Sari la conținut

Poarta Vreun Cruiserist Protectii Adevarate, Vreodata?!


AK_Raptor
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

aoleo

am inteles ...

merg in bascheti ;)

 

...caustici sunteti cate unii, nu era mai bine sa tac din gura si sa nu va zic nimic?

 

Fiecare cu ce se simte bine, cunosc un elvetian si un francez amandoi cu Rocket care merg in sandale pana da zapada (francezul face cam 40,000 km pe an in sandale)

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

francezul si elvetianul in cauza sunt niste dobitoci. .sincer. . . . Cine vrea cu motorul imbraca armura. .ca la turnirul medieval. . cine nu vrea, . .pe riscul lui. Si daca il arde soarta negativ, pe urma isi taraste tot restul vietii in carje (in cazul in care nu a inceput sa vada florile de la pamant in sus, adica invers, de a radacini). Cat de imbecil poti sa fii sa mergi in sandale pe motor. .cat de imbecil poti fi pe lumea asta. . . . . . merita sa-ti petreci restul vietii, aproape sau total dement, mutilat din propria imbecilitate?!? Eu zic ca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...caustici sunteti cate unii, nu era mai bine sa tac din gura si sa nu va zic nimic?

 

Fiecare cu ce se simte bine, cunosc un elvetian si un francez amandoi cu Rocket care merg in sandale pana da zapada (francezul face cam 40,000 km pe an in sandale)

 

 

....in acelasi spirit de gluma cu j.b. : sau descult ! :laugh: Acum vorbind serios bravo aquila pt ca ai pus in evidenta problema asta.eu nu prea m-am gandit serios la asta.citisem mai demult ca patise ceva la picior AK Raptor (prin brasov sau nu mai stiu pe unde a zis ca s-a luat el cu un masinist) ,tin minte ca si redactorul sef de la univers moto intrase la un mom. dat cu un motor ce-l testa sub un camion (si tot asa zicea ca botinele adecvate de moto i-au salvat picioarele) si acum si info-ul tau m-au facut sa ma gandesc mai bine la ce incalt inainte de a ma aventura pe cal. deci,.... hai ca pentru vitezane sunt alea speciale dar pt un cruiser bocancii (nu) sunt de ajuns ? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu doi si ceva am facut prostia ca intr-o curba, pe la Rasnov sa franez pe pietrish numai cu fata. douazeci si ceva de metri m-a dus moto cu piciorul prins sub el.

cand au venit prietenii sa-l ridice, eu suduiam de mama focului, suparat pe propria mea prostie. in schimb piciorul era intreg, doar o vanataie mare pe pulpa acolo unde m-am frecat la contactul cu asfaltul.

ce aveam in picioare? niste cizme Rocket cu protectii serioase si genunchiere de la icon, iar la nivelul torsului o armura Fox. puteti rade dar echipamentul mi-a salvat piciorul. cizmele aveau toate protectiile harshite serios dar au reusit sa atenueze impactul cu pietrishul si greutatea motorului care apasa pe picior.

ce trebuie sa pricepeti e ca nu conteaza daca esti pe chopper sau pe vitezana, in caz de cazatura consecintele pot fi aceleasi, mai ales la o viteza mai mare.

eu cred ca fiecare se echipeaza si dupa modul in care intelege sa conduca o moto. de obicei cei care merg pe cruisere sunt oameni linistiti, care rar se omoara cu viteza. in cazul insa in care ai un stil mai sportiv, bocancii si vesta din piele nu cred ca sunt de ajuns. dar fiecare merge cum crede de cuviinta! :laugh:

 

 

deci,.... hai ca pentru vitezane sunt alea speciale dar pt un cruiser bocancii (nu) sunt de ajuns ? ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

francezul si elvetianul in cauza sunt niste dobitoci. .sincer. . . . Cine vrea cu motorul imbraca armura. .ca la turnirul medieval. . cine nu vrea, . .pe riscul lui. Si daca il arde soarta negativ, pe urma isi taraste tot restul vietii in carje (in cazul in care nu a inceput sa vada florile de la pamant in sus, adica invers, de a radacini). Cat de imbecil poti sa fii sa mergi in sandale pe motor. .cat de imbecil poti fi pe lumea asta. . . . . . merita sa-ti petreci restul vietii, aproape sau total dement, mutilat din propria imbecilitate?!? Eu zic ca nu.

