mai mult.