Sari la conținut

Postări Recomandate

Care spuneai că Goldwing nu are parbriz electric 😁

» Post actualizat in 08 Oct 2017 13:01

Viața de artist! Ziua vesel noaptea trist!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios de ce a ajuns acest topic in sectiunea "Motociclete de strada", printre Bandit, SV650, FZ6N etc. Locul lui este la "Cruiser & Power cruiser" unde ne-am obisnuit cu el.

Partajează acest post

Link spre post

Mie imi place asta si pe design-ul asta cred ca o sa merg, doar ca o sa fie un pic altfel.

discurile pe fata sunt kitsch-oase rau pe motocicleta asta.

Partajează acest post

Link spre post

Sunt curios de ce a ajuns acest topic in sectiunea "Motociclete de strada", printre Bandit, SV650, FZ6N etc. Locul lui este la "Cruiser & Power cruiser" unde ne-am obisnuit cu el.

Habar nu am dar poti intreba un Admin :) si pana la urma de ce ar fi un Power Cruiser ? ca putere nu are poate doar un pic de cuplu dar cam atat :P

Partajează acest post

Link spre post

Salutari .

Am dat de necaz! S-a stricat autobuzul .

Problema motocicletei GL1500 ,1989 este data de uzura furcii de schimbare a vitezelor 4,5. Stiu ca este o problema clasica la acest model pina in 1997 ,cand ,se pare ca a fost rezolvata . 

Intreb daca exista cunoscatori ai acestui necaz si rezolvarea . Ma intereseaza in ce masura se potriveste o cutie de viteze (ambele trenuri de pinioane ) de la un model post 1997.

Peste ocean s-ar gasi SH de la modele mai noi (SC34) tot de 1500, la un pret convenabil,toata transmisia . Mult mai convenabil decat pretul furcii, pinioanelor ,sincronului luate ca piese noi.

Partajează acest post

Link spre post

Eu te sfătuiesc sa nu te gândești la piese noi, chiar dacă prin absurd le-ai găsi la același preț cu cutia SH. Motivul este ca nu găsești meseriași sa îți închege cutia și după aia crapa iar. Eu sunt pățit cu asa ceva. Cauta o cutie SH, deși o sa fie greu, la Goldwing au adus des modificări modelului. 

Partajează acest post

Link spre post

Cu ce te pot ajuta: iti dau mai tarziu un telefon de la service-ul din Austria unde am dus eu autobuzul la lucrari. Poti obtine o parere avizata. Foarte simpatic si amabil jupanul.

Partajează acest post

Link spre post
Citat

Eu te sfătuiesc sa nu te gândești la piese noi, chiar dacă prin absurd le-ai găsi la același preț cu cutia SH. Motivul este ca nu găsești meseriași sa îți închege cutia și după aia crapa iar.

Eu nu cred ca e asa greu sa inchegi o cutie de viteze de motociclete. Important e sa identifici corect piesele uzate si sa le schimbi pe toate.

Anul trecut am avut un FJR cu probleme la cutie, treapta a 2-a. L-am dus la SKR, l-a desfacut bucati, am cumparat piese noi de aproape 1000E , l-a montat la loc si am facut 15kkm cu el fara absolut nici o problema. 

Parerile despre SKR sunt foarte impartite dar la motorul meu a lucrat foarte bine. Iarna asta avea un GL1800 desfacut in atelier, tot cu probleme la cutie.

Mie mi se pare riscul mai mare sa cumperi o cutie sh, mai ales de la un model cunoscut cu astfel de probleme si sa te trezesti ca dupa un nr mic de km problema revine chiar daca totul a fost asamblat corect.  Manopera pt reparat o cutie de Gl probabil ca e cam cat piesele noi, daca nu chiar mai mare, parerea mea e ca nu merita riscul cu piese sh decat atunci cand poti fi absolut sigur ca provin de pe o motocicleta cu f putini km.

Partajează acest post

Link spre post

Eu sunt pățit, am pierdut aproape 1000 cu aventura asta. Am luat una SH din Germania, omul a fost atât de atent încât în cutia în care era ambalata a pus o foaie pe care mi-a scris mare cu rosu sa nu uit sa pun și ulei în ea după ce o arunc pe motor. 

Dar ai și tu dreptate, poți da de un mecanic bun. Eu nu l-am găsit si m-a costat mai mult. 

Partajează acest post

Link spre post