 

Amandoi sunt trecuti de 50 de ani si poarta sandale din motive diferite dar sunt perfect constienti de riscul pe care si-l asuma, il preferea insa disconfortului altor incaltari, personal choice. Nu ii inteleg dar nici pe mine nu pare sa ma inteleaga multa lume asa ca who am I to judge?

Aici unde sunt acum vad la fiecare colt de strada motociclisti pe HD sau alte cruisere fara casca iar pe SS in short si tricou, personal choice again. De recomandat, never. De admirat, nici atat. Dilema nu este daca o sa cada vreodata ci numai cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu sunt incepator si mi-am luat casca integrala (imprumutata de la un prieten), armura, geaca de piele, pantaloni cu protectii la genunchi, cizme si manusi (toate destul de ieftine; entry-level din punct de vedere al pretului). Poate ca dupa ce voi capata ceva experienta voi mai reduce din echipament in favoarea confortului....este posibil dar putin probabil sa fac asta. Pe viitor vreau sa cumpar protectii pentru buzunarele gecii (astfel incat sa renunt la armura) si o casca integrala (mi-as dori foarte mult un Uvex Boss 520 Classic, cu viziera Polavision dar e cam scump pentru buzunarul meu....asa ca imi voi lua Uvex PS480, Lazer Vetigo sau un Horia cu viziera de soare, neaparat culoarea negru,preferabil mat)

Editat de Viipuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am scapat prima oara Warriorul pe pietrisul gros in parcare la Cuba. . .(din prostie, ca m-am jucat cu gazul sa arunc pietris, pana mi-a dat o lectie vaca, ,sa o tzin minte) ..nu stiu daca glezna mea era in continuare intacta daca plecam in pantofi de club sau bascheti. .5 minute am incercat sa scot piciorul stang de sub motor. .degeaba. .m-am intins eu sa apas butonu roshu. . dar nu puteam sa ma misc si vita de 290 de kile statea pe mine. . si glezna mea stanga era prinsa intre motor si pietris. .daca nu aveam ghetele Dainese. .poate schiopatam si azi. . .dupa 2 ani.

 

 

PS: Imi pare rau ca nici in ziua de azi nu am aflat cine e bikeru care m-a ajutat sa imi trag piciorul de sub vaca. .era cu o masina Peujeot gri. .parca. .era noapte. Daca nu era el, cred ca ma svarcoleam acolo mult si bine, ca o biata vulpe prinsa intr-o capcana din alea ticaloase. . cu dintzi de rechin.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am scapat prima oara Warriorul pe pietrisul gros in parcare la Cuba. . .(din prostie, ca m-am jucat cu gazul sa arunc pietris, pana mi-a dat o lectie vaca, ,sa o tzin minte) ..nu stiu daca glezna mea era in continuare intacta daca plecam in pantofi de club sau bascheti. .5 minute am incercat sa scot piciorul stang de sub motor. .degeaba. .m-am intins eu sa apas butonu roshu. . dar nu puteam sa ma misc si vita de 290 de kile statea pe mine. . si glezna mea stanga era prinsa intre motor si pietris. .daca nu aveam ghetele Dainese. .poate schiopatam si azi. . .dupa 2 ani.

 

 

PS: Imi pare rau ca nici in ziua de azi nu am aflat cine e bikeru care m-a ajutat sa imi trag piciorul de sub vaca. .era cu o masina Peujeot gri. .parca. .era noapte. Daca nu era el, cred ca ma svarcoleam acolo mult si bine, ca o biata vulpe prinsa intr-o capcana din alea ticaloase. . cu dintzi de rechin.

 

E bine sa stii ca mai exista si oameni din astia ... Din cate am observat eu si pe aici sunt cativa lupi batrani ( pe forum ma refer) care cred ca au o oarecare autoritate sau se simt superiori mai bine zis .Buni/rai tot noi suntem :( In rest :o si scuze de oftipoc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE INCALTAMINTE RECOMANDATI VOI PT CRUISER/POWER C./CHOPPER ? Cu poze si preturi daca se poate sau link :moto:

 

 

 

nu te-ai prins ...

are vorba de IceLord :ok:

O sa faceti concurs de off topic?!

 

ma scuzati!

... de off topic

 

:o :laugh: :(

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE INCALTAMINTE RECOMANDATI VOI PT CRUISER/POWER C./CHOPPER ? Cu poze si preturi daca se poate sau link :o

Eu mi-am luat Probiker Travel(ler) de la Kronau. Au acelasi pret ca si pe Louis (de unde sunt si aduse de fapt); eu am platit 280 de lei. Nu le recomand neaparat ,pentru ca nu sunt suficient de experimentat incat sa fiu familiarizat cu anumite criterii (am citit deja subforumul "echipamente" cu threadurile pentru cizme asa ca va rog nu sariti cu linkuri...)....dar cu siguranta reprezinta o optiune decenta pentru entry-level; din punctul meu de vedere ofera protectie ok pentru cruising si arata destul de bine, coloritul negru integral dedicandu-le genului de motoare mai sus pomenite. Doi dintre prietenii mei au tot modelul respectiv si nu i-am auzit sa se planga de ceva deosebit fata de alte cizme. Ca si detalii au protectie pentru glezna, invelitoare de plastic pentru schibat vitezele, intaritura in partea frontala superioara a carambului si o mica fasie reflectorizanta pe spate.

Ca si concluzie nu sunt la fel de aratoase precum niste cizme/bocanci/ciocate pentru chopper dar ofera (ceva) protectie = un compromis demn de luat in calcul mai ales daca esti nehotarat: le poti lua pe acestea fara sa-ti goleasca buzunarul (complet :() si functie de ce nu iti place la ele sa iti fundamentezi urmatoarea achizitie conform propriilor criterii.

post-43563-1231488996.jpg

Editat de Viipuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Mai baieti am citit atent topicul asta si vreau sa spun ca m-a ajutat cumva. Vreau sa imi iau si eu un moto (o honda shadow 400 classic american edition) cu care vreau sa merg zilnic la munca si pe unde am treaba....(incerc sa imbin utilul cu placutul). Citind forumuri si pareri am devenit fie constient fie obsedat de pericolele care ne inconjuara.As vrea motor as vrea sa il folosesc zilnoc iar ca echipament as vrea sa nu fiu chiar robocop (in oras ma refer)

Ma gandeam:

casca full face.

geaca piele eventual cu insertii

cotiere, genunchiere

blugi si eventual adidasi?

 

Ce parere aveti...sunt inconstient? De mentionat ca nu sunt genul vitezei..50km/h...calm...incet....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti am citit atent topicul asta si vreau sa spun ca m-a ajutat cumva. Vreau sa imi iau si eu un moto (o honda shadow 400 classic american edition) cu care vreau sa merg zilnic la munca si pe unde am treaba....(incerc sa imbin utilul cu placutul). Citind forumuri si pareri am devenit fie constient fie obsedat de pericolele care ne inconjuara.As vrea motor as vrea sa il folosesc zilnoc iar ca echipament as vrea sa nu fiu chiar robocop (in oras ma refer)

Ma gandeam:

casca full face.

geaca piele eventual cu insertii

cotiere, genunchiere

blugi si eventual adidasi?

 

Ce parere aveti...sunt inconstient? De mentionat ca nu sunt genul vitezei..50km/h...calm...incet....

 

Iti poti rupe glezna si calcand intr-o groapa pe strada, mergand. . .nu te juca cu picioarele, ca una e sa ai o julitura pe buca si alta e sa schiopatezi vreo cativa ani buni. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti poti rupe glezna si calcand intr-o groapa pe strada, mergand. . .nu te juca cu picioarele, ca una e sa ai o julitura pe buca si alta e sa schiopatezi vreo cativa ani buni. .

 

eh si eo ce mama draq am zis ? nu ceva de genu? da bine zici tu acolo cu completarea :blink: :blink: :crack:

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca mai completez si eu :crack:.....sunt constient ca is mai bune ghetele numa' ca lucrez la o companie multinationala....ma gandeam ca la munca dau mai bine in adidasi decat in ghete de bicker....dar solutii se gasesc....Eu cred ca am citit prea des si prea atent forumul asta la categoria accidente si acum sunt foarte temator.....De asa suntem....unii prea incostienti...si altii prea atenti...

Vreua doar sa nu apar la rubrica neagra...tha's all! Apropos....am sa iau in serios warningurile voastre....

Inca ceva...credeti ca un motor de 33 cai e mult pentru un incepator (Honda shadow 400 American Classic Edition). Sau poate grea pentru riding in/si prin oras.

 

Va multumesc si sper sa nu va suparati pe mine ca pun atatea intrebari....Sunt doar constient de pericole, si vreau sa fac parte dintre cei care peste inca 10 ani traiesc...se simt bine, si dau sfaturi celor care atunci incep....

Asfalt uscat baieti.....sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...credeti ca un motor de 33 cai e mult pentru un incepator (Honda shadow 400 American Classic Edition). Sau poate grea pentru riding in/si prin oras.

 

 

tu ar trebui sa stii asta :blink: Tie cum ti se pare ? greu /usor? raporteaza-te la ''detaliile tale tehnice'' (greutate,inaltime etc. ) fiind de 400 eu sunt cam contra ;nu de alta da sa nu te apuce plictiseala cu timpu :crack:

 

salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 1.89m si 76kg (fara echipament :crack:)....mororul are 225 kg fara fluide si 2450mm lungime. Mi s-a parut ca ar fii poate printre singurele pe care sa nu arat ridicol. Motorul e identie cu Shadow-ul de 750, nu e absolut nici o diferenta vizibila. Asa ca din ce am citit si eu pe aici pe forumul asta si pe altele cred ca ar fii cam ok pentru mine. Mai ales ca nu am prea multi bani pt ea.(asta ma costa 2200 euro e din 1998 si are 18000km) si nici boala vitezei nu o am. Imi place sa merg usor pe undeva pe la cca 90 in afara osasului (in interior de obicei respect limita de 50). Asta ma face sa cred ca poate nu m-as plictisii osor de ea. Plus..am facut un raport putere/greutate, cuplu/greutate si a iesit ca sunt peste un motor de 2000cm3 de passat spre exemplu.

 

Eu astept si sugestii de la voi....asa ca va rog....sfatuiti-ma...desi cred ca incepem sa fim of topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tocmai ma uitam dupa o juma de casca (la cea veche i s-a delit sistemul de prindere) shi am dat de o reclama buna la cashti integrale...

Nu va prescriu sa mancatzi in timp ce vizionatzi pozele!

Acum ma gandesc serios sa imi fac o casca integrala cool... sau nu...

Oricum uite linkul(interesanta diagrama aia cu procentajele la lovituri):

 

http://home1.gte.net/res0ak9f/bike.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ma uitam dupa o juma de casca (la cea veche i s-a delit sistemul de prindere) shi am dat de o reclama buna la cashti integrale...

Nu va prescriu sa mancatzi in timp ce vizionatzi pozele!

Acum ma gandesc serios sa imi fac o casca integrala cool... sau nu...

Oricum uite linkul(interesanta diagrama aia cu procentajele la lovituri):

 

http://home1.gte.net/res0ak9f/bike.htm

 

 

Shobolanule, unde era diagrama aia cu procentajele ca de-atata carne si fiare contorsionate vad nuami rosu in fata ochilor. :D

Bine ca n-am mancat nimic de dimineata.

In plus, incep sa iau in calcul varianta cu armura prin oras :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